Ege Dengeleri

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Atatürk Türklerin yaşadığı yerler konusunda duyarlı olmuştur. Nerde Türk yaşıyorsa orada bir garantörlük hakkı elde etmeye çaba göstermiştir.

Fakat elbette Türkler çok yaygın coğrafyalarda yaşadıklarından dolayı tamamında garantörlük hakları elde etmek olanaksızdır. Örneğin Sovyetler ve Çin gibi güçlü ülkelerin içinde yaşayan Türkler için Atatürk'ün garantörlük hakkı kazanması elbette olanaksızdı.

Hatay için sonuç almışsa da Irak ve İran'da da çok sayıda Türk yaşamasına rağmen buralarda garantör olmak daha zor. Irak hakkında kullanabildiğimiz haklar oldukça fazla olmuştur. Sınır ötesi operasyon haklarımızı Irak tanımıştır. Osman Pamukoğlu Irak içlerindeki terör yuvalarını dağıttıktan sonra İran'a yürüdü. O zamanki Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel telsizle arayarak geri dönmesi emrini verdi. İran ile anlaştım, kampları dağıtacaklar geri dön dedi. Pamukoğlu dönmek zorunda kaldı.

Kerkük'te hatırı sayılır Türk nüfusu elbette var. Erbil'de de var, Musul'da da var. Türkiye buralarda haklarını kullanma çabasında geçmişte oldu, hatta dediğim gibi Osman Pamukoğlu emrindeki komando tugayı ile İran topraklarına girdi! İlerliyordu, Demirel onu ikna edip geri çevirdi. Öncesinde Turgut Özal da Kerkük Musul üzerinde haklar elde etme önerisinde bulunmuştu. Sonra iktidar değişti ve her şey değişti.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Hatay için sonuç almışsa da Irak ve İran'da da çok sayıda Türk yaşamasına rağmen buralarda garantör olmak daha zor.
Şu sorular halen duruyor:

Misak-ı Milli'de Musul da var.

Oranın halkı Türk mü?

Mustafa Kemal orayı neden misak-ı milliye koymuş?

Mustafa Kemal de "oranın halkı Türk değil" diye mantık katliamı yapıyorduysa bu çelişki nedir?

Mustafa Kemal'in böyle bir düşüncesi yok idiyse bu yalan neden söyleniyor adalar için?

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Şimdi biraz da Atatürk'ün Musul hakkındaki görüşlerine bakalım. Musul, Kutülemare savaşının kazanılmasından dolayı Atatürk tarafından Türkiye'ye katılması gereken bir yer olarak görülüyordu. Bunda da bir anormallik elbette yoktu, çünkü Musul bin yıldır Türk idaresindeydi ve Türk nüfusu elbette çoktu. İsmet İnönü'nün Lozan'da savunduğu tez Musul'un üçte ikisinin Türkler ve Kürtlerden oluştuğudur.

Atatürk 1924 yılında orduya Musul'u alması için emir verdi. Fakat Şeyh Said isyanı patlak verdi ve ordu bu isyan üzerine gönderilmek zorunda kalındı. Doğuda isyanlar hiç eksik olmadığı için Atatürk'ün ölümüne kadar ordu bu isyanlarla uğraştı. Atatürk ölünce İsmet İnönü uğraşmaya devam etti. Sonunda İnönü Dersim'e çok sert bir harekat yaptı. İsyanları bitirmenin tek yolu sert davranmaktı ve öyle yaptı. İsyanlar gerçekten bitti ama Musul'u almak mümkün olmamıştı.

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Musul bin yıldır Türk idaresindeydi
Demek ki yöre halkının kimliğine değil kimin idaresi altında olduğuna bakılıyor.

Bu durum adaların yöre halkının kimliğinden dolayı bırakıldığı teziyle çelişiyor.

