Dogmatik Düşüncelerden Arınma Yolculuğum

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bu şuan 17 yaşındayım. İlk okul 3-4'ten beri bilime merak sardım. Hayatımın en güzel şeyi benim için bilimdi. Sürekli bilim adamlarını izliyordum. En sevdiğim şeylerden biri de belgesellerdi. Sürekli araştırıyordum. Kendi kendime tezler üretiyordum. Hayatımda her zaman mantıklı düşünmeye çalıştım. Bilimle uğraşmam bana sorgulamaya kabiliyetini beraberinde getirmişti. Ben tabi o zamanlar Müslümandım. Bazen ailem falan bana dinle alakalı şeyleri anlatıyorlardı. Bu tür şeyler bana hikaye gibi geliyordu. Onlar bana böyle şeyleri anlatınca aklımda bir çok soru kalıyordu. Bir kaç tanesini bazen soruyordum. Ama cevap aldıkça daha çok soru oluşuyordu kafamda.

Ailemin isteğiyle 6. sınıfta namaza başladım. Ama ne için kıldığımı bile bilmiyordum. Ve daha 5. Sınıfta da oruca başlamıştım. Tam olarak bu ibadetleri yapmamızın amacını bilmiyordum. Tabi ramazan aylarında her gün Nihat Hatipoğlu izlerdim. :D Ama tabi onu izlediğim anlarda kendi içimde hep eleştirirdim onu. Hiçbir zaman bir yaratıcının olduğuna tam olarak inanamadım. Biraz da olsa hep şüphe içindeydim. 11-12 yaşlarımda Kur'an'ı meraktan mealiyle ve Arapçasıyla birlikte okumaya başladım. Zaten Kur'an'ın mealini birkaç gün içinde bitirmiştim.

Her bir ayeti okuduğumda aklıma takılan ve gözüme çarpan yerler oluyor. Ama üzerinde fazla düşünmeden okumaya devam ediyordu. Kur'an'ı bitirdikten sonra ayetler her zaman aklımı meşgul ediyordu. Sırf merakımdan o binlerce ayeti tefsiriyle birlikte okuyordum. Başka inanışlardaki kutsal kitapları incelemeye karar verdim. (Empati yeteneğim güçlüdür, bu yüzden bazı olaylara her türlü düşünceden baktım. Başkalarının gözüyle baktım.) Diğer kutsal kitapları okudum. Anlam veremediğim şeylerden biride diğer kutsal kitaplardaki bir çok şey Kur'an'daki ayetlere benziyordu. Yaşım geçtikçe daha çok araştırmaya devam ediyordum. Başka inanışları da (Hinduizm, Budizm gibi…) inceledim. Araştırdıkça anladığım bir şey vardı: Bütün dinler birbirinin devamıydı…

15 yaşıma kadar gelmiştim. Artık bir çok şeyi daha iyi anlıyordum. 16 yaşıma geldiğimde Kur'an'ın mealini tefsiriyle birlikte farklı kaynaklardan yeniden araştırmaya devam ediyordum. Hepsi aynı anlamlara geliyordu. Ve bütün dinlerin toplumu kontrol etmek amacıyla çıkmış olduğunu anladım. 16 yaşımda agnostik olmuştum. Artık koca ile eşinin arasına kadar giren bu dinden kurtulmuştum. Kendimi artık daha özgür hissediyordum.

Biraz daha felsefi olarak düşünmeye başladım. Agnostik olduktan birkaç ay sonra da ateist oldum.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kuş gibi özgürlük hissi şeytanın aramıza hoşgeldin hediyesidir. Ondan sonra her ateist bir boşluğa ve karanlığa düşer. [Kozmosun diliyle Kuran] Sonra şüpheler beynini kemirir. Mutluluk onu terk eder. Sonu olmayan bir yola girdiğini Allah kişiye idrak ettirir. İşte o anda bu yoldan döndün, döndün. [Stalin gibi gavur olmadan] Bütün bu insanlık hallerinden Kurân bahseder. Hem kafirlerin hem münafıkların durumunu anlatır.

Heretik

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu şuan 17 yaşındayım. İlk okul 3-4'ten beri bilime merak sardım. Hayatımın en güzel şeyi benim için bilimdi. Sürekli bilim adamlarını izliyordum. En sevdiğim şeylerden biri de belgesellerdi. Sürekli araştırıyordum. Kendi kendime tezler üretiyordum. Hayatımda her zaman mantıklı düşünmeye çalıştım. Bilimle uğraşmam bana sorgulamaya kabiliyetini beraberinde getirmişti. Ben tabi o zamanlar Müslümandım. Bazen ailem falan bana dinle alakalı şeyleri anlatıyorlardı. Bu tür şeyler bana hikaye gibi geliyordu. Onlar bana böyle şeyleri anlatınca aklımda bir çok soru kalıyordu. Bir kaç tanesini bazen soruyordum. Ama cevap aldıkça daha çok soru oluşuyordu kafamda.

Ailemin isteğiyle 6. sınıfta namaza başladım. Ama ne için kıldığımı bile bilmiyordum. Ve daha 5. Sınıfta da oruca başlamıştım. Tam olarak bu ibadetleri yapmamızın amacını bilmiyordum. Tabi ramazan aylarında her gün Nihat Hatipoğlu izlerdim. :D Ama tabi onu izlediğim anlarda kendi içimde hep eleştirirdim onu. Hiçbir zaman bir yaratıcının olduğuna tam olarak inanamadım. Biraz da olsa hep şüphe içindeydim. 11-12 yaşlarımda Kur'an'ı meraktan mealiyle ve Arapçasıyla birlikte okumaya başladım. Zaten Kur'an'ın mealini birkaç gün içinde bitirmiştim.

Her bir ayeti okuduğumda aklıma takılan ve gözüme çarpan yerler oluyor. Ama üzerinde fazla düşünmeden okumaya devam ediyordu. Kur'an'ı bitirdikten sonra ayetler her zaman aklımı meşgul ediyordu. Sırf merakımdan o binlerce ayeti tefsiriyle birlikte okuyordum. Başka inanışlardaki kutsal kitapları incelemeye karar verdim. (Empati yeteneğim güçlüdür, bu yüzden bazı olaylara her türlü düşünceden baktım. Başkalarının gözüyle baktım.) Diğer kutsal kitapları okudum. Anlam veremediğim şeylerden biride diğer kutsal kitaplardaki bir çok şey Kur'an'daki ayetlere benziyordu. Yaşım geçtikçe daha çok araştırmaya devam ediyordum. Başka inanışları da (Hinduizm, Budizm gibi…) inceledim. Araştırdıkça anladığım bir şey vardı: Bütün dinler birbirinin devamıydı…

15 yaşıma kadar gelmiştim. Artık bir çok şeyi daha iyi anlıyordum. 16 yaşıma geldiğimde Kur'an'ın mealini tefsiriyle birlikte farklı kaynaklardan yeniden araştırmaya devam ediyordum. Hepsi aynı anlamlara geliyordu. Ve bütün dinlerin toplumu kontrol etmek amacıyla çıkmış olduğunu anladım. 16 yaşımda agnostik olmuştum. Artık koca ile eşinin arasına kadar giren bu dinden kurtulmuştum. Kendimi artık daha özgür hissediyordum.

Biraz daha felsefi olarak düşünmeye başladım. Agnostik olduktan birkaç ay sonra da ateist oldum.
Sen de erken kurtulmuşun. :D

Düşünce
Sünni
dinden kurtulma hikayen hiçte mantıklı değil. biraz daha sorgulayabilirdin. ne bu böyle. bazı insanların yobaz olduğunu söyleyip düşünce ve akletme yoksunu olduğunu idda ediyorsunuz. maşallah bakıyorum da sizin altta kalır bir yanınız yok. araştırdığım dediğin kaynaklar ne onları önce söyle. bir kere diğer dinlerin kitaplarının sayısı senin yaşının beş katından fazla. islam dinindeki tefsirleri saymıyorum bile. sorularına cevap bulmak için daha mantıklı ve akılcı yollara baş vurabilirdin. araştırman güzel. ama yöntemin malesef doğru değil.

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Çocukluktan itibaren içinde tanrı sevgisinin fazla olduğu bir çocuktum. O kadar normalde biri üzüldüğünde çevremdeki annesine, babasına anlatırken ben anne ve babama anlatmaz Allah'a anlatırdım. Ortaokulda hadisler ile tanıştığımda dinsizliğe yaklaştım ama hadisleri reddeden bir gurubun olduğunu öğrenince İslam da bir süre daha kaldım. Bir süre sonra Ateistlerin yaptığı videoları izleyip yazılarını okumaya başladım en sonunda da kuranı dört farklı mealden okumaya başladım ve sonunda dinden ayrıldım. Bana kimse kendimi dinsizliğe saplantılı olduğumu söyleyemez çünkü ben hala ateistleri ve dinsizleri çökertiğini iddia edenlerin yazılarını okuyup videolarını seyrediyorum. Belki beni tekrar ikna ederler diye ama hep aynı saçmalıkları söylüyorlar.

Düşünce
Sünni
Peki hangi konularda kafan karışık. Bende araştırarak inanç konusundaki düşüncelerimi sağlam bir yere oturtmaya çslışıyorum. Öyle kulsktan dolma bilgiler le değil. Bir kaç soruyu açık birşekilde yazabilirmisin. Belki daha fazla araştırmama vesile olursun.

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Aslında dostum işin felsefesinden önce açıp kuran ı oku. Ardından Kuran’ın ve Tevrat’ın sümerdeki kökenlerini biraz araştır. Tanrı konusunda olmasa da din konusunda fikirlerin cidden değişiyor ikisini sıra ile yapınca. Ben ve kuzenim hala haftada 2 kere saat sabahın 2’sine 3’üne kadar tartışıyoruz.

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bu şuan 17 yaşındayım. İlk okul 3-4'ten beri bilime merak sardım. Hayatımın en güzel şeyi benim için bilimdi. Sürekli bilim adamlarını izliyordum. En sevdiğim şeylerden biri de belgesellerdi. Sürekli araştırıyordum.
Yaş 17 dinden kurtuldum? Sahiden mi din ne kadar sendeydi ki ondan kurtuldun bu yaşta daha karakterin bile oturmazken sen dinden kurtulmayı mı başardın karar vermek için çok erken değil mi bu yaşın 25'i var 35'i 45'i belki 70'i insanlar inan anlık durumlar ve olaylarda yıllar boyunca inandıkları düşüncelerini bile değiştirebiliyorlar, agnostik iken bir kaç ay içinde ateist oldum dedin ya imkansız olamazsın olduğunu zannedersin Kuran'ı okuyup sana saçma geldiği için bir kaç sene ateistik düşünceleri sadece araştırıp ve izleyip kendine bir hayat felsefesi oluşturamazsın, bunu mantıklı bulup sana like gönderen arkadaşlara da o gönderdiğiniz like ların ne kadar yanlı olduğunun da ispatıdır. Aksini düşünemiyorum.

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Bazı şeyler için illa yaşının büyük olması mı gerek? Kadını erkeğin malı gibi gören, kan davasını meşrulaştıran, insanları sadece kendisini görmek istedi diye yıldırımla cezalandıran, söyledikleri bilimle çatışan, televizyon da çıksa bakamayacağın kadar kötü görüntüleri yapman için sana hak tanıyan bir din ve Tanrı’yı reddetmek için illa 30, 40 yaşlarına mı gelmeli insan.

Düşünce
Sünni
Ben Kuranı defalarca okudum tefsirlerinide okudum. Ve her okuduğumda biraz daha inançım kuvvetlendi. Yani mutlaka her şeyin bir yaratıcısı olmalıysı. Zaten mantık açısından konuya bakıldığında da her şeyin bir yapıcısı bir sanisi bir mühendisi olmalıydı. Ayrıca hem incil hem tevrat okudum. Budist şintoist zerdüşt dinlerinide araştırdım. Ama hepsi benim islam dinine daha çok bağlanmama sebep oldu.

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Sümer dinlerini araştırdın mı bilmiyorum ama eğer araştırdıysan veya araştırırsan aslında tüm semavi dinlerin bu semer dinlerin çıktığını ve çoğu şeyde direkt olarak kendilerine geçirdiklerini görürsün. Tufan destanından tut ta kadınların baş örtülerine kadar. Ayrıca kuranın adalet anlayışı Hammurabi kanunları kanunlarına çok benzer ve ilkeldir senin Budizm'den çok eski Sümer, Babil gibi uygarlıkları araştırman gerek. YERİN VE GÖĞÜN BİRBİRİNDEN AYRILMASI SÜMERDEN GELME,BABİL KULESİ DE SÜMERLERDEN GELME, SULARIN KANA ÇEVRİLMESİ KONUSU DA SÜMERLERDEN GELME, TUFAN OLAYIDA SÜMERLERDEN GELME, KUR´ANIN GÖKTE YAZILI OLMASI DA SÜMERLERDEN GELME.

Şahitlikte kadını erkeğin yarısı olarak görüyor (Bakara, 228. ayet)

Diyanet İşleri: Ey iman edenler! Belli bir süre için birbirinize borçlandığınız zaman bunu yazın. Aranızda bir yazıcı adaletle yazsın. Yazıcı, Allah’ın kendisine öğrettiği şekilde yazmaktan kaçınmasın, (her şeyi olduğu gibi dosdoğru) yazsın. Üzerinde hak olan (borçlu) da yazdırsın ve Rabbi olan Allah’tan korkup sakınsın da borçtan hiçbir şeyi eksik etmesin (hepsini tam yazdırsın). Eğer borçlu, aklı ermeyen, veya zayıf bir kimse ise, ya da yazdıramıyorsa, velisi adaletle yazdırsın. (Bu işleme) şahitliklerine güvendiğiniz iki erkeği; eğer iki erkek olmazsa, bir erkek ve iki kadını şahit tutun. Bu, onlardan biri unutacak olursa, diğerinin ona hatırlatması içindir. Şahitler çağırıldıkları zaman (gelmekten) kaçınmasınlar. Az olsun, çok olsun, borcu süresine kadar yazmaktan usanmayın. Bu, Allah katında adalete daha uygun, şahitlik için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir. Yalnız, aranızda hemen alıp verdiğiniz peşin ticaret olursa, onu yazmamanızdan ötürü üzerinize bir günah yoktur. Alışveriş yaptığınız zaman da şahit tutun. Yazana da, şahide de bir zarar verilmesin. Eğer aksini yaparsanız, bu sizin için günahkârca bir davranış olur. Allah’a karşı gelmekten sakının. Allah, size öğretiyor. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.

Diyanet Vakfı: Ey iman edenler! Belirlenmiş bir süre için birbirinize borçlandığınız vakit onu yazın. Bir kâtip onu aranızda adaletle yazsın. Hiçbir kâtip Allah'ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan geri durmasın; (her şeyi olduğu gibi) yazsın. Üzerinde hak olan kimse (borçlu) da yazdırsın, Rabbinden korksun ve borcunu asla eksik yazdırmasın. Şayet borçlu sefih veya aklı zayıf veya kendisi söyleyip yazdıramayacak durumda ise, velisi adaletle yazdırsın. Erkeklerinizden iki de şahit bulundurun. Eğer iki erkek bulunamazsa rıza göstereceğiniz şahitlerden bir erkek ile -biri yanılırsa diğerinin ona hatırlatması için- iki kadın (olsun). Çağırıldıkları vakit şahitler gelmemezlik etmesin. Büyük veya küçük, vâdesine kadar hiçbir şeyi yazmaktan sakın üşenmeyin. Böyle yapmanız Allah nezdinde daha adaletli, şehadet için daha sağlam, şüpheye düşmemeniz için daha uygundur. Ancak aranızda yapıp bitirdiğiniz peşin bir ticaret olursa, bu durum farklıdır. Bu durumda onu yazmamanızda sizin için bir sakınca yoktur. (Genellikle) alış-veriş yaptığınızda şahit tutun. Ne yazan, ne de şahit zarara uğratılsın. Eğer bunu yaparsanız (zarar verirseniz)

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Kadını tarla olarak görüyor (Bakara, 223. ayet)

Diyanet İşleri: Kadınlarınız sizin ekinliğinizdir. Ekinliğinize dilediğiniz biçimde varın. Kendiniz için (geleceğe hazırlık olarak) güzel davranışlar takdim edin. Allah’a karşı gelmekten sakının ve her hâlde onun huzuruna varacağınızı bilin. (Ey Muhammed!) Mü’minleri müjdele.

Diyanet Vakfı: Kadınlarınız sizin için bir tarladır. Tarlanıza nasıl dilerseniz öyle varın. Kendiniz için önceden (uygun davranışlarla) hazırlık yapın. Allah'tan korkun, biliniz ki siz O'na kavuşacaksınız. (Yâ Muhammed!) müminleri müjdele!

Kuranın adalet anlayışı eski çağlardan kalma ilkel yani kısas esasına dayanır ve bu kan davalarının önünü açar (178. ayet)

Diyanet İşleri: Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre karşı hür, köleye karşı köle, kadına karşı kadın kısas edilir. Ancak öldüren kimse, kardeşi (öldürülenin vârisi, velisi) tarafından affedilirse, aklın ve dinin gereklerine uygun yol izlemek ve güzellikle diyet ödemek gerekir. Bu, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Bundan sonra tecavüzde bulunana elem dolu bir azap vardır.

Diyanet Vakfı: Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısas farz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın (öldürülür). Ancak her kimin cezası, kardeşi (öldürülenin velisi) tarafından bir miktar bağışlanırsa artık (taraflar) hakkaniyete uymalı ve (öldüren) ona (gereken diyeti) güzellikle ödemelidir. Bu söylenenler, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Her kim bundan sonra haddi aşarsa muhakkak onun için elem verici bir azap vardır.

Düşünün ki bir insanın ellerini ve kollarını bağlıyor ardından da bir yere gitmesini istediğinizde gidemeyince sizi yakıyor. (Bakara 7. ayet)

( Diyanet İşleri: Küfre saplananlara gelince, onları uyarsan da, uyarmasan da, onlar için birdir, inanmazlar.) Diyanet İşleri: Allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır. Onlar için büyük bir azap vardır.

( Diyanet Vakfı: Gerçek şu ki, kâfir olanları (azap ile) korkutsan da korkutmasan da onlar için birdir; iman etmezler.) Diyanet Vakfi: Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Onların gözlerine de bir çeşit perde gerilmiştir ve onlar için (dünya ve ahirette) büyük bir azap vardır.

Bakara 17. ayet

Diyanet İşleri: Onların durumu, (geceleyin) ateş yakan kimsenin durumuna benzer: Ateş tam çevresini aydınlattığı sırada Allah ışıklarını yok ediverir de onları göremez bir şekilde karanlıklar içinde bırakıverir.

Diyanet Vakfı: Onların (münafıkların) durumu, (karanlık gecede) bir ateş yakan kimse misalidir. O ateş yanıp da etrafını aydınlattığı anda Allah, hemen onların aydınlığını giderir ve onları karanlıklar içinde bırakır; (artık hiçbir şeyi) görmezler.

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Ayrıca kur'an da konuşan kim ben bilmiyorum belki sen bilirsin.

zariyat suresi 51. ayet
Diyanet Vakfı: Allah ile beraber başka bir tanrı edinmeyin. Zira ben size O'nun tarafından (gelmiş) açık bir uyarıcıyım
Diyanet İşleri: Allah ile beraber başka bir ilâh edinmeyin. Gerçekten ben, size, Allah tarafından gönderilmiş açık bir uyarıcıyım.
En'AM Suresi 104
Diyanet İşleri: Rabbinizden size gerçekleri gösteren deliller geldi. Artık kim gözünü açar hakkı idrak ederse kendi yararına, kim de (hakkın karşısında) körlük ederse kendi zararınadır. Ben başınızda bekçi değilim.
Diyanet Vakfı: (Doğrusu) size Rabbiniz tarafından basiretler (idrak kabiliyeti) verilmiştir. Artık kim hakkı görürse faydası kendisine, kim de kör olursa zararı kendinedir. Ben üzerinize bekçi değilim.
En'AM Suresi 114
Diyanet İşleri: “Size Kitab’ı (Kur’an’ı) hak olarak indiren O iken ben Allah’tan başka bir hakem mi arayacağım?” (de). Kendilerine kitap verdiklerimiz de onun, Rabbin katından hak olarak indirilmiş olduğunu bilirler. O hâlde, sakın şüphecilerden olma
Diyanet Vakfı: (De ki): Allah'dan başka bir hakem mi arayacağım? Halbuki size Kitab'ı açık olarak indiren O'dur. Kendilerine kitap verdiğimiz kimseler, Kur'an'ın gerçekten Rabbin tarafından indirilmiş olduğunu bilirler. Sakın şüpheye düşenlerden olma!

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
MAİDE Suresi 33. ayet
Diyanet İşleri: Allah’a ve Resûlüne savaş açanların ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya çalışanların cezası; ancak öldürülmeleri, yahut asılmaları veya ellerinin ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut o yerden sürülmeleridir. Bu cezalar onlar için dünyadaki bir rezilliktir. Ahirette de onlara büyük bir azap vardır.
Diyanet Vakfı: Allah ve Resûlüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları, yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi, yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rüsvaylığıdır. Onlar için ahirette de büyük azap vardır.

MAİDE Suresi 38. ayeti
Diyanet İşleri: Yaptıklarına bir karşılık ve Allah’tan caydırıcı bir müeyyide olmak üzere hırsız erkek ile hırsız kadının ellerini kesin. Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
Diyanet Vakfı: Hırsızlık eden erkek ve kadının, yaptıklarına karşılık bir ceza ve Allah'tan bir ibret olmak üzere ellerini kesin. Allah izzet ve hikmet sahibidir.

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Kadını erkeğin malı gibi gören, kan davasını meşrulaştıran, insanları sadece kendisini görmek istedi diye yıldırımla cezalandıran, söyledikleri bilimle çatışan, televizyon da çıksa bakamayacağın kadar kötü görüntüleri yapman için sana hak tanıyan bir din ve Tanrı’yı reddetmek için illa 30, 40 yaşlarına mı gelmeli insan.
Bu kadar basit değil, 17 yaşında dinden kurtuldum demek ne kadar mantıklı ise senin yazdıkların da o kadar mantıklı bu verdiğin örnekler tam da 17 yaşında birinin görüp hemen bir ideoloji benimsemesidir. Bu yaşlarda hepimizin baktığı gibi sert ve ani kararlar verilir, ön yargı çok yüksektir farklı olmak istenir gerek düşüncelerinle gerek görünüşünle 10 sene sonra daha farklı bakıyorsun. 20 sene sonra daha farklı mantığın içinde mantıksızlık arıyorsun belki de, mantıksızlıkta da mantık buluyorsun. Farklı kişiler araştırdıkça farklı ideoloji benimsiyorsun bir bakıyorsun başka biri çıkmış veya başına gelen bir olay bütün hayat düşünceni değiştirmiş. Bunun bilim adamlarından tut birçok insanlarda milyonlarca örneği var.

"Ne düşüneceğimi bilemedim internetten bir bakim dedim evet agnostik diye bir şey varmış ondan olu verim bari, sonra 1-2 ay geçti ateiste çok havalı duruyor be ztn insanlar ölüyor işkenceler çoğalıyor. Çocuklara tecavüzler arttı, hep bu şerefsiz dinlerin yüzünden, şu ülkede şu oldu, bu adam bu fenalıkları yaptı yukarıdaki senin yazdığın gibi milyonlarca örnekler işte onlar müslümanım diyor. Demek ki müslümanlık ve din çok fena bir şey en iyisi ben ateist olu verim dedim ya başta da baya da havalı duruyor. He bu arada 17 yaşında daha hayata bile adım atamamışken yani emeklerken henüz böyle bir şeyi diyebilmek de benim yürekliliğim sizde de bu yok işte yoksa cahil cesaretimden değil yanlış anlamayın.."

Üst Alt