1. 1 dakikada üye olup sitede yazmaya başlayabilirsiniz
    anında üyelik için TIKLA

Dini Görüş Değişimi

'Öneri, Eleştiri' forumunda Furkan tarafından 3 Ağustos 2017 tarihinde açılan konu

1. Furkan

Furkan Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    @Mete Turan bunu siz mi değiştirebiliyorsunuz. Değiştirebiliyorsanız bir el atabilir misiniz?

Müslim bunu beğendi.
  2. Arga

Arga Üye

Alınan Beğeniler:
    6
    Düşünce:
    Deist

Özel Mesaj
    Kişisel detaylardan değiştirebilirsin.

Kemal bunu beğendi.
  3. K B
    K B
    Furkan

Furkan Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Teşekkür ederim.

Müslim bunu beğendi.
  4. Kemal

Kemal Disiplin Kurulu Başkanı

Alınan Beğeniler:
    157
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Düşünceni agnostik yapmışsın. Sen agnostik değilsinki. :)

5. K B
    K B
    Furkan

Furkan Üye

Alınan Beğeniler:
    107
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Sünni yapıcaktımda agnostik mi olmuş? Değiştiriyim hemen.

Müslim bunu beğendi.
  6. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    O ksıımdaki görüşleri çok yetersiz buldum. Beni anlatan bir şey bulamadım.
    Mesela Müslüman, Hristiyan seçenekler arasında yok..

7. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Ayrıca zorunlu olması da yakışmamış.. Sanki tüm insanlar bu kategorilerden birinde olmak zorundanmış gibi..

İnsanlar inançlarını zorla belirtmek, sizde o inançlar üzerinden insanları kategorilerdirmek hakkına sahip değilsiniz.

Anti dogmatik olduğunu iddia eden bu güzel siteye yakışmayan bir dogmalıkta olmuş. Bence o bölümde Sunni, alevi, şii seçeneklerinden önce Müslüman katolik, protestan seçeneklerinden önce Hristiyan seçeneği olmalıydı..

Mezhepçi kafa yapısına sahipsiniz sonra da neden mezhepçilik var diye eleştiriyorsunuz. Mezhepçi olmak için mutlaka dine inanmak da gerekmez. Sunni şii olmayı gerektirmez müslüman olmak. Aynı şey Hristiyanlık içinde geçerli.

Ayrıca kimse belirtmek zorunda da olmamalı diye düşünüyorum. Evet site, dinler, felsefe, inançlar üzerine ama zorunluluk olmamalı..

Şu sitede beğenmediğim tek şey, o bölüm olsun.. Ama zorunlu olmasın kayıt olurken ve seçeneklere hiç değilse Müslüman ve Hristiyan şıkları da eklensin, Yehova şahitleri.. O da olabilir mesela.. :)

Hatta bana kalsa, oraya Kemalizm'i de eklerdim, seçecek insanlar olduğuna hiç şüphem yok. :p

8. Kemal

Alınan Beğeniler:
    157
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Öncelikle önerin için teşekkür ederim.

Mezhepsiz olanlar için "Sadece Kuran" diye bir seçenek koymuştuk. Yeterli değil mi?

Ayrıca Müslüman diye tek tip bir inanç olduğunu düşünmüyorum şahsen. Her mezhebin inancı farklı. Onun için mezhep mezhep koymak daha mantıklı geliyor bana.

9. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Sizin ve sizin gibi mezhepsizler için yeterli olabilir, benim için değil..
    Benim dinimin bir ismi var, İslam, üyelerine de müslüman denir.

Başka bir isim kabul etmem.

10. Kemal

Alınan Beğeniler:
    157
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    İslamdan kastın sünnilik değil mi sonuçta?

11. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Hayır.

12. Kemal

Alınan Beğeniler:
    157
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    İslam dediğin zaman yeterli olmuyor. Yüzlerce islam var. Hangi islam? Bu soruya cevap bulabilmek için mezhep, ekol gibi unsurlar devreye girer.

