kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
"Savaşmak, öldürmek çözüm değil" deyip sizinle savaşmaya gelen düşmanlarınıza ülkenizi teslim etmeniz gerektiğini bir baba olarak çocuklarınıza utanmadan anlatabilecekseniz, bu tıynette bir adama zaruri durumlarda savaşın bir çözüm olduğu konusunu oturup konuşmam bile
Yazmıştık:
Ben size mal demiyorum ve ima da etmiyorum, kendinizi mal gibi görüp görmediğinizi soruyorum.
Kendinizi özgür iradesi olmayan mal gibi görüyorsanız size diyecek sözüm yok.
Kendinizi özgür iradesi olmayan mal gibi görmüyorsanız örneğiniz sizin için yani insanlar için anlamsız.
Helak çok nadirattan gerçekleşmiştir. Hz Peygamberin kavmi bütün insanlıktır. Diğer peygamberler gibi kavmi helak olsa bütün insanlık helak olurdu. Ne zaman ki Hz Peygamberin kavminde de tek bir iyi insan kalmazsa işte o zaman Hz Peygamberin kavmi de helak olur. Buna da kıyamet diyoruz :)
Mal sensin, tabiii!
Boş beleş zırvalamışsın yine...
Adamsan, insansan, taptığınn tanrıyı ölmeyi ve öldürmeyi sana çözüm olarak sunduğu/dayattığı için, azıcık kınarsın. Ama sende ve senin gibilerde nerde o cesaret, değil mi?!

Yazan tarafından düzenlendi:

Ahu akanyıldız

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Engel olmak isteyip olamasa bu kudretsizlik göstergesi olurdu ama Allah kendi izin vermediği fiilleri de işlemesine imkan sağlayan bir özgür irade vermiştir insana.
Ama seninde bi dediğin diğerini tutmuyor sen demedinmi allah izin vermiyor razı değil diye şimdide özgür iradeye bırakıyor diyorsun karar ver isin vermiyormu özgür iradeye mi bırakıyor

Her insanın sınav süresi aynı değil. Helak olan kişilerin sınav süreleri bittiği için sınavdan çıkarılıyorlar. Bu yüzden örneğiniz konuyla uyumsuz.

Helak olma sebepleri sınavı geçememek yani yine dediğime geliyor soruyu yanlış cevapladıkları için süreleri dolmuş sayılıyor yani süreleri dolduğu için helak olmuyorlar helak oldukları için süreleri dolmuş oluyor ve ayrıca madem ortada özgür irade var ozaman neden allah onları helak etmektense belki doğru yola dönerler diye kendi ömürlerince yaşamaları için bırakmıyor sonuçta bir özgür irade varsa belki bazıları yıllar sonra doğru yolu bulacaktı ?

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ama seninde bi dediğin diğerini tutmuyor sen demedinmi allah izin vermiyor razı değil diye şimdide özgür iradeye bırakıyor diyorsun karar ver isin vermiyormu özgür iradeye mi bırakıyor
Razı olmama anlamında izin vermiyor. Razı olma anlamında değil özgür iradeye müdahale etmeme anlamında izin veriyor
Helak olma sebepleri sınavı geçememek yani yine dediğime geliyor soruyu yanlış cevapladıkları için süreleri dolmuş sayılıyor yani süreleri dolduğu için helak olmuyorlar helak oldukları için süreleri dolmuş oluyor ve ayrıca madem ortada özgür irade var ozaman neden allah onları helak etmektense belki doğru yola dönerler diye kendi ömürlerince yaşamaları için bırakmıyor sonuçta bir özgür irade varsa belki bazıları yıllar sonra doğru yolu bulacaktı ?
Kendi ömürlerince yaşamaları için bırakılıyorlar ve bu süre boyunca kötülükten vazgeçmeyince ve ömürleri dolunca da helak oluyorlar. Olay bu kadar basit aslında :)

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Razı olmama anlamında izin vermiyor. Razı olma anlamında değil özgür iradeye müdahale etmeme anlamında izin veriyor

Kendi ömürlerince yaşamaları için bırakılıyorlar ve bu süre boyunca kötülükten vazgeçmeyince ve ömürleri dolunca da helak oluyorlar. Olay bu kadar basit aslında :)
Zırva!
Her mevzuva, kafana göre bir sanaryo üretiyorsun. Bizleri de bunlara inanacak kadar keriz zannediyorsun.
Yakında elçiyim diye dolaşırsın!

