Dogmatik Düşüncelerden Arınma Yolculuğum

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
dinden kurtulma hikayen hiçte mantıklı değil. biraz daha sorgulayabilirdin. ne bu böyle. bazı insanların yobaz olduğunu söyleyip düşünce ve akletme yoksunu olduğunu idda ediyorsunuz. maşallah bakıyorum da sizin altta kalır bir yanınız yok. araştırdığım dediğin kaynaklar ne onları önce söyle. bir kere diğer dinlerin kitaplarının sayısı senin yaşının beş katından fazla. islam dinindeki tefsirleri saymıyorum bile. sorularına cevap bulmak için daha mantıklı ve akılcı yollara baş vurabilirdin. araştırman güzel. ama yöntemin malesef doğru değil.
Bana olan kızgınlığınızı söndürün lütfen. Bu şekilde sizinle muhatap olamam...

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Çocukluktan itibaren içinde tanrı sevgisinin fazla olduğu bir çocuktum. O kadar normalde biri üzüldüğünde çevremdeki annesine, babasına anlatırken ben anne ve babama anlatmaz Allah'a anlatırdım. Ortaokulda hadisler ile tanıştığımda dinsizliğe yaklaştım ama hadisleri reddeden bir gurubun olduğunu öğrenince İslam da bir süre daha kaldım. Bir süre sonra Ateistlerin yaptığı videoları izleyip yazılarını okumaya başladım en sonunda da kuranı dört farklı mealden okumaya başladım ve sonunda dinden ayrıldım. Bana kimse kendimi dinsizliğe saplantılı olduğumu söyleyemez çünkü ben hala ateistleri ve dinsizleri çökertiğini iddia edenlerin yazılarını okuyup videolarını seyrediyorum. Belki beni tekrar ikna ederler diye ama hep aynı saçmalıkları söylüyorlar.
Aynısını bende yapıyorum. İçimde bir umut vardı. Ama artık kalmadı...

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Peki hangi konularda kafan karışık. Bende araştırarak inanç konusundaki düşüncelerimi sağlam bir yere oturtmaya çslışıyorum. Öyle kulsktan dolma bilgiler le değil. Bir kaç soruyu açık birşekilde yazabilirmisin. Belki daha fazla araştırmama vesile olursun.
Ben mi...???

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yaş 17 dinden kurtuldum? Sahiden mi din ne kadar sendeydi ki ondan kurtuldun bu yaşta daha karakterin bile oturmazken sen dinden kurtulmayı mı başardın karar vermek için çok erken değil mi bu yaşın 25'i var 35'i 45'i belki 70'i insanlar inan anlık durumlar ve olaylarda yıllar boyunca inandıkları düşüncelerini bile değiştirebiliyorlar, agnostik iken bir kaç ay içinde ateist oldum dedin ya imkansız olamazsın olduğunu zannedersin Kuran'ı okuyup sana saçma geldiği için bir kaç sene ateistik düşünceleri sadece araştırıp ve izleyip kendine bir hayat felsefesi oluşturamazsın, bunu mantıklı bulup sana like gönderen arkadaşlara da o gönderdiğiniz like ların ne kadar yanlı olduğunun da ispatıdır. Aksini düşünemiyorum.
Sizin inanmadığınız şey ne biliyor musunuz...???
Bir çok şeyin imkansız olduğu... Bu örnekteki gibi.
Bu tür şeylerin imkansız olduğunu düşünen bir zihin yapısı sınırlıdır.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bu kadar basit değil, 17 yaşında dinden kurtuldum demek ne kadar mantıklı ise senin yazdıkların da o kadar mantıklı bu verdiğin örnekler tam da 17 yaşında birinin görüp hemen bir ideoloji benimsemesidir. Bu yaşlarda hepimizin baktığı gibi sert ve ani kararlar verilir, ön yargı çok yüksektir farklı olmak istenir gerek düşüncelerinle gerek görünüşünle 10 sene sonra daha farklı bakıyorsun. 20 sene sonra daha farklı mantığın içinde mantıksızlık arıyorsun belki de, mantıksızlıkta da mantık buluyorsun. Farklı kişiler araştırdıkça farklı ideoloji benimsiyorsun bir bakıyorsun başka biri çıkmış veya başına gelen bir olay bütün hayat düşünceni değiştirmiş. Bunun bilim adamlarından tut birçok insanlarda milyonlarca örneği var.

