Dünya Sınavı

Hardwave

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Bizler bu dünyaya sınav olmak için geldiysek neden hiçbirimiz bu sınava eşit şartlarda başlamadık? Sınav içinde normalde herkes aynı süreye ve sorulara sahiptir. Bu sınavda sürelerimiz bile bir değil. Bunun nedeni sizce nedir?

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Cennette ve cehennemde 7 farklı kat var diyorlar. Yani orada bile ayrımcılık var.
Ondandır herhalde. 😎

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Bizler bu dünyaya sınav olmak için geldiysek neden hiçbirimiz bu sınava eşit şartlarda başlamadık? Sınav içinde normalde herkes aynı süreye ve sorulara sahiptir. Bu sınavda sürelerimiz bile bir değil. Bunun nedeni sizce nedir?
Herkese farklı sınav kağıdı(yapabileceği kadar) ve her sorunun en altta cevabı var ve süresine göre soru ve cevaplar var.

Eşitlik ve taklit ise acizlikten gelir.

Hardwave

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Cennette ve cehennemde 7 farklı kat var diyorlar. Yani orada bile ayrımcılık var.
Ondandır herhalde. 😎
Bu konuda haklısınız fakat bu yorum Müslümanlar için. Eğer tüm insanlar bu dünyaya sınav için geldiyse bizim Müslüman olan bir toplumda doğmamız torpil olmaz mı? Çocukluktan gelen inancı sarsmak hiç kolay olmaz. Aynı şey Hristiyanı, Yahudisi için de geçerli.

kavak

Vl ☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Bu konuda haklısınız fakat bu yorum Müslümanlar için. Eğer tüm insanlar bu dünyaya sınav için geldiyse bizim Müslüman olan bir toplumda doğmamız torpil olmaz mı? Çocukluktan gelen inancı sarsmak hiç kolay olmaz. Aynı şey Hristiyanı, Yahudisi için de geçerli.
Gerisi beni ilgilendirmez, çünkü müslümanların duruşu böyle.

Hardwave

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Herkese farklı sınav kağıdı(yapabileceği kadar) ve her sorunun en altta cevabı var ve süresine göre soru ve cevaplar var.

Eşitlik ve taklit ise acizlikten gelir.
Herkesin sınavı farklı diyelim. Başlangıç olarak sen Müslüman bir aileden geldiğin için torpilli olmuyor musun? Dünya da yaşayan 6.5 milyar insan dinleri araştırıp doğru olan İslamı bulacak ama sen zaten Müslüman bir aileden geldiğin ve bu kültür ile yetiştiğin için bunları yapmayacaksın. Benim gözümde sen öteki insanlara nazaran torpilli oluyorsun. Tıpkı dinini bir kere dahi araştırmadan okumadan sadece cumadan cumaya namaza gidip Müslüman ölenler gibi.

Yazan tarafından düzenlendi:

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Başlangıç olarak sen Müslüman bir aileden geldiğin için torpilli olmuyor musun?
Hayır değil dediğim gibi kişiye göre sınav sınava göre cevaplar.
Tıpkı dinini bir kere dahi araştırmadan okumadan sadece cumadan cumaya namaza gidip Müslüman ölenler gibi.
Müslüman olarak yaşayan iman ile kabre girecek diye bir garanti yok. Ben garanti cennetliğim demek küfür olur.

Cumadan cumaya giden cennetlik diye bir şey yok. Farzlar var haramlar var. Sekerat var, son nefeste şeytan gelip imanı çalmaya çalışacak iman ile kabre girmeyebilir takdir-i ilahi.

Hardwave

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Hayır değil dediğim gibi kişiye göre sınav sınava göre cevaplar.

Müslüman olarak yaşayan iman ile kabre girecek diye bir garanti yok. Ben garanti cennetliğim demek küfür olur.

Cumadan cumaya giden cennetlik diye bir şey yok. Farzlar var haramlar var.
Kardeşim benim söylemek istediğim bu davranışı yapan insanlar sonsuz azap çekmeyecekler. Hristiyan olarak doğmuş, yaşamış ve ölmüş insandan tek farkı ailesinin dini. İkisi de din araştırmamış, haftalık ibadetini yapmış geçmiş. Fakat birisi sonsuz azap çekecek. Torpilli olduğu gayet açık.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
. Torpilli olduğu gayet açık.
Tebliğ doğru gidip nefsi inkar eden ve kafir ölen ebedi cehenneme gidecek.

