Dinden neden çıktınız veya neden hălă müslümansınız?

Sema.

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
İlk olarak herkese iyi akşamlarrr. 😊💙 Nasılsınızz? 😇 Sizden ricam dinden çıkış hikayenizi anlatmanız. Müslüman arkadaşların da neden bu dine inandıklarını söylemeleri. Cevaplarınızı bekliyorum.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Lafimur

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
İlk olarak herkese iyi akşamlarrr 😊💙 Nasılsınızz 😇 Sizden ricam dinden çıkış hikayenizi anlatmanız. Müslüman arkadaşların da neden bu dine inandıklarını söylemeleri. Cevaplarınızı bekliyorum.
Zaten dinden nasıl çıktığımız ile ilgili bir yer var forumda oradan bakabilirsiniz.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Müslüman arkadaşların da neden bu dine inandıklarını söylemeleri.
Kainata bakış açısından en doğru, en makul, akla ve kalbe en doğru hitap eden din İslamiyet çünkü hak din.

Bunu kısaca özetlemek gerekiyorsa şöyle diyelim;

Bir otobüste/uçakta/gemide olduğunuzu düşünün ve gözlerinizi açmışsınız ve etrafınızda icatlar yapan(yaşlı, genç, fakir, zengin vs. insanlar ile dolu) video izleyen, tatlı yiyen gibi tipler var ağlayan var, gülen var vs. Şimdi burada gözlerini açmış birinin akıl ve mantıklı soracağı sorular;

1-) Ben kimim?
2-) Nereden geldim?
3-) Ne için geldim?
4-) Benden ne bekleniyor, ne yapmalıyım ne yapmamalıyım?
5-) Otobüs/gemi/uçak(tan) atılanlara var(yaşlı-genç, fakir-zengin, zulüm eden- zulüm gören vs.) bunlar nereye atılıyor(ölüyor) ve neden atılıyor ve nereye gidiyorlar bende bir gün böyle atılacak mıyım?
6-) Otobüse binenler var ben ne zaman atılacağım?
Gibi pek çok makul sorular sormalı.

İşte, o gemi/uçak/otobüs dünya gemisi/otobüsü/uçağı günde binler kişi gidiyor binler kişi doğuyor. Ben bu dünya gemisindeyim benimde bu sorular ve daha fazlasını sormam gerekiyor, icat yapmaktan önce.

İşte bu sorulara cevap veren akla, mantığa, kalbe, vicdana en doğru en makul ve mantıklı sorulara cevap veriyor, vahiy(Kur'an-ı Kerim) ve Peygamber efendimiz(sav) vesilesi ile. Allah Azze ve Celle elhamdülillah imanı nasip eyledi inşAllah inanmayanlara da nasip eder.

Akıl, mantık, vicdan, bilim, psikolojik, sosyolojik, ekonomik, botanik ve pek çok dallar vesilesi ile İslamiyet'in hak olduğuna milyon tane delil var yeter ki görmek isteyelim daha doğru her zerre delil.

Ek olarak okuyabilirsin: https://antidogmatik.com/konular/insanliga-katki-sizce-nedir.5248/

Yazan tarafından düzenlendi:

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Akıl, mantık, vicdan, bilim, psikolojik, sosyolojik, ekonomik, botanik ve pek çok dallar vesilesi ile İslamiyet'in hak olduğuna milyon tane delil var yeter ki görmek isteyelim daha doğru her zerre delil.
Hmm.

