Dinden çıktıktan sonra yapmayı bıraktığınız ilk "dinsel" eylem neydi?

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Merhaba efendim.

Şimdi bu konuda tartışacağımız şey, dinden çıktıktan sonra yaptıklarımız. Soru zaten konu başlığında var.
Tekrar yazalım: Dinden çıktıktan sonra yapmayı bıraktığınız ilk "dinsel" eylem neydi?

Ben Müslümanken, ezan okunduğu zaman, eğer dinliyorsan dinlediğim şarkıyı / müziği vs. kapatırdım. Ezan bittikten sonra dinlemeye devam ederdim. Ateist olduktan sonra artık ezan okunduğunda dinlediğim şarkıyı / müziği kapatmamaya başladım. Hatta gene de bir süre elim ezanı duyduğunda hemen durdurma tuşuna gitti ama birkaç saniye sonra bunu fark edip, hafifçe tebessüm ettiğim günleri hâlen hatırlıyorum. Hiç unutmadım. :)

Dinden çıktıktan sonra yapmayı bıraktığım ilk "dinsel" eylem buydu. Peki sizinki neydi?

Sevgiler,

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Merhaba efendim.

Şimdi bu konuda tartışacağımız şey, dinden çıktıktan sonra yaptıklarımız. Soru zaten konu başlığında var.
Tekrar yazalım: Dinden çıktıktan sonra yapmayı bıraktığınız ilk "dinsel" eylem neydi?

Ben Müslümanken, ezan okunduğu zaman, eğer dinliyorsan dinlediğim şarkıyı / müziği vs. kapatırdım. Ezan bittikten sonra dinlemeye devam ederdim. Ateist olduktan sonra artık ezan okunduğunda dinlediğim şarkıyı / müziği kapatmamaya başladım. Hatta gene de bir süre elim ezanı duyduğunda hemen durdurma tuşuna gitti ama birkaç saniye sonra bunu fark edip, hafifçe tebessüm ettiğim günleri hâlen hatırlıyorum. Hiç unutmadım. :)

Dinden çıktıktan sonra yapmayı bıraktığım ilk "dinsel" eylem buydu. Peki sizinki neydi?

Sevgiler,

Allahsızılık Kitapsızlık dininden/yaşayışından çıktıktan sonra ilk yapmayı bıraktığım ibadetim alkol tüketimi ve orantısız şiddet uygulamaydı. Fena ibadetler değildi ancak artık yoluma başka ibadetlerle devam edeceğim.

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Allahsızılık Kitapsızlık dininden/yaşayışından çıktıktan sonra ilk yapmayı bıraktığım ibadetim alkol tüketimi ve orantısız şiddet uygulamaydı. Fena ibadetler değildi ancak artık yoluma başka ibadetlerle devam edeceğim.
Soru bu değil ama. Şaşırdın herhalde! :ggsy: Neyse.
Doğru söze ne denir?!
Kalbim iyidir ancak yüksek tansiyom var, dolayısıyla hergün hap alarak zehirleniyorum.
Dikkat et seni kaybetmeyelim. :)

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Soru bu değil ama. Şaşırdın herhalde! :ggsy: Neyse.

Yok şaşırmadım. Eski dinimin/yaşayışımışın ibadetleri. Şimdi nerede bir allahsız/kitapsız gruhu ile karşılaşsam onların ibadddetlerini yapmıyorum/benimsemiyorum diye dışlanıyorum. Tıpkı namaz kılmayan adamın dışlanması/işe alınmaması/mobing uygulanması gibi.

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Şimdi işin ironik tarafı da şu: Benim çalıştığım şirket sağlık ürünlerini üretip pazarlıyor.
Bu ürünlerin içinde mobil tansiyon ölçme cihazı var.
Yani sağlık yönünden sürekli gözetim altındayım.:ggsy:
Eyi eyi, sen şimdi kenevir kemir de ben iskenderi mideye indireyim. :)

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Yok şaşırmadım. Eski dinimin/yaşayışımışın ibadetleri. Şimdi nerede bir allahsız/kitapsız gruhu ile karşılaşsam onların ibadddetlerini yapmıyorum/benimsemiyorum diye dışlanıyorum. Tıpkı namaz kılmayan adamın dışlanması/işe alınmaması/mobing uygulanması gibi.
İlginç.
Benim çevremde ise neredeyse her cenahtan insanlar var. Azılı dinsizinden tutun koyu dincisine kadar neredeyse her yelpazeden insanlarla muhabbetim var. Belki inanmayacaksınız ancak en samimi arkadaşlarımdan ikisi mesela dini bütün müslümandır. Kendileri benim dinsiz olduğumdan haberdar. Onlarla bir araya geldiğimde, bilhassa din mevzusunu pek konuşmayız. Galiba bu adını koymadığımız karşılıklı bir saygıdan ileri geliyor.

Yazan tarafından düzenlendi:

FİLEozof

ll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Merhaba efendim.

Sevgiler,
Piliç kesiyorum ::D ::D Şaka şaka.
Ne bileyim şarkılarda abartıya kaçıyorum. Ama çok küfürlü sevmem. Tadı tezek gibi oluyor.
İşte namaz var, oruç var, var yani.

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Azıcık hatırlıyor gibiyim...
Ramazanlarda hatim indirmeyi bırakmak. Sonra bayram namazlarına gitmemek.
Evet...10-12 yaşımdan itibaren bu kutsal kitabı gayet güzel okurdum, hemide tek bir kelimesini anlamadan. :ggsy:
Gavurlaşmaya başlamam 20-22 yaşlarına denk gelir.

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ben ateist olduktan sonra ilk iş banyo yaparken ağzımı burnumu yıkamamak oldu. Sonra yaptım o işi. Niye, çünkü kazara gusülden sayılır, sevap pointi filan yazılır cennete mennete giderim, ondan sonra kim çekecek bir sürü fetöcü, işitçi, talibancı dolmuştur oraya! Kabus!

Hazır gelmişiz bari bi huri araklayalım desek işitçi tepemde biter! "Şehidim lan ben şehit annadın mı şehit! O huri benim!"

Lan oracıkta tepelesen herif zaten şehit! Bi daha nası şehit edecen herifi? :kay:

Ahlaksız

lll ☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Yapma aga cenabet mi gezion :)))
Bu konular aslında resmen İŞKENCE..

18 yaşında,bekar bir müslüman erkeksiniz diyelim..Mesela sahura kalkıyorsunuz,yemek yeyip,sabah namazını kılıp yatıyorsunuz,birkaç saat sonra uyanıp işe gideceksiniz..Bir kalkıyorsunuz ki,ihtilam olmuşsunuz..Bilmeyenler için,boşalmışsınız işte.. :şşş:

Ne olacak şimdi?Cenabet olarak işe gidilmez,zaten oruçsun da..Hemen gusül abdesti alma şansın da yok,geç kalacaksın işe..

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
ilk iş banyo yaparken ağzımı burnumu yıkamamak oldu.
Ben her zaman yıkarım ve yıkamaya devam ediyorum ve bunun din ile bir ilgisi yok. Hayatımda hiç gusül abdesti almadım çünkü. Hijyen için yıkarım.
Bu konular aslında resmen İŞKENCE..

18 yaşında,bekar bir müslüman erkeksiniz diyelim..Mesela sahura kalkıyorsunuz,yemek yeyip,sabah namazını kılıp yatıyorsunuz,birkaç saat sonra uyanıp işe gideceksiniz..Bir kalkıyorsunuz ki,ihtilam olmuşsunuz..Bilmeyenler için,boşalmışsınız işte.. :şşş:

Ne olacak şimdi?Cenabet olarak işe gidilmez,zaten oruçsun da..Hemen gusül abdesti alma şansın da yok,geç kalacaksın işe..
Allah seni sınamak için rüyana hurileri göndermiş! :ggsy:

kavak

V ☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Ben her zaman yıkarım ve yıkamaya devam ediyorum ve bunun din ile bir ilgisi yok. Hayatımda hiç gusül abdesti almadım çünkü. Hijyen için yıkarım.
Hijyen miş. Pfff.
O profil resmindeki şişenin içindeki tahmin ettiğim şey ise, ağzını falan yıkamana pek gerek yok.
Onun alkol miktarı yeterli bence, hijyenik açıdan.:ggsy:

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Hijyen miş. Pfff.
O profil resmindeki şişenin içindeki tahmin ettiğim şey ise, ağzını falan yıkamana pek gerek yok.
Onun alkol miktarı yeterli bence, hijyenik açıdan.:ggsy:
"Krdşm!" efkârlıyız efkârlı! İçiyoruz bu gece. Kedim ve ben. :ggsy:

Cidden hijyen bu arada. Bu konuda takıntım var. Tam donanımlı bir duş almadan iyi hissetmiyorum. Huzursuz hissettiriyor.

Son konular