Düşmanlık

unacceptable

☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Şu Adolf Hitler .......inin başlığı madem hortluyor ve insanlar kavga ediyor, o zaman bu başlık elzem oldu.

Düşmanlık gerçekten çok kötü bir duygu. İnsanlardan nefret etmek hepimizi zehirliyor. Bazen bu zehir inanılmaz yıkımlara da yol açıyor. Peki düşündünüz mü hiç? Acaba düşmanlık beslediğimiz o insanlarla oturup konuşsak anlaşıp anlaşamayacağımızı?

Hepimizin hayatta nefret ettiği, düşmanı bellediği şeyler hatta kişiler var. Peki gerçekten kaç tanesi gerçek anlamda düşman? Soykırım yapanlar elbette insanfısz birer ....ler. Ancak mesela müslümanlar yahudilere düşmanlık besliyor hatta ateistlere de. Şimdi düşünün bunların kaç tanesi gerçekten düşmanınız? Düşüncelerini, duygularını bilmediğiniz, anlayamadığınız ve sadece size kodlanan düşüncelerle hareket etmek ne kadar doğru?

Bende mesela ülkücülerden nefret ederim arkadaşlar ama bugün bir ülkücüyle oturup konuşabiliyorum. Bu düşüncelerimi açık edebiliyorum. Söylesenize sizce içinize yaşattığınız o düşmanlık ne kadar doğru? Karşı tarafın haklı olmadığını nereden biliyorsunuz?

Gerçekten düşmanlık sebebiniz ne bir olaya, kişiye ya da duruma karşı? Haklı bir sebebiniz var mı bu konuda ve size olumlu etkisi oluyor mu bu duyguların? Gerekli mi sizce düşmanlık hele ki dünyada geçmişte bu kadar kötü şey olmuşken?

kavak

Vl ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Ben kimseyi düşmanlık bellemem ancak soykırım güzellemesi yapanlara, yaşanmış vahşeti hiçe sayanlara meydanı boş bırakmam. Yeri geldi mi, çok ağır konuşmaktan gocunmam. Buna rağmen o kişileri onları düşman olarak görmem. Benim nazarımda onlar, hălă ergenlikle boğuşan, dikkatleri üzerine çekmeye çalışan ve kişiliğini bulmaya çalışan zavallılar sadece.

minerva

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Kararsız
Kabile mantığı gibi düşün. Sizin kabilenizden olmayana düşman olun yoksa size saldırabilir. müslüman adam ateisti sevmez çünkü müslüman değildir. Böyle insanların pek bir düşüncesi olmuyor. Her şeye siyah beyaz bakıyor. Yahudi'yse düşmandır müslüman ise dosttur. Kimin ne düşündüğü umurunda değil. Zaten onun düşüncesi neden umurunda olsun?

iksaruman

ll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Kararsız
"Sana tokat atana diğer yanağını uzat." Bu Mazoşizm peygamberi İsa'nın sözüdür.

İsa burada olsaydı şunları söylerdi;
Büyüklerim ve küçüklerim biz neden düşmanlık besliyoruz? Korkudan. Bu korkuyu bırakalım.
Bizi aşağılamalarına izin verelim, bizi öldürmelerine izin verelim. Her şey sevgidir. Sevelim, sevilelim.

Taşak geçme İsa asarım seni çarmığa!

Diyerek vermek istediğim mesajı farklı bir anlatı ile veriyorum.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Şu Adolf Hitler .......inin başlığı madem hortluyor ve insanlar kavga ediyor, o zaman bu başlık elzem oldu.

Düşmanlık gerçekten çok kötü bir duygu. İnsanlardan nefret etmek hepimizi zehirliyor. Bazen bu zehir inanılmaz yıkımlara da yol açıyor. Peki düşündünüz mü hiç? Acaba düşmanlık beslediğimiz o insanlarla oturup konuşsak anlaşıp anlaşamayacağımızı?

Hepimizin hayatta nefret ettiği, düşmanı bellediği şeyler hatta kişiler var. Peki gerçekten kaç tanesi gerçek anlamda düşman? Soykırım yapanlar elbette insanfısz birer ....ler. Ancak mesela müslümanlar yahudilere düşmanlık besliyor hatta ateistlere de. Şimdi düşünün bunların kaç tanesi gerçekten düşmanınız? Düşüncelerini, duygularını bilmediğiniz, anlayamadığınız ve sadece size kodlanan düşüncelerle hareket etmek ne kadar doğru?

