Evren Aperion Olabilir Mi?

Charles Dawkins

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Evren sonsuz olabilir mi bence olabilir. Sonsuzluk kavramına kesinlikle inanıyorum. Ve belki de evrenimiz başka evrenin içinde o başkasının ve o da bir başkasının...

Siz ne düşünüyorsunuz? Yoksa evren hiçlikten mi oluştu?

GökTanrıcılık18

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Evren hiçlikten olduğu yanlış bilmiyorsam kanıtlandı diye biliyorum. Ama evrenin içinde başka evrenler olması bana çok saçma geldi. Hatta bana göre sonsuz sayıda evren ve parelel evrenler gibi şeyler saçma geliyor. Evren bencede sonsuz olabilir. Yani şöyle sonsuz olabilir. Evren yok olup,tekrar big bang patlaması sonsuz döngü ile olabileceğini tahmin ediyorum. Tabi bunlar benim tahminlerim. Bilim benim tahmin ettiklerinin tam tersinide kanıtlayabilir. Çünkü bilim kanıta dayalıdır.

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Nihilist
Evrenin ve zamanın döngü olduğunu düşünüyorum. Buna ister big bang ve big crunch de ister bengi dönüş ister tao de. Her şey ezeli ve ebedi. Her şey tekrardan ibaret.

mad hatter

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Aperion değil apeiron, peras sınır demek, a- olumsuzluk eki. Evren sınırsız değil çünkü genişliyor.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Evren

1.Bir Tanrı yaratmış olabilir.
2.Tesadüfen oluşmuş olabilir.
3.En başından beri sonsuz olan Tanrı değil belki de evren olabilir.

Bunların olasılıkları nedir sizce ? toplam ihtimal %100 olsa bunlara kaç verirdiniz ? Ama iyi düşünün şahsi düşünceme gelirsek.

1.%40
2.%10
3.%50

Evren kaç yaşında ? Evren'in yaşı, Büyük Patlama'dan günümüze dek geçen zamandır. Şu anki teori ve gözlemler, Evren'in yaşının 13,5 ile 14 milyar arası olduğunu önermektedir. Bu yaş aralığı birçok bilimsel araştırma projesinin görüş birliğiyle elde edilmiştir.

14.000.000.000 sizce çok büyük bir yaş değil mi ? Peki siz evreni 14.000.000.000 yaşında mı sanıyorsunuz ? hayır bu sadece günümüz teknolojisi ile ulaştığımız kısıtlı ve geçici bir bilgi teknoloji geliştikçe aslında evrenin yaşının daha da fazla olduğunu öğrenicez bu kadar zaman çok fazla.Belki de sonsuza kadar artmaya devam edicek.14.000.000.000 çok büyük bir sayı evrenin sonsuz olma ihtimali artıyor.

Bir Tanrı olma ihtimaline niye %40 verdim çünkü 1. seçenek ile 2. seçenek ters orantılıdır. 2. seçenek ne kadar azalırsa 1. o kadar artar 3.ise bakış açına bağlıdır. Çünkü günümüzde bile herşeyin bir yapanı olmak zorunda o yüzden insan beyni otomatik olarak 1.ve2. karşılaştıracaktır.Bana göre tesadüf olasılığı çok azdır.O yüzden 3.seçeneği değiştirmeden 1.2 arasın da ters orantı yapmak zorundayım.

mad hatter

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Agnostik
Seçeneklerde uygun olan bir bu vardı. Her ne kadar bu düşünce ile tamamen özdeşleşmese de benzer düşünce olduğu için seçtim.
Nesi benzer düşünce Nietzsche dediğin adam nihilizme dinlerin sebep olduğunu söyler, aşılması gereken bir dumur hali der nihilizm için.

fameraft

☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Muvahhid
Evren

Bunların olasılıkları nedir sizce ? toplam ihtimal %100 olsa bunlara kaç verirdiniz ? Ama iyi düşünün şahsi düşünceme gelirsek.

1.%40
2.%10
3.%50

Evren kaç yaşında ? Evren'in yaşı, Büyük Patlama'dan günümüze dek geçen zamandır. Şu anki teori ve gözlemler, Evren'in yaşının 13,5 ile 14 milyar arası olduğunu önermektedir. Bu yaş aralığı birçok bilimsel araştırma projesinin görüş birliğiyle elde edilmiştir.