Adalat tam tecelli edecek, ibadetleri yapanın da garantisi yok cennet ile Peygamber bile ben garanti cenneteyim dememiş.

“Hiç kimse kendi ameliyle cennete girmez.”

“Sen de mi ya Resulallah!” dediklerinde de

“Evet ben de, meğer ki Rabbim beni rahmetinin kucağına almış olsun.” (Buharî, Rikak, 18; Müslim, Münafikîn, 71-73).

“Sana gelen her iyilik Allah'tandır. Başına gelen kötülük de kendindendir.(Kendi kusurun sebebiyledir)..." (Nisa, 4/79)

Hardwave

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Tebliğ doğru gidip nefsi inkar eden ve kafir ölen ebedi cehenneme gidecek.

Adalat tam tecelli edecek, ibadetleri yapanın da garantisi yok cennet ile Peygamber bile ben garanti cenneteyim dememiş.

“Hiç kimse kendi ameliyle cennete girmez.”

“Sen de mi ya Resulallah!” dediklerinde de

“Evet ben de, meğer ki Rabbim beni rahmetinin kucağına almış olsun.” (Buharî, Rikak, 18; Müslim, Münafikîn, 71-73).

“Sana gelen her iyilik Allah'tandır. Başına gelen kötülük de kendindendir.(Kendi kusurun sebebiyledir)..." (Nisa, 4/79)
Bana tebliğ yapma. Yanıtıma cevap ver. Ayrıca cennete girecek sahabe isimlerini bizzat hz muhammed veriyor.

Aşere-i Mübeşşere dünyada iken Resulullah (s.a.v.) tarafından cennetle müjdelenen on seçkin sahabidir. Bu on sahabi Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali, Hz. Talha b. Ubeydullah, Hz. Zübeyr b. Awam, Hz. Abdurrahman b. Avf, Hz. Sa'd b. Ebu Vakkas, Hz. Ebu Ubeyde b. Cerrah ve Hz. Said b. Zeyd'dir. Allah Teala hepsinden razı olsun.

Nasıl bilmiyormuş?

Yazan tarafından düzenlendi:

Hardwave

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Kişiye göre sınav ve süre ve cevaplar var. Tam doğru tebliğ gidip nefsi inkar yapan ve kafir ölen ebedi cehennem. Ortada torpil yok.
Dediğimi anlamıyor musun? Yoksa anlamamazlıktan mı geliyorsun? 20 yaşında dediğim yaşantı ile yaşamış bir Hristiyan ile aynı yaşta ölen Müslüman arasındaki fark neydi de biri sonsuz azap çekecek? Aileden gelme din burda torpil değil midir diyorum sen halen farklı süre farklı cevap diyorsun.

apokalips

Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Sınavın adil olması için eşit şartlarda ve eşit zorluktaki sorularla yapılmalıdır. Birine 2+2 kaç eder diye sorarken diğerine türev- integral sorarsan o sınav adil olmaz.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Kardeşim başta dediğim gibi bu iki insanın başka dinlerle alakası yok. Hiçbir farklı dini araştırıp soruşturmamış, kendi dinlerinin ibadetini yapıp ölmüşler.
Yav basit bir soru: İslamiyet tam doğru olarak tebliğ gitmi mi? Gitmemiş mi yoksa bu kişi İslamiyet'ten habersiz mi ölmüş.

Hardwave

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Yav basit bir soru: İslamiyet tam doğru olarak tebliğ gitmi mi? Gitmemiş mi yoksa bu kişi İslamiyet'ten habersiz mi ölmüş.
Tam gitmemiştir. Bu yüzyılda yaşayan çoğu kişi senin benim gibi diğer dinlerin anca ismini bilir. İçeriğini değil. Bunu da mı söyleyeyim.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Tam gitmemiştir. Bu yüzyılda yaşayan çoğu kişi senin benim gibi diğer dinlerin anca ismini bilir. İçeriğini değil. Bunu da mı söyleyeyim.

Son konular