Emevi Sikkeleri

Ahlaksız

ÖDG Üyesi
Mesajlar
77
Tepki puanı
80
Düşünce
Ateist
661 yılında Muaviye'nin altın ve gümüş para bastırdığı ama paraların üzerinde HAÇ olmadığından,halkın bu paralara rağbet göstermediği söylenir..
Tom Holland,Abdullah ibn.Zübeyr'in 685-686 yıllarında,üzerinde ''Muhammed,Allah'ın elçisidir'' yazan sikkeler bastırdığını belirtir..
692 yılında Abdülmelik'in bastırdığı/kestirdiği altın sikkenin ön yüzü resimli,arka yüzünde ise HAÇ var ve bu haçın çevresinde ''Allah'ın adı ile Allah'tan başka tanrı yoktur,o tektir,Muhammed Allah'ın elçisidir'' yazar..

Aynı Abdülmelik'in 694-95-96 yılları arasında sikke reformu yaptığı,paraların üzerinden figüratif betimleri kaldırdığı ve arapça yazıya geçtiği konusunda uzmanlar hemfikirdir..

Bir yerde paralar üzerine kendi ismini ilk defa koyduranın Abdülmelik olduğu söylense de,başka bir yerde paralar üzerinde halife ismi mevcut olmadığı belirtilir..İstisna olarak Abdülmelik sonrasında da,figüratif betimlerin kullanıldığı paraların olduğu belirtilir..

Reform sonrasında altın sikkelerin ön yüzünün ortasında ''Allah'tan başka tanrı yoktur,o tektir,ortağı yoktur'' yazar..Çevre yazılarında ''Muhammed Allah'ın elçisidir,onu hidayetle hak din ile ve o dini bütün dinlere galip kılmak için gönderdi'' yazar..Paranın arka yüzünün ortasında ''Allah tektir,ihtiyaç duymayan,ihtiyaç duyulan Allah'tır..O doğmadı ve doğurmadı'' yazar..Çevre yazılarında ''Allah'ın adı ile bu dinar 77 yılında basıldı'' yazar..

Elimizde 3 tane veri var..
1-Muaviye(661) zamanında halk paraların üstünde HAÇ istiyor ve bu adam İslam halifesi diye lanse ediliyor..
2-Abdullah İbn.Zübeyr(685) zamanında,ilk defa paranın üstüne ''Muhammed'' kelimesinin geçtiği söyleniyor..
3-Buraya dikkat işte..Abdülmelik(692) zamanında bastırılan para da hem HAÇ var,hem de MUHAMMED kelimesi..!
Buradan ne anlamalıyız?
''Muhammed'' kelimesinin aslında ''seçilmiş'' veya ''övülmüş'' anlamında İSA için kullanılan bir sıfat olduğunu iddia eden oryantalistlere saygılarımızı sunacağız..Hepsi bu..

Yararlandığım kaynaklar;
H.z.Muhammed'in izinde-Erıc Schroeder
Bizans ve ilk islam fetihleri-Walter E.Kaegi
İslamiyet,doğuşundan osmanlı devletinin kuruluşuna kadar-Claude Cahen
Ortadoğu-Bernard Lewis
İslam tarihi-Philip K.Hitti
İslam arkeolojisi-Tımothy Insoll
Emevi sikkeleri-Tuncay Aykut
Emeviler,Abbasiler-Bahriye Üçok
İslam belgeseli-Tom Holland
 

İskender

Üye
Mesajlar
61
Tepki puanı
30
Düşünce
Agnostik
İlk defa duydum bunu. Çok enteresan bir bilgi. Bu paralar şu an mevcut mudur acaba?
 
Üst