14.000.000.000 sizce çok büyük bir yaş değil mi ? Peki siz evreni 14.000.000.000 yaşında mı sanıyorsunuz ? hayır bu sadece günümüz teknolojisi ile ulaştığımız kısıtlı ve geçici bir bilgi teknoloji geliştikçe aslında evrenin yaşının daha da fazla olduğunu öğrenicez bu kadar zaman çok fazla.Belki de sonsuza kadar artmaya devam edicek.14.000.000.000 çok büyük bir sayı evrenin sonsuz olma ihtimali artıyor.

Bir Tanrı olma ihtimaline niye %40 verdim çünkü 1. seçenek ile 2. seçenek ters orantılıdır. 2. seçenek ne kadar azalırsa 1. o kadar artar 3.ise bakış açına bağlıdır. Çünkü günümüzde bile herşeyin bir yapanı olmak zorunda o yüzden insan beyni otomatik olarak 1.ve2. karşılaştıracaktır.Bana göre tesadüf olasılığı çok azdır.O yüzden 3.seçeneği değiştirmeden 1.2 arasın da ters orantı yapmak zorundayım.
2. şıkkı at oradan zira 2nin olabilmesi için 3ün olması zorunludur. Madde ve Tanrı'dan hangisi ezeli sorusunun teist argümanı için bknz: Kelam Kozmolojik Argüman, Zamanın Yapısı(aka Zaman Felsefesi)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evren sonsuz değildir. Başlangıcı vardır ve sonu gelecektir. Ama evren yegane olamaz. Bu aklen olanaksız olduğu için çoklu evrenler kuramı mantıken zorunludur.

Talha

Üye
Düşünce
Ateist
Evren sonsuz olabilir mi bence olabilir. Sonsuzluk kavramına kesinlikle inanıyorum. Ve belki de evrenimiz başka evrenin içinde o başkasının ve o da bir başkasının...

Siz ne düşünüyorsunuz? Yoksa evren hiçlikten mi oluştu?
Öncelikle şunu söylemek istiyorum. Çok bir bilgim yok. Bilgilerim de yanlış olabilir. Bence Evren şuan sonsuz çünkü sonunu bulamıyoruz. Bilim bir şeyin varlığı kanıtlanana kadar yok yasar. Bu durumda evremin sonsuzluğu kanıtlanana kadar sonsuz değildir. Ama sonsuzun olayı bu sonunun olmaması. Yani kısacası bence evrenin sonu var ama şuan ki teknolojimizle bulmamız imkansız.

Talha

Üye
Düşünce
Ateist
Evren

1.%40
2.%10
3.%50

Benim görüşüm şu yönde: Bir yaratıcı(bir varlık olmasına gerek yok bir olay da olablir(bigbang)) her şeyin başlangıcı konumunda. Bu başlangıçtan sonra antropik ilke ve evrimle günümüzdeki yaşam formunu açıklayabilriz.

Ya da Yaratıcıyı çıkarıyoruz her şey vardı. ANtropik lke ve evrim gerçekleşti ve günümüz.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Evren tüm canlılar gibi başlangıçlı ve sonludur. Sonsuz olan süreçtir. Uzay/zaman/madde/enerji dokusudur. Bunlar ayrı şeylerin birleşimi değildir, hepsi aynı şeydir. Bizim bakış açımızda farklı şeylermiş gibi görünürler. Ayrımsanamazlar, birbirlerinden bağımsız düşünülemezler, tek, parçasız ve parçalanamaz bir bütündür uzay dokusu. Sonsuzdur, çünkü son biçmenin hiç bir akılcı yolu yoktur. Nasıl son biçeceksin? Son tayin etme olanağı yok. Hiç yok. O yüzden sonsuz olmak zorundadır.

Talha

Üye
Düşünce
Ateist
Evren tüm canlılar gibi başlangıçlı ve sonludur. Sonsuz olan süreçtir. Uzay/zaman/madde/enerji dokusudur. Bunlar ayrı şeylerin birleşimi değildir, hepsi aynı şeydir. Bizim bakış açımızda farklı şeylermiş gibi görünürler. Ayrımsanamazlar, birbirlerinden bağımsız düşünülemezler, tek, parçasız ve parçalanamaz bir bütündür uzay dokusu. Sonsuzdur, çünkü son biçmenin hiç bir akılcı yolu yoktur. Nasıl son biçeceksin? Son tayin etme olanağı yok. Hiç yok. O yüzden sonsuz olmak zorundadır.
Sen böyle deyince aklıma zamanda yolculuk geldi ama sonra bir başlık açarım zamanda yolculuk ile ilgili. Kendi görüşümü kısacık söyleyip ben ders çalışmaya gidiyorum. Işıkdan hızlı gidebilrisek zamanda yolculuk bence mümkün.