Dinsizler Ahlaksızdır

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
İslamın üstün ahlakı, inançsızlığın ahlaksızlığı. Mesele bu. İslam, kul hakkına saygıyı,
Hadi canım sen de! Kötü dediğiniz cahiliye bile senin dininden iyi evlatlık konusunda daha ne konuşuyorsun? Ahzab 37
Nisa 24 bu mu kul hakkı? Kocasını din uğruna öldür kadına da tecavüz etme hakkı kazan! Evet çok ahlaklı!

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Dinsizlikte bunlar yok. Yani ahlak yok. Konu buydu.
Dinsizlikte otorite değilim ama anlar mısın bilmiyorum. Okuyan arkadaşlar yeşillendirsin. Ahlak ve etik bunlar birbirine yakın gibi dursa aslında zıt oldukları bir mevzu var. Ahlak senin gibi gökte birinden haber aldığını iddia eden birinin ve toplumun gelenek-göreneklerinden gelir. Etik ise kanun,hukuk ve en önemlisi bilimseldir, çağa göre dinamiktir. Sen bunlar hakkında ne düşünüyorsun? Sence ahlakın kaynağı mı ve etiğin kaynağı mı seni teskin eder? Farzetki azınlık olduğun bir yerdesin hakikat olarak sunduğun üstün ahlakı getirwn dinin ne diyor? Bize biraz açıkla biz de senden nasiplenelim. Selâmetle!

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu peygamberin ahlakı ne gibi nedenlerle diğer insanlardan üstünmüş?
Bu peygamber ve diğerleri insanlığa ne kazandırdılar?
Teist arkadaşlar cevap versinler.

Düşünce
Muvahhid
Ahlaklı ateistler olabilir ama zihniyet olarak ateizm ahlaksızdır haklısın.
Ahlaksız dindarlar olabilir ama zihniyet olarak din ahlaklıdır.

Çünkü ahlaklı olmak adaleti sağlamayı gerektirir. Ahireti inkar etmek demek,

Kötünün yanına yaptığı kötülük kar kalacak
İyinin yanına da yaptığı iyilik zarar kalacak demektir..

Yargılama ve ödül yoksa zaten iyilik ve kötülük yoktur..
Ateizmin hakim olduğu bir dünyada kötülük işlememek için bir neden yoktur..

Bencil olmak, yalan söylemek, kötülük yapmanın cezasının olmadığı söylemek ahlaksızlık değil de nedir?
Dinsel metinleri geçtim, bunu savunmak akla hakarettir..

Dünya da kötülük olduğunu söyleyerek tanrıyı inkar edip, sonra bu kötülükleri meşrulaştırmak demektir ateizm.
Din ise, dünyanın bir imtihan yeri olduğunu söyleyerek, iyilik yapmaya insanları teşviktir.. Din insana mutlak iyilik de mutlak kötülük de isnat etmez. İçinde iki özün olduğunu söyler..

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Ahlaklı ateistler olabilir ama zihniyet olarak ateizm ahlaksızdır haklısın.
Ahlak size göre evlatlığınızın eşini almak ise kalsın ahlakınız. Ben etik olmayı tercih ederim. Ahlak topluma ya da "yukarıdan biri tarafından halleniyorum bana bu yeni kurallar geldi diyen birine" göre değişir. Etik bilimseldir. Bilim objektif olmaya çalışır, alenidir, kümülatiftir, yanlışlanabilirlik üzerinedir. Ben agnostik ateistim. Çocuklara ve kadınlara ilişmeden, alın akınızı ötede oynayınız, lütfen.

Üst Alt