Esra Erol tadında Tevrat Ayeti

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi
Herkese merhaba

Daha önce Kuran ve İncil okudum ancak Tevrat okumamıştım. Ben de bu bayram sürecinde Tevrat okumanın çok yerinde bir hareket olacağına karar verdim. Bazı ayetleri günümüz popüler gündüz kuşağı programlarını aratmayacak düzeyde. Başlıyorum :)

Avram Mısır'da

Yar.12: 10 Ülkedeki şiddetli kıtlık yüzünden Avram geçici bir süreiçin Mısır'a gitti.

Yar.12: 11 Mısır'a yaklaştıklarında karısı Saray'a, "Güzel bir kadınolduğunu biliyorum" dedi,

Yar.12: 12 "Olur ki Mısırlılar seni görüp, 'Bu onun karısı' diyerekbeni öldürür, seni sağ bırakırlar.

Yar.12: 13 Lütfen, 'Onun kızkardeşiyim' de ki, senin hatırın için banaiyi davransınlar, canıma dokunmasınlar."

Yar.12: 14 Avram Mısır'a girince, Mısırlılar karısının çok güzelolduğunu farkettiler.

Yar.12: 15 Kadını gören firavunun adamları, güzelliğini firavunaövdüler. Kadın saraya alındı.

Yar.12: 16 Onun hatırı için firavun Avram'a iyi davrandı. Avram davar,sığır, erkek ve dişi eşek, erkek ve kadın köle, deve sahibi oldu.

Yar.12: 17 RAB Avram'ın karısı Saray yüzünden firavunla ev halkınınbaşına korkunç felaketler getirdi.

Yar.12: 18 Firavun Avram'ı çağırtarak, "Nedir bana bu yaptığın?" dedi,"Neden Saray'ın karın olduğunu söylemedin?

Yar.12: 19 Niçin 'Saray kızkardeşimdir' diyerek onunla evlenmeme izinverdin? Al karını, git!"

Yar.12: 20 Firavun Avram için adamlarına buyruk verdi. BöyleceAvram'la karısını sahip olduğu her şeyle birlikte gönderdiler.

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Tanrının işi gücü yok böyle insanlarla uğraşıyor. Veya insanları birbirleri ile savaştırıyor. Bu Tevratın Tanrısı çok basit ve saçma sapan işlerle uğraşıyor. Resmen Tevrattaki bu ayetler Esra Erol tadında ayetlermiş.

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi
Okuduysanız veya okuyacaksınız şayet fark edersiniz Yehova'nın bol keseden toprak dağıtma gibi bir huyu var. Şu ana kadar neredeyse 10 peygambere toprak verdi. Gördüğün toprakların en doğusu en batısı en kuzeyi en güneyi senindir gibi argümanları var. Seni çoğaltacağım seni yücelteceğim gibi ego okşayıcı sözleri de yok değil. Tanrı'da olsan az biraz yalakalık yapıyorsun işte :D

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi
Ve perde açılıyor! :ggsy:
Sünnet ile ilgili iletiniz için bunu yazmayı kendime borç bildim. Haberiniz olsun tanrı ile bir antlaşmanız var :D
Yar.17: 9 Tanrı İbrahim'e, "Sen ve soyun kuşaklar boyu antlaşmama bağlı kalmalısınız" dedi,
Yar.17: 10 "Seninle ve soyunla yaptığım antlaşmanın koşulu şudur:Aranızdaki erkeklerin hepsi sünnet edilecek. Yar.17: 11 Sünnet olmalısınız. Sünnet aramızdaki antlaşmanın belirtisi olacak.
Yar.17: 12 Evinizde doğmuş ya da soyunuzdan olmayan bir yabancıdan satın alınmış köleler dahil sekiz günlük her erkek çocuk sünnet edilecek. Gelecek kuşaklarınız boyunca sürecek bu.
Yar.17: 13 Evinizde doğan ya da satın aldığınız her çocuk kesinlikle sünnet edilecek. Bedeninizdeki bu belirti sonsuza dek sürecek antlaşmamın simgesi olacak.
Yar.17: 14 Sünnet edilmemiş her erkek halkının arasından atılacak,çünkü antlaşmamı bozmuş demektir.

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Sünnet ile ilgili iletiniz için bunu yazmayı kendime borç bildim. Haberiniz olsun tanrı ile bir antlaşmanız var :D
Yar.17: 9 Tanrı İbrahim'e, "Sen ve soyun kuşaklar boyu antlaşmama bağlı kalmalısınız" dedi,
Yar.17: 10 "Seninle ve soyunla yaptığım antlaşmanın koşulu şudur:Aranızdaki erkeklerin hepsi sünnet edilecek. Yar.17: 11 Sünnet olmalısınız. Sünnet aramızdaki antlaşmanın belirtisi olacak.
Yar.17: 12 Evinizde doğmuş ya da soyunuzdan olmayan bir yabancıdan satın alınmış köleler dahil sekiz günlük her erkek çocuk sünnet edilecek. Gelecek kuşaklarınız boyunca sürecek bu.
Yar.17: 13 Evinizde doğan ya da satın aldığınız her çocuk kesinlikle sünnet edilecek. Bedeninizdeki bu belirti sonsuza dek sürecek antlaşmamın simgesi olacak.
Yar.17: 14 Sünnet edilmemiş her erkek halkının arasından atılacak,çünkü antlaşmamı bozmuş demektir.
Hayda! Bak bu olmadı şimdi. Çünkü ben sözleşmeye imza attığımı hatırlamıyorum. Evdeki dosyaları falan da karıştırdım ama öyle bir kağıt parçası yok.

Şimdi "Ateistler bunu da açıklayın!" derdim ama bizim açıklayacağımız bir şey yok.

Neyse, en azından benim çocuğum bu tecavüze maruz kalmayacak. O açıdan şanslı, "henüz doğmamış" soyum. :)

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi
EH AMA YOK ARTIK

Lut ile Kızları

Yar.19: 30 Lut Soar'da kalmaktan korkuyordu. Bu yüzden iki kızıylakentten ayrılarak dağa yerleşti, onlarla birlikte bir mağarada yaşamaya başladı.

Yar.19: 31 Büyük kızı küçüğüne, "Babamız yaşlı" dedi, "Dünya geleneklerine uygun biçimde burada bizimle yatabilecek bir erkek yok.

Yar.19: 32 Gel, babamıza şarap içirelim, soyumuzu yaşatmak için onunlayatalım."

Yar.19: 33 O gece babalarına şarap içirdiler. Büyük kız gidipbabasıyla yattı. Ancak Lut yatıp kalktığının farkında değildi.

Yar.19: 34 Ertesi gün büyük kız küçüğüne, "Dün gece babamla yattım"dedi, "Bu gece de ona şarap içirelim. Soyumuzu yaşatmak için sende onunla yat."

Yar.19: 35 O gece de babalarına şarap içirdiler ve küçük kız babasıylayattı. Ama Lut yatıp kalktığının farkında değildi.

Yar.19: 36 Böylece Lut'un iki kızı da öz babalarından hamile kaldılar.

Yar.19: 37 Büyük kız bir erkek çocuk doğurdu, ona Moav adınıverdi. Moav bugünkü Moavlılar'ın atasıdır.D Not 19:37 "Moav": "Babadan" anlamına gelir.

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
EH AMA YOK ARTIK

Lut ile Kızları

Yar.19: 30 Lut Soar'da kalmaktan korkuyordu. Bu yüzden iki kızıylakentten ayrılarak dağa yerleşti, onlarla birlikte bir mağarada yaşamaya başladı.

Yar.19: 31 Büyük kızı küçüğüne, "Babamız yaşlı" dedi, "Dünya geleneklerine uygun biçimde burada bizimle yatabilecek bir erkek yok.

Yar.19: 33 O gece babalarına şarap içirdiler. Büyük kız gidipbabasıyla yattı. Ancak Lut yatıp kalktığının farkında değildi.

