Evren nasıl oluştu? (Ateist arkadaşları alalım)

Charles Dawkins

☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Bu arada Şarlo @Şarlo ve Heretik @Heretik kainatın içinde zamana ve mekanı bağlı olan hiçbir şey, bir şeyi yok var edemez, varken de yok olamaz. Bunu ben demiyorum Kütle korunumu kanunu, Antoine Lavoisier diyor. Eee Evren yokluktan var olduğuna göre, varlığı yokluğa seçmemiş midir? Seçmiştir. Peki olmayan birşey tercih yapabilir mi? Yapamaz. Bu tercihi yapan kimdir? Bence: Allah subhaneu ve teala'dır. Hadi tartışalım şimdi.
Kütlenin korunumu diye bir yasa yok. Kütle enerjiye, enerji kütleye dönüşebilir.
Enerjinin korunumu yasası var..
Enerji yoktan var olamaz.... Varsa yok olamaz. Bir diğer enerji türüne veya kütleye dönüşür.
Allah'ın yasaları denen şey aslında fizik yasalarıdır.
Quantum fiziğine göre boş uzayda bir enerji vardır.
Evren işte o enerjinin devinimi sırasında ortaya çıkan bir gerçektir.

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
1-Allah ile evrenin ne alakası var?
Allah açıkça ben bir bölgenin tanrısıyım derken,siz evreni Allah'ın yarattığını nereden çıkarıyorsunuz?
Enam 92-Bu indirdiğimiz, kendinden öncekileri doğrulayan, Mekkelileri ve etrafındakileri uyaran mübarek Kitap'dır.
2-Hadi diyelim,evreni Allah yarattı..Bu konuda kanıtınız var mı?
İslam dininin tanrısı olarak kabul edilen Allah'ın evreni yarattığına dair,söz/yazı dışında ne gösterebilirsiniz?
3-Maddenin şans/tesadüf eseri ortaya çıktığını biliyoruz..Bu konuda şu makaleye bakabilirsiniz;
http://keremcankocak.blogspot.com/2013/11/madde-anti-madde-evrendeki-simetriler.html
Buna rağmen,maddenin arkasında bir yerel bölgenin tanrısının olduğunu nasıl söyleyebiliriz?

Konuyu anlamıyorsunuz..Hem de hiç..

İnanç denilen şeye dair bilimsel bir şey ortaya koyamazsınız..Koyduğunuz anda,bu inanç olmaktan çıkar,gerçek/hakikat olur..Yani Allah yoktur..Bilimsel anlamda yoktur..Sizler yok olduğu için Allah'a inanıyorsunuz..Allah var olsa,inanmazsınız,Allah'ın varlığını kabul edersiniz sadece..

alemdar27

Üye
Düşünce
Deist
Diyanet İşleri
11/HÛD-7:
O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı konusunda sizi imtihan için, henüz Arş'ı su üstünde iken gökleri ve yeri altı gün içinde (altı evrede) yaratandır. Böyle iken “Ölümden sonra şüphesiz diriltileceksiniz” desen, inkârcılar “Mutlaka bu, apaçık bir büyüdür” derler.

bak bu ayette de bingbang den önce su varmış. suyun üstünde arşı varmış. bilimsel araştırmalar ise suyun sonradan var olduğunu kanıtlıyor.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Her yaratılanın yaratıcısı vardır, yaratanın yaratıcısı yoktur. Bu soru şey gibi, arkadaşın ahmet doğum yapıcak. Sence kız mı erkek mi? Erkek doğum yapar mı? Hayır. O yüzden mantıksız bir soru.
erkek doğum yapmaz ama doğurulur

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Allahın yaratılmamış Olmasını Nasıl Açıkllıyorsunuz?

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
Ayrıca çok kaba bir cevap olsa da eğer haşa Allah'ı yaratan bir varlık olsaydı emin ol haberimiz olurdu :D.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Daha Herkezin Bahsettiğiniz Gibi Allah Gibi Yüce Bir Varlıktan Haberi Yok Daha Yücesi Olsa Nerden Haberimiz OLsun

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
biz Soruyu Sorduk Cevabını Alamıyoruz Allahın Varolmasını Nasıl Açıklıyorsun ? Nasıl Var oldu?

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Ayrıca çok kaba bir cevap olsa da eğer haşa Allah'ı yaratan bir varlık olsaydı emin ol haberimiz olurdu :D.
Allah Nasıl Varoldu? Açıkla O zaman Kuranda Sadece Allah Yaratılmamıştır Yazar Neden Çünkü Mantıklı Bir Açıklaması Yok Veya Allah Kendisini Yüceltmek İçin Yaradanını İnkar Ediyor Çünkü Neredeyse Her Ayetin Sonunda Allah Yücedir Merhametlidir Tek İlah Allahdır Bunu Neden Her Ayette Söylüyor Neden Vurguluyor Birde Bu Paragrafta Birden Fazla Soru Var?Size Evren Big Bang Sonucu Olmuştur Diyoruz Siz Bize Big Bangi Kim Yarattı Diyorsunuz E O zaman Allahı Kim Yarattı Diyoruz Allah Yaratılmamıştır Diyosunuz O zaman Big Bangde Yaratılmamıştır.

Yazarı tarafından düzenlendi:

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
Allah Nasıl Varoldu? Açıkla O zaman Kuranda Sadece Allah Yaratılmamıştır Yazar Neden Çünkü Mantıklı Bir Açıklaması Yok Veya Allah Kendisini Yüceltmek İçin Yaradanını İnkar Ediyor Çünkü Neredeyse Her Ayetin Sonunda Allah Yücedir Merhametlidir Tek İlah Allahdır Bunu Neden Her Ayette Söylüyor Neden Vurguluyor Birde Bu Paragrafta Birden Fazla Soru Var?Size Evren Big Bang Sonucu Olmuştur Diyoruz Siz Bize Big Bangi Kim Yarattı Diyorsunuz E O zaman Allahı Kim Yarattı Diyoruz Allah Yaratılmamıştır Diyosunuz O zaman Big Bangde Yaratılmamıştır.
İnsan psikolojisini en iyi Allah bilir. Her ayette tekrar etmesi senin onu kafana yazmanı kolaylaştırır. Allah var olmadı. Hep vardı. Bak şu sözü aklına iyi kazı "Su ıslatır. Ama suyu su ile ıslatamazsın." her şeyi su ıslatsa suyu kim islatti diye sorarlar. Su ıslatıcıdır ıslatılan değil. Aynen öyle de Allah yaratıcıdır yaratılan değil. Senin Allah'ı kim var etti diye bir soru sorman akla mantığa uygun olmayan bir sorudur.

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
Bu arada Şarlo @Şarlo ve Heretik @Heretik kainatın içinde zamana ve mekanı bağlı olan hiçbir şey, bir şeyi yok var edemez, varken de yok olamaz. Bunu ben demiyorum Kütle korunumu kanunu, Antoine Lavoisier diyor. Eee Evren yokluktan var olduğuna göre, varlığı yokluğa seçmemiş midir? Seçmiştir. Peki olmayan birşey tercih yapabilir mi? Yapamaz. Bu tercihi yapan kimdir? Bence: Allah subhaneu ve teala'dır. Hadi tartışalım şimdi.
Bilime göre evren ''0 hacim sonsuz yoğunluktan'' oluşmuştur. Yani ''yoktan'' varolmuştur. Bu nasıl mümkün olabilir? Madde yokluktayken varolmayı kendi kendine ilave edemeyeceğine göre çünkü olmayan birşeyin iradeside olamaz ve buna gücü yetemeyeceği için çünkü olmayan birşeyin gücüde olamