Ekran Başında Olmak Gözlere Zararlı mı?

ATLAS

Üye
Mesajlar
82
Tepki puanı
125
Düşünce
Ateist
ekran-basinda-olmak-gozlere-zararlimi.JPG

Ekran başında olmak gözlere zararlı mı?
Pek sayılmaz.

Televizyonların, bilgisayarların ya da cep telefonlarının miyopiye yol açtığını gösteren doğrudan bir kanıt yok. Bununla birlikte, aydınlatılmış ekranlara bakmanın etkisine ilişkin kaygılar sürüyor. Gözlerimiz basılı metin ya da dijital ekran üzerinde çalışırken kendi biçimlerini ayarlayarak "yakındaki metinlere" odaklanıyor. O yüzden uzun süre okumanın kalıcı hasara yol açabilmesi, kulağa mantıklı geliyor. Fakat Sydney Üniversitesi’nden Kathryn Rose bu hipotezin henüz kanıtlanmadığını söylüyor.

Buna karşılık, New York Eyalet Üniveritesi'nin Optometri Koleji'nden Mark Rosenfield, ekranlara uzun süre bakmanın rahatsızlığa yol açabileceğini dile getiriyor. Rosenfield’ın laboratuvarının yürüttüğü bir araştırmada, Manhattan'da bir ofiste personelin yaklaşık %40'ı mesai süresinin yarısında göz yorgunluğundan yakındığı görüldü. Araştırmacı buna "Bilgisayarla Görme Sendromu" adını veriyor.

Rosenfield bu durumun sorumlusunun sadece ekranlar değil, çok küçük basılmış harfler ve gözlerimizle okunan materyal arası mesafenin kısa olduğu durumlar olduğunu söylüyor. Akıllı telefonlar ve tabletler, yüzümüze kitaplardan daha çok yaklaştırdığımız için göz yorgunluğunu artırıyor. Yine de söz konusu sendromun tam kaynağı gizemini korumakta. "Altında yatan sebeplere dair iyi bir fikrimiz yok." diyor Rosenfield.

Popular Science - Ekim 2014
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Mesajlar
1,910
Tepki puanı
1,241
Düşünce
Agnostik
İyi o zaman, bu bilgi işimize gelir. ;)
 

Timur

Üye
Mesajlar
56
Tepki puanı
45
Düşünce
Ateist
Küçükken annem sürekli, televizyona fazla bakmamamı söyler dururdu. Daha sonra ekrana bakmanın gözü fazla etkilemediğini öğrenmiştim.
 
Üst