Enbiya 30

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Enbiya 30: O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık.

Ne yalan söyleyeyim, valla ben bu olayı görmedim. Gören varsa buyursun gördüğünü anlatsın. Sırf kafir damgası yememek için gördüm diyorsa da vay onun haline.🥲

Max Payne

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Sokak röportajından ateist bir dayı geldi aklıma. Adam diyordu ki “Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur, yine şahitlik ederim ki Muhammed onun elçisidir.” diyemem çünkü bunlara şahitlik etmedim.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Enbiya 30: O kâfir olanlar, görmediler mi ki, göklerle yer bitişik bir halde iken biz onları ayırdık.
Senin aklına big-bang geliyor. Evet, Ayet-i Kerime'nin işari manalarından biri big-bang bak 1400-1500 yıl sonra senin aklına bir kapı açıldı iraden ile ya kapıdan girersin ya girmezsin.

Lakin Ayet-i Kerime o gün arap kavmine ve sahabelere okununca şunu mu dediklerini sanıyorsun "big-bang hakkında bir Ayet-i Kerime" demediler. Çünkü Kur'an-ı Kerim bilim kitabı değil, Ayet-i Kerime'nin sarih manasını bilmek gerekiyor;

- Arapça’da “Görmüyorlar mı? Düşünmüyorlar mı?” anlamlarına gelen “E-Lem- Yere/Tere” şeklindeki istifham/soru sitili, gerçek bir sorgulamaya değil, konuyu pekiştirmeye yöneliktir.

- Hz. Peygamber (a.s.m)’in doğumundan önce gerçekleşen Fil Vakası hatırlatılırken, yine aynı sitile baş vurulmuş ve "E-Lem-Tere = Görmedin mi?” soru üslubu kullanılmıştır.

Tiglath senin sorduğun soru önceden sorulmuş son iki açıklamayı bu site vesilesi ile aldım, gerekli araştırmayı lütfen yaptıktan sonra forum aç.(2016'da)

Hannibal

☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Senin aklına big-bang geliyor. Evet, Ayet-i Kerime'nin işari manalarından biri big-bang bak 1400-1500 yıl sonra senin aklına bir kapı açıldı iraden ile ya kapıdan girersin ya girmezsin.
Sen bunu dersen biri de gelir hassiktir ordan der. :)

FİLEozof

lll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Sokak röportajından ateist bir dayı geldi aklıma. Adam diyordu ki “Şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur, yine şahitlik ederim ki Muhammed onun elçisidir.” diyemem çünkü bunlara şahitlik etmedim.
Elhamdulillah ateist oldum, demişti. 😂😂

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Göklerle yerin iç içe olduğu söyleniyor başka ayetlerde 6 günde yaratıldığı söyleniyor.

Sonra duman halinde bulunan göğe yöneldi. Ona ve yerküreye: "İsteyerek veya istemeyerek buyruğuma gelin." dedi. Her ikisi de: "İsteyerek geldik" dediler.
Fussilet 11

Enbiya 30da batıni anlam olduğu önceden beri biliniyor olması lazım.

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
a) Göklerle yer birbirine bitişikti, Allah onları ayırdı ve aralarına havayı yerleştirdi.
b) Gökler birbirine bitişikti, Allah onu yedi kat gök haline getirdi; yer de bitişikti, onu da aynı şekilde yedi kat yer haline getirdi.
c) Gökler birbirine yapışıktı, yağmur yağdırmıyordu; yer de yapışıktı, bitki bitirmiyordu. Allah gökleri yağmurla, yeri de bitki ile yarıp ayırdı (yağmura ve bitkiye elverişli hale getirdi). Taberî âyetin devamını dikkate alarak son görüşü tercih etmektedir (bk. XVII, 19).

Ebedi anlatımlarla dolu olan kitaptan bilimsel mucize aramak pek akıl kârı değil.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Arapça’da “Görmüyorlar mı? Düşünmüyorlar mı?” anlamlarına gelen “E-Lem- Yere/Tere” şeklindeki istifham/soru sitili, gerçek bir sorgulamaya değil, konuyu pekiştirmeye yöneliktir.
Görmüyoruz, düşünmüyoruz. Çünkü okuduğumuz şeyin gerçek olma ihtimali o olayı görmedikten sonra sıfırdır.

Evren

☆☆
Düşüncesini Saklıyor
Düşünce
Deist
Görmüyoruz, düşünmüyoruz. Çünkü okuduğumuz şeyin gerçek olma ihtimali o olayı görmedikten sonra sıfırdır.
Kuranda biz insanı bir damla sudan yarattık şimdi ise bize karşı apaçık düşman kesildi şeklinde anlatımlar var.
Kuranın genel üslubu böyle.
Tasarım argümanlarını sıralar hala mı inkar edersiniz? der.

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Kuranda biz insanı bir damla sudan yarattık şimdi ise bize karşı apaçık düşman kesildi şeklinde anlatımlar var.
Kuranın genel üslubu böyle.
Tasarım argümanlarını sıralar hala mı inkar edersiniz? der.
Çünkü bir damla meninin nasıl insanı yarattığını o dönemlerde bilmek mümkün değil. İnsanlar bu olayı anlayamıyor. Aklıevveller bunu tanrı ile ilişkilendiriyor. Ve bu gerçek gibi kabul ediliyor. O dönemde haliyle bunun başka izahı yok. Kuran’da da bunu nasıl inkar edersiniz diye ders verilmeye çalışılıyor.

Rütbesiz

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Sünni
Ne diyon? Attığımız metinleri oku veya bizimkini okuma yaz internete konu adını araştır birazcık yaşın kadar(dakika).

Moderatör tarafından düzenlendi:

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ne diyon? Attığımız metinleri oku veya bizimkini okuma yaz internete konu adını araştır birazcık yaşın kadar(dakika).
Gök ne? Göğün yerden ayrılması ne demek? Böyle bir bilimsel bulgu yok. Her okuduğuna inanıyor musun?

Son konular