Yar.19: 34 Ertesi gün büyük kız küçüğüne, "Dün gece babamla yattım"dedi, "Bu gece de ona şarap içirelim. Soyumuzu yaşatmak için sende onunla yat."

Yar.19: 35 O gece de babalarına şarap içirdiler ve küçük kız babasıylayattı. Ama Lut yatıp kalktığının farkında değildi.

Yar.19: 37 Büyük kız bir erkek çocuk doğurdu, ona Moav adınıverdi. Moav bugünkü Moavlılar'ın atasıdır.D Not 19:37 "Moav": "Babadan" anlamına gelir.
Bu Tevrattaki Lut masalı bana çok iğrenç geldi. Demek ki! Tevrat çok sapık bir kutsal kitapmış .

iksaruman

☆☆
Üye
Düşünce
Nihilist
Avram Mısır'da

Yar.12: 10 Ülkedeki şiddetli kıtlık yüzünden Avram geçici bir süreiçin Mısır'a gitti.

Yar.12: 11 Mısır'a yaklaştıklarında karısı Saray'a, "Güzel bir kadınolduğunu biliyorum" dedi,

Yar.12: 12 "Olur ki Mısırlılar seni görüp, 'Bu onun karısı' diyerekbeni öldürür, seni sağ bırakırlar.

Yar.12: 13 Lütfen, 'Onun kızkardeşiyim' de ki, senin hatırın için banaiyi davransınlar, canıma dokunmasınlar."

Yar.12: 14 Avram Mısır'a girince, Mısırlılar karısının çok güzelolduğunu farkettiler.

Yar.12: 15 Kadını gören firavunun adamları, güzelliğini firavunaövdüler. Kadın saraya alındı.

Yar.12: 16 Onun hatırı için firavun Avram'a iyi davrandı. Avram davar,sığır, erkek ve dişi eşek, erkek ve kadın köle, deve sahibi oldu.

Yar.12: 17 RAB Avram'ın karısı Saray yüzünden firavunla ev halkınınbaşına korkunç felaketler getirdi.

Yar.12: 18 Firavun Avram'ı çağırtarak, "Nedir bana bu yaptığın?" dedi,"Neden Saray'ın karın olduğunu söylemedin?

Yar.12: 19 Niçin 'Saray kızkardeşimdir' diyerek onunla evlenmeme izinverdin? Al karını, git!"

Yar.12: 20 Firavun Avram için adamlarına buyruk verdi. BöyleceAvram'la karısını sahip olduğu her şeyle birlikte gönderdiler.
Bu olayı İbrahim/Avram 2 kez yaşıyor.
Diğeri de şu; https://kutsal-kitap.net/bible/tr/index.php?id=24&mc=1&sc=4
Ayrıca İbrahim'in soyundan gelen bir kişi de buna benzer bir olay yaşıyordu.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi
Hem dağa yerleş hem mağara da yaşa. Hem de kızlarınla yat ama bunu anlama. :D Hadi içtin anlarım ama en azından insan kendine sormaz mı yahu ben mağarada yaşıyorum dağa kaçmışım yanımda sadece insan namına 2 kızım var. Ee bunlar kızım değilse kim.? Eğer kızlarımsa ben şuan napıyorum demez mi. ? Peki bu hikayeyi yazan şahıs insan aklına ve ahlakına bu kadar da ayan beyan hakaret edilmez yahu

6lack de Furor

☆☆
Senato Üyesi
Düşünce
Ateist
Gece gece bu konuya bakınca canım Esra Erol izlemek istedi, sonra dedim evladım sakin ol.

Oh, iyiyim. :ggsy:

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Hristiyanlar ve müslümanlar,eski ahiti ''kutsal'' kabul ederler,etmek zorundalar..
''Tahrif'' gibi şeyler söylemelerini boşverin..

Hoder

Üye
Düşünce
Ateist
EH AMA YOK ARTIK

Lut ile Kızları

Böyle bir şey gerçekten yaşanmış olduğunu varsaysak bile,
Adama şarap içirmişler. Sarhoş insanın normalde yapmayacağı şeyleri yapması olasıdır.
Burada suçun, edepsizliğin kızlarda olduğu aşikar iken, kendi cinslerinizi aka çıkarmanız da neyin nesidir?:akay:

Siz de ulu ırka tanrının(yehva) seçtiği ırka karşı bir eziklik hissi mi var desek, kıskançlık mı var desek, ne desek bu durumunuza?
Yahudi olunmaz. Doğulur. Diğer ırklar yehva ya göre goyimdir.

Yazarı tarafından düzenlendi:

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi
Böyle bir şey gerçekten yaşanmış olduğunu varsaysak bile,
Adama şarap içirmişler. Sarhoş insanın normalde yapmayacağı şeyleri yapması olasıdır.
Burada suçun, edepsizliğin kızlarda olduğu aşikar iken, kendi cinslerinizi aka çıkarmanız da neyin nesidir?:akay:

Siz de ulu ırka tanrının(yehva) seçtiği ırka karşı bir eziklik hissi mi var desek, kıskançlık mı var desek, ne desek bu durumunuza?
Yahudi olunmaz. Doğulur. Diğer ırklar yehva ya göre goyimdir.
Selam.

Öncelikle dediğinizde haklılık payı var. Ben bu konuyu iletiyi yazdıktan sonra düşündüm. Kızlarında ahlaksız olduğuna kanaat getirmedim değil yani.

Musevilere karşı neden bir eziklik hissim olsun onu da anlamadım. Yada neden kıskanayım ? Ensest bir konunun nesi kıskanılır acaba

bealmondo

Üye
Düşünce
Panteist
Konu Sahibi
Yakup Lea ve Rahel'le Evleniyor

Yakup Lavan'ın yanında bir ay kaldıktan sonra,

Yar.29: 15 Lavan, "Akrabamsın diye benim için bedava mı çalışacaksın?"dedi, "Söyle, ne kadar ücret istiyorsun?"

Yar.29: 16 Lavan'ın iki kızı vardı. Büyüğünün adı Lea, küçüğünün adı Rahel'di.

Yar.29: 17 Lea'nın gözleri alımlıydı , Rahel ise boyu bosu yerinde,güzel bir kızdı.D Not 29:17 "Alımlıydı" ya da "Zayıftı".

Yar.29: 18 Yakup Rahel'e aşıktı. Lavan'a, "Küçük kızın Rahel için sanayedi yıl hizmet ederim" dedi.

Yar.29: 19 Lavan, "Onu sana vermek başkasına vermekten daha iyidir"dedi, "Yanımda kal."

Yar.29: 20 Yakup Rahel için yedi yıl çalıştı. Rahel'i sevdiği için,yedi yıl ona birkaç gün gibi geldi.

Yar.29: 21 Lavan'a, "Zaman doldu, kızını ver, evleneyim" dedi. Yar.29: 22 Lavan bütün yöre halkını toplayıp bir şölen verdi.

Yar.29: 23 Gece kızı Lea'yı Yakup'a götürdü. Yakup onunla yattı. ,

Yar.29: 24 Lavan cariyesi Zilpa'yı kızı Lea'nın hizmetine verdi.

Yar.29: 25 Sabah olunca Yakup bir de baktı ki, yanındaki Lea! Lavan'a, "Nedir bana bu yaptığın?" dedi, "Ben Rahel için yanında çalışmadım mı? Niçin beni aldattın?"

Yar.29: 26 Lavan, "Bizim buralarda adettir. Büyük kız dururken küçükkız evlendirilmez" dedi,

Yar.29: 27 "Bu bir haftayı tamamla, Rahel'i de sana veririz. Yalnızona karşılık yedi yıl daha yanımda çalışacaksın."

Yar.29: 28 Yakup kabul etti. Lea'yla bir hafta geçirdi. Sonra Lavankızı Rahel'i de ona verdi.

Yar.29: 29 Cariyesi Bilha'yı Rahel'in hizmetine verdi.

Yar.29: 30 Yakup Rahel'le de yattı. Onu Lea'dan çok sevdi. Lavan'ayedi yıl daha hizmet etti.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
bizim açıklayacağımız bir şey yok.
Sizin açıklayamadığınız şeylerin başında mevcut bilimsel veriler ışığında işletilen mantık kurallarına göre Yaratıcının varlığının zorunlu olması geliyor:

Sebepler sonsuza kadar geri götürülemez. Çünkü bu durumda en sondaki sonucun oluşması için sonsuz sebebin gerçekleşmesi gerekirdi. Bu da hiçbir zaman mümkün olmayacağı için en sondaki sonuç hiçbir zaman ortaya çıkamazdı. Demek ki sebepler sonsuza kadar geri götürülemez, bir ilk sebep olmalı. Bunda yanlış var mı?

İlk sebep varsa o ilk sebebin bir sebebi yok, o ilk sebebin varlığı kendinden ve o ilk sebebin öncesi yok yani ezeli. Bunda yanlış var mı?

İşte o ilk sebep neyse Yaratıcı odur ve buradan anlıyoruz ki Yaratıcının varlığı kendindendir, Yaratıcı ezelidir ve madde termodinamiğin ikinci yasasına göre madde ezeli olamayacağı için Yaratıcı madde ötesidir. Bunda yanlış var mı?

Gördünüz mü mevcut bilimsel veriler ışığında işletilen mantık kuralları bize Yaratıcının kesin var olduğunu söylüyor.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Hristiyanlar ve müslümanlar,eski ahiti ''kutsal'' kabul ederler,etmek zorundalar..
''Tahrif'' gibi şeyler söylemelerini boşverin..
İslama göre Tevrat Hz Musa’ya indirilen ayetlerdir. Şu anda Tevrat denilen şeyde ise Hz Musa’nın mezarından bahsediliyor. Sonuç olarak İslama göre tahrif iddiası tutarlı

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Alkol almakla bilincin tamamen gittiğini, ne yaptığının hiç hatırlanmadığını iddia edemeyiz. Ayrıca bu hikayede yanlış olan, kızlarını alıp bir mağaraya çekilip insanlardan soyutlanmak. Bu adam hasta. Kafada tahta eksik. İnsanların tamamı çıldırmış olacak değil. Ortalık kötüyse insanlar delirmişse orayı terkedersin ama başka insanların olduğu bir yerde şansını denersin. Başka yerde de kızlarına tecavüz ederlerse artık şansına. Yapacak bir şey yok.

Ama çaresi mağaraya saklanmak değil ki! Bu din hikayeleri böyle hep kafayı sıyırma hikayeleridir. Tamam arkadaşım dünya düzgün bir yer değil ama olduğu kadar! Başa gelen çekilir. Dünya kötü diye inzivaya çekilirsen kafayı yersin böyle işte. Dünya düzgün bir yer değilse de onu allahının yarattığını iddia ediyorsun. İnzivaya çekileceğine bu nasıl bir allah lan böyle de ki gözün idrakin açılsın!

The Road diye bir film var. Yani orda bile kadın dayanamayıp intihar ediyor ve çocuğunu da yanında götürmek istiyor ama adam çocuğu vermeyip sonuna kadar direnmeye karar veriyor. İşin kötüsü işlerin iyiye gitme şansı yok. Son insanların son günleri, konu dünyanın sonu. Ne yapsalar, yırtınsalar insanlık sona erecek.

Yani Lut'un durumunun bundan kötü olacağı yok! O kadar kötüyse filmdeki kadın gibi intihar edersin zaten. Bu arada kadını Charlize Theron oynuyor, adamı ise Yüzüklerin Efendisinden tanıdığımız Viggo Mortensen. Charlize dünya yüzünde görülmüş en güzel kadınlardan biri olduğu için filmin kadrosu güçlü. Konu da çok çarpıcı ve bunlar filmi ürpererek izlemeyi şart kılıyor!

Film her şeyin ne kadar kötü olabileceğinin belgeseli!