Ebu Leheb Sorunu

Mithmain

Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Ebu Leheb için Tebbet suresinde deniyor ki, "O artık asla iman etmez.". Şimdi bu Ebu Leheb denen adam Kuran'da "sen asla iman etmezsin" yazısını görünce, nasıl iman edecek ki? Eğer Allah'a inansa, eee, Allah sen inanmayacaksın demişti, demek ki yanlış kelam ediyor, o zaman yoktur o. İnanırsam o zaman yoktur, o zaman nasıl inanacağım ki? Böyle saçma bir durum oluşuyor, Ebu Leheb istese de iman edemez. Yani bu Allah'ın bir kişiye kaldıramayacağı yük yüklemesi mi anlamına geliyor? Ama bu Bakara 286. ayetle çelişiyor.

Tiglath

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ebu Leheb için Tebbet suresinde deniyor ki, "O artık asla iman etmez.". Şimdi bu Ebu Leheb denen adam Kuran'da "sen asla iman etmezsin" yazısını görünce, nasıl iman edecek ki? Eğer Allah'a inansa, eee, Allah sen inanmayacaksın demişti, demek ki yanlış kelam ediyor, o zaman yoktur o. İnanırsam o zaman yoktur, o zaman nasıl inanacağım ki? Böyle saçma bir durum oluşuyor, Ebu Leheb istese de iman edemez. Yani bu Allah'ın bir kişiye kaldıramayacağı yük yüklemesi mi anlamına geliyor? Ama bu Bakara 286. ayetle çelişiyor.
Ebu Leheb ne zaman yaşamış? Peygamber döneminde.

Peygamber dönemine ait bir kuran varmı? Yok.

O zaman bu ayet Ebu Leheb’in ölümünden
çok sonra yazılmış olabilir mi? Olabilir.

Tiglath

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ayrıca bu sure’de farklı bir olaydan bahsedildiğini düşünüyorum. Hadislerdeki anlatım tamamen uydurma.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ciddi bir sorun. Ebu Leheb İslamı çökertmek için münafık olur ve iman ettim deyip namaza başlayabilirdi! Kuranı yani allahı yalancı çıkarıp İslamı çökerttikten sonra da he he işlettim sizi derdi.

Bu da Kuran'ın iyi tasarlanmamış olduğunun bir kanıtı. Eğer iman etmezse cehennemin odun hammalı olacaktır demeliydi. Çok kötü kurgulamışlar.

İslam paparazzisi dedikoduculara göre Muhammed amcasının kızını istemiş. O da vermemiş. Zaten kimse vermiyormuş. Muhammed bunun üzerine Hatice'nin ayak işlerini görmeye ve onun eski kocalarından doğma kızlarına kızım demek zorunda kalmış. Ondan amcasına kinliymiş. Peygamber ilan edilince amcasına ateşin babası odun hammalı gibi hakaretler ederek intikamını almış.

Yazarı tarafından düzenlendi:

Tiglath

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ciddi bir sorun. Ebu Leheb İslamı çökertmek için münafık olur ve iman ettim deyip namaza başlayabilirdi! Kuranı yani allahı yalancı çıkarıp İslamı çökerttikten sonra da he he işlettim sizi derdi.
Ebu Leheb iman edince bu ayette Kuran’dan çıkardı. Bu kadar basit.

Düşünce
Nihilist
Ebu leheb o zamanın en otoriter kişilerinden birisi. Muhammed bu adamı müslüman yapmak için çok uğraşıyor. Çünkü bu adam müslüman olursa kendisi çok güçlenecek. Lakin başaramayınca bu ayet iniyor. Ayet çok mantıksız. Dediğin gibi adam inandım dese müslümanlar ayeti gösterip senin imanın yalan, bizi kandırıyorsun, münafık derler. Yani adam gerçekten iman etse bile ayeti korumak için inkar edecekler. Birde bunu mucize olarak gösterenler var değil mi? :aeky:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Allah gaybı bildiği için sence böyle bir soru ve çelişki olabilir mi? Hayır olamaz. O etmeyecek diyorsa etmeyecektir ki etmemiştir. Allah haklı çıkmıştır.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Zeka ancak bu kadar kavrayınca diyecek bir şey yok. Allahları zeka dağıtırken muslimlerden niye kıskanmış zekayı ben ona anlam veremiyorum. Ben bunlara triger sıyrık diyorum ama bunların debriyajda da sorunu var. Kavrama yapmıyor! Bunlara allah de, canlarını ye! Tepelerine sıçra! Yeter ki allah diyerek yap da ne yaparsan yap bunlara! Daha dünyada böyle rezillik kalmışsa bir Hindistan'da filan kalmıştır.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Ya dede ne saçmalıyosun yine valla. Kendini ne zannediyosun bu kadar hiç bilmiyorum ama. 50 yaşını geçmişsin sende triger mı kalmış?..