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Allah bedir savaşında müslümanlara yardım için binlerce melek gönderirken özgür irade var mıydı?
Allah lut kavmini helak ederken özgür irade var mıydı?

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Helak olma sebepleri sınavı geçememek

Öğretmen sınavın daha yarısı olmadan bazı öğrencileri yanlış cevaplar verdikleri gerekçesiyle sınavdan atıyor! Kalan sürede yanlış yanıtları silip düzeltebileceklerini göz ardı ediyor! Çünkü öğretmen oldukça psikopat. Öfkesini kontrol edememe sorunu var!

Düşün şimdi, ünv. sınavındasın. Gözcü gelip yanıtlarına bakıyor ve "bu ne be çık dışarı senden ünv.li mi olur" diye bağırıyor! 😄

Bunu meslekten atmak yetmez kliniğe yatırmak lazım! 😆

o26ur

Yazar
Düşünce
Ateist
Bu durumda bu adamın dolandırıcılığı ahlaki mi oluyor.
Bence sizin sorgulamanizda, dusunce sisteminizde bi problem var. Soyle söyleyeyim; ısrarla kendine yapilamasini istemedigin şeyi, başkasına yapma ! Durmunu çürütmeye çalışmanız, evrim ve antropoloji vede dinlerdeki eksikliğinizi gosteririr. Cunku cogu dinin ortak zemininde bu anlayış yatar. Ahlak yasalarının evrimini su sekilde açıklayayım örn. Issiz bir adaya 1 kotu 1 iyi birini koyalım ne olur ? Tabiki iyi olan hapi yutar, kotu olan daha uzun süre hayatta kalır. Diger taraftan, bir grup kotu insani bir adaya diger adayada bir grup iyi insanı koyalım ne olur ? Iyi insanlardan oluşan grup adadan kurtulmak icin birlikte calisir veya adayı güzel bi yere çeviriler. Kötülerin grubu ise kendi kendine zarar verir. Iyi nitelikler sergileyen bireylerden olusan grupların hayatta kalması daha muhtemeldir ve bu gruplar baska herhangi gruplara gore daha iyi cogalabilirler.Diger türlerin yok olmasi Biz homo sapienslerin hayatta kalmasi ve zirve yapan en önemli özelliği is Birliği yapmamız ve daha sosyal olmamızdır. Bunun içinde tek gereken iyi nitelikler sergileyen insanlarin birbiriyle ilişki içerisinde olması kotu nitelikler sergileyen insanları dislamasidir. Bu perspektiften gidildiğinde ahlakin nasil evrildigini görebiliyoruz . Hayatta kalabilmemiz icin is Birliği yapmamız ve bu durumda da iyi davranışlarımizin gelişmesi ve evrimlesmesi durumudur. Kotu olanla iyi olan arasında evrimsel başarıya giden birbirinden çok farklı iki yol olduğudur. Biri komşunuzu sömürmek,diğeri karşılıklı yararlı sonuçlar elde etmek için komsunuzla birlikte çalışmak . İkinci yol evrim teorisinde,iyilik adini verdiğimiz şeye yer acar ve bu şekilde iyi kabul ettiniz davranislar biyolojik adaptasyon olarak evrilebilir ve toplumsal ahlak kurallari bu çerçeveden sekillenir . Kalıtımsal olarak senin iyi dürtülerinde var kotu durtulerinde var ama toplum bu kotu durtuleri ayirt edebiliyor ve genel itibariyle iyi dürtüler üzerinden sekilleniyorsun ve onun icin kendine yapilmasini istemedigin şeyi baskalarina yapma anlayisi gecerli cunku insanlar birlikte yaşayan topluluklar.
Ben hiçbir mesajımda her şeyin mükemmel olduğunu iddia etmedi. Saman adam safsatası yapmayınız.
Saman adam safsatasi mi ? Ne alaka siz dine inanmiyormusunuz ? Kitabınızda kuran degil mi orada herseyin cok guz3l ve kusursuz olduğundan bahsediyor.
Sonuç olarak size göre özgür irade var mı yok mu
Bana gore yok . Bu sekilde düşünen insanlara mal gibi demeniz bana biraz cahillik gibi geliyor bilgisayarlardada ozgur irade yok ama kimsenin hesaplayamacagi şeyleri milisaniyede hesaplıyor sonuc olarak bi algoritma ve bizde biraz esnek bakarsak algoritmayiz.

