• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Dinden Çıkartma Garantili Tek Kitap

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bilimin ve teknolojinin ilerlemesi, Teizmi yok etmeyecektir, çünkü insanların aydınlanması şimşek çakması gibi insanların tümünü aynı anda kapsamıyor.
Elbette öyle. Ama dinsel baskı yok denecek kadar azalırsa, etkin olmazsa da tanrı tartışması gündemden epeyce düşer. Ben öteden beri tanrı ve din kavramlarının ayrımsanamazlığını savunurum. Din zayıflarsa tanrı da gündeme pek çıkmaz. Yani dinsiz, deist tanrı biliyorsunuz insanların işine karışmaz. O yüzden tanrı tartışmasını, ateizmi gündeme getiren dinsel baskılardır. Bu bir gerçek. Sıcak basmazsa klima açmazsınız.

Yani biz ateistler, dinsel baskı hissetmezsek tanrının olmadığını filan pek öyle gündeme getirmeyiz. Etki tepki olayının insan davranışlarını yoğunlukla yönlendirdiği gerçeğini kabul etmemiz lazım.

Bana inanın, diyanet kapatılmasa bile bütçesi normale çekilse, din dersleri kaldırılsa, ezanlar son ses hoparlörle okunmasa, gece vakti davul çalınması yasaklansa, ateizmde gözle görülür azalma yaşanır. Ben böyle düşünüyorum.

Fakat bir toplumda her türlü olumlu gelişme için kaliteli insanların yükselmelerinin sonuna kadar teşvik edilmesi gerekiyor. Bu olmadan olmaz. Bir örnek vereceğim yaşadığım: Kuşlar Kanatlı Uygarlık filmine gittim. Öbür salonda Recep İvedik vardı. Orası ful doluydu. Peki benim bulunduğum salonda kaç kişi vardı? Sadece ben!!! Görevli yanıma geldi. İsterseniz biletinizi paranızı iade ederek iptal edebiliriz, izlemek istiyorsanız başka dedi. İzleyeceğim tabii dedim. Tek başıma izledim, hiç unutmuyorum.

Seçmenler hep birer recep ivedik! :D Sorun bu!

rhynkar

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuşlar Kanatlı Uygarlık filmine gittim. Öbür salonda Recep İvedik vardı. Orası ful doluydu.
İyi siz yine izlemek istediğiniz filmi vizyonda yakalamışsınız. Şu Recep İvedik yüzünden sinema salonlarında çoğu film kendine yer bulamıyor. 6 salonu olan bir sinemada en az 4 çoğunda 5 salonda o lanet film vizyonda. Bir çok filmi ya hiç sokmuyorlar ya da 1-2 gün sadece akşam seansı giriyor. Bu konu bence ülkemizin en büyük sorunlarında biri. Lanet olsun sana MARS.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İyi siz yine izlemek istediğiniz filmi vizyonda yakalamışsınız.
Ama çok kaliteli bir sinema idi. Çoktan kapandı. Başka bir işletme olsa zaten Kuşlar filmini getirmezdi de, kazara getirmiş bile olsa bir kişi için açmazdı. Bir bahane bulur beni yollardı.

Ömrümde izlediğim en şahane belgeseli sinemada kaçırmak istemedim. Ekrandan defalarca izledim, arşivimin baş yapıtı ama sinemada perdede izlemeyi kaçırmadım. Bu sinema Ayı filmini de getirdi, çok kaliteli bir işletmeydi. Fakat onu kaçırdım. Nedeni ise ayılardan biraz tedirgin oluyorum. Onları pek sevemiyorum. Nereye gidersem hedefim dağlardır. Karadeniz yöresinde dağda ayı ile karşılaşma olasılığı düşük değil ve açıkçası ayılardan korkuyorum. Kurttan korkmam. Kışın her yer karla kaplı olmadığı sürece. Yazın kurttan hiç korkmam. Ama ayı başka. Ormanlık da olunca bazen patikadan gidiyorsun, hem ayı hem sen geçemezsin! Ayı öfkeli bir hayvandır ve öfkelendiğinde çok tehlikelidir. Hemen yolundan çekilmek gerekir. Ama Karadeniz ormanları dikenlidir, patikayı terkedip ormanın içine girmek kolay değildir. Bir ayı ikiyüz kilo rahat gelir. Beşyüz kilo geleni olabiliyor.

Dağda bir ayı muhatap olmak isteyeceğim ikinci şey. Birincisi avcılar. Avcılardan nefret ediyorum. En çok istediğim şey o hayvanlara ateş ettikleri tüfeklerini bir taraflarına sokmak. Kuşlar belgeselinde de kaçınılmaz olarak varlar mendeburlar. Tek dileğim var o kuşlara ateş ettikleri tüfekleri tutan elleri kolları kırılsın sürünerek ölsünler.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Üstelik orman içine girersen ayının bilmeden yuvasına doğru gitme riskin var. Bu da ayıyı daha beter öfkelendirir. Yani dağda ayı ile karşılaşmak çok beter bir durum. Canını kurtarmak için ateş etsen ölmez ve iyice çıldırır. Ancak iri bir av bıçağı ile canını kurtarmayı deneyebilirsin, o da ayı ile yakın temas demek ve ölmeden önce seni ya öldürür ya komaya sokar yani, kurtulman düşük olasılık. Büyük ihtimalle seni pençeleri ile tutup yüzüne saldıracak, bıçağı boğazına dayamayı başarman lazım. Çok zor bir durum olur ve düşünmek bile istemiyorum. Ayıdan korkmakta haklıyım.