Mithmain

Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Allah gaybı bildiği için sence böyle bir soru ve çelişki olabilir mi? Hayır olamaz. O etmeyecek diyorsa etmeyecektir ki etmemiştir. Allah haklı çıkmıştır.
Ben ne diyorum sen ne diyorsun, ben Allah bilemez mi dedim? Allah kulunun iman etme gücünü elinden alıyor, artık istese bile iman edemez. Allah Ebu Leheb'ten, iman etmeyeceğine inanmasını istiyor, çünkü Kuran'da öyle yazıyor, Kuran'da yazılana inanmak da bir mecburiyettir dine göre. Allah Kuran'a inanmadı diye Ebu Leheb'i yakacak cehennemde, ama inanması imkansız. Hep iman etmesini imkansızlaştırıyor, sonra iman etmedin diye yakıyorum diyor.

bob marley

Üye
Düşünce
Tengrici
İlber Ortaylı Fetö’cüdür. Oradan bir süre beslenmiştir.

Ekli dosyayı görüntüle 3233

Her fetö' ye selam veren fetö' cü olsaydı. Bu mantıkla, senin babanda fetöcü sonucu ortaya çıkardı.
Hoca senin niyetinle ilgilenmez. Zahirde faydalı bir proje götürmüşlerse. Ona katkı sağlar.
Bu mantıkla bilerek ve isteyerek zaman gazetesinde, diğer yayın organlarında yazı yazması gerekirdi. O yüzden, ne alaka?
Devlet fetöcüleri içine almışsa. Diğerleri de mecburen onunla çalışmıştır. İlber Hoca' ya gelene kadar ooo. Fetöyü görmezden gelenler, inkar edenler var, öve öve bitiremeyenler vardı. Sağcısından, solcusuna...

Devlet içinde çıkar çatışmaları bitmez. Hukukun bağımsız olmadığı ülkelerde çeteleşmelerden kurtulmak imkansızdır.

Tiglath

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Her fetö' ye selam veren fetö' cü olsaydı. Bu mantıkla, senin babanda fetöcü sonucu ortaya çıkardı.
Hoca senin niyetinle ilgilenmez. Zahirde faydalı bir proje götürmüşlerse. Ona katkı sağlar.
Bu mantıkla bilerek ve isteyerek zaman gazetesinde, diğer yayın organlarında yazı yazması gerekirdi. O yüzden, ne alaka?
Devlet fetöcüleri içine almışsa. Diğerleri de mecburen onunla çalışmıştır. İlber Hoca' ya gelene kadar ooo. Fetöyü görmezden gelenler, inkar edenler var, öve öve bitiremeyenler vardı. Sağcısından, solcusuna...

Devlet içinde çıkar çatışmaları bitmez. Hukukun bağımsız olmadığı ülkelerde çeteleşmelerden kurtulmak imkansızdır.
Fetönün tehlikeli bir oluşum olduğu 2000 yılı öncesi gayet iyi biliniyordu. İlber’ in bundan haberi yokmuş anlaşılan. Nerede yanlış yaptın? Bil bakalım.

bob marley

Üye
Düşünce
Tengrici
Fetönün tehlikeli bir oluşum olduğu 2000 yılı öncesi gayet iyi biliniyordu. İlber’ in bundan haberi yokmuş anlaşılan. Nerede yanlış yaptın? Bil bakalım.

Ciddi ciddi sen buna inanıyor musun?
O zaman hiç durma git savcılığa suç duyurusunda bulun deli olmadığın kanıtlansın!

''Ülkenin en baba tarihçi hocası fetöcü'' demek?

Gençliğinde beyaz çorap giyer, nur dersleninede katılıyordu dersin sen şimdi! Hiç komik değil. Kargalar bile gülmez buna!..