• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Dünya'nın Öbür Tarafındaki İnsanlar Ay Mucizesini Görmedi mi?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Beyler anlamadığım bir şey daha var.

Şimdi biliyoruz ki Hz. Muhammed'in bir mucizesi de ayı ikiye bölmesidir. Bunu anladım da ayı ikiye bölerken dünyanın öbür tarafındaki insanlar bunu görmedi mi? Gördülerse ayın ikiye bölünmesi hakkında neden bir metin (yazı) yok? Hani en azından o insanlar ayın ikiye bölündüğü görselerdi onlara ilginç gelmez miydi? En azından anılarında falan anlatırlardı.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bu konuyla ilgili Müslümanların hiçbir mantıklı açıklaması yoktur. Nasıl olsun ki...

Düşünce
Agnostik

Şimdi biliyoruz ki Hz. Muhammed'in bir mucizesi de ayı ikiye bölmesidir. Bunu anladım da ayı ikiye bölerken dünyanın öbür tarafındaki insanlar bunu görmedi mi? Gördülerse ayın ikiye bölünmesi hakkında neden bir metin (yazı) yok? Hani en azından o insanlar ayın ikiye bölündüğü görselerdi onlara ilginç gelmez miydi? En azından anılarında falan anlatırlardı.
Ya bu konu ile ilgili benim anlayamadığım bir şeyler var. Sanki burada ki ay yarıldı ifadesi bir deyimmiş izlenimi veriyor bana. İlk okuduğumdan beri öyle hissettim. Bunun izini de sürdüm biraz, çok net bilgiler olmamakla birlikte deyim olması olasılığı var;
1- Hz. Muhammed'e bir mucize verilmediğini Kuran'da okuyoruz. Mesela isra 59..
2- O dönemde çok fazla şair var ve bu tabiri şairlerin dizelerinde de bulabiliyoruz. Tabi ne kadar doğru bilemiyorum ama imrul kaysın bir şiirinde;

kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı.
ve ortaya bir ceylan çıktı, yüreğimi aldı, ve sonra kaçtı.
bembeyaz, kaliteli, uykulu gözleri, festival zamanı önümden geçti.
süslenip sanki beni vurdu ve bakışları da işe koyulup, birer ok gibi beni kesip geçti.

gibi bir dörtlük olduğu söyleniyor. Açıkçası doğrulamak mümkün değil ama eğer öyleyse bu bir deyim olabilir.

Mesela, ayette şu denmiş olabilir, zaman doldu, kıyamet yaklaştı gibi..

Gerçi sahih hadislerde ayın yarıldığı olayı geçiyor eğer deyim olsaydı orada geçmezdi diyorum. :) Karışık bir durum..

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ya bu konu ile ilgili benim anlayamadığım bir şeyler var. Sanki buradaki ay yarıldı ifadesi bir deyimmiş izlenimi veriyor bana. İlk okuduğumdan beri öyle hissettim. Bunun izini de sürdüm biraz, çok net bilgiler olmamakla birlikte deyim olması olasılığı var;
aynen bende öyle düşünmüştüm ama kitaplarda gerçekten de ayı ikiye böldüğünü söylüyor.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
2- O dönemde çok fazla şair var ve bu tabiri şairlerin dizelerinde de bulabiliyoruz. Tabi ne kadar doğru bilemiyorum ama imrul kaysın bir şiirinde;
Evet güzel bir nokta yakalamışsınız fakat Kuran indikten sonra şairler Kuran'ın en iyi şiir kitabı olduğunu kabul etmişler. Ve bir daha da kimse şiir yazmamış.

Düşünce
Agnostik
Evet güzel bir nokta yakalamışsınız fakat Kuran indikten sonra şairler Kuran'ın en iyi şiir kitabı olduğunu kabul etmişler. Ve bir daha da kimse şiir yazmamış.
Aslında Kuran'ın kendi mucizedir tabiri de oradan geliyor. Kendi içindeki şiirsel yapısı, uyaklılık ve edebi tarafı. Ama bizler küçüklükten beri bunu bilmeden Kuran'ın kendi mucizedir der geçeriz altındaki anlamı bilmeden. Ne kadar çok şeyi bilmeden yapıyoruz, ezbere, irdelemeden.. Keşke daha çok okusak, daha çok araştırsak.. Eğer bir gerçek varsa zaten eninde sonunda ortaya çıkar.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Birde Kurandan kastedilen nedir? "Kuranı azim üs şan!" deniyor. Bu bir kitap olamaz. Olsa olsa azmedip başaran ve bu sayede de şan kazanan insan olabilir. İşte bu insan bir mucizedir. Ve Kuranın ta kendisidir. Ses ve görüntü dalgalarını elektrik hızıyla dünyanın bir ucuna yollayıp diğer bir ucunda toplamayı düşünen insan hakikaten bir mucizedir.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

O gece tüm insanlık derin bir uykuya yatırılmış olabilir? Neler olduğunu sadece Allah bilir. Tevekkül et kardeşim.

Heretik

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İnanmamız için olan mucizeyi bizim görmememiz için uyutmak. Ama inanıcaz çünkü gör-(medik). Bu nasıl bir savunma?

Heretik

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Görün ama görmeyin. Bi tek ben görcem siz inancanız tamam mı?? Yoksa yakarım haaaa.

-Süloo! Şu fırını kapat la köz oldular adamlar.