Dogmatik Düşüncelerden Arınma Yolculuğum

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Dostum cevabını biraz aç istersen. Sana göre inanç ne bana göre inanç ne
Teistik tanrılara diyorum ve hatta deistik tanrılara

Toplumda hayali varlıklara inanan hatta hissedenlere deli vs denir. Çok daha yüksek ve ciddilesmis olanına şizofreni denir.

Tanrı da böyledir. Ancak toplumda inanma oranı çok yüksek olduğu için şizofreni veya paranoyaklık olarak görülmez.

Işte insanlarin bir superman veya pembe file inanmaktan farklı kılan tek şey yaygın olmasıdır.

Nagarjuna

Üye
Düşünce
Agnostik
Bir önermenin lehinde ve aleyhinde eşit sayıda görüs belirtilebilir bu nedenle herhangi bir yargıda bulunmak dogmatiklesmeye kapı açmak demektir ayrıca genel olarak pyrhon ve diğer şüphecilerin yontemini ozetleyen 5 kanit sunlardir 1 hem gundelik yasamda hemde filozoflarin tartismalarinda dusunceler catisir 2 hicbir şey kendi kendini açıklayamaz çünkü her açıklama ayrıca açıklanması gereken bir ikinci önermedir ve bu sonsuza değin böyle gider 3 gerek algı gerekse yargı iki anlamda görelidir ikiside özneye göre değişir ve ikiside kendileriyle birlikte bulunan başka algılardan etkilenir 4 dogmatik filozoflar önermeler dizisinde sonsuza değin geriye gitmekten kaçındıkları için kanıtlayamayacaklari varsayımlar ileri sürerler 5 filozoflar duyularla ilgili olanı akılla akılla ilgili olanı ise duyularla kanıtlamaya çalıştıklarından çifte tuzağa düşerler

Yazarı tarafından düzenlendi: