Eğer varsa, Tanrı bizi niçin yaratmıştır?

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Hocam ben tek bir ideolojiye bağlı değilim, her ideolojiyi eleştirir, haklı yanlarını da savunurum. Cariyelik ve recm eleştirilecek şeyler mesela.
Haklı yanı bu mu yani?
Bu kadar üstünlüğünden bahsedilen bir tanrının insani özelliklere sahip olması, kendini kısıtlaması haklıdır. Hmm anlıyorum dostum.

Max Payne

Çaylak
Düşünce
Agnostik
Varsa onu anlamamız mümkün değil, yoksa da hakkında tartışmak saçmalık. Ama insan seviyor kafa yormayı orası da bir gerçek.

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Fıtratı bozuk olmayan biri iyilik karşısında ne yapar Allah'ın izniyle tabi ki her şey, teşekkür eder.
Şu anda bizim için kainat anbean yaratılıyor, çalıştırılıyor bir sürü atom çalıştırılıyor, ineğin sütü, arı vs. trilyonlarca iş, sayamayacağımız kadar bu kadar faailiyet var.

İyilik var demek ki teşekkür etmem gerek peki kime teşekkür edecem? X kulun ayağını öpersem vs. trilyonlarca mahlukatın ayağını öpmek gerekir her birine ayrı ayrı teşekkür etmem gerekir ama ben hakiki sahibimi bilsem e fıtratım da teşekkür etme isteği var onuda teşekkür-ü hakiki Allah'a versem benim iyiliğim için olur, kimsenin ayağını öpmem, hem beni bilen yaratana teşekkür etmiş olurum ve fıtratımda ki teşekkürü vermiş olurum hem de çok naif bir teşşekkür alnını secdeye koyarak hiç kimseye yapılmayan bir teşekkür çünkü. Eğer Allah'a teşekkür etmez isem kırılan cam parçalarına teşekkür vermem gerekir, x kula, y atoma, patrona, öğretmene teşekkür ederim( teşekkürden kastımız burada hamd) yani haşa Allah'tan başkasına hamd edilmez. Fıtrat gereğidir teşekkür etmek ve birine vermem lazım teşekkür. Allah'ta yarattığını bildiği için teşekkürü kendisine vermemizi istiyor. Hem üzülmüyorum, hem mutlu oluyorum, hem ruhum rahatlıyor, hem arkamda(mecazi haşa Allah zamandan ve mekandan münezzehtir) bütün kainatın sahibi hissediyorum.

Haşa Allah'ın ihtiyacı yok.

[1]
Yazık, büyük ihtimal çocukluğunda ailenin otoritesi altında fazlaca ezilmişsin. Tanrısına bu kadar bağlı bir kişinin yaşayacağı doğal şeylerdir bu şükran duygusu, çaresizlik ve acizlik. Hepsi dini nevrozlar, psikolojini bilmediğim için sana da hak veriyorum tabii. Ama savunduğun şeylerin saçmalığını büyük ihtimal ölene kadar göremeyeceksin.

Kainat çalıştırılmıyor, çalışıyor bunu bir anlayın. Allah'ın da ihtiyacı var. Aciz kendisi.

Nefer

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Yazık, büyük ihtimal çocukluğunda ailenin otoritesi altında fazlaca ezilmişsin. Tanrısına bu kadar bağlı bir kişinin yaşayacağı doğal şeylerdir bu şükran duygusu, çaresizlik ve acizlik. Hepsi dini nevrozlar, psikolojini bilmediğim için sana da hak veriyorum tabii. Ama savunduğun şeylerin saçmalığını büyük ihtimal ölene kadar göremeyeceksin.

Kainat çalıştırılmıyor, çalışıyor bunu bir anlayın. Allah'ın da ihtiyacı var. Aciz kendisi.
Olum yaptığın acizliği bir farkına var artık getirdiğimiz bir delili bile alıntı yapmadan inkar ediyorsun. Yok mu denetmenleri yoksayma özelliği.

Akli, mantıki, psikolojik bir delile inkar basıyor niye? Çünkü inkar etmek istiyor.

Plütoncu

☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Olum yaptığın acizliği bir farkına var artık getirdiğimiz bir delili bile alıntı yapmadan inkar ediyorsun. Yok mu denetmenleri yoksayma özelliği.
Yok maalesef ağlayarak dua edebilirsin tanrına bakalım ne yapacak.
Olum yaptığın acizliği bir farkına var artık getirdiğimiz bir delili bile alıntı yapmadan inkar ediyorsun.
İnkar etmiyorum. Senin sözlerinin değeri yok diyoruz anlamıyorsun sanırım. :D

mad hatter

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Varsa sadece kendini belirlemek için yaratmış olabilir. Çünkü kendini başka türlü (ikincil bir perspektif olmadan) bilemez ya da göremez. Tanrı zorunlu olarak diri olduğuna göre kendini bilmek durumundadır.

Yani tanrı varsa bilinçli olarak yaratıyor da değildir, zorunlu olarak yaratıyordur. Bunun sebebi de sonsuz bir varlığın sonsuzluğunun kendi kendini yadsıyacak olması, çünkü sonsuzluk ancak kendi sınırlarını çizerek meşru bir " varlık " olur. Sonsuz kendi halinde varlık sayılmaz, dolayısıyla evreni var eden tanrı olduğu gibi tanrıyı var de eden evrendir. Başka bir mantıksal açıklaması yok bunun...

Evren

Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Bağımsız
Tanrı üzerine 200 iq yorumlar yapılmış yine.
Tanrı karakter bakımından üstün ise kibirli değildir yarattığına ve yaratabileceğine sevgi gösterebilir.
Bir devlet liderinin hayatını devlete adamasıyla halkıyla iç içe olmasını düşünün.
Ebeveynlerin çocuklarının elinden tutup yürüme kabiliyetini öğretmesini, bir öğretmenin ilkokul öğrencisine okuma yazmayı öğretmesini düşünün.
Tanrının var olduğunu kabul edersek kainat kitabının neden anlaşılabilir olduğunu anlarız.
Tanrı istediği için.
Çünkü tanrı ezelidir ve sebepsiz ilk sebeptir yaratmak zoruna değildir.
Ben hazineydim bilinmek istedim mantığıyla da anlaşılabilir.
Tanrının merhametinden yüceliğinden cömertliğinden ötürü varlık meydana gelmiş olabilir.

Yazan tarafından düzenlendi:

unacceptable

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Canı sıkıldı, izleyecek, oynayacak bir şey olsun dedi ve yarattı. Ehh, ne de olsa bizim de canımız sıkılınca ya bir şeyler izleriz ya da oyun oynarız.

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bir amaç uğruna mı? Ama neden? Tanrı dediğimiz kavramın bir amacı olabilir mi? Zaten her şeye sahip, her şeyi bilen bir varlıktır. Bilmek ve sahip olmak için mi yaratmıştır yarattıklarını? Yoksa bu yaratma amaçtan ve istekten uzak mıdır?
İsim ve sıfatlarını yaratılmışlar üzerinde görmeyi ve göstermeyi tercih buyurmuş.
Bu said denen tarikatçıyı okuyacaklarına
Eserlerini okumadan kulaktan dolma şeylerle biri hakkında yorum yapmak yanlış olur.

Said Nursi'nin tarikatçı olduğunu kimden okuduysanız veya dinlediyseniz imkanınız varsa size yalan söyleyip sizi aptal yerine koymaya kalkıştığı için yalancı suratlarına tükürünüz.

"Zaman tarikat zamanı değil" diyen birini tarikatçı ilan ettikleri için kaynaklarınız ya cahil ama cahil oldukları konularda yorum yapan ahmaklar ya da bile bile yalan söyleyerek insanları yanlış yönlendirmeye çalışan sahtekarlar.
Allah'ın da ihtiyacı var. Aciz kendisi.
Bir şeyin aynı anda hem kendi hem de zıttı olduğunu iddia etmek safsatadır.

Zaten elinizde safsatadan başka hiçbir şey yok.

Acizlik göstergesi olmayan şeyleri acizlik olarak kendi kafanızdan uydurup bir şey ispat ettiğinizi zannediyorsunuz. :)
sonsuzluk ancak kendi sınırlarını çizerek meşru bir " varlık " olur.
Böyle temelsiz uydurup uydurup yazınca bir şeyi ispat etmiş olmuyorsunuz. :)
Direk ol diyip tecelli ettirebilir. Ya da ne gerek var ki tecelli ettirmeye ihtiyacı bile yok.
Yaratıcı tercih buyurduğu için yapar ihtiyacı olduğu için değil.
Yok, insan kendi özelliklerini, zihninden yarattığı allaha atamış.
Öyle yazınca hiçbir delil ortaya koymadığı halde şıp diye öyle olduğu mu zannediliyor? :)
Canı sıkıldı, izleyecek, oynayacak bir şey olsun dedi ve yarattı. Ehh, ne de olsa bizim de canımız sıkılınca ya bir şeyler izleriz ya da oyun oynarız.
Ben sıkılınca şöyle yaparım. Öyleyse Tanrı da böyledir.

Muhteşem mantık!..

leonlucas

Çaylak
Düşünce
Ateist
Klasik olacak ama tanrı insanı değil insan tanrıyı yaratmış. Birileri cevaplayamadığı yetersiz kaldığı soruyu boş bırakmak yerine tanrı diye bir şey uydurmuş işte.

Virtual

Çaylak
Düşünce
Ateist

mad hatter

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Böyle temelsiz uydurup uydurup yazınca bir şeyi ispat etmiş olmuyorsunuz. :)
Bir şey ıspat ettiğimi iddia etmedim zaten sayın dangalaklıkyolunda. Orada kendi fikirlerimin bir kısmını yazdım, sen ve senin gibi nurcu dangallar papağanlıktan başka bir şey bilmediğiniz için kendin için düşünmek size tuhaf görünüyor olabilir. Temelsizmiş. Senin temelin ne, deli said mi?

Yazan tarafından düzenlendi:

Son konular