İşte bu sorulara cevap veren akla, mantığa, kalbe, vicdana en doğru en makul ve mantıklı sorulara cevap veriyor, vahiy(Kur'an-ı Kerim) ve Peygamber efendimiz(sav) vesilesi ile. Allah Azze ve Celle elhamdülillah imanı nasip eyledi inşAllah inanmayanlara da nasip eder.
Kötüler cehenneme iyiler cennete gidecek diyebilecek olan her din hak din mi?
Reenkarnasyona inanan 1 milyar insan var.
İyilere cennet kötülere cehennem vaat etmek doğaüstü bir şey olmasa gerek.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Kötüler cehenneme iyiler cennete gidecek diyebilecek olan her din hak din mi?
Anlamamışsın birader, kafir ölenler cehenneme imanla ölenler cennet ile mükafatlandırılması tabi ki bir delildir lakin İslamiyet harici hiç bir din ne hikmetli bir cevap verebilir ne de mantıklı bir açıklama. Bekliyorum senin inandığın dinin açıklamasını(!)
Anlamamışsın.

vostok

Deneyimli
Düşünce
Ateist

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Anlamamışsın birader, kafir ölenler cehenneme imanla ölenler cennet ile mükafatlandırılması tabi ki bir delildir lakin İslamiyet harici hiç bir din ne hikmetli bir cevap verebilir ne de mantıklı bir açıklama. Bekliyorum senin inandığın dinin açıklamasını(!)
Anlamamışsın.
Cezalandırma ödüllendirme olmayan din yaşar mı?
Hangi dinde bunlar yok?

mad hatter

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Kainata bakış açısından en doğru, en makul, akla ve kalbe en doğru hitap eden din İslamiyet çünkü hak din.
Bilinen tüm dinler üzerinde mutlak bir kavramsal hakimiyet kurdun ve netice olarak İslamiyet´in hak din olduğuna karar verdin öyle mi?😆

Agnostik Tanrı

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik

mad hatter

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Dediklerinizi biraz daha açık ve mantıklı olarak yazarsanız belki o vesile ile anlayabilirim.
Yani diyorum ki, herhalde insanlık tarihinde var olan tüm dinleri en ince detaylarına kadar inceleyip birbirleriyle karşılaştırdınız, onları teolojik, sosyolojik, etik, psikolojik vb her türlü mantıksal süzgeçlerden de geçirdiniz, ve neticede İslamın hak, onlarınsa batıl olduklarına karar verdiniz. Doğru mu?

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Yani diyorum ki, herhalde insanlık tarihinde var olan tüm dinleri en ince detaylarına kadar inceleyip birbirleriyle karşılaştırdınız, onları teolojik, sosyolojik, etik, psikolojik vb her türlü mantıksal süzgeçlerden de geçirdiniz, ve neticede İslamın hak, onlarınsa batıl olduklarına karar verdiniz. Doğru mu?
Hepsine bakmadım yalan atmış olurum lakin önüme çıkan dinlere baktığımda ve bir delil bir kanıt istediğimde karşı taraftan bir cevap alamıyorum. Cevap almadığım için de tekrar nefsime İslamiyet'in hak olduğunu ispatlıyorum elhamdülillah.

Mesela hristiyana sordum genelde cevaplar belli;

Rüya da Hz. İsa (as) görmek.
Rab beni yönlendirdi.
Birde @Lafimur Newton hristiyan diye seçmiş (ben onun akıbetini bilemem Allah'u alem.

Yahudi ile konuşmadım lakin nohoi var sanırım foruma da gelmişti. Ben delil ve ispatın nedir dedim ben üslup hatam vesilesi ile yanlış anladı sanırım cevap vermedi. @noahide cevabını merak ettim şahsen.

Veya farklı bir inanç rearkarnasyon(tahmini 1 milyar) tutarlı bir yanı yok.

Başka, ateizm keza. Ve türevleri (agno. deist vs.) Bunları zaten forumda yaygın olduğu için o vesile ile şahit oluyorum.

Farklı bir din mesela aklıma gelen... Tengricilik tutarı yok ispat yok abi yani. Bana dini değil delilini göster dediğimde susuluyor.

Veya İslamiyet sapkın fırkalar(İslamiyet ile bağı kesilmiş oluyor zaten) delilleri yok kaderi inkar eden, şefaatli inkar eden, kabir hayatını, sünneti inkar edenlerin delili yok.

