iksaruman

lll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Ayet :

Meal 1 :

[ Rabbinin sözü doğruluk ve adaletle tamamlandı. Onun sözlerini [Kur'anı] değiştirebilecek [hiçbir şey, hiçbir kuvvet] yoktur. ]

Meal 2 :

[ Rabbinin kelimesi doğrulukça da adaletçe de tam yetkinliğindedir . Onun kelimesini değiştirebilecek hiç kimse yok . İşiten o . Bilen o . ]

Yorum :

Bu ayet Kuran'nın değiştirilmeyeceğinin kanıtı değildir . Bu ayeti kuranın değiştirilmeyeceğinin kanıtı diye sunan insanlara sinir oluyorum .

Çünkü eğer kuran değiştirildiyse bu ayette sonradan eklenmiş olabilir . Orta okuldayken yaşıtım çocuklarla bunu tartışmıştım .
(O zamanlar müslümandım ama yine de tartışmıştım bu konuda)
Şimdi aklıma geldi . Yazdım .

Herneyse . Allah gibi kusursuz bi yaratıcı nasıl olurda böyle bir ayet söyler ? Neden kanıt olmamasına rağmen sanki kanıtmış gibi yazar ? Yoksa allah yok mudur ve yazar mı hata etmiştir . Yoksa kuran değiştirilmişmidir ?

İhtimaller :
1 - Allah vardır ama bu ayetin çelişkisini düşünememiştir . Yani kusursuz bir yaratıcı olduğu konusunda yalan söylemiştir .
2 - Allah yoktur . Kuran'nın yazarı bu ayetin çelişkisini düşünememiştir .
3 - Allah yoktur ve kuran yazıldıktan bir süre sonra değiştirilmiştir . İnsanlar değiştirilmediğine inansınlar diye bu ayet uydurulmuştur .

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Ayet :

Meal 1 :

[ Rabbinin sözü doğruluk ve adaletle tamamlandı. Onun sözlerini [Kur'anı] değiştirebilecek [hiçbir şey, hiçbir kuvvet] yoktur. ]

Meal 2 :

[ Rabbinin kelimesi doğrulukça da adaletçe de tam yetkinliğindedir . Onun kelimesini değiştirebilecek hiç kimse yok . İşiten o . Bilen o . ]

Yorum :

Bu ayet Kuran'nın değiştirilmeyeceğinin kanıtı değildir . Bu ayeti kuranın değiştirilmeyeceğinin kanıtı diye sunan insanlara sinir oluyorum .

Çünkü eğer kuran değiştirildiyse bu ayette sonradan eklenmiş olabilir . Orta okuldayken yaşıtım çocuklarla bunu tartışmıştım .
(O zamanlar müslümandım ama yine de tartışmıştım bu konuda)
Şimdi aklıma geldi . Yazdım .

Herneyse . Allah gibi kusursuz bi yaratıcı nasıl olurda böyle bir ayet söyler ? Neden kanıt olmamasına rağmen sanki kanıtmış gibi yazar ? Yoksa allah yok mudur ve yazar mı hata etmiştir . Yoksa kuran değiştirilmişmidir ?

İhtimaller :
1 - Allah vardır ama bu ayetin çelişkisini düşünememiştir . Yani kusursuz bir yaratıcı olduğu konusunda yalan söylemiştir .
3 - Allah yoktur ve kuran yazıldıktan bir süre sonra değiştirilmiştir . İnsanlar değiştirilmediğine inansınlar diye bu ayet uydurulmuştur .
4- Allah vardır ve Kuran değişmemiştir

DemoKratos

Vlll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuran'ın belli bir dönemden sonra değiştirilmesine izin verilmemiştir.

İyi ki de öyle. Değişmediği için taş devri bilgisinin bile gerisinde bir yazım olarak kalmış. Birileri "görmedin mi biz yanıcı ve yakıcı iki gazdan nasıl suyu yapıyoruz" filan diye bir şeyler eklerdi. "Yaaa bakın 1400 sene önce Muhammed peygamber olmasa nerden bilecekti hidrojeni oksijeni" diye başımıza tebelleş olurlardı. İşin yoksa bunu sonradan eklemişler diye laf anlat.

iksaruman

lll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Kuran değişmediğine göre ortada çelişki yok
Beni sen Anlamadın .

Söylediği sözün çelişkili bir söz olduğunu söylüyorum .

Meal 2 :

Bu söz sonradan eklenmiş olabilir . Eğer kuran değiştirilmediyse ve bu ayet sonradan eklenmediyse 2 ihtimal var .

İlla çelişki yok diyeceksen açıkça söyliyeyim ; Bu söz sonradan eklenmiş bir söz olabilir . O kusursuz allah bu ihtimali bilmiyor muydu ?
Kuran'nın değiştirilmeyeceğine kanıt olarak neden sadece bu sözü sundu ?
Allah neden bu sözdeki çelişkiyi anlamamış ?
Neden Allah bu sözün sonradan eklenmiş bir söz gibi gözükeceğini düşünememiş ?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Kafam karıştı . Bunu kanıt diye sunan müslümanlarla allahı karıştırdım . Kusura bakma .
Müslümanların bunu kanıt olarak sunması ancak şöyle mantıklı olabilir:

Kuranın Allah kelamı olduğunu gösteren her delil Kurandaki her ifadenin doğru olduğuna da delildir. Kurandaki bu ifade de doğru olduğuna göre Kuran değişmemiştir.

iksaruman

lll ☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Bağımsız
Müslümanların bunu kanıt olarak sunması ancak şöyle mantıklı olabilir:

Kuranın Allah kelamı olduğunu gösteren her delil Kurandaki her ifadenin doğru olduğuna da delildir. Kurandaki bu ifade de doğru olduğuna göre Kuran değişmemiştir.
Bunu bana kanıt diye sunanlar kuran okuyan bu konunun meraklısı insanlar değiller .
Sundukları kanıt : Allah değiştirilmez demiştir , o zaman kuran değiştirilmemiştir .

Yazan tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Bunu bana kanıt diye sunanlar kuran okuyan bu konunun meraklısı insanlar değiller .
Sundukları kanıt : Allah değiştirilmez demiştir , o zaman kuran değiştirilmemiştir .
Dediğim gibi ancak yazdığım silsilede bunu kanıt diye sunmak mantıklı olur, onun haricinde mantıklı olmaz.

Son konular

Son mesajlar