Dünya’nın Sıcaklığı Bir Anda 10 Derece Artsa Ne Olur?

ATLAS

Üye
Mesajlar
82
Tepki puanı
125
Düşünce
Ateist
dunyanin-sicakligi-bir-anda-10-derece-artsa-ne-olur.jpg

Dünya’nın sıcaklığı bir anda 10 derece artsa ne olur?

Ne olmaz ki? Üç kelimeyle özetlersek: her şey değişir.

Hepimiz küresel anlamda aşırı bir ısınmanın son derece yıkıcı sonuçlara yol açacağını duymuşuzdur. Peki bunlar tam olarak nedir?

Dünyanın şu andaki ısınma trendi her 10 yılda 0,1 santigrat derece. Yani son yapılan araştırma ve ölçümler şu anda böyle bir tehdit yaşamadığımızı ortaya koymuş oldu. Ama bu artış 0,1 değil de diyelim ki 10 derece olsaydı, atmosferdeki karbondioksit oranı kısa sürede muazzam ölçüde artardı. Atmosferik karbondioksit oranının artışı birçok sorunun ortaya çıkmasına neden olur, örneğin, okyanuslardaki asit oranı artar, mercan resifleri yok olur ve bu nedenle okyanuslardan başlayarak tüm türler birbiri ardına tükenmeye başlar.

Tabii böyle bir durum karşısında iklimlerin de değişime uğrayacağını hatırlatmaya gerek bile yok. Hem yaz hem de kış ayları çok daha sıcak olur. Diğer taraftan kışın yağan yağmur miktarı bir parça artarken, yaz aylarında %50 oranında düşüş yaşanır. Ayrıca kuvvetli rüzgar ve fırtınaların sayısı ve etkileri ikiye katlanır. Ancak büyük şehirlerde oluşan sera etkisi ve ısının betonlarda uzun süreler boyunca tutuluyor olması nedeniyle 10 derecelik artış çok daha fazlaymış gibi hissedilir.

Deniz seviyesi, böyle bir ısınma karşısında büyük bir değişim gösterebilir. 10 derecelik artış, 10 metre yükselme demek. Tabii ki bu bir anda gerçekleşecek bir durum değil. Ama zaman içinde gerçekleşse bile karaların önemli bir bölümünün suyla kaplanacağı anlamına geliyor. Hem bu yüzden hem de ısınma sebebiyle tarım alanlarının en azından yarısı kaybolacaktır. Dahası sıcak iklimlere uygun ürünler yetiştirmek zorunda kalıp kabak, brokoli ve marul gibi birçok ürünü tamamen kaybedebiliriz.

Peki, tüm bunların dışında, insanlar üzerinde ne gibi etkileri olur? İşte bu kısım tahmin edebileceğinizden çok daha fazla olumsuz etkiyi içeriyor. Daha yüksek rakımlı yerlerde yaşamaya mecbur kalacağımız için yaz aylarında sıcağı çok daha fazla hissetmeye başlarız. Uzmanlar, böyle bir senaryoda sadece aşırı sıcaklık yüzünden bile her yıl en az 20 milyon insanın hayatını kaybedeceğini söylüyor.

Popular Science - Ocak 2015
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Mesajlar
1,910
Tepki puanı
1,241
Düşünce
Agnostik
Kısa bir süre sonra insanlık yok olur galiba.
 
Üst