Neyse... Asıl önemli konu şu:

Seçmenler hep birer recep ivedik! Sorun bu!
Sadece seçmenler olsa neyse. Şimdi şu Muharrem İnce üzerinde yapılan spekülasyonları görüyoruz. Bu adam apaçık ki kaliteli bir insan. Cumhurbaşkanı olmaya da, genel başkan olmaya da, hepsine layık bir insan.

Asla bırakılmıyor. Hiç bir şey olmasın aman haaa kaliteli insanlar bir şey olur bir yere gelirse ülke de düze çıkar aman haaa diyim! Bu ülke kaliteli bilgili birikimli dürüst insan gördü mü bunun önünü nasıl keserim, bir yerlere gelmesini nasıl önlerim derdine düşüyor. Hiç bir kalitesi olmayanı getirebileceğim en üst yere getireyim diye çırpınıyor.

Ülkede kaliteli diye bildiğimiz yazılarını beğendiğimiz yazarlar bile Muharrem İnce aman hiç bir yere gelmesin diye çırpınabiliyor! Bu nedir yahu? Ben bir şey anlamıyorum bu ülkede olan işlerden!

Hiç bir kaliteli kişi kalitesizlerin yerini aman ha almasın! Ülkenin tek derdi bu! Bu ülkenin gündemi ile yıllardır ilgilenmiyorum ama göz atsan görüyorsun kokuşmuşluğu, koku burnunun direğini kırıyor, uzak kalmanın yolu yok!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şeriatçı güçsüz iken kuzu postuna bürünmüş olarak hoş görendir, demokrasiye bağlı imiş gibi görünendir. Güçlenebilmek için her türlü aracı meşru saymaya hazırdır fakat güçlendiği an kuzu postunu çıkarıp kurt kılığına bürünmekte gecikmez ve bu postu çıkardığı an cellat kesilir. İlhan Arsel...
Katılıyorum, illa ki. Şeriatçılar laik maskesi takabilir elbette. Bunların yapmayacakları sahtekarlık olmaz.

Tamam anlaşma sağlandı muslimler laik oldu artık her şey düzeldi diye bir şey olmaz. İhtiyatı yine elden bırakmamak gerekecektir.

Aman neyse boşver, zaten olmayacak bir şeyi konuşuyoruz. Muslimlerle bir anlaşma zaten olanaksız. Ben sadece gördüğüm bazı laik Müslümanlar var, onların hakkını yemeyeyim, onları yok saymayayım dedim.

Baştan alalım: Diyanet kapatılırsa... Din dersleri kaldırılırsa... Din eğitimi kaldırılırsa... Ezan hoparlörle okunmazsa... Gece vakti davul çalınmazsa... O zaman bir anlaşma zemini olabilir, bakarız.

kavak

Üye
Düşünce
Ateist
Baştan alalım: Diyanet kapatılırsa... Din dersleri kaldırılırsa... Din eğitimi kaldırılırsa... Ezan hoparlörle okunmazsa... Gece vakti davul çalınmazsa... O zaman bir anlaşma zemini olabilir, bakarız.
Diyanet kapatılırsa...
Kapatılmasına gerek yok, yeter ki ülkedeki tüm inançlara ve azınlıklara eşit mesafeli yaklaşsın ancak yurdum memleketimde bunun hayali bile pek mümkün gözükmüyor. Artı; bu kurumun masraflarını da sadece dindarlar karşılamalı ve diğerleri ise bundan muaf tutulmalı.

Din dersleri kaldırılırsa...
Din eğitimi kaldırılırsa...
Bu noktada her vatandaş özgürce kendisi karar verebilmeli ve kararı neticesinde dışlanmamalı. Masraflar yine sadece dindarlardan temin edilmeli.

Ezan hoparlörle okunmazsa...
Mümkün, ki eskiden hoparlör mi vardı?
Müslümanların da buna olumlu bakması olası.

Gece vakti davul çalınmazsa...
Mümkün, hatta bu uygulamadan çoğu sözde(!) safkan müslümanın da hoşnut olacağından hiç kuşkum yok.:D

Son iki nokta da müslümanlar pekala ikna edilebilirler ancak ilk iki noktadan ise kısa ve orta vadede ciddi şüphelerim var.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
kısa ve orta vadede ciddi şüphelerim var.
Bunların zaten olacağı filan yok, benim artık bu ülkeden bir beklentim filan da yok da... Mesela diyoruz.