Ahu akanyıldız

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik

Ya sıkıldıkça okurum bunu artık iyi güldürdün beni 😂😂

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Öğretmen sınavın daha yarısı olmadan bazı öğrencileri yanlış cevaplar verdikleri gerekçesiyle sınavdan atıyor! Kalan sürede yanlış yanıtları silip düzeltebileceklerini göz ardı ediyor! Çünkü öğretmen oldukça psikopat. Öfkesini kontrol edememe sorunu var!

Düşün şimdi, ünv. sınavındasın. Gözcü gelip yanıtlarına bakıyor ve "bu ne be çık dışarı senden ünv.li mi olur" diye bağırıyor! 😄

Bunu meslekten atmak yetmez kliniğe yatırmak lazım! 😆
Yazmıştık:

Her insanın sınav süresi aynı değil. Helak olan kişilerin sınav süreleri bittiği için sınavdan çıkarılıyorlar. Bu yüzden örneğiniz konuyla uyumsuz.

İftiracının El Kitabı Madde 4ü uygulamışsınız:
"4-Unutmayın hedef toplumda zaten çok az sayıda olan fikir namusuna sahip ve kaynak sorgulayan bilinçli kesim değil. Bir şekilde işinize taş koyanlara denk gelirseniz önce kıvırdığını iddia edin. Sonra bol bol hakaret edip yıldırmaya çalışın. Alaya alıp insanlar nazarında kıymetten düşürmeye çalışın. Hele tuzağınıza düşüp onlar da hakaret etmeye başlarsa işiniz çok kolaylaşır. Müslümanların ne kadar kaba, yobaz, bilimsel tartışma kültüründen uzak, dogmatik düşünen, örümcek kafalı vs artık ağzınıza geleni saydırın. Ve bingo! Oluşturduğunuz tantana içinde İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş bol miktardaki tipler, sizi asla sorgulamadığı gibi her yazdığınıza destek olup delicesine alkışlar; çünkü onlar size inanmak için dünden razıdır. Buna ek olarak kaynak sorgulama ve gerçek kaynaklardan yazdıklarınızı teyit etme kültürü olmayan Müslümanların çoğunun da kafası karışacaktır. Artık zaferinizin tadını çıkarabilirsiniz..."

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bence sizin sorgulamanizda, dusunce sisteminizde bi problem var. Soyle söyleyeyim; ısrarla kendine yapilamasini istemedigin şeyi, başkasına yapma ! Durmunu çürütmeye çalışmanız, evrim ve antropoloji vede dinlerdeki eksikliğinizi gosteririr. Cunku cogu dinin ortak zemininde bu anlayış yatar. Ahlak yasalarının evrimini su sekilde açıklayayım örn. Issiz bir adaya 1 kotu 1 iyi birini koyalım ne olur ? Tabiki iyi olan hapi yutar, kotu olan daha uzun süre hayatta kalır. Diger taraftan, bir grup kotu insani bir adaya diger adayada bir grup iyi insanı koyalım ne olur ? Iyi insanlardan oluşan grup adadan kurtulmak icin birlikte calisir veya adayı güzel bi yere çeviriler. Kötülerin grubu ise kendi kendine zarar verir. Iyi nitelikler sergileyen bireylerden olusan grupların hayatta kalması daha muhtemeldir ve bu gruplar baska herhangi gruplara gore daha iyi cogalabilirler.Diger türlerin yok olmasi Biz homo sapienslerin hayatta kalmasi ve zirve yapan en önemli özelliği is Birliği yapmamız ve daha sosyal olmamızdır. Bunun içinde tek gereken iyi nitelikler sergileyen insanlarin birbiriyle ilişki içerisinde olması kotu nitelikler sergileyen insanları dislamasidir. Bu perspektiften gidildiğinde ahlakin nasil evrildigini görebiliyoruz . Hayatta kalabilmemiz icin is Birliği yapmamız ve bu durumda da iyi davranışlarımizin gelişmesi ve evrimlesmesi durumudur. Kotu olanla iyi olan arasında evrimsel başarıya giden birbirinden çok farklı iki yol olduğudur. Biri komşunuzu sömürmek,diğeri karşılıklı yararlı sonuçlar elde etmek için komsunuzla birlikte çalışmak . İkinci yol evrim teorisinde,iyilik adini verdiğimiz şeye yer acar ve bu şekilde iyi kabul ettiniz davranislar biyolojik adaptasyon olarak evrilebilir ve toplumsal ahlak kurallari bu çerçeveden sekillenir . Kalıtımsal olarak senin iyi dürtülerinde var kotu durtulerinde var ama toplum bu kotu durtuleri ayirt edebiliyor ve genel itibariyle iyi dürtüler üzerinden sekilleniyorsun ve onun icin kendine yapilmasini istemedigin şeyi baskalarina yapma anlayisi gecerli cunku insanlar birlikte yaşayan topluluklar.
Çoğu dinin ne dediği önemli değil. "kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma yada kendi amaçların uğruna diğer insanların özgürlüğüne zarar vermeme" düsturu ile hareket edildiğinde bir dine bir ahlak kuralına gerek kalmayacağını iddia ettiniz. Ben de farklı örneklerle bu düsturların din olmadan yetersiz kaldığını izah ettim.