Burada tahminimce şu soru gelebilir. İslamiyet'in delili nedir? Forumda pek çok farklı konular vesilesi ile yazdık, video, metin attık. Gerçekten akıl ve mantık olarak ele alınca kişi şunu der inkar edecekse bile. Evet çok mantıklı ama ben -haşa- İslamiyet'i kabul etmiyorum, böyle yaşamak istiyorum.

Ben bekliyorum, bir dine inanan veya inanmayan biri bir din söylesin konuşalım. Tabi ki de her yaratılmış Allah Azze ve Celle'nin izni ile.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Her dine bakmam zaten çok düşük ihtimal lakin batıl olduklarını biliyorum. İmanim gereği anlıyorum elhamdülillah. Buradan sonra diğer her dinin gözümün önünde tekrar çöküşü nefsime teker teker ispattir hak olduğuna İslamiyet'in.

sirakuza

Çaylak
Düşünce
Panenteist
"hep kalmak".. O da ne demek? Kusura bakmayınız fakat meramınızı anlatmak için doğru kelimeleri kullanmazsanız muhataplarınızdan sizi ciddiye almalarını bekleyemezsiniz. Türkçe 300 sözcükten ibaret değildir. Kelime dağarcığınızın kapasitesini anlamak için soruyorum, az önce kullandığım "meram" sözcüğünü gündelik yaşamınızda ya da metinde hiç kullandınız mı?

FİLEozof

lll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Tebliğimizi(!) iliştirelim:

lockdown

Çaylak
Düşünce
Nihilist
Şimdi İslamiyeti her şeyin başında zararlı buluyorum çünkü yukarıda birinin yazdığı gibi "bu hak din", "delilim var" gibi şeyler yazan tiplerin tıpkı İŞİD militanı, Amerika zencisi gibi gibi taraf tuttuklarını, bir nevi köleliğe baş kaldırı olması gerekirken aksine köle olmak için savaş veren tiplerdir. Ben insanların mümkün olduğunca bağımsız ve özgür yaşamasını mantıklı bulurum, islam bunu yok eden başlıca sebeplerden bir kaçıdır. Ona buna saldırıp taraf tutmaktan başka bir icraati olmayanların kendisine de faydası olmaz. Kur´an zamanında ezikliğe karşı bir devrim kitabıyken günümüzde akla karşı gelen en öndekilerden biridir.

Tarihte Stalin, Hitler, Mao ateist diyenler doğru söylemektedir ancak kendi topuğuna sıkmaktadır, çünkü ateizmin kendisi günümüzde inançla yer değiştirdi.

Iyi niyetli müslüman biriyken felsefeyi merak etmiştim.

Beni dinden çıkaran şey özetle şu şekilde: "Allah kuran ile insanı taklit etti"

Bakın allah insandır demem, insanı taklit etti derim şayet allahın kendisi alınacaktır bu duruma, ancak insanı taklit etti dersem alınmayacaktır.

İnsanı taklit eden bir allah sonsuz olabilir ancak mutlak olamaz, mutlak olamazsa mutlaklığı eksik bir allah var olur ve bir çok allah peydahlanır; sonsuz bir Allahı bu yüzden istemeyiz.

Yani kuranın kendisi direkmen allahı çürüttü.

Allah kendisini kurandaki insansı varlığında ayırıp öyle anlatması gerekir ancak öyle bir durum yok. Allah ne olursa olsun insan taklidi yapar ve öyle olmaktan da çekinmez. Muhammed ile bilmem ne çöl hikayelerini anlatması başlı başına allahı açıklanamaz hale getirir. Kur´anı okumak ateizmin kendisidir.

İslamda-dinde veya müslümanlık içerisinde bir temel yok, filtre yok, ölçüsü yok, hata yok, kusur yok, kusursuzluk yok, akıl yok; eğer bunlara var derseniz politikaya girmeniz gerekmektedir.

Uzun lafın kısası din adı altında inanç dediğiniz şey inançsızlığınızın adıdır.

Son konular