Diyanet kapatılmayacaksa doğru düzgün bir iş yapsın. Yeni yorumlar filan üretsin. Bütçesi de doğru düzgün makul bir seviyeye çekilsin. Din eğitimi sadece reşit olanlara ve isteyenlere verilsin, ilahiyat fakültesi gibi. İmamatipler kesinlikle kapatılmalıdır. İmam lazımsa diyanet bir kurs açar yetiştirir. Maaşını da cemaat ödesin imamın. Din derslerinin kaldırılması şarttır.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Diyanet Kuran'daki "faizi kat kat yemeyin" ifadesine dayanarak faizin kendisinin değil, katlanmasının yasak olduğu yorumunu üretebilir.

Baş örtmenin rahatsız edilmemeleri gerekçesi ile önerilmesine dayanarak rahatsız edilmiyorsa başını örtmesine gerek yok yorumu üretebilir.

Namaz tarif edilmediği için isteyen istediği gibi dua edebilir yorumu getirebilir.

Kurban kesmek gerekmez gıda yardımı yapmak yeterlidir yorumu yapabilir.

Hadisler güvenilir olmadığı için hadislerden hüküm çıkarılamaz yorumu üretebilir.

Kuran hükümlerinin de zamanın koşullarına göre belirlendiği için zamanımızda uygulanması gerekmez yorumunu üretebilir.

Bunları yapacak bir işe yarayacaksa dursun. Yoksa kaldır gitsin. Ne işe yarayacak başka bu?

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Diyanet kapatılırsa...
Kapatılmasına gerek yok, yeter ki ülkedeki tüm inançlara ve azınlıklara eşit mesafeli yaklaşsın ancak yurdum memleketimde bunun hayali bile pek mümkün gözükmüyor. Artı; bu kurumun masraflarını da sadece dindarlar karşılamalı ve diğerleri ise bundan muaf tutulmalı.

Din dersleri kaldırılırsa...
Din eğitimi kaldırılırsa...
Bu noktada her vatandaş özgürce kendisi karar verebilmeli ve kararı neticesinde dışlanmamalı. Masraflar yine sadece dindarlardan temin edilmeli.

Ezan hoparlörle okunmazsa...
Mümkün, ki eskiden hoparlör mi vardı?
Müslümanların da buna olumlu bakması olası.

Gece vakti davul çalınmazsa...
Mümkün, hatta bu uygulamadan çoğu sözde(!) safkan müslümanın da hoşnut olacağından hiç kuşkum yok.:D

Son iki nokta da müslümanlar pekala ikna edilebilirler ancak ilk iki noktadan ise kısa ve orta vadede ciddi şüphelerim var.
1-Diyanet İslamın emri değil. Hatta kapatılmasının İslama daha faydalı olacağını düşünüyorum. Çünkü insanların İslami hassasiyetlerinin yöneticiler tarafından istismar edilmesine sebep oluyor.
2-Din dersleri sadece Müslümanlara zorunlu, istemeyen muaf olur.
3-Ezan tabii ki hoparlörden okunabilir. Bu noktada eski örnek gösterilemez; çünkü eskiden çıplak sesle okunan ezanlar duyulabilecek kadar mahalleler küçüktü. Mahalleler büyüdükçe ezanın duyulmaması problem olmaya başladı ve hoparlörle bu sorun çözüldü ama hoparlörün sesinin çok açılmaması gerekir. Çünkü hasta insanlar ve uyuyan çocuk vs düşünülmeli
4-Davul da İslamın emri değil, bir gelenek. Eskiden duyurular davul çalınarak yapılırmış. Toplumsal konsensüs olursa kalkmasında hiçbir sakınca yok ama kültürü korumak için kalması gerektiğini savunanlar da çıkabilir, bu fikre de saygı duymak lazım.
5-Devlet vatandaşının dini ihtiyaçlarını da karşılamalı. Haliyle bunu da vergilerden yapacak. Sadece bu ihtiyacı hissedenlerden vergi alınsın düşüncesi mantıksız; çünkü çocuğu olmayan insanların vergisiyle de okul yapılıyor mesela. Bunun örnekleri çoğaltılabilir. Her kesimden vergi toplanır, her kesimin ihtiyaçları karşılanır, olay bu

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Soykırımı savunan @Burcuva nın Diyanetten yapmasını istediği yorumlar da soykırım savunusu kadar mantıklı

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
müslümanlar pekala ikna edilebilirler
İkna filan edilemezler de kabullenmek zorunda kalırlarsa ancak olur. Bunlar takiyyecidir, güçleri olmadığında hemen sinerler. Çokluk oldular mı yiğit kesilirler başa. O yüzden bunlara karşı sıfır tolerans ve çok uyanık bilinç şart diyorum.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kendinde olan özellikleri nasıl da Müslümanlara, psikoloji tabiriyle yansıtıyor, güç eline geçerse acımaz soykırım bile yapar, soykırım savunucusu @Burcuva :@