Ahlaklı olmayan toplumlar yok olur. Elbette size katılıyorum. Toplum ve ahlakın karşılıklı bir şey olduğuna sonuna kadar katılıyorum. Bizi bir arada tutan unsurlardan ve daha sonra bizi kontrol eden şey olduğu konusuna da. Ancak anlamamakta direttiğiniz bir şey var. Ben niye içine doğduğum ahlak sistemini kabul edeyim? Cevap: Toplumun bir parçası olmak istiyorsan yap işte. Toplumun parçası olmak senin menfaatine çünkü.

Tamam peki, ya ben bir yolunu bulup insanlara ahlaklı gözüküp toplumdan faydalanmanın ve perde arkasında kimseye görünmeden toplumca ahlaksız karşılanan başka şeyleri yapmanın bir yolunu bulursam bunu neden yapmayayım?

Tam da bu noktada benim dinimin telkini giriyor. "Kimse görmezse Allah görür". "Kaçış yok". "Aklını kullan".
Saman adam safsatasi mi ? Ne alaka siz dine inanmiyormusunuz ? Kitabınızda kuran degil mi orada herseyin cok guz3l ve kusursuz olduğundan bahsediyor.
Kuranda güzellik vurgulanır ama kusursuzluk Yaratıcıya aittir.
Bana gore yok . Bu sekilde düşünen insanlara mal gibi demeniz bana biraz cahillik gibi geliyor bilgisayarlardada ozgur irade yok ama kimsenin hesaplayamacagi şeyleri milisaniyede hesaplıyor sonuc olarak bi algoritma ve bizde biraz esnek bakarsak algoritmayiz.
Malı aptal anlamında kullanmıyorum. Bilgisayar kimsenin hesaplayamacağı şeyleri milisaniyede hesaplasa da sonuçta alınıp satılabilen bir maldır.

Peki birini özgür iradesiyle yapmadığı bir fiilden dolayı suçlamak ve cezalandırmak sizce adil mi?

Ahu akanyıldız

☆☆
Yazar
Düşünce
Agnostik
Neresinin neden gülünecek bir şey olduğunu izah etmediğiniz sürece bu yazdığınız cevap veremediği için kaçma taktiği olarak düşünülebilir :)
İstediğini düşün bu siteye ilk geldiğimde seninle ciddi ciddi tartışıyordum diğer kullanıcılarsa seni kâle almayıp geçiştiriyorlardı buna anlam verememiştim ama 2 hafta sürmedi sebebini anlamam duvarla tartışmak seninle tartışmaktan daha verimli olur sanırım beğenmediğin cevaplardan kaçıyorsun ve sanki biz cevap verememişiz gibi davranıp 3 gün sonra tekrar soruyorsun aynı şeyleri

bilgelikyolunda

lll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
İstediğini düşün bu siteye ilk geldiğimde seninle ciddi ciddi tartışıyordum diğer kullanıcılarsa seni kâle almayıp geçiştiriyorlardı buna anlam verememiştim ama 2 hafta sürmedi sebebini anlamam duvarla tartışmak seninle tartışmaktan daha verimli olur sanırım beğenmediğin cevaplardan kaçıyorsun ve sanki biz cevap verememişiz gibi davranıp 3 gün sonra tekrar soruyorsun aynı şeyleri
1-Anlaşıldı neresinin neden gülünecek bir şey olduğunu izah edemediğinize göre cevap veremediğiniz için kaçma taktiği uyguluyorsunuz.

2-Mesela hangi mesajlaşmalarımızdan anladınız duvarla tartışmanın daha verimli olduğunu? Buraya da alıntılayın ki doğru mu söylüyorsunuz yoksa bana iftira mı atıyorsunuz herkes görsün.

3-Mesela hangi cevabınızı beğenmediğim için kaçtım? Buraya da alıntılayın ki doğru mu söylüyorsunuz yoksa bana iftira mı atıyorsunuz herkes görsün.

Son konular