"Ne düşüneceğimi bilemedim internetten bir bakim dedim evet agnostik diye bir şey varmış ondan olu verim bari, sonra 1-2 ay geçti ateiste çok havalı duruyor be ztn insanlar ölüyor işkenceler çoğalıyor. Çocuklara tecavüzler arttı, hep bu şerefsiz dinlerin yüzünden, şu ülkede şu oldu, bu adam bu fenalıkları yaptı yukarıdaki senin yazdığın gibi milyonlarca örnekler işte onlar müslümanım diyor. Demek ki müslümanlık ve din çok fena bir şey en iyisi ben ateist olu verim dedim ya başta da baya da havalı duruyor. He bu arada 17 yaşında daha hayata bile adım atamamışken yani emeklerken henüz böyle bir şeyi diyebilmek de benim yürekliliğim sizde de bu yok işte yoksa cahil cesaretimden değil yanlış anlamayın.."
Ön yargıdan çok iyi örnek vermişsiniz... Aşağılamaya devam edin... Biliyorum, sınırlı bir zihnin bir çok şeyi algılayabilmesi zordur...

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ne tesadüf ben kendi adıma konuşıyım nedense dinsiz olduğumu herkes sen saklayıp din sorulunca geçiştiriyorum bayağı hava atıyor insan demi millete.
Kesinlikle... İlk başta ateist olduğumu benden başka kimse bilmiyordu . Aylarca kimseye söylemedim. Bir kaç ay sonra da 1-2 arkadaşa söyledim. Çok havalı...

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Kesinlikle... İlk başta ateist olduğumu benden başka kimse bilmiyordu . Aylarca kimseye söylemedim. Bir kaç ay sonra da 1-2 arkadaşa söyledim. Çok havalı...
Çok havalı kastımı istersen biraz daha açım senin için böyle yazdığımda yanlış anlaman gayet normal tabi ama yazdığınla yakından uzaktan alakası yok. Anlatmak istediğim Ateizm özellikle 19. yy başlarında ve daha sonra Richard Darwins gibi yeni ateist dediğimiz (kitaplarında bile kendisiyle çelişebilen bir çok ateistlerin de eleştirilerine maruz kalmış özellikle Tanrı Yanılgısı kitabında bizzat okuduğum okuduğunuzda anlayabilirsiniz) akımla birlikte popülerleşmeye başlamıştır.

Türkiye genellikle Batı Avrupa dan aldığımız ve benimsediğimiz ateizm görüşlerini basmakalıp ve yetersiz sınırlı bilgilerle kendimize özümsediğimiz yeni ateist arkadaşlarla dolu maalesef, bir kaç eski ve yeni dönem ateistleri bu arada tamamen tarih hatası yaparak söylediği cümleleri alıp tamamen doğa bilimini meşru kılıp, sosyal bilimi ve felsefeyi yok sayıp bilimcilik adı altında bir görüş yayılmaya başlamıştır. Bilimsellik amacından çıkmış Tanrının varlığını ve yokluğunu ispat etmeye yarayan bir araç gibi görünmeye başlamıştır ve böylece hiçbir şeyi anlayıp beceremediğimiz gibi ateizmi de tamamen yanlış anlayıp bilim her şeydir tanımıyla adete "bilimcilik" akımını yaratmaya başlanmıştır. Bu atfım kişisel değil şu anki ateist gençlerimizin durumu bu.

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Bilimsellik amacından çıkmış Tanrının varlığını ve yokluğunu ispat etmeye yarayan bir araç gibi görünmeye başlamıştır
Görüşüne hem katıldığım hem de katılmadığım yerler var. Katıldığım yer evet bilim birisi "tanrı vardır" dediğinde bunu yanlışlayamaz ancak katılmadığım noktaya gelirsek biri şöyle derse "Benim tanrım dünyayı bir boğanın boynuzlarına koymuş". Bilim bu iddiayı yanlışlayacağı için bu dinin tanrısını da yanlışlamış olur.

Düşünce
Sünni
Kuş gibi özgürlük hissi şeytanın aramıza hoşgeldin hediyesidir. Ondan sonra her ateist bir boşluğa ve karanlığa düşer. [Kozmosun diliyle Kuran] Sonra şüpheler beynini kemirir. Mutluluk onu terk eder. Sonu olmayan bir yola girdiğini Allah kişiye idrak ettirir. İşte o anda bu yoldan döndün, döndün. [Stalin gibi gavur olmadan] Bütün bu insanlık hallerinden Kurân bahseder. Hem kafirlerin hem münafıkların durumunu anlatır.
50 yaşındayım, yıllardır hiç bir boşlukta değilim, daha huzurluyum dersem dilerim abartı olarak görmezsiniz.

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu çok doğru. Dinden (sınırlamalardan) kurtulan bir insan kendini kuş gibi özgür hissediyor. :) Artık her şeyi düşünebilen özgür bir insan oluyorsun.
İşte dinden çıkış sebebiniz çok açık. :D İşinize gelmemesi, zor gelmesi. Şimdi kim namaz kılıcak, kim oruç tutucak. Allahın sana verdiğin onca nimetten sonra senin 2 rekat namaz kılıp 2 gün oruç tutmaya zorlanıyorsan, özgürlüğünün kısıtlandığını düşünüyorsan vay haline. Cidden sizler için üzülüyorum.

