Dinsizler Ahlaksızdır

Düşünce
Sünni
Eyy dinsizler! size bir soru sormak istiyorum. Bakalım cevap verebilecek misiniz.

Soru:
Bir Müslüman Allah'tan korktuğu için hırsızlık, yolsuzluk yapmaz. Hak, hukuk yemez. Yani ahiret inancı insanı Müslümanı kötü işler yapmaktan alıkoyar.

Peki bir dinsiz neye göre ahlaklı olacaktır. Dinsizi kötü işler yapmaktan alıkoyan şey var mı? Varsa nedir?

Düşünce
Agnostik
Ben hayatımda hiç hırsızlık yapmadım ancak dindar bir arkadaşım gözümün önünde marketten bir şeyler çaldı bunu nasıl açıklarsınız veya sen dinsiz olsan ahlaksızlık yapar mısın veya yapabilir misin yasalar buna izin veriyor mu, kafana göre gidip insanların mallarını çalabilir misin çalamazsın tabi bunu engellemek için yakalanma korkusu yeter, demek istediğim benim ne tanrım var nede ahlakım ama sizin ahlak anlayışınızın temeli var peki pratikte neden bu ahlak bir işe yaramıyor dindarı dinsizi herkes ahlaksızlık yapabiliyor, benim düşüncemi soracak olursanız toplumu düzene sokmak için yapılan düzenlemeler bunlar bu günkü toplum dinsiz olsa toplumda ahlaksızlık bence kat kat artar ve dinlerin hepsi dönemine göre ahlaklı tek bir ahlak kuralı koyup toplumu düzenlemek üzerine kurulu, semavi din kültürünün ulaşmadığı yerlerde bile sırf bu nedenle oluşturulmuş dinler var [Maniheizm, Budizm temeli ahlak], ben dinsiz olsam her pisliği yaparım diyenler oluyor ama o işe öyle yürümüyor.

Moderatör tarafından düzenlendi:

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Hiç ateist mafya babası duydunuz mu? Ama ülkücü babalar var değil mi? Hemde 5 vakitli olanlar.

Düşünce
Sünni
Müslümanların içinden ahlaksız olanların çıkması İslam dinini bağlamaz, onlar İslam'a uymadıklarından o duruma düşmüştür. İslam ahlaklı olmayı emreder. Müslümanlar içinde ahlaksız olanlar varsa, bu onların kendi sorunudur. Allah Hz. Muhammed'i (sav) mükemmel ahlak üzere göndermiştir. Özetle ahlaksız olanlar İslama uymadıklarından o duruma düşmüştür. Ahlaklı olanlar ise İslam'a uyduğu için ahlaklı olmuştur. Çünkü Allahtan korkan bir Müslüman ahlaksız olamaz.

Yani Müslümanı ahlaklı olmaya iten Allah ve ahiret korkusudur. Fakat dinsiz olan birisini ahlaklı omaya iten kuvvet yoktur.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Dinsiz İskandinav ülkeleri ve Japonyada neden suç miktarı az o zaman? Diğer taraftan neden Gayrimüslim toplumlarında suç işleme oranı İslam toplumlarına oranla çok azdır? Suç işlememenin inançla faza bir illiyeti yoktur. Toplumun eğitim ve öğretimi, adaleti ve refahı ile (sosyal adalet) alakalıdır.

Düşünce
Agnostik
Müslümanların içinden ahlaksız olanların çıkması İslam dinini bağlamaz, onlar İslam'a uymadıklarından o duruma düşmüştür. İslam ahlaklı olmayı emreder. Müslümanlar içinde ahlaksız olanlar varsa, bu onların kendi sorunudur. Allah Hz. Muhammed'i (sav) mükemmel ahlak üzere göndermiştir. Özetle ahlaksız olanlar İslama uymadıklarından o duruma düşmüştür. Ahlaklı olanlar ise İslam'a uyduğu için ahlaklı olmuştur. Çünkü Allahtan korkan bir Müslüman ahlaksız olamaz.

Yani Müslümanı ahlaklı olmaya iten Allah ve ahiret korkusudur. Fakat dinsiz olan birisini ahlaklı omaya iten kuvvet yoktur.
Ben bunu daha farklı açıklayayım herkesin birbirinden bir şeyler çaldığını düşünün böyle bir toplum olamaz elenir bu toplum veya herkesin çocuklara tecavüz ettiği bir toplum düşünün bu toplumda yok olur, yazdığınız yazı çok saçma ahlaksızlık o kişinin problemi demişsiniz ama aslında herkesin ahlaksız olması gibi bir durum söz konusu bile değil direk elenir, ahlaksızlık yapanlar tabi ki olacak ama hapisler onlar için var, onları kilitlersek bunu engellemiş oluruz, günümüzdeki milletleri düşünün herkes gruplaşmış halde çünkü gruplaşmayanlar gruplaşanlar tarafından yok ediliyor bu nedenle herkes milliyetçi olmak zorundadır, aynı mantıkla düşündüğümüzde herkes ahlaklı olmak zorundadır olmazsan elenirsin olmazsan hapise girersin türü şeyler, burada ahlaktan aynı şeyi anlamadığımız kesin sıkıntı oradan kaynaklanıyor.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik

İslam kültüründe kişi, iyiliği Allah emrettiği için yapar. Batı kültüründe ise kişi, iyiliği iyilik olduğu için yapar. Bence batı kültüründeki iyilik yapma nedeni daha makuldur.

Çünkü Allah emretti diye iyilik yapan bir insana, kötü bir davranış iyi olarak kabul ettirilirse, bunu da tereddüt etmeden iyilik niyetiyle yapacaktır. Bu inanılmaz tehlikeli bir durumdur. Bu durumdaki insan, asma kesme de dahil olmak üzere her türlü şeyi yapabilir. Örnek mi arıyorsun IŞİD de dahil olmak üzere tüm cihatçı gruplara bakabilirsin.

Ama iyiliği iyilik olduğu için yapan insanı bu tür şeylerle kandırmak mümkün değildir.

Düşünce
Sünni
Ben bunu daha farklı açıklayayım herkesin birbirinden bir şeyler çaldığını düşünün böyle bir toplum olamaz elenir bu toplum veya herkesin çocuklara tecavüz ettiği bir toplum düşünün bu toplumda yok olur, yazdığınız yazı çok saçma ahlaksızlık o kişinin problemi demişsiniz ama aslında herkesin ahlaksız olması gibi bir durum söz konusu bile değil direk elenir, ahlaksızlık yapanlar tabi ki olacak ama hapisler onlar için var, onları kilitlersek bunu engellemiş oluruz, günümüzdeki milletleri düşünün herkes gruplaşmış halde çünkü gruplaşmayanlar gruplaşanlar tarafından yok ediliyor bu nedenle herkes milliyetçi olmak zorundadır, aynı mantıkla düşündüğümüzde herkes ahlaklı olmak zorundadır olmazsan elenirsin olmazsan hapise girersin türü şeyler, burada ahlaktan aynı şeyi anlamadığımız kesin sıkıntı oradan kaynaklanıyor.
Tam anlamıyla saçmalamışsın. Ne elenmesi... Sadece çocuklara tecavüz etmeyi falan sayma. Ahlakın çok unsurları var. Mesela Avrupa'da zina yapanlar eleniyor mu? Hayır. Bunun gibi çok örnekler var. Din olmadığı zaman insanı ahlaklı olmaya zorlayacak itici güç olmaz.

Düşünce
Agnostik
Ahlaklı olan dinsizler var demek ki din olmadan da ahlaklı olmaya itecek güçler vardır, ben bu noktadan yola çıkarak hepsini açıklarım tabi bu size biraz saçma gelebilir. Ahlakın çok unsuru var dediğiniz gibi o nedenle toplumsal bakmak da lazım. Ahlak toplumdan topluma, kişiden kişiye değişir bu nedenle bize ahlaksız gelen bir şey Avrupa toplumuna ahlaklı gelebilir öyle göreceli bir şeyi tartıştığımız için biraz problem doğuyor. Bana soracak olursanız ben kendi ahlak anlayışımı empati kurarak oluşturuyorum şahsen. Toplumsal bir şey olduğu için bir yerde diğer insanlar da işin içine giriyor bu düzeni kuramayan toplumlar eleniyor toplum olmanın şartlarından birisi, burada kişilerden bahsetmiyorum toplumların bölünmelerinden yani elenmelerinden bahsediyorum.

