Enver Paşa hakkında düşünceleriniz nelerdir?

atheistprophet

Çaylak
Düşünce
Ateist
Tartışılan ermeni soykırımı eğer gerçekse tek suçlusu olarak gösterilebilecek yeteneksiz komutandır benim gözümde. Ki linç yemek istemem ama annemin dedeleri anlatırmış köydeki ermenileri nasıl yakalayıp öldürdüklerini. Bana kızmayın ben duyduğumu anlatıyorum.

llemar

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Ateist
Tartışılan ermeni soykırımı eğer gerçekse tek suçlusu olarak gösterilebilecek yeteneksiz komutandır benim gözümde. Ki linç yemek istemem ama annemin dedeleri anlatırmış köydeki ermenileri nasıl yakalayıp öldürdüklerini. Bana kızmayın ben duyduğumu anlatıyorum.
Bu Ermeni soykırımını tam olarak bilen biri varsa biraz da olsun anlatabilir mi? Hangi kaynaktan okuyacağımı bilemedim. Türk kaynaklarından tarihi bir olayı okumanın pek sağlıklı olacağını sanmıyorum.

atheistprophet

Çaylak
Düşünce
Ateist
Bu Ermeni soykırımını tam olarak bilen biri varsa biraz da olsun anlatabilir mi? Hangi kaynaktan okuyacağımı bilemedim. Türk kaynaklarından tarihi bir olayı okumanın pek sağlıklı olacağını sanmıyorum.
Hiçbir kaynağın sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Zaten Osmanlı'nın darbeci hükümet döneminde yaptığı bir şey yüzünden Türkiye'nin suçlu bulunmasına katılmıyorum. O zaman Almanya, Fransa, İngiltere ve Amerika'nın da Suçlu olması gerekir.

Agnostik Tanrı

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Hem aptal hem duygusuz.
Aptal çünkü her yer karken Ruslarla mı savaşılır?
Duygusuz çünkü katil.

Moderatör tarafından düzenlendi:

leonlucas

Deneyimli
Düşünce
Ateist

Kaynak vermem doğru olmaz. Ama incelenmesi gereken bir sürü soru:
1. Birinci dünya savaşı öncesinde ve sonrasında ermenilerin nüfusu neymiş ne olmuş?
2. Madem güvenlik için bir yerden bir yere sürülmüşler. Örneğin neden İstanbuldaki ermeniler ya da batıdaki ermeniler de ya sürülmüş ya da öldürülmüş.
3. Tehcirin kaç kişi yola çıkartılarak başlamış ve vardıkları yere kaç kişiyle varmışlar. Bu aradaki fark sistematik bir yok etmeden midir yoksa tek tük olan istenmeyen! saldırılardan mıdır?
4. Neden hala bir çok bölgede ermeni kelimesi küfür ile eşdeğer kullanılır?
5. Bu ermenilerin mallarına ne oldu?
...
...

Soykırım sadece Hitlerin yaptığı gibi olur. Başka türlüsü soykırım sayılmaz derseniz. Doğrudur; ermenilerin fırına atıldığını duymadım, okumadım. Ama elini vicdanına koyan herkes tehcir denen olayın ermenileri sadece ermeni oldukları için sağa sola sürgün adı altında yok etmek amacı taşıdığını görür. Suçlu ermeni-suçsuz ermeni, hain ermeni-vatansever ermeni, eşkıya ermeni-vatandaş ermeni...vb ayrımı yapmadan bütün ermenileri Anadolunun sadece doğusu değil her tarafındaki ermenileri sürmeleri bunun çok açık kanıtlarından biridir.

atheistprophet

Çaylak
Düşünce
Ateist
Kaynak vermem doğru olmaz. Ama incelenmesi gereken bir sürü soru:
1. Birinci dünya savaşı öncesinde ve sonrasında ermenilerin nüfusu neymiş ne olmuş?
2. Madem güvenlik için bir yerden bir yere sürülmüşler. Örneğin neden İstanbuldaki ermeniler ya da batıdaki ermeniler de ya sürülmüş ya da öldürülmüş.
3. Tehcirin kaç kişi yola çıkartılarak başlamış ve vardıkları yere kaç kişiyle varmışlar. Bu aradaki fark sistematik bir yok etmeden midir yoksa tek tük olan istenmeyen! saldırılardan mıdır?
4. Neden hala bir çok bölgede ermeni kelimesi küfür ile eşdeğer kullanılır?
5. Bu ermenilerin mallarına ne oldu?
...
...

Soykırım sadece Hitlerin yaptığı gibi olur. Başka türlüsü soykırım sayılmaz derseniz. Doğrudur; ermenilerin fırına atıldığını duymadım, okumadım. Ama elini vicdanına koyan herkes tehcir denen olayın ermenileri sadece ermeni oldukları için sağa sola sürgün adı altında yok etmek amacı taşıdığını görür. Suçlu ermeni-suçsuz ermeni, hain ermeni-vatansever ermeni, eşkıya ermeni-vatandaş ermeni...vb ayrımı yapmadan bütün ermenileri Anadolunun sadece doğusu değil her tarafındaki ermenileri sürmeleri bunun çok açık kanıtlarından biridir.
Bildiğim kadarıyla tehcir çeteciler yüzünden olmuştu ama?

leonlucas

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Bildiğim kadarıyla tehcir çeteciler yüzünden olmuştu ama?

