Erdoğan: "İslam'ın Güncellenmesi Gerekiyor"

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Erdoğan, "14 asır öncesinin hükümlerini bugün uygulayamazsınız." ve "İslam'ın güncellenmesi gerekiyor" gibi sözler söylemiş. Hayret, şaşırdım doğrusu. Sayın Erdoğan, madem bu sözleri söylediniz gereğini yapın o zaman. Mesela işe tarikat ve cemaatlerden başlayabilirsiniz. Biz de dahil olmak üzere toplumdaki çok geniş kitlelerin büyük desteklerini göreceğinizden şüpheniz olmasın.

İşte Erdoğan'ın o sözleri:

"Bunlar, İslam'ın güncellenmesi gerektiğini bilmeyecek kadar aciz. İslam'ı 14-15 asır öncesi hükümleriyle bugün uygulayamazsınız."

"Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi var. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın."

Kaynak: Yeniçağ

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Tayip islamı kaldırmaya kalksa ne güzel olur haa. :) Öyle bişey olsa AKP liler karşı çıkar mı acaba?

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
E hani İslam ve hükümleri her devre şamildi? Müceddidliğe soyunmak istiyor ama dediği gibi tefe koyuverirler adamı. O hocaefendiler onun velinimeti.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Yanılıyorlar Kuran ve sünnet sabit diyorlar. Sünnet hadistir aynı zamanda. Kuranı ve sünneti aynen metinde yazdığı gibi anladıklarına göre neyi nasıl güncelleştirecek ki? Yobaz o lafa bıyık altından güler ve derki "Eskiden asansör var mıydı? Yohtu deelmi? Asansör helvetin şartlaruna uygundur. EEE o zemanda her türlü zin-aaaa(a yı ayınla söyleyecesiniz)ya ve de bin-aaaa ya müsaittir! Dimek ki nolacak o zeman iki dene asansör gerekir. Biri irkekler ötekisi avredler içün olmalı! Al işte güncellemeyi yaptuh!

Düşünce
Sünni
Erdoğanın bu konuşması işinize geldi galiba. Adamı yerden yere vuruyordunuz. Bi konuşmayla fikir değiştirmişsiniz pehh.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Erdoğanın bu konuşması işinize geldi galiba. Adamı yerden yere vuruyordunuz. Bi konuşmayla fikir değiştirmişsiniz pehh.
Hayır aklı sıra komşunun tavuğunu çalmaya kalktı. :) Ama yemezler. En başta kendi tabanından zılgıtı yedi! Ve ağız değiştirdi. CHP de çarşaflılara rozet takmıştı ya bir zamanlar. Bunlar hatadır. Omurganı kaybetmeyeceksin siyasette. Ha ülkenin üretimini refahını arttırırsın. Sana muhalif seçmenden de oy gelir o başka.

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Cübbesiz Kemal Bey fetvayı verdi: İslam’da güncelleme olmaz
“DİNİN güncellenmesi” tartışmalarıyla ilgili olarak...
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu şöyle demiş:
- Müslümanlıkta güncelleme olmaz.
- Kuran’ımız var, temel ilkeler oradadır, bitti.
- Dolayısıyla ona bakacağız, orada ne yazıyorsa inanacağız ve ona göre yolumuza devam edeceğiz.

Kemal Bey’in bu sözlerine bakınca...
Şunları söylemek kaçınılmaz oldu:

Kemal Bey...
- Dinin güncellenmesi tartışmalarından hiçbir şey anlamamış.
- Bu tartışmanın hangi ihtiyaçtan kaynaklandığıyla ilgili hiçbir fikri yok.
- “Güncelleme”den kastın ne olduğunu bilmiyor ve bilmediğini de bilmiyor.

Ve işin daha da tuhafı...
“Güncelleme” tezine itiraz eden Kemal Bey, aynı zamanda bu tezin ortaya atılma nedeni olan...
Asansörlü, ketçaplı, battaniyeli, halvetli mevzulara da fena halde karşı.
Çelişki, çelişki üstüne yani.

Neyse... Hayırlısı olsun bakalım.

BU İNSANLIK MÜSVEDDESİ NASIL SERBEST BIRAKILIR?

ATINÇ Manap isimli bir insanlık müsveddesi.
Bostancı metrosunda...
Çarşaflı bir kadına...
Sırf kıyafetinden dolayı hakaret etti ve tükürdü.
Bu yaratık, polis tarafından yakalandı.
Sonra ne oldu?
Serbest bırakıldı.
Benim gözümde...

Şortlu kadına tekme atan müsvedde ile çarşaflı kadına tüküren müsvedde arasında...

