Dini okullar ve öğrencilerinin görüşü

PAmbuk

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Tekrar merhaba iyi geceler.
Ben 3 ve 4. sınıfta bursla hocaların özel okuluna gittim etrafımda da İmam Hatip´e gidenlerin çoğu da Teizmden başka görüşlere geçiyor. Bu sizin çevrenizde veya kendinizde de böyle mi ve neden asıl dindar olması gerekenler dindar olmuyor?

Moderatör tarafından düzenlendi:

ApanX

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Dinler çağın çok gerisinde kaldı. Sorulara tatmin edici cevaplar veremiyorlar. Gençler gerçekleri görmeye başladı. Doğal olarak dinden çıkıyorlar. İmamhatiplerde deist olan çok var diye duydum ama istatistiki bir veri yok elimde.

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Ateist
Ben 3 ve 4. sınıfta bursla hocaların özel okuluna gittim etrafımda da İmam Hatip´e gidenlerin çoğu da Teizmden başka görüşlere geçiyor. Bu sizin çevrenizde veya kendinizde de böyle mi ve neden asıl dindar olması gerekenler dindar olmuyor?
@sirakuza ilahiyatçı diye biliyorum. O daha iyi anlatır. Ama bence dini öğrenince dinin ne olduğunu anladıkları için.

Retrospective

lll ☆☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Çünkü bu Müslümanların "her şeye" bir cevapları var. Hani biri suçlu olunca artarda bir sürü suçlama yöneltiriz ve o hepsine tek tek sırf cevap vermiş olmak için cevap verince "Ulan her boka da bir itirazın var bir kere de kabul et." deriz ya hani, heh! Müslümanların her non-teist argümana bu tarz uyduruk cevaplar vermesi artık insanları soğutuyor.

Adama "bak Allah sadece buraya din göndermiş" diyoruz "olsun olsun sen oraya yakınsın" diyor.
"Allah bizi kusurlu yapmış" diyoruz "kusur da kusursuzluğa perde olduğu için kusur değildir" diyor.
"Lan o ayette bak böyle diyor" diyoruz "çevirinin azizliği Diyanet çevirememiş" diyorlar.
"Niye Allah artık mucize göstermiyor, geçmiştekiler torpilli?" mi diyoruz "bu laf bana biraz abartı gibi geldi." diyorlar.

Lan bi' boka da itirazın olmasın be, lan bi' düşün be! El-insaf yahu el-insaf! Ama bunların niye böyle yaptığı belli, en ufak hatada her şey güme gidecek çünkü. Bu yüzden dindarlar bu kadar salağa bağlıyorlar çünkü akılcı düşünürlerse tüm hatalar otomatik olarak ortaya çıkacak.

Bu yüzden din, bilimin düşmanıdır. Din ile bilim bir arada olmaz. Olur diyenler halt etmiş.

PAmbuk

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Dinler çağın çok gerisinde kaldı. Sorulara tatmin edici cevaplar veremiyorlar. Gençler gerçekleri görmeye başladı. Doğal olarak dinden çıkıyorlar. İmamhatiplerde deist olan çok var diye duydum ama istatistiki bir veri yok elimde.
Evet benim çoğu İmam Hatipli abim ablam Deist oldu Agnostik olanlarda azımsanamaz derecede fazla.

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

kavak

V ☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Çünkü bu Müslümanların "her şeye" bir cevapları var. Hani biri suçlu olunca artarda bir sürü suçlama yöneltiriz ve o hepsine tek tek sırf cevap vermiş olmak için cevap verince "Ulan her boka da bir itirazın var bir kere de kabul et." deriz ya hani, heh! Müslümanların her non-teist argümana bu tarz uyduruk cevaplar vermesi artık insanları soğutuyor.

Adama "bak Allah sadece buraya din göndermiş" diyoruz "olsun olsun sen oraya yakınsın" diyor.
"Allah bizi kusurlu yapmış" diyoruz "kusur da kusursuzluğa perde olduğu için kusur değildir" diyor.
"Lan o ayette bak böyle diyor" diyoruz "çevirinin azizliği Diyanet çevirememiş" diyorlar.
"Niye Allah artık mucize göstermiyor, geçmiştekiler torpilli?" mi diyoruz "bu laf bana biraz abartı gibi geldi." diyorlar.