Dostum yazdığımı okumuyorsan en azından araştır. Varsayalım ki tehcir çeteciler yüzünden oldu. Uşak'taki, Manisa'daki, İstanbul'daki ermeni esnaf ve aydınlar da mı çeteciydi? Onları neden sürdün? Neden suçlu ermeniler demedin de "Kim ki Ermeni, tez Suriye çöllerine sürüle" dedin?

FİLEozof

lll ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Panteist
Alman hayranı, fazlaca hayran, gereksiz.

TENTEN

ll ☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Apateist
Dostum yazdığımı okumuyorsan en azından araştır. Varsayalım ki tehcir çeteciler yüzünden oldu. Uşak'taki, Manisa'daki, İstanbul'daki ermeni esnaf ve aydınlar da mı çeteciydi? Onları neden sürdün? Neden suçlu ermeniler demedin de "Kim ki Ermeni, tez Suriye çöllerine sürüle" dedin?
Evet batıda olanlarda çeteciydi.
Amaçları bağımsız Ermeni devleti kurmak zaten.
https://tr.wikipedia.org/wiki/Kategori:Ermeni_isyanları
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ermeni_çeteleri
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ermeni_Devrimci_Federasyonu
https://tr.wikipedia.org/wiki/Armenakan
https://tr.wikipedia.org/wiki/Sosyal_Demokrat_Hınçak_Partisi
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ermeni_Yurttaşlar_Birliği

Ermeni Komitelerinin Amaçları ve Eylemleri için tıklayınız.
Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918 Cilt I-VIII Belge İçerik-Dizin için tıklayınız.
Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918 Cilt I için tıklayınız.
Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918 Cilt II için tıklayınız.
Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918 Cilt III için tıklayınız.
Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918 Cilt IV için tıklayınız.
Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918 Cilt V için tıklayınız.
Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918 Cilt VI için tıklayınız.
Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918 Cilt VII için tıklayınız.
Arşiv Belgeleriyle Ermeni Faaliyetleri 1914-1918 Cilt VIII için tıklayınız.

Yazan tarafından düzenlendi:

leonlucas

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Dostum fikrini söylemene tabi ki saygım var. Sorumu şöyle değiştireyim: Bütün Ermeniler de terörist miydi? Bütün çoluk çocuk, kadın terörist miydi?? Herhangi bir yerde terörist ya da vatansever ermeni ayrımı yapılmış mı? Direkt Ermeni olduğu için sürülmüşler. Bunun tersini kim iddia edebilir? Belge falan savaşına gerek yok. Ben de bir sürü kaynak gösterebilirim. Ben sadece velevki güvenilir kaynak yok. Mantık çerçevesinde sonuca varmaya çalışıyorum. Örneğin şimdi PKK var ve kürtler var. Bütün kürtleri alıp içeri tıkmıyorlar ya da öldürmüyorlar değil mi? Ya da sürmüyorlar ( Gerçi bu konuda da bir sürü köy boşaltma, köy yakma vb işlem var ama bu başka konu; soykırım değil elbette. Daha çok asimilasyon sözkonusu).
Ermeni çetelerin masum olduğunu iddia etmiyorum elbette. Ama sen sırf milletinden dolayı ya da dininden dolayı, herneyse çoluk çocuk, genç yaşlı demeden sadece ermeni oldukları için istanbuldaki yazarı da , afyondaki terziyi de antepteki kasabı da sürersen ve sürdüğünde sonucun ne olacağını bilerek sürersen bunun adı eğer soykırım olmuyorsa ne soykırım olur bilmiyorum. Yani Hitler nasıl ki bunlar sırf Yahudi olduğu için işlem yapmışsa, bu 3 paşa da sırf bunlar Ermeni olduğu için işlem yapmış. Kritik nokta burası: Suçlu ya da suçsuz ayrımına girmeden toplam bir işlem yapılması.