Katip bunu beğendi.
  13. Katip

Katip Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Katılmıyorum. Katıldığım bir çok foruma göre inanç hakkında ayrıntı sunulması isabetli olmuş. Misal, salt Müslüman tabiri/şıkkı kullanılması okuyuculara, yorumlamak isteyenlere yardımcı olmaz. Çünkü bireyler ayrıntı isterler. Bu haliyle site de kimse takiye yapamaz. Saklanamaz. Müslümanların birbirlerine karşı tekfirlerini sayfalarca okumak zorunda değiliz. Herkes başlarken, karşısında bulunan kişinin tavrını bilir. Diyelim ki; Müslüman mısınız, buyurunuz İslam'ı anlatın, savunun, Müslüman olmayanları tenkit edin. Biliyoruz ki bunu sahip olduğunuz İslami bakış açınızdan yapacaksınız. İşte bu yüzden hep birlikte demeliyiz ki; forumun karşısına sadece ''Müslüman''ım söylemiyle çıkmayınız. Sizi yine sizin tanımlamanız ile tanımamıza izin veriniz. Emin olun, böylece kendinizi daha rahat ifade edeceksiniz.

Lütfen, aynı şeyi; sadece ''dinsiz'' seçeneğinin olmamasını esas alarak da düşününüz. Kendisinin dinsiz olduğunu belirtip; en baştan ateist olduğunuzu düşündüğünüz kişinin en sonunda Müslüman çıkabileceğini bilemeyebilirsiniz. Bunun için, dinsiz olmaktan ziyade; ateist, agnostik veya deist vb. olarak tanınması daha iyidir. Göndereceğimiz içeriği, kendisinin bulunduğu konumuna göre daha kesin bir şekilde yazabileceğiz. En azından bir ateist, deist görünümlü Müslüman göreceğine, hakikaten bir deist görür, deist olduğunu bilir. Kendisi gizli gizli Tanrı olmalıdır değil de, açıktan Tanrı vardır düşüncesini aktarmak zorunda kalacaktır ve yeri geldiğinde bunu yapmakla da mükellef olacaktır. Bu şekilde, hem bireyler düşüncelerine daha iyi sahip çıkabilmekte hem de düşünceleri daha rahat anlaşılabilmektedir. Bu bireyler içinde, forum içinde daha sağlıklıdır.

Eğer yeni seçeneklerin eklenmesi konusuna gelirsek, elbette bu mümkündür, muhakkak ki kategoriler çoğalabilir, çoğalacaktır. Yöneticiler gerekli gördüğü takdir de, gereken işlemleri yapacaklardır. Vermiş olduğunuz bir örneğiniz üzerinizden gidersek, mesela aramıza katılan bir Yehova'nın Şahidinin, (eğer öyle bir şık olsaydı) inanç bölümünü sadece ''Hristiyan'' olarak işaretlemesi, inancını anlamamızı kolaylaştırmaktan ziyade hepimiz için zorlaştıracaktı. İslam'ı geçelim, Hristiyanlık açısından dahi işler sürüsüyle karmaşıklaşmaktadır. Ancak forumun sunduğu seçeneklerle; inançlılar veya inançsızlar yahut inançlar veya inançsızlık hakkında; söylediğiniz şeyler için zihnimizdeki kalıplaşmış bilgiler ile bir tümdengelim yapacağımıza; önceden tanımladığınız düşünceleriniz ile yeni bir tümevarım yapabilmekteyiz.

İşte, bence bu forumu dogmatik yapmayan şey de budur. Umarım söylediklerime sizde hak verirsiniz. Eğer ki yine de katılmadığınızı düşünüyorsanız, lütfen bunu belirtmekten çekinmeyiniz. İyi günler dilerim.

Kemal bunu beğendi.
  14. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Boş boş ve laf kalabalığı içeren bir yazı olmuş, üzgünüm..
    Şekil güzel, içerik boş..

Benim kastettiğimden başka şeyler üzerinden bana cevap vermezseniz sevinirim.

15. Katip

Katip Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Merak etmeyin, cümlelerimi dönüp dolaşıp kullanacaksınız, kullanacaklar.

16. Coolumsu

Coolumsu Üye

Alınan Beğeniler:
    20
    Düşünce:
    Sadece Kuran

Özel Mesaj
    Kendini fazla ve gereksiz önemsiyorsun.. ;)

17. Katip

Katip Üye

Alınan Beğeniler:
    18
    Düşünce:
    Sünni

Özel Mesaj
    Benim söylediğim, senin anladığın kadardır.

18. yeniçeri

yeniçeri Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Düşünce:
    Ateist

Özel Mesaj
    Mademki Agnostik var şu halde Panteist ve Pananteistide koyabiliriz.

19. Mete Turan

Mete Turan Divan Kurulu Başkanı

Alınan Beğeniler:
    767
    Düşünce:
    Agnostik

Özel Mesaj
    Tabi konabilir. Agnostik ve Deist olduğu için gerek duymamıştık.

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş