Evren Canlı mı ???????

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Bildğiniz Üzere Evren Milyarlarca Yıldız Kümesinden Milyarlarca Yıldızdan Ve Yıldız Doğuran Birer Rahim Gibi Çalışan Kara Deliklerden Oluşur

Bir Yanda Yeni Yıldızlar Ve Genç Galaksiler Doğarken Öte Yanda Yaşlanan Yıldızlar Kızıl Dev Haline Gelirler Sonra Ak Cüce Ardından Kara Cüce Ve de Son Olarak Kara Delik Olurlar

Gelişen Teknoloji Kuantum Ve Atom Ötesi Parçacıkların Yeteneklerini Giderek Daha Yakından Tanıyor Ve Kuantların Bilinçsiz Ve Cansız Birer Enerji Parçacığı Olmadıklarını Söylüyor

Bu Yüzden Aklımıza Şu Soru Geliyor Evren Cansız Kayalardan Oluşmuş Bir Yıldızlar Topluluğumu Yoksa Dünyadaki Her Canlı Gibi Doğan Büyüyen Yaşlanan Ölen Bir Başka Canlı Türümü ?

Nobel Tıp Ödüllü Christian de Duve Şöyle Diyor
''Evren Fizikçilerin Sandığı Gibi İçerisinde Çok Az Miktarda Canlılık Zerk Edilmiş Uyuşuk Bir Yapı Değil ; Bir Bütün Olarak İçinde Yaşam İçin Her Türlü Alt Yapısı Ve Trilyonlarca Biyosferi Olan Canlı Bir Varlığın Ta Kendisidir''
images.jpg

Bu Resimde Gördüğün Şey Bir İnsanın Beyninin Nöronu İle Evrenin Ta Kendisidir Tabi Çıplak Gözle Görülen Hali Değil Bilgisayarlar Tarafından Hücrenin Ve Evrenin Gözlemlenen Halidir.Benzerliği Farketmişsinizdir.

Size Şimdi Çift Yarık Deneyinde Kısaca Bahsedicem Çift Yarık Deneyinin Bir Çok Değişik Modeli Vardır Şuan Bizi İlgilendiren Maddenin Atomun Hücrenin vb Canlı Olduğunu Kanıtlıyacak Olan Modeli
download.jpg

Resimde Gördüğünüz Gibi 2 Tane Yarık Varken 6 Tane Saçak Çıkıyor. Fakat Sonrasında Odaya Bu Deneyi Gözlemliyen Birisi Girince 2 Tane Saçak Oluyor Yani Olması Gereken Oluyor 6 Yerine 2 Yani Hücreler Kendini İzleyen Birini Farkedince Farklımı Davranıyor.Bunun Videosunu İzleyin Mutlaka Anımasyon Türkçe Dublaj

Onun Dışında Birkaç Cümle Bu Çılgın Teoriyi Desteklemektedir

*Evrenin Genişlemesi Bir Canlının Büyümesi Gibi
*İçinde Milyonlarca Gezegen Yıldızlar Olması Bir Canlının İçindeki Hücreler Gibi
*Ve Bu Gezegen Ve Yıldızların Aynı Anda Milyonlarcasının Ölüp Milyonlarcasının Doğması Yine Hücrelerimiz Gibi
*Bizim De İçinde Yaşamamız Yani Tıpki İçimzideki Yaşayan Mikroorganizmalar Gibi
*Her Gezegenin Bir Çekirdeğinin Olması İnsan Hücreleri Gibi

Bu Konu İle İlgili Düşüncelerinizi Merak Ediyorum

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Bu gerçekten dikkatimi çeken bir konuydu. Ama tam kafama yatmıyor.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Daha Yeni Bir Konu Çılgın Teori Diyorlar Kafaya Yatmaması Normaldir. Bu Arada Gerçekten Canlı Olsaydı Sence Kuranda Bahsedilirmiydi ? Sorumu Yanlış Anlama

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Daha Yeni Bir Konu Çılgın Teori Diyorlar Kafaya Yatmaması Normaldir. Bu Arada Gerçekten Canlı Olsaydı Sence Kuranda Bahsedilirmiydi ? Sorumu Yanlış Anlama
Evet Allah'ın bu olaydan bahsetmesini beklerdim. "Şüphesiz biz genişletmekteyiz" demesi bence senin dediğin teoriyi çürütüyor. Yani Kuran'a bakarak söylüyorum bende bunu sana.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Tabi İnancın Doğruysa Çürütür Ki Senin Açından Doğru Olduğu İçin Senin Açından Çoktan Çürüdü :)

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Bilmiyorum Mantıksızda Değil Ama İnsanlar Bu Aralar Ne Duyarlarsa İnanmaya Başlıyorlar İyice Araştırmadan O Yola Girmeyin Derim

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Tabi İnancın Doğruysa Çürütür Ki Senin Açından Doğru Olduğu İçin Senin Açından Çoktan Çürüdü :)
Hayır benim dediğimde yanlıştır. Sonuçta bizi de büyüten Allah'ın ta kendisi ve bizde birer canlıyız. Ama yinede Kuran'da buna doğrudan bir bilgi beklerdim.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
evrenin hafızası bile var.yaşanan herseyi kaydediyor.fiziken böyle.kamera kaydı gibi

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Fussilet-11: Sonra duman hâlinde bulunan göğe yöneldi; ona ve yeryüzüne, “İsteyerek veya istemeyerek gelin” dedi. İkisi de, “İsteyerek geldik” dediler.

Allah ; yeryüzüne ve arza sesleniyor.bakınız canlı olmayan birşeye seslenilmez.onlarda Allah'a cevap veriyor zaten hemen.Bu ayet evrenin canlı olduğunu gösteriyor.biraz akli olan anlar.evren canlidir.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Çift yarık deneyinde odaya birisi girince girişim saçaklarının yok olduğu doğru değil. Böyle bir şey yok.

Çift yarık deneyine çok fazla uyduruk ayrıntı ekleniyor. Belki de dünyanın en saptırılan ve speküle edilen deneyi. Yok molekül gönderdik iki yarıktan birden geçti filan.

Çift yarık deneyi bir ikilem ortaya koyuyor. Fotonların sadece tanecik gibi değil dalga gibi de davrandıklarını kanıtlıyor. Fotonlar nasıl bir yapıdalar bilmiyoruz. Minik bilyeler değiller. Bükülmüş, titreşen, esnek sicimler olabilirler.

Çift yarık deneyine fotonların dalga özelliği de gösterdiklerini kanıtlamasından başka acayip uydurma özellikler yüklemek yanıltıcıdır.

Yalnız yarıklara ışık algılayıcı detektörler yerleştirildiğinde, ki buna foton hangi yarıktan geçiyor anlamak için başvuruluyor, o zaman ölçüm fotonları etkilediği için tanecik etkisi gözlemleniyor. Yani odaya birisi girdiğinde değil, yarıkların arkasına ışık algılayıcı detektörler yerleştirildiğinde olacak. Bu durumda fotonlar detektör tarafından yakalandığı için girişim saçakları zaten yok.

Evren canlı mı simülasyon mu iddiaları spekülatif. Bu konuda veri elde etmek zor. Elde edilmiş bir veri de yok.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
burcuva bak bu konuda haklı olabilirsin.gözlem yapınca ortama bir enerji veriliyor sonuçta.bu da zaten hassas olan bu parçacıkları etkiliyor olabilir.ama tabi bu evrenin canlı olmadığı manasına gelmez.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
konu hakkında etkileyici bir film olan 72 yapımı solarisi izleyebilirsiniz.tam bir baş yapıt.Stanisław Lem in romanından uyarlanmış.lem bir tıpçıdır.maddenin canlı olabileceğini düşünmüş olmalı.romanı harika.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
filmi anlamak için zeka lazım. daha bilinç ne bilmeyenler izlemesin.lem mezarında ters döner.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
gözlem yapınca ortama bir enerji veriliyor sonuçta.bu da zaten hassas olan bu parçacıkları etkiliyor olabilir.
Kuantum parçacıkları ölçümlemek, porselen bir tabakta gözü bağlı taze bir domates çekirdeğini elle yoklayarak aramak gibi. Bulduğun anda çekirdek etkilenir ve yeri değişir. Asıl konumunu kaçırırsın.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Kuantum parçacıkları ölçümlemek, porselen bir tabakta gözü bağlı taze bir domates çekirdeğini elle yoklayarak aramak gibi. Bulduğun anda çekirdek etkilenir ve yeri değişir. Asıl konumunu kaçırırsın.
evt.haklısın.atom altı düzeyde ölçüm yapmak bu parçacıkları hemen etkiliyor.çıplak halde fotoğraflarını çekmek zor yani xD

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ayrıca çift yarık deneyi anlatımları başka çelişkiler de barındırıyor. Örneğin tek bir foton gönderdiğimizde iki yarıktan birden geçiyor deniyor. Burada fotonu katı bir tanecik olarak tanımlama var ve ışık dalga girişimleri yaptığına göre bu doğru değil. Ayrıca tek bir foton gönderdiğimizden nasıl emin olabiliyoruz? Fotonu ölçümleyemiyoruz. Tek foton gönderdiğimizden nasıl emin olabiliriz? Detektörde tek bir sinyal atımının tek bir foton taneciği tarafından oluşturulduğundan nasıl emin olacağız?

Hem ölçüm yapınca yani detektör yerleştirince foton tek yarıktan geçiyordu. Ölçüm yapmadığımızda iki yarıktan birden geçtiğini nerden anlıyoruz? Detektör yok ortada?

Dolanıklık deneyleri de benzer çelişkiler içeriyor. İki fotonu polarize edip dolanık hale getirdik. Peki tamam. Sonra aralarını açıp uzaklaştırdık. Birini ölçtük, sağ spinli. Tamam, diğerini ölçtük, o da sağ spinli. Dolanıklar, tamam. Öbürünü tekrar ölçtük, sol spinli oldu. Çünkü ölçümden etkilendi. Öbürünü ölçtük, o da ölçümden etkilendiği için spin değiştirdi, o da sol spinli oldu. Haaa bak aralarında haberleştiler, dolanıklık durumunu bozmadılar, biri spin değiştirince öteki de değiştirdi sonucunu nasıl çıkarıyoruz? İkisi de biz ölçüm yaptığımız için durum değiştirdiler, haberleşme filan yoksa ne olacak?

Biz bunları ölçmeden spinlerini öğrenemeyiz ve ölçüm spinlerini değiştirir değil mi? Öyle. Eeee?

Bu işler daha fazla açıklanmaya muhtaç. Açıklama ise zor. Karanlık bir mağarada bir ayı ve elinde pinpon topları varsa topları etrafa fırlatarak ayının yerini belirlersin. Toplar ayıya herhangi bir etkide bulunmaz, sinirlendirmek dışında!!! Fakat bir pinpon topunun yerini pinpon topları ile belirlemeye kalkarsan aradığın topu bulduğun anda kaybedersin çünkü o an konum değiştirir.

İyisi mi ayıyı sinirlendirmeyelim, bir masa üzerine büyük bir çember koyalım. Çemberin merkezine dönerek her yöne pinpon topu fırlatan bir boru koyalım. Sonra çemberin içine bir pelüş ayı koyalım. Boru dönerek pinpon topları fırlatmaya başladığında pelüş ayının yeri bir dakikaya kalmaz belirlenir. Toplar çembere tak diye çarpıp sektiğinde ayı yok, puf etti mi ayı orda. İş bitti. Şimdi ayıyı kaldırıp bir pinpon topu koyalım. Fırlattığımız top ona çarptığı anda kim bilir nereye gider. Bulduğumuz anda tekrar kaybettik.

Kuantumda işler şöyle şöyle yürüyor demek öyle kolay değil. Ölçüm aygıtlarımız buldozer gibi, kuantum yapılar dantel gibi. Buldozer kepçesine tığ monte edip dantel işlemeye kalkışıyoruz. Fotonları kullanarak elektronları görmeye çalışıyoruz. Halbuki fotonlar da elektronlar da aynı büyüklükte yaklaşık. Foton elektrona çarptığı anda konumunu bozuyor.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Birini ölçtük, sağ spinli. Tamam, diğerini ölçtük, o da sağ spinli. Dolanıklar, tamam. Öbürünü tekrar ölçtük, sol spinli oldu. Çünkü ölçümden etkilendi. Öbürünü ölçtük, o da ölçümden etkilendiği için spin değiştirdi, o da sol spinli oldu.
Burcuva @Burcuva ; yalnız burası yanlış olmuş.dolanık parçalar aynı etkiyi göstermez zıt tepki verirler.biri sağa dönerse diğeri sola döner, biri yukarı hareket ederse diğeri aşağı.aynı etki söz konusu deil.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Konu Sahibi
Konu dışında birşey sorcam Burcuva @Burcuva ve Minik Kuş @Minik Kuş belli ikinizde baya bilgili kişilersiniz peki bu kadar bilgiye sahip olmanıza rağmen ben ikinizinde çok bilgili olduğunu düşüyorum neyse soruma geçim

Bu kadar bilgiye rağmen neden inançlarınız farklı sizce ?

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Konu dışında birşey sorcam Burcuva @Burcuva ve Minik Kuş @Minik Kuş belli ikinizde baya bilgili kişilersiniz peki bu kadar bilgiye sahip olmanıza rağmen ben ikinizinde çok bilgili olduğunu düşüyorum neyse soruma geçim

Bu kadar bilgiye rağmen neden inançlarınız farklı sizce ?

"tanrı kavramı bir inanç olduğu için" diyeyim.

burcuva'nın tanrı ile bir sorunu olduğunu sanmiyorum.o tanrı'nın var olmadığına inaniyor.ben ise; var olduğuna.ikimiz de bunu sittin sene kanıtlayamayız.inanç sonuçta.belki de inanmak değil bilmek istiyordur.

yine;o, hayvanların birbirini yemesine bakip; z.kerim böyle düzeni,tanri olsa böyle düzen kurmaz diyordur belki.ben ise; tanrı iyi olmak,herkese şeker dağıtmak,yardım etmek zorunda değil derim öyle inanirim mesela.dediğin gibi inanç bu zaten.