barney.stinson

Çaylak
Düşünce
Agnostik
ABD'de "İslam Ulusu" olarak da bilinen Amerikan İslam Misyonu adlı Siyah hareketinin önderidir.
Muhammed, ortakçılıkla geçinen eski bir köle ailesinin oğluydu. 1923'te Detroit'e göç etti. 1930'larda hareketin kurucusu Wallace D. Fard'ın yardımcısı oldu. 1934'te Fard'ın ortadan kaybolması üzerine hareketin başına geçti. Detroit'teki cemaat içinde çıkan anlaşmazlık yüzünden göç ettiği Chicago'da ikinci bir cemaat kurdu. II. Dünya Savaşı sırasında yandaşlarına askere yazılmama çağrısında bulununca Kurayla Askerlik Yasası'nı çiğnemekten suçlu bulunarak hapse atıldı (1942-1946). Savaş sonrasında yürüttüğü çalışmalarıyla "İslam Milleti" hareketini örgütledi.

Elijah Muhammed'in düşünceleri:
Kendisinin peygamberliği.
Siyahların üstün ırk olduğu düşüncesi ve Beyaz ırkın şeytanlığı.
Kendisi için Zinanın günah olmadığını savunması.

Vikipedi'de "Kendisinin peygamberliği" diye yazar ama aslında kendisi tanrı olduğunu iddia eder. İnsan kılığında dünyada dolaştığını iddia eder. Bilinen Malcolm X onun yardımcısıdır. Elijah Muhammed, tanıştığı her kadınla yatar ve hamile bırakır. Bu kadınlar da velayet davası için Elijah Muhammed'i mahkemeye veriyorlar. Bu durumda insanlar şaşırıyorlar. Malcolm X te bu durumu sormaya gidiyor. Elijaj Muhammed kendisini şöyle savunuyor:

-Ben Davutum. Eğer Davut'un bir başkasının karısını nasıl elinden aldığını okuyacak olursan, benim Davut olduğumu anlarsın. Yine bunun gibi içkiden sarhoş olan Nuh'un yaşamını okursan bunun ben olduğumu görürsün. Kendi öz kızlarıyla cinsi münasebette bulunan Lut hakkında yazılanları oku. İşte ben bu bütün yapılan şeyleri yapmakla görevliyim. Çünkü tanrı da olsam dünyaya geldiğimde kusurlarımın olabileceğini insanlara göstermek zorundayım.

Kendisinin tanrı olduğuna inanmayan Arap bir müslüman ona sorar:
-Madem tanrısın. O halde güneşi batıdan doğur da görelim.
Bu durum karşısında Elijah der ki:
-Evet, ben tanrıyım fakat sana mucize göstermeyeceğim. Çünkü eğer gösterirsem benim tanrı olduğumu bilirsin. O halde sınavın bir anlamı kalmaz. Eğer benim tanrı olmadığıma inanıyorsan, günlerce dua et bakalım. Gerçek tanrı diye göklerde aradığın tanrı Güneş'i batıdan doğuracak mı?
Elijah Muhammed'in bu cevabı karşısında Arap müslüman da kendisinin tanrı olduğuna inanmıştır.

Malcolm X kendisinin yardımcısıyken Hacca gitmeye karar verir ve hacca gider. Bu durumda beyazlara karşı ırkçılığı kırılır. Aslında onların şeytan olmadığını ve insan olduklarını anlar. Bunu Elijah a söyler ama Elijah Muhammed ve örgüttekiler buna karşı çıkarak "Siyahi birliğini bozacaksın" derler. Yine de Yardımcısı Malcolm X, bu düşüncelerin İslam itikadına uymadığı gerekçeleriyle onun örgütünden ayrılıp kendine ait bir Siyah örgütü kurar. Araları açılır.
Malcolm X, 21 Şubat 1965'te suikast sonucu öldürülünce Elijah Muhammed onu öldürtmekle suçlandıysa da bir basın toplantısı aracılığıyla bu suçlamayı reddeder.

Elijah Muhammed'in sekiz çocuğu vardır. Bunların en ünlüsü ve varisi olan Wallace Muhammed babasının inançlarını ve örgütünü bırakıp Malcolm X'in örgütüne geçmiştir.

KAYNAK:
Haley, Alex. Malcolm X. 8. baskı. İstanbul: İnsan Yayınları, 2016. s. 603.

Son konular