Zerre kadar fark yoktur.
- İkisi de aynı hamurdandır.
- İkisi de aynı karakterdendir.
- İkisi de akraba yaratıklardır.
Fakat şortlu kadına tekme atan adamın peşine düştüğümüz kadar, ne yazık ki çarşaflı kadına tüküren bu adamın peşine düşmedik.
Ve şortlu kadına tekme atan adam tutuklandığı halde...
Çarşaflı kadına tüküren adam serbest kaldı. (Dolandırıcılıktan sabıkalı olduğu halde)
Söz veriyorum:
Gecikmeli de olsa bu müsveddenin de peşine düşeceğim.

Yazar: Ahmet Hakan

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Nedir o zaman İslamda güncelleme? Kardeşim neye inanıyorsan öyle yaşayacaksın. Hırsıza bozguncuya ne yapacağını Kuran yazıyor! Evlilikte kaç kadın alacağını bunun dışında hangi kadınlarla ilişkiye girdiğinde bunun zina sayılmayacağını da Kuran yazıyor. Faizcilik ve ona bağlı bir ekonomi düzeni kuramazsın! Onu da yazıyor! Hadislerde ortada! Neyi nasıl güncelleyeceksin. Ahmet Hakan açıklasın? Kemal bey orada şunu söylüyor: İnancına göre toplumsal düzen kurmaya kalkmazsan şayet din güncellemesine lüzum kalmaz!

Gelelim çarşaflı kadına hakarete! Bu ülkede bu günlerde dahil sunni İslama aykırı davrananlara asırlardır değil hakaret asırlardır darp edilip öldürülüyorlar, yakılıyorlar! Uzağa bakmayın, işte Sivas katliamı, ramazan ayları İstanbulda dahi çoğu semtlerde sigara içerek dolaşamazsınız! İslama saygı diye sopayı yersiniz! Çarşaflı kadına hakaret son derece mücerret kalır. Ayrıca hatırlatırım: çarşaf giymek, sarık, cübbe ile dolaşmak devrim kanunlarına aykırıdır. Karşı devrimci misiniz? Yani gerici!

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Karşı devrimci misiniz? Yani gerici!
Farklı bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyorum. İslama aykırı davranan darp edildi, hakarete uğradı deyip aynısını biz savunamayız. Onlar yapınca hainlik biz yapınca mücerret kalır diyemeyiz. Karşılıklı hoşgörülü olmak gerekir. Onlar yapamıyor ama ben de yapmam ya da yapmayanları savunurum diyemeyiz. O zaman onlardan bir farkımız kalır mı bireylerin veya grupların yaptıklarını tüm hepsine mal edemeyiz. Bu bizi hiçbir yere götürmez. Önümüze bakalım artık. İnsanları yaptığı caniliği ısıtıp ısıtıp önümüze koymayalım. Kim ne düşünüyorsa düşünsün yahu isteyen kapansın isteyen şortla dolaşsın, illa ki tepki vermek istiyorsak bunu yakıp yıkarak değil eğitimle anlatarak vermeliyiz. Zaten bu şekilde verilen olumsuz tepkilerde insanları daha çok yaptığı şeye iteriz. He bu arada karşı devrimci değilim. Olmadığım da aşikar, insanları rahat bırakıyorum o kadar.

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Düşünce
Ateist
Farklı bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyorum. İslama aykırı davranan darp edildi, hakarete uğradı deyip aynısını biz savunamayız. Onlar yapınca hainlik biz yapınca mücerret kalır diyemeyiz. Karşılıklı hoşgörülü olmak gerekir. Onlar yapamıyor ama ben de yapmam ya da yapmayanları savunurum diyemeyiz. O zaman onlardan bir farkımız kalır mı bireylerin veya grupların yaptıklarını tüm hepsine mal edemeyiz. Bu bizi hiçbir yere götürmez. Önümüze bakalım artık. İnsanları yaptığı caniliği ısıtıp ısıtıp önümüze koymayalım. Kim ne düşünüyorsa düşünsün yahu isteyen kapansın isteyen şortla dolaşsın, illa ki tepki vermek istiyorsak bunu yakıp yıkarak değil eğitimle anlatarak vermeliyiz. Zaten bu şekilde verilen olumsuz tepkilerde insanları daha çok yaptığı şeye iteriz. He bu arada karşı devrimci değilim. Olmadığım da aşikar, insanları rahat bırakıyorum o kadar.
Kardeşim bizler zaten onlara karşı bir şey yapamayız. Bizler ancak ağırda olsa düşüncelerimizi yazabiliriz yada söyleriz. Bu 1400 yıldır böyle sürüp gider. Bir Atatürkümüz vardı. O da artık yok! Ülkemiz bir Ortadoğu İslam Cumhuriyeti oluyor. Siz hala daha tarafsızlıktan bahsediyorsunuz.

Üst Alt