Lan bi' boka da itirazın olmasın be, lan bi' düşün be! El-insaf yahu el-insaf! Ama bunların niye böyle yaptığı belli, en ufak hatada her şey güme gidecek çünkü. Bu yüzden dindarlar bu kadar salağa bağlıyorlar çünkü akılcı düşünürlerse tüm hatalar otomatik olarak ortaya çıkacak.

Bu yüzden din, bilimin düşmanıdır. Din ile bilim bir arada olmaz. Olur diyenler halt etmiş.
Ekleyelim...
Zaten her soruya cevapları olduğunu zannettikleri için, dindar kalanların sayısı bir hayli kabarıktır. En basitinden gerisin geriye gitmeyi biliyorlar ancak mevzu tanrıya geldiğinde şaaak diye freni çekiyorlar.
Neden frene basıyorsun dediğinde, burdan sonra gaza basmak yasak hemşerim diyorlar.

Atlarımız bunlara ne demişti?
- Anca gidersin.

Plütoncu

☆☆☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Çünkü hiçbir müslüman dinini gerçekten bilmiyor da o yüzden dostum. Öğrendikçe fark ediyorlar. Ve artı olarak tabi ki baskı altında olmalarının sonuçlarından biri de bu.

Retrospective

lll ☆☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Ekleyelim...
Zaten her soruya cevapları olduğunu zannettikleri için, dindar kalanların sayısı bir hayli kabarıktır. En basitinden gerisin geriye gitmeyi biliyorlar ancak mevzu tanrıya geldiğinde şaaak diye freni çekiyorlar.
Neden frene basıyorsun dediğinde, burdan sonra gaza basmak yasak hemşerim diyorlar.

Atlarımız bunlara ne demişti?
- Anca gidersin.
Ne demiştik efenim daha önce?:
İş Allah'ınıza geldiğinde eğip, büküp, esneteceğiniz argümanlar ile artizlik yapmayın. :)

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Çağımız bilgi çağı ve bilgiye ulaşmak çok kolay, azıcık zekası olan herkes internette 1-2 gün araştırma yapsa dinden çıkar. Türkiye’de okullarda İslam dininin gerçek yüzünü saklıyorlar. Pıtırcık kelebek diniymiş gibi eğitim veriliyor. Tabi artık saklayamıyorlar. Çünkü artık bilgi sadece okulda değil. Deizme kayılması doğal.

sirakuza

Çaylak
Düşünce
Panenteist
@sirakuza ilahiyatçı diye biliyorum. O daha iyi anlatır. Ama bence dini öğrenince dinin ne olduğunu anladıkları için.
Kendimi ilahiyatçı yerine "tanrıbilimci" olarak adlandırmayı tercih ediyorum, çünkü ilahiyatçı deyince akla ne gelir? Nihat Hatipoğlu, Ali Rıza demircan gibi din tüccarı tipler gelir ki bunlarla aynı kategoride değerlendirilmektense koronaya yakalanmayı yeğlerim.
Konuya gelirsek benim ilahiyatta okuduğum dönemde, bugün dincilerin uykularını kaçıran deizm heyulası o günlerde şöhrete ve başarıya aç çiçeği burnunda yeni yetme sanatçı gibiydi, deizmi felsefe okuyan elit bir azınlık dışında kimse bilmezdi. Şu ntv haberin sunucusu kadın... Ulan beyaz bir insana bu kadar mı yakışır, oysa beyazdan nefret ederim çünkü bana göre sahteliğin ve suniliğin rengidir ve lanet olsun birader bu kadın bu kadar şık ve zarif olduğu için cezalandırılmalı.
Ha ne diyordum ben şu an ekrandaki şu beyaz dehşetten dolayı konuya odaklanamıyorum, beni mazur görünüz dostlarım.

Son konular

Son mesajlar