TENTEN

ll ☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Apateist
Dostum fikrini söylemene tabi ki saygım var. Sorumu şöyle değiştireyim: Bütün Ermeniler de terörist miydi? Bütün çoluk çocuk, kadın terörist miydi?? Herhangi bir yerde terörist ya da vatansever ermeni ayrımı yapılmış mı? Direkt Ermeni olduğu için sürülmüşler. Bunun tersini kim iddia edebilir? Belge falan savaşına gerek yok. Ben de bir sürü kaynak gösterebilirim. Ben sadece velevki güvenilir kaynak yok. Mantık çerçevesinde sonuca varmaya çalışıyorum. Örneğin şimdi PKK var ve kürtler var. Bütün kürtleri alıp içeri tıkmıyorlar ya da öldürmüyorlar değil mi? Ya da sürmüyorlar ( Gerçi bu konuda da bir sürü köy boşaltma, köy yakma vb işlem var ama bu başka konu; soykırım değil elbette. Daha çok asimilasyon sözkonusu).
Ermeni çetelerin masum olduğunu iddia etmiyorum elbette. Ama sen sırf milletinden dolayı ya da dininden dolayı, herneyse çoluk çocuk, genç yaşlı demeden sadece ermeni oldukları için istanbuldaki yazarı da , afyondaki terziyi de antepteki kasabı da sürersen ve sürdüğünde sonucun ne olacağını bilerek sürersen bunun adı eğer soykırım olmuyorsa ne soykırım olur bilmiyorum. Yani Hitler nasıl ki bunlar sırf Yahudi olduğu için işlem yapmışsa, bu 3 paşa da sırf bunlar Ermeni olduğu için işlem yapmış. Kritik nokta burası: Suçlu ya da suçsuz ayrımına girmeden toplam bir işlem yapılması.
Suçlu suçsuz ayrımı yapılamaz.
Ermeni biri yakını benim yakınımı öldürürse bende onlardan birini öldürürüm.
Savaş ortamında oluyor bu olaylar.
Onlar bizi öldürürken seyredecek halimiz yok.
Onların sürülmesindeki amaç ölümleri azaltmak.
Devlet diye birşey kalmamış zaten.
Suriyede olan ortam gibi.
Göç etmezsen öleceksin.
PKK bir taraftan, diğer taraftan islami örgütler,diğer taraftan Esad birlikleri.
Böyle ortamda mantıklı düşünemezsin.

leonlucas

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Ermeni biri yakını benim yakınımı öldürürse bende onlardan birini öldürürüm.
Biz buna kısaca ırkçılık diyoruz. Ama maalesef bizim topraklarda bu normal.
Türkler tarihin en şevkatli, en özel, kimseye zararı olmayan, kat i suretle herhangi bir hatası olmayan eşsiz bir millet olduğu için, eğer herhangi bir Ermeni senin amcaoğlunu öldürürse sen de herhangi bir ermeni öldürünce rahatlayabilirsin. Evet gayet makul ve mantıklı! Türkler -zinhar- ırkçı değildir, hele soykırımcı asla değildir!

Onların sürülmesindeki amaç ölümleri azaltmak.

İşte bu çok iyimser bir düşünce oldu bence. Eminim Hitler de yahudileri yokederken almanları ikna etmek için kulağa hoş gelen bunun gibi bir sebep bulmuştur.

TENTEN

ll ☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Apateist
Biz buna kısaca ırkçılık diyoruz. Ama maalesef bizim topraklarda bu normal.
Türkler tarihin en şevkatli, en özel, kimseye zararı olmayan, kat i suretle herhangi bir hatası olmayan eşsiz bir millet olduğu için, eğer herhangi bir Ermeni senin amcaoğlunu öldürürse sen de herhangi bir ermeni öldürünce rahatlayabilirsin. Evet gayet makul ve mantıklı! Türkler -zinhar- ırkçı değildir, hele soykırımcı asla değildir!
Irkçılık değil korunma içgüdüsü.
İşte bu çok iyimser bir düşünce oldu bence. Eminim Hitler de yahudileri yokederken almanları ikna etmek için kulağa hoş gelen bunun gibi bir sebep bulmuştur.
Yahudilerin işledikleri suç yok.
Kapitalizmi destekleyip yahudiler fazla kazanmasın diye öldürmek zaten aptallık.
Nasyonal sosyalizm diye isim almışlar ama uygulamalarında sosyalizm yok.

TengriciTürk

Deneyimli
Düşünce
Tengrici
Ermeni Soykırımı İddaasını savunan bazı üyeler tarafınca kötü bilinen Komutandır... İsim vermeye gerek yok, her Türk Milliyetçisine ırkçı diyen, kendininde ne olduğunu bilmeyen kitle kendini belli ediyor. (Bundan 20-30 yıl önce doğuda yapılanları biliyoruz) Şahsi düşüncem olarak : Hem çok şanslı hemde çok şansız birisi diyerek kendisi hakkındaki düşüncelerimi söyleyebilirim.

Yazan tarafından düzenlendi:

Mete Turan

antidogmatik.com
Kurucu
Düşünce
Agnostik
Bence Enver paşa müthiş derecede vatansever ve namuslu bir insandır. Kanının son damlasına kadar vatan için mücadele etmiş ve devletin tek kuruşunu yememiş. Fakat madalyonun bir de diğer yüzü var. Ayakları yere basmıyor maalesef. Mustafa Kemal paşa ile Enver paşayı ayıran en belirgin özellik galiba realist olmak. Enver paşa hayalci bir karakter iken, Mustafa Kemal paşa akılcı bir karakterdir.

Son konular