Yazarı tarafından düzenlendi:

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Avrupada da evli bir insan başkasıyla ilişki kurarsa toplumunda ayıplanır. Ama bunun içinde taşlanıp öldürülmez. Ya da yüz değneklen sopalanmaz! Ayıplanır ve aldatılan eş tazminata dayalı boşanma davası açar! Çünkü suç ya da kabahatle verilen ceza arasında bir oran olması lazımdır. Şayet böyle bir oran yoksa işte bu da adalette yapılan ahlaksızlıktır!

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Bana soracak olursanız ben kendi ahlak anlayışımı empati kurarak oluşturuyorum şahsen.
Kilit noktalardan birisi bu işte, empati yapmak. Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapmamak. Ahlak için illaki Allahın, Ahmedin, Mehmedin vs. "itme gücü" gerekmiyor. Kendi itme gücünü kullanmalıdır insan. Yani empatiyi.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Haklısınız, empati çok önemli bir kavram. Ayrıca müslümanların hiç bilmediği veya bilmek istemediği bir kavram.

Düşünce
Sünni
Bir ateistin, kız kardeşi ile cinsel ilişkiye girmesini engelleyecek ahlaki mekanizma nedir?

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
İçgüdüler engellenemezler. Bunun Ateisti teisti olamaz. İç güdü değilse şayet aile içi eğitim önemlidir. Ateistlerin çoğuda iyi eğitim görmüş insanlardır.

Düşünce
Sünni
Verdiğin cevap tatmin edici değil. Elbette insanda içgüdü var ama İslam bu içgüdüyü kontrol altına alıyor. Ateistte ise kontrol altına alacak bir mekanizma yok. Bir ateist kız kardeşiyle cinsel birliktelik yaşasa ne diyeceksin ona.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Verdiğin cevap tatmin edici değil. Elbette insanda içgüdü var ama İslam bu içgüdüyü kontrol altına alıyor. Ateistte ise kontrol altına alacak bir mekanizma yok. Bir ateist kız kardeşiyle cinsel birliktelik yaşasa ne diyeceksin ona.
İslam hiç bir iç güdüyü kontrol altına alamaz. Çünkü içgüdüler şuuraltında oluşan duygulardır. İslam şuur üstüne hitap eder. Ama çoğu insanda bir ar yani haya duygusu vardır. Bu duygu önce ailesi sonrada toplum tarafından verilir. Bir teist ya da ateist öyle bir şey yapsa ona sen neye inanıyorsun diye sormam ki? Tuhhh rezil hayvan derim sadece! Ama onun birde dini vecibeleri yerine getiren teist olduğunu biliyorsam şayet "Bak yaptığın ibadetlerde bi moka yaramıyor!" der çıkarım.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
İyi de soruma cevap veremedin. Ateisti kız kardeşiyle yatmaktan alıkoyacak mekanizma nedir?
Verdim ya yukarıda ar ve haya duygusu! Ha o duyguda aslında din gibi onu koruyamaz.O zaman yapılacak şey, o içgüdüleri zayıflatan ilaçlar vardır. Ya da şap alır, hiç bir şey yapamıyorsa içer bir 70 lik kuş muş kalmaz olur. :)

Düşünce
Sünni
Sende anlama kapasitesi problemi var galiba. Sana ne anlatıyorum ben. Kuran bu duyguları yok etmez, doğru kullanılması için teşvik eder. Gerisi insanın iradesine kalmıştır. İslamı hakkıyla uygulayan bir insan bu yanlışlara düşmez.

Üst Alt