Dinsizler Ahlaksızdır

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Sende anlama kapasitesi problemi var galiba. Sana ne anlatıyorum ben. Kuran bu duyguları yok etmez, doğru kullanılması için teşvik eder. Gerisi insanın iradesine kalmıştır. İslamı hakkıyla uygulayan bir insan bu yanlışlara düşmez.
Anlama kapasitesi sende bre Yusuf. :) (Haya duygusundan bahsettim değil mi sana?)
Pekiyi İslam nasıl yok edecek o içgüdüyü sadete gel anlat bakalım?
Bak hayvanlar alacakları cezayı bildikleri halde 6 yaşındaki kızlara tecavüz edip öldürüyorlar! Sadece hapis yatmıyorlar cezaevinde de bir temiz sopa ve şişlenme var ama buna rağmen yapıyorlar!Eskiden İdam vardı ama yine yapıyorlardı. Bak hatırla Ensar vakfının dindar hocası da yapıyor bunları. Efendim o gerçek Mööslüman değil demekle kaçamazsın!

Moderatör tarafından düzenlendi:

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Sadece müslümanlar bilinçli ahlaka sahiptir. Diğerlerinde ahlak olması bir şeyi değiştirmez. Bilinçsiz ahlak hayvanlarda bile var.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Sadece müslümanlar bilinçli ahlaka sahiptir. Diğerlerinde ahlak olması bir şeyi değiştirmez. Bilinçsiz ahlak hayvanlarda bile var.
Terör, şiddet ve baskı mı ahlak oluyor?
Terör, şiddet ve baskı dinini benimseyen bir insanın ahlak adına insanlara vereceği hiçbir şey yoktur.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Ama bak bakalım Dünyaya Müslim toplumlarında fakirlik yüzünden en çok ahlaksızlık oranı var. Kafa çalışmazsa ahlak da olmaz.

Heretik

☆☆☆☆☆
Kıdemli Üye
Düşünce
Ateist
Bunun yazdığını anlamayanlar için translate'de çevirdim.

-Hav Hav Hav. Ben Işidçi Kurtarıcı. Hav Hav Hav. Allaakbar Hav Hav Hav

KejooN

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ahlak doğrudan felsefe konusudur. Sadece din ile ilişkilendirilemeyecek kadar da kapsamlıdır.

Coolumsu

Üye
Düşünce
Muvahhid
Her inançtan, ya da inançsızlıktan ahlaklı ve ahlaksız bireyler çıkabilir. Bu o bireyin isteği ile alakalı bir durumdur. Ahlak sorumluluk bilincidir. Kuran'da geçen takva kavramı direkt olarak budur.

Ancak öğreti olarak dinler kendisi, ahlakı bir sorumluluk olarak inanan bireylerin üzerine yükler. Bu açıdan öğreti olarak tüm dinler ahlaklıdır. Ahlak, ister batıl ve isterse hak olsun her dinde olan bir sorumluluktur. Ancak bu o dine inanan herkesin ahlaklı olduğu anlamına da gelmez. Şu var ama seküler anlayışlarda, ahlak bir sorumluluk olarak evrensel bir biçimde yoktur.

Bu açıdan, bir müslüman ahlaksız olabilir ama bu onda kendi iç çelişkisini yaratır. Çünkü inandığı din ahlaklı olmayı emreder. Olmazsa yargılanıp cezalandırılacağını ön görür. Bir ateist de ahlaksız olabilir ama bu onda bir çelişki yaratmaz. Çünkü ateizmin öyle bir derdi yoktur. Ahireti inkar ettikleri için her eylemlerinde sorumluluk arama gereği duymazlar. Öğreti olarak dediğin doğrudur, ancak kişiler bazında genellemeler yapmak aşırı ön yargılı olur.

Evrensel ahlak konusuna gelirsek, ben bunun ancak vahiy sayesinde olabileceğine inanıyorum.

Düşünce
Deist
geçmişte yaşamış olan müslüman toplumları okuyunca, bir de dönüp günümüz müslümanlarının yaşayışlarına (özellikle de çevremdeki 5 vakit namazlı dindarlara) bakınca, dinin insanlara ne karakter ne de ahlak veremediği görülüyor. kişi karakterini ve ahlakını önce aileden, sonra çevresinden alır.

Düşünce
Agnostik
Dinsizler bence aklaksız değil ama ağzını bozupta akılcı tartışma yapamayan ahlaksızdır dinsizlere kızmamak gerek bir yerde insan beyni her zaman dogmatik düşünemez cünkü bir yerde tıkanır kabullenmek istemez

Düşünce
Sünni
Dinsizler bence aklaksız değil ama ağzını bozupta akılcı tartışma yapamayan ahlaksızdır dinsizlere kızmamak gerek bir yerde insan beyni her zaman dogmatik düşünemez cünkü bir yerde tıkanır kabullenmek istemez
Mükemmel ahlak İslamdadır. Müslüman olmayanlarda ahlak damlacıkları olabilirse de ahlak denizi olmaz. Ahlak denizi ancak Kuran ile olur.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Sürüyle metresi olan, kırdığı ceviz yüzü geçmiş senin gibiler mi nisa 24 den bahsediyor
32 yaşına kadar müslümandım inandığım dini yaşadım. 27 yaşına kadar yani evlenene kadar uçkurumu harama açmadım. 32 yaşında inandığım dinin olmadığını görünce agnostik oldum. Bildiğim en önemli ahlak kuralı sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına da yapmadır. Hâlâ eşimi seviyorum. Şimdi sıra sende. Hadi kus zehrini. Savunmanı yap bakalım. Tencere dibin kara seninki benden kara diyerek üstün ahlaklı olamazsın! Hem de beni ahlaksızlıkla itham ederken.
Sıra sen de! Her yaptığının karşılığı tövbe edip suçu hayali canavara şeytana yükle sonra yine yap değil mi? Hadi dürüst ol kaç kez tövbe ettin?

Düşünce
Sünni
Sıra sen de! Her yaptığının karşılığı tövbe edip suçu hayali canavara şeytana yükle sonra yine yap değil mi? Hadi dürüst ol kaç kez tövbe ettin?
Biz burada şahısları tartışmıyoruz. Senin gibileri derken kafirleri kastediyorum. İnançsızlığın insana ahlak vermediğinden bahsediyorum. Yoksa benim ahlaklı olmam değil konu. İslamın üstün ahlakı, inançsızlığın ahlaksızlığı. Mesele bu. İslam, kul hakkına saygıyı, anne baba hakkını, muhtaça yardımı anlatır. Dinsizlikte bunlar yok. Yani ahlak yok. Konu buydu.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Biz burada şahısları tartışmıyoruz.
Şizofrensin değil mi? Biraz önce bana hakaretler yağdıran kimdi? Ben bir şahsım. Yönelttiğin ithamlar banaydı. Şimdi gelmiş şahıslardan bahsetmiyorum dedin. Yemin ediyorum sizden zerre bir şey alamıyorum sanki havaya konuşuyorum. Susuyorum anlamıyorsun konuşuyorum hiç anlamıyorsun. Biraz dürüst ol diyen sen değil miydin bipolar?

Üst Alt