Eğer varsa, Tanrı bizi niçin yaratmıştır?

Max Payne

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Bir amaç uğruna mı? Ama neden? Tanrı dediğimiz kavramın bir amacı olabilir mi? Zaten her şeye sahip, her şeyi bilen bir varlıktır. Bilmek ve sahip olmak için mi yaratmıştır yarattıklarını? Yoksa bu yaratma amaçtan ve istekten uzak mıdır?

Cellius

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Her şeye kadir bir tanrı için bu konu çelişkili oluyor. Her şeye kadir olmasa belki normal karşılanabilirdi.

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
"Kişi tanrının" olanaksız olma sebeplerinden birisidir. Şimdi gelip imtihan falan diyecekler hazır ol.

Bir amacı yok, böyle bir varlık olanaksızdır. Bizi yaratmak için bir sebebi yok. Sen şu anki aklınla tanrı olsan insan yaratabilirsin. Çünkü insani duygulara sahip olacaksın. Tanrı madem bu kadar üst bir zeka, insani duygulardan uzak olmalıdır. Bu bir çıkmaz, totoloji.

Kusursuzİmam

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Her şeyi biliyor kimin cehenneme kimin cennete gideceğini, sonuçta her şeyi bilen değil mi? Yani yalnız kalmamak için sanırım. :D

apokalips

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Sıfatlarının tecellisi için. Mesela bağışlayan sıfatının tecelli etmesi için günah işleyen varlıklar yaratıyor.

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Sıfatlarının tecellisi için. Mesela bağışlayan sıfatının tecelli etmesi için günah işleyen varlıklar yaratıyor.
Evet efenim yine başladık. Bağışlayan sıfatıyla kendini sınırlandırıyor, bir de sıfatını kullanmak için başka varlıklara ihtiyaç duyuyor. Sınırlı ve aciz bir kişi tanrı modeli. :D

Nefer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
"Her kemal ve cemal sahibi kendi kemal ve cemalini görmek ve göstermek ister" sırrınca. [1]

apokalips

Çaylak
Düşünce
Bağımsız
Anlatamıyorum herhalde. O gün @Kant sana saatlerce dil döktü, sonda anladım dedin. Yine aynı şeyleri tekrar ediyorsun. Tebliğci demekte haklıyım, aynı @Evren gibisin sen de, bir oradasın bir burada.
Hocam ben tek bir ideolojiye bağlı değilim, her ideolojiyi eleştirir, haklı yanlarını da savunurum. Cariyelik ve recm eleştirilecek şeyler mesela.

Nefer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Fıtratı bozuk olmayan biri iyilik karşısında ne yapar Allah'ın izniyle tabi ki her şey, teşekkür eder.
Şu anda bizim için kainat anbean yaratılıyor, çalıştırılıyor bir sürü atom çalıştırılıyor, ineğin sütü, arı vs. trilyonlarca iş, sayamayacağımız kadar bu kadar faailiyet var.

İyilik var demek ki teşekkür etmem gerek peki kime teşekkür edecem? X kulun ayağını öpersem vs. trilyonlarca mahlukatın ayağını öpmek gerekir her birine ayrı ayrı teşekkür etmem gerekir ama ben hakiki sahibimi bilsem e fıtratım da teşekkür etme isteği var onuda teşekkür-ü hakiki Allah'a versem benim iyiliğim için olur, kimsenin ayağını öpmem, hem beni bilen yaratana teşekkür etmiş olurum ve fıtratımda ki teşekkürü vermiş olurum hem de çok naif bir teşşekkür alnını secdeye koyarak hiç kimseye yapılmayan bir teşekkür çünkü. Eğer Allah'a teşekkür etmez isem kırılan cam parçalarına teşekkür vermem gerekir, x kula, y atoma, patrona, öğretmene teşekkür ederim( teşekkürden kastımız burada hamd) yani haşa Allah'tan başkasına hamd edilmez. Fıtrat gereğidir teşekkür etmek ve birine vermem lazım teşekkür. Allah'ta yarattığını bildiği için teşekkürü kendisine vermemizi istiyor. Hem üzülmüyorum, hem mutlu oluyorum, hem ruhum rahatlıyor, hem arkamda(mecazi haşa Allah zamandan ve mekandan münezzehtir) bütün kainatın sahibi hissediyorum.

Haşa Allah'ın ihtiyacı yok.

[1]

Kant

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Allah'ın bazı özellikleri insana da sirayet etmiş olabilir.
Bu islamcılar tarafından kabul edilen bir şey zaten. Ama sıkıntı şu ki istemek fiili tanrıda olamaz çelişki çıkar. Ha tabii burada tanrı cemalini göstermek isterden kasıt istemek değil bir zorunluluk anlamında. Ve bu zorunluluğun da tanrıyı kısıtlandığını orada anlattık. Bu said denen tarikatçıyı okuyacaklarına bari islam filozoflarını okusalar en azından düşünce becerileri gelişir.

Son konular