Efenim Maide/38'e sadece Kur'an'cılar ne diyor?

6lack de Furor

lll ☆☆☆☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
﴾38﴿ Hırsızlık eden erkek ve kadının yaptıklarına karşılık bir ceza, Allah’tan bir ibret olarak ellerini kesin. Allah güçlüdür, hikmet sahibidir.

Biliyorum bu ayet hakkında epey dil döktük ama ben sadece Kur'an'cıların nasıl bir adalet anlayışına sahip olduğunu çözemedim.
Güzide hadis severlerimiz bu ayete hadislerle eklemeler falan yapsa da, sadece Kur'an'cılarda böyle bir olay yok. Peki Kur'an'cı arkadaşlar, bu ayete ne diyo'sunuz?

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Hadi beden bütünlüğünü bozan cezanın insanlık dışı olduğunu bir kenara koyduğumuzu düşünsek bile...

Kesilecek bir sığırın yok rengi neydi yok kulağı nasıldı yok boynuzu nasıldı saçma sapan uzattıkça uzatan bir kitapta, hırsızlık cezası nasıl bu kadar kısa bahsedilir? Bu kadar ağır bir cezaya nasıl sınırlamalar, şartlar konmaz?

Bu cahil çöl yağmacısının ilkel cep ajandasının ele alınır bir yanı olsa da ele alsak. Bunun ele alınır bir tarafı yok ki, nerden tutup ele alacaksın?

fameraft

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Muvahhid
Kesilecek bir sığırın yok rengi neydi yok kulağı nasıldı yok boynuzu nasıldı saçma sapan uzattıkça uzatan bir kitapta, hırsızlık cezası nasıl bu kadar kısa bahsedilir? Bu kadar ağır bir cezaya nasıl sınırlamalar, şartlar konmaz?
Siz kitabı nerenizle okuyorsunuz bilmiyorum ama o pasajda böyle rengini, cinsini, detayını sorup da olayın özünü es geçen insanlar eleştiriyor. Allah akıl-fikir versin.

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Siz kitabı nerenizle okuyorsunuz bilmiyorum ama o pasajda böyle rengini, cinsini, detayını sorup da olayın özünü es geçen insanlar eleştiriyor. Allah akıl-fikir versin.

Konu pasajın yazılış amacı değil. Sen uygun bir yerinle bir daha oku. Benzer lafları tekrarlayarak uzattıkça uzatmaya gerek olmadığını anlayabilirsin. Çocuk bile orada gereksiz lafların tekrarlandığını görebilir.

Ahlaksız

lll ☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Enam 39'da ''Allah kimi dilerse onu saptırır ve kimi dilerse onu doğru yola koyar.'' denmişken;yani doğru yolda olan müslümanı,Allah ateist yapmışken,bu ateiste ''Allah akıl fikir versin'' denilir mi?
Allah'ın ateist yaptığı kişiye,Allah'ın akıl vermesini istiyorsun😀

Yazarı tarafından düzenlendi:

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Bence sen adamların yazdıklarını gözünle oku göz kelimesinin z yerine t gelmiş kısmınla okumuşsun

FİLEozof

☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
﴾67﴿
Bir zaman Mûsâ kavmine, "Allah size bir inek kesmenizi emrediyor" demiş; onlar da "Bizimle alay mı ediyorsun!" demişlerdi. Mûsâ, "Cahillerden olmaktan Allah’a sığınırım!" dedi.

﴾68﴿
“Bizim adımıza rabbine dua et de onun ne olduğunu bize açıklasın” dediler. Mûsâ dedi ki: “Allah şöyle buyuruyor: ‘O, yaşlı da değil düve de değil; ikisinin arası bir inek olacak.’ Haydi size emredileni yapın.”

﴾69﴿
"Bizim için rabbine dua et de renginin nasıl olacağını bize açıklasın" dediler. Mûsâ, "O buyuruyor ki: Rengi parlak sarı, bakanların içini açan bir inek olacak" dedi.

﴾70﴿
Yine, "Bizim için rabbine dua et de onun nasıl bir şey olduğunu bize iyice açıklasın; çünkü bu sığır bize ayırt edilemez geldi; inşallah doğrusunu buluruz" dediler.

﴾71﴿
Mûsâ, "Rabbim şöyle buyuruyor, dedi: O, henüz boyunduruk altına alınıp yer sürmemiş, ekin sulamamış, serbest dolaşan ve alacası bulunmayan bir inektir." "İşte şimdi doğrusunu anlattın" dediler ve ineği (bulup) kestiler, ama az daha (bunu) yapmayacaklardı.

﴾72﴿
Hani siz bir adam öldürmüştünüz de bu hususta birbirinize düşmüştünüz. Halbuki Allah sakladığınızı ortaya çıkaracaktı.

﴾73﴿
Sonra “(kesilen ineğin) bir parçasıyla ölüye vurun” dedik. Böylece Allah ölüleri diriltir ve belki akıllanırsınız diye size âyetlerini gösterir.

Hayır yani, bir ineği onlar uzatıyor diye sen de mi uzatacaksın?

Ama iş el kesmeye gelince teferruatsız bir şekilde kesip atacaksın.

Kesin işte uleyyn!

DemoKratos

Vll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Eline sağlık @FİLEozof , ben açsın okusunlar beleşe konmasınlar diye pasajları yazmamıştım. Hayır açsın okusunlar yahu! Ne lan bu beleşe böyle, hiç Das Kapital'i okumamış sosyalist olur mu? Olmaz! Ama Kuran okumayan zibil gibi muslim var! Okuyanı da hacıyatmaz gibi sallanmaktan bi bot anlayamaz! Habire Newton sarkacı gibi sallanır durur! La olum sallanmayla olmaz, anlamayla olur!

Hayır Musa niye demiyor lan başlarım yapacağınız işten, keseceğiniz bi sığır, kesin işte!? Hadi Musa embesil, allah niye demiyor? Sabırla bütün soruları niye yanıtlıyor bunlar?

Belli ki rasgele bir sığır kesilmesini istemiyorlar! Şöööyle allaaaahın naaamına yakışır bi şey olsun! Ya neresinden tutacaksın bu dogmatik zırvayı ya! Tutulacak bir yanı olsa da tutsak ele alsak! Ele alınır yanı yok ki?

Allaha gel allaha! Nâmına yakışır sığır seçmede kılı kırk yarıyor, hırsız mı, kesin elini! Aç idiyse de bir ekmek çaldıysa bana ne? Geberseydi! Bana şöyle iyi bi sığır kurban edin yalnız, şanıma yakışsın! Öyle kel topal bulup kurban yok!

Vay allahın şanına! Kesilecek sığırla namını yüceltecek! Vay anasını sayın seyirciler! Ne allah ama! Şu allah bir kabile reisinden daha yüksek bir şey diyenin aklına şaşarım! Lan kabile reisinin az hallicesi bu lan! Sığırın iyisini kendine istiyor!

Yazarı tarafından düzenlendi:

Son konular

Son mesajlar