Dünyanın Ömrü 7000 Yılmış

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
dunyanin-omru-7000-yilmis.jpg

"Adem'den kıyamete kadar dünyanın ve insanlığın ömrü 7000 yıldır."

(Kenzu'l-Ummal, hadis nu: 16459)

(Muhammed Tahir bin Ali el-Hindî, Tezkiretu'l-Mevduat, I/223)

(Sahavî, el-Makasıdu'l-hasene , I/693, hadis nu: 1243) - (Deylemi'den naklen)

(Munavî Feyzu'l-Kadir, III/547; hadis nu: 4278) - (Deylemi'den naklen)

Ersin

Üye
Düşünce
Ateist
Muhammed o dönemde insanları böyle kandırıyormuş ama bugün bilim ilerlerdi ve Muhammedin foyası meydan çıktı.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Adam o dönemde ne bilsin. Ancak bu kadar uydurabilmiş. :D

Ahmed

Üye
Düşünce
Sünni
7000 yıl hadisi sahih değildir. İsrailiyattır. İşinize gelince uydurma hadisleri kullanıyorsunuz.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
İsrailiyat demek dogma demektir. Doğmaları ise sadece Yahudiler yapmadı. İran, Hint, Türk, Arap. Kaz uçarda Laz uçmaz mı hiç?

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu hadislerin hiç biri kütübi sitte gibi güvenilir kaynaklardan değil. Yani müslümanların bile itibar etmediği hadisleri sırf İslâm'da kusur göstermek için bulup çıkarmak... pes doğrusu.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Bu hadislerin hiç biri kütübi sitte gibi güvenilir kaynaklardan değil. Yani müslümanların bile itibar etmediği hadisleri sırf İslâm'da kusur göstermek için bulup çıkarmak... pes doğrusu.
Kütübü sitte değilse güvenilir değil diyorsun. Kütübü sitte olunca da kıvırma yöntemini uyguluyorsun. Ne olacak böyle?

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kütübü sitte değilse güvenilir değil diyorsun. Kütübü sitte olunca da kıvırma yöntemini uyguluyorsun. Ne olacak böyle?
Hiç kimsenin kıvırdığı yok, İslâm neyse onu anlatıyoruz. En muteber hadis kaynağı Kütübi Sitte'dir. Onun içinde de en muteber olan sahihayndır (Buhari/Müslim). Belli ki İslâm'ı bilmiyorsun, konuştukça çıkıyor ortaya.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Hiç kimsenin kıvırdığı yok, İslâm neyse onu anlatıyoruz. En muteber hadis kaynağı Kütübi Sitte'dir. Onun içinde de en muteber olan sahihayndır (Buhari/Müslim). Belli ki İslâm'ı bilmiyorsun, konuştukça çıkıyor ortaya.
Kütübü sitte deki her hadis doğru mu?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Evet ordan hadis yaz, ehli sünnet sana itibar etsin. Yalnız hadisi sebebi nüzûl ile yazabilirsen sevinirim. Aslında hadis ve ayet tefsirsiz okunmamalı. Hiç yazmasan daha iyi.
Kütübü sittede Kuranın eksik yazıldığına dair hadis var. Ne diyeceksin?

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kütübü sittede Kuranın eksik yazıldığına dair hadis var. Ne diyeceksin?
Hayır, hayır... Sen İbni Ömer'in hadisinden bahsediyorsun. O nesih ve mensuh ile ilgili. İşte demek istediğim bu; ayet ve hadis tefsirsiz okunmamalı. Atalarımız ne demiş: "Kötü doktor candan, kötü hoca imandan eder."
Din hakkında kendinin hocası olmaya çalışanın akıbeti budur. Alimlere müracaat etmeli.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Hayır, hayır... Sen İbni Ömer'in hadisinden bahsediyorsun. O nesih ve mensuh ile ilgili. İşte demek istediğim bu; ayet ve hadis tefsirsiz okunmamalı. Atalarımız ne demiş: "Kötü doktor candan, kötü hoca imandan eder."
Din hakkında kendinin hocası olmaya çalışanın akıbeti budur. Alimlere müracaat etmeli.
Sahih Hadis Örnekleri - 1 (18+) bu konuyu 9. hadisten, 21. hadise kadar oku bakalım.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Yönetici
Düşünce
Agnostik
Hayır, dedigim gibi ben onları okumam bile. Ben zaten hadis dersleri alıyorum. İhtiyacım yok, teşekkürler. Sana da tavsiyem bu yanlış yöntemi bırak.
Korkudan hadisleri okuyamıyorsun bile. İster oku ister okuma, senin okumaman hadislerin yanlış olmadığını götermez. Yukarıda ne demiştim: Kütübü sitte de sıkıntı çıkınca kıvırma yöntemini seçiyorsun. Ben malımı tanımaz mıyım? :D

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Korkudan hadisleri okuyamıyorsun bile. İster oku ister okuma, senin okumaman hadislerin yanlış olmadığını götermez. Yukarıda ne demiştim: Kütübü sitte de sıkıntı çıkınca kıvırma yöntemini seçiyorsun. Ben malımı tanımaz mıyım? :D
Hayır ben tefsirsiz ayet ve hadis okumam. Kuran'ın emrettiği gibi alimlere müracaat ederim. Sana da tavsiyem böyle yapmandır. Kuran bilmiyorsanız bilenlere (alimlere) sorun der.

Ra's Al Ghul

☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bak yukarıda yazdığın hadisler uydurma demiyorum. Muteber kaynaklarda geçmiyor diyorum. İkisi çok farklı. Yani hadisler gerçek olabilir ama muteber kaynaklarda geçmediği için dinde delil olması zordur.