Bende mesela ülkücülerden nefret ederim arkadaşlar ama bugün bir ülkücüyle oturup konuşabiliyorum. Bu düşüncelerimi açık edebiliyorum. Söylesenize sizce içinize yaşattığınız o düşmanlık ne kadar doğru? Karşı tarafın haklı olmadığını nereden biliyorsunuz?

Gerçekten düşmanlık sebebiniz ne bir olaya, kişiye ya da duruma karşı? Haklı bir sebebiniz var mı bu konuda ve size olumlu etkisi oluyor mu bu duyguların? Gerekli mi sizce düşmanlık hele ki dünyada geçmişte bu kadar kötü şey olmuşken?
Kabile mantığı gibi düşün. Sizin kabilenizden olmayana düşman olun yoksa size saldırabilir. müslüman adam ateisti sevmez çünkü müslüman değildir. Böyle insanların pek bir düşüncesi olmuyor. Her şeye siyah beyaz bakıyor. Yahudi'yse düşmandır müslüman ise dosttur. Kimin ne düşündüğü umurunda değil. Zaten onun düşüncesi neden umurunda olsun?
Daha önce farklı vesilelerle de yazmıştım:

İnsanların şahsına zerre düşmanlığım yok. Hepsinin hem bu dünyada hem de ahirette mutlu ve huzurlu olmalarını istiyorum ve bunun için elimden gelen her şeyi yapacağım ama kötü sıfat ve fiillere düşmanım. Kötü sıfat ve fiilleri yok etmek için de elimden gelen her şeyi yapacağım.

Benim çok öfkelendiğim olaylar ve şahıslar oluyor ama yine de "Allah'ım Sen hidayet eyle ama Sen bizim bilmediklerimizi biliyorsun, eğer hidayet eylemeyeceksen Sana havale ediyorum" diyorum. Buna nefret denir mi bilmiyorum. Benim amacım herkesin cennete gitmesi, hem dünyada hem ahirette mutlu ve huzurlu bir hayat yaşaması, ben Peygamberimden bunu öğrendim.

Benim kafamda iki şablon var: Hidayete ermiş insanlar ve hidayete ermeye aday insanlar. Varlıkların tamamını seviyoruz; çünkü biz de varlığız. Canlıları diğer varlıklardan daha fazla seviyoruz; çünkü biz de canlıyız. İnsanları diğer canlılardan daha çok seviyoruz; çünkü biz de insanız. Müslüman insanları diğer insanlardan daha çok seviyoruz; çünkü benim Rabbimi ve Peygamberimi onlar da seviyor. Vatandaşlarımızı diğer Müslümanlardan daha çok seviyoruz; çünkü aynı vatanı paylaşıyoruz. Hemşehrimizi diğer vatandaşlardan daha çok seviyoruz; çünkü aynı şehri paylaşıyoruz. Sülalemizi diğer hemşehrilerden daha çok seviyoruz; çünkü aynı atadan geliyoruz. Ailemizi sülaledeki diğer insanlardan daha çok seviyoruz; çünkü aynı anne babadan geliyoruz. Bizim anlayışımızda nefret yok; sevgi var. Hale hale büyüyen bir sevgi. Biz nefretten nefret eder, düşmanlık duygusuna düşmanlık besleriz. Henüz hidayete ermemiş hidayet adaylarından nefret etmeyiz, şefkat besleriz. Nefret etsek "cehenneme kadar yolu var" deriz ama şefkat duyduğumuz için onların da cennete gitmesini istiyoruz. Kafiri yok etmek gibi bir düşüncemiz kesinlikle yok; bizim amacımız insanları ölümden sonra hiç olacağı karanlık düşüncesiyle çıldıracak hale getiren, bu düşünceden kurtulmak için kendini eğlenceye verdiren ama içindeki boşluğu dolduramadığı için depresyonlara ve intiharlara sürükleyen küfür düşüncesini yok etmektir. Cihadımızın gayesi dünyada dileyenin dilediği gibi inandığı, kendine veya başkasına zarar vermeden özgürce yaşadığı bir düzen kurmaktır. Ben bunları bütün kalbimle söylüyorum, inanıp inanmamak size kalmış...

Entropyy

lV ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sevgi pıtırcığı esen cümleler ve araya sıkıştırılmış cümle:

Küfür düşüncesini yok etmek, karşı tarafın düşüncesini küfür olarak niteleyen ve yok edilmesini savunan zihniyet.

Son konular