Şimdi bu çelişki Mustafa Kemal'in ne düşündüğünü hiçbir kaynak göstermeden yazan kişiye mi ait yoksa Mustafa Kemal mi çelişkili hareket etmiş?
İsmet İnönü'nün Lozan'da savunduğu tez Musul'un üçte ikisinin Türkler ve Kürtlerden oluştuğudur.
Türk nüfusu iddia edildiği gibi çok olsaydı "Türk ve Kürtlerden" bahsedilmez, sadece Türkler denilmesi yeterli görülürdü.

DemoKratos

V ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Irak devletinin uyguladığı politikalardan dolayı Irak'aki Türk nüfusunun sayısı bilinmiyor. 1959 yılında yapılan bir sayıma göre Irak'ta yarım milyonu aşkın Türk yaşadığı belirlenmiş. Bunun haricinde pek sağlıklı bilgi görünmüyor. Türk nüfusun Musul ve Kerkük'te yoğunlaştığı biliniyor.

Musul'da ünlü Türkmen çarşısı vardır ve çok hareketli bir çarşıdır. Burada bir Türk toplumu olduğu hiç bir biçimde su götürmez. İngilizler Atatürk'ün emriyle Musul'un alınacağını öğrenince hemen şeyh Said'i kışkırtıp isyan başlatmışlardır. Art arda çıkan isyanlar orduyu oyaladı ve Musul işi kaldı.

Bugün de bölgede bir nüfus yapısı araştırması yapılması için Türkiye'nin de talebi var fakat yerine getirilmiyor.

Retrospective

lll ☆
Geliştirici
Düşünce
Ateist
Dostlar c/p den beyni sulanmış embesillerin konuda dolandığı anlaşılıyor yazdıklarınızdan. Ben bu şahısları ha butona basarak yok saymışım, ha kaale almayarak yok saymışım, hiç fark etmiyor. Gene ne saçmalıyor hiç umrum değil, merak da etmiyorum. Kopyalanıp yapıştırılmış şizofren saçmalıklarına hiiiç dönüp de bakamam. Her çer çöpe döner bakarsak üüüü...
Emin ol hiçbir şey kaybetmiyorsun. Bu omurgasız haysiyetsize forum ahalisi olarak zor katlanıyoruz.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Burada bir Türk toplumu olduğu hiç bir biçimde su götürmez.
Aksini iddia eden yok zaten. Saman adam safsatası yapılmış ama üstteki çelişkiler halen orta yerde duruyor.

Tabii senin atan Araplar değil mi?
Bu topraklar (Anadolu) çok karışık, kim nereden geliyor belirsiz.

Zaten benim için kendi seçmediğim bu detaylar önemli değil. Üstünlük sebebi de değil, utanılacak şeyler de değil.

Diğer seviyesiz ve terbiye dışı yazdıklarınıza cevap bile vermiyorum. Sizi bulunduğunuz çukurda kendinizle baş başa bırakıyorum.

Hardcore

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Aksini iddia eden yok zaten. Saman adam safsatası yapılmış ama üstteki çelişkiler halen orta yerde duruyor.

Zaten benim için kendi seçmediğim bu detaylar önemli değil. Üstünlük sebebi de değil, utanılacak şeyler de değil.

Diğer seviyesiz ve terbiye dışı yazdıklarınıza cevap bile vermiyorum. Sizi bulunduğunuz çukurda kendinizle baş başa bırakıyorum.
Anadolu karışık ama burası Türk toprakları seni bedevi. Hala nereli olduğunu söylemedin. Türk değilsen git ülkeden zaten. Belki de bir Ermeni, Kürt ya da Arap dölüsün başka bir seçenek yok. Zaten ülkede de yaşamıyorsun yurt dışında Avrupalılar'ın yanında yaşarsınız genelde ama Avrupalılar'ı bir kaşık suda boğmak istersiniz. Böyle de yüzsüz insansınız. Nerede yaşadığını söyle hemen.

Efe

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik

Yani soysuzum mu diyorsun?

Son konular

Son mesajlar