Dünya'nın Öbür Tarafındaki İnsanlar Ay Mucizesini Görmedi mi?

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Beyler anlamadığım bir şey daha var.

Şimdi biliyoruz ki Hz. Muhammed'in bir mucizesi de ayı ikiye bölmesidir. Bunu anladım da ayı ikiye bölerken dünyanın öbür tarafındaki insanlar bunu görmedi mi? Gördülerse ayın ikiye bölünmesi hakkında neden bir metin (yazı) yok? Hani en azından o insanlar ayın ikiye bölündüğü görselerdi onlara ilginç gelmez miydi? En azından anılarında falan anlatırlardı.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Senato Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bu konuyla ilgili Müslümanların hiçbir mantıklı açıklaması yoktur. Nasıl olsun ki...

Düşünce
Agnostik

Şimdi biliyoruz ki Hz. Muhammed'in bir mucizesi de ayı ikiye bölmesidir. Bunu anladım da ayı ikiye bölerken dünyanın öbür tarafındaki insanlar bunu görmedi mi? Gördülerse ayın ikiye bölünmesi hakkında neden bir metin (yazı) yok? Hani en azından o insanlar ayın ikiye bölündüğü görselerdi onlara ilginç gelmez miydi? En azından anılarında falan anlatırlardı.
Ya bu konu ile ilgili benim anlayamadığım bir şeyler var. Sanki burada ki ay yarıldı ifadesi bir deyimmiş izlenimi veriyor bana. İlk okuduğumdan beri öyle hissettim. Bunun izini de sürdüm biraz, çok net bilgiler olmamakla birlikte deyim olması olasılığı var;
1- Hz. Muhammed'e bir mucize verilmediğini Kuran'da okuyoruz. Mesela isra 59..
2- O dönemde çok fazla şair var ve bu tabiri şairlerin dizelerinde de bulabiliyoruz. Tabi ne kadar doğru bilemiyorum ama imrul kaysın bir şiirinde;

kıyamet yaklaştı ve ay yarıldı.
ve ortaya bir ceylan çıktı, yüreğimi aldı, ve sonra kaçtı.
bembeyaz, kaliteli, uykulu gözleri, festival zamanı önümden geçti.
süslenip sanki beni vurdu ve bakışları da işe koyulup, birer ok gibi beni kesip geçti.

gibi bir dörtlük olduğu söyleniyor. Açıkçası doğrulamak mümkün değil ama eğer öyleyse bu bir deyim olabilir.

Mesela, ayette şu denmiş olabilir, zaman doldu, kıyamet yaklaştı gibi..

Gerçi sahih hadislerde ayın yarıldığı olayı geçiyor eğer deyim olsaydı orada geçmezdi diyorum. :) Karışık bir durum..

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Ya bu konu ile ilgili benim anlayamadığım bir şeyler var. Sanki buradaki ay yarıldı ifadesi bir deyimmiş izlenimi veriyor bana. İlk okuduğumdan beri öyle hissettim. Bunun izini de sürdüm biraz, çok net bilgiler olmamakla birlikte deyim olması olasılığı var;
aynen bende öyle düşünmüştüm ama kitaplarda gerçekten de ayı ikiye böldüğünü söylüyor.

Kaybeden Şair

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
2- O dönemde çok fazla şair var ve bu tabiri şairlerin dizelerinde de bulabiliyoruz. Tabi ne kadar doğru bilemiyorum ama imrul kaysın bir şiirinde;
Evet güzel bir nokta yakalamışsınız fakat Kuran indikten sonra şairler Kuran'ın en iyi şiir kitabı olduğunu kabul etmişler. Ve bir daha da kimse şiir yazmamış.

Düşünce
Agnostik
Evet güzel bir nokta yakalamışsınız fakat Kuran indikten sonra şairler Kuran'ın en iyi şiir kitabı olduğunu kabul etmişler. Ve bir daha da kimse şiir yazmamış.
Aslında Kuran'ın kendi mucizedir tabiri de oradan geliyor. Kendi içindeki şiirsel yapısı, uyaklılık ve edebi tarafı. Ama bizler küçüklükten beri bunu bilmeden Kuran'ın kendi mucizedir der geçeriz altındaki anlamı bilmeden. Ne kadar çok şeyi bilmeden yapıyoruz, ezbere, irdelemeden.. Keşke daha çok okusak, daha çok araştırsak.. Eğer bir gerçek varsa zaten eninde sonunda ortaya çıkar.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Birde Kurandan kastedilen nedir? "Kuranı azim üs şan!" deniyor. Bu bir kitap olamaz. Olsa olsa azmedip başaran ve bu sayede de şan kazanan insan olabilir. İşte bu insan bir mucizedir. Ve Kuranın ta kendisidir. Ses ve görüntü dalgalarını elektrik hızıyla dünyanın bir ucuna yollayıp diğer bir ucunda toplamayı düşünen insan hakikaten bir mucizedir.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni

O gece tüm insanlık derin bir uykuya yatırılmış olabilir? Neler olduğunu sadece Allah bilir. Tevekkül et kardeşim.

Heretik

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
İnanmamız için olan mucizeyi bizim görmememiz için uyutmak. Ama inanıcaz çünkü gör-(medik). Bu nasıl bir savunma?

Heretik

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Görün ama görmeyin. Bi tek ben görcem siz inancanız tamam mı?? Yoksa yakarım haaaa.

-Süloo! Şu fırını kapat la köz oldular adamlar.