Düşünce
Zerdüşt
İnanmayan insan düşünemez. Önemli olan toplumu dikkate almadan kendi düşüncelerimize inanmamız. Ateizm toplumum yarattığı insanların kendini farklı kılma çabasıdır. Bir tanrı vardır ama ilahimidir yoksa saf gerçeklikmidir onu bilemem.

Düşünce
Zerdüşt
İnanana inanma diyerek bir yere varamazsınız. İnanmayı sevene inançla yaklaşılır. Yoksa hepiniz karşılıklı olarak boş konuşursunuz. Bu arada yobazdan kadar inanmıyorum diyen den de korkun.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Çok havalı kastımı istersen biraz daha açım senin için böyle yazdığımda yanlış anlaman gayet normal tabi ama yazdığınla yakından uzaktan alakası yok. Anlatmak istediğim Ateizm özellikle 19. yy başlarında ve daha sonra Richard Darwins gibi yeni ateist dediğimiz (kitaplarında bile kendisiyle çelişebilen bir çok ateistlerin de eleştirilerine maruz kalmış özellikle Tanrı Yanılgısı kitabında bizzat okuduğum okuduğunuzda anlayabilirsiniz) akımla birlikte popülerleşmeye başlamıştır.

Türkiye genellikle Batı Avrupa dan aldığımız ve benimsediğimiz ateizm görüşlerini basmakalıp ve yetersiz sınırlı bilgilerle kendimize özümsediğimiz yeni ateist arkadaşlarla dolu maalesef, bir kaç eski ve yeni dönem ateistleri bu arada tamamen tarih hatası yaparak söylediği cümleleri alıp tamamen doğa bilimini meşru kılıp, sosyal bilimi ve felsefeyi yok sayıp bilimcilik adı altında bir görüş yayılmaya başlamıştır. Bilimsellik amacından çıkmış Tanrının varlığını ve yokluğunu ispat etmeye yarayan bir araç gibi görünmeye başlamıştır ve böylece hiçbir şeyi anlayıp beceremediğimiz gibi ateizmi de tamamen yanlış anlayıp bilim her şeydir tanımıyla adete "bilimcilik" akımını yaratmaya başlanmıştır. Bu atfım kişisel değil şu anki ateist gençlerimizin durumu bu.
Yeni ateizm rasyonalite üzerinedir. Öyle olması gerekir.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yaş 17 dinden kurtuldum? Sahiden mi din ne kadar sendeydi ki ondan kurtuldun bu yaşta daha karakterin bile oturmazken sen dinden kurtulmayı mı başardın karar vermek için çok erken değil mi bu yaşın 25'i var 35'i 45'i belki 70'i insanlar inan anlık durumlar ve olaylarda yıllar boyunca inandıkları düşüncelerini bile değiştirebiliyorlar, agnostik iken bir kaç ay içinde ateist oldum dedin ya imkansız olamazsın olduğunu zannedersin Kuran'ı okuyup sana saçma geldiği için bir kaç sene ateistik düşünceleri sadece araştırıp ve izleyip kendine bir hayat felsefesi oluşturamazsın, bunu mantıklı bulup sana like gönderen arkadaşlara da o gönderdiğiniz like ların ne kadar yanlı olduğunun da ispatıdır. Aksini düşünemiyorum.
Gayet olası. Zaten Richard Dawkins dr bu yaşlarda cikti ( bir örnek) . Ne yani illa çıkabilmesi için bedevî kültürü için de 30 yaşına kadar kalmalı mi ? Öyle olacağına sağlıklı bir karar verene kadar arafta kalsın. Iyice arap zihniyetini içine mi çeksin ??

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İnanmayan insan düşünemez. Önemli olan toplumu dikkate almadan kendi düşüncelerimize inanmamız. Ateizm toplumum yarattığı insanların kendini farklı kılma çabasıdır. Bir tanrı vardır ama ilahimidir yoksa saf gerçeklikmidir onu bilemem.
Inanç da toplum da yaygin olduğu için hastalik sayılmayan şizofrenidir.

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Çok havalı sözünü diyince sana bakış ac8m değişti. Bayağı bir pot kırdın.

Şimdi müslimler " aha bakın ateistler haval8 olmag iciğ ataist oluoğ. Ama içten herkes benim putuna inanır "

Böyle ateistlere bilinçli ateistler iy8 bir fırça çekmeli

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Gayet olası. Zaten Richard Dawkins dr bu yaşlarda cikti ( bir örnek) . Ne yani illa çıkabilmesi için bedevî kültürü için de 30 yaşına kadar kalmalı mi ? Öyle olacağına sağlıklı bir karar verene kadar arafta kalsın. Iyice arap zihniyetini içine mi çeksin ??
O Richard Dawkins dikkatini çekerim, sağlıklı bir karar verenen kadar arafta kalmak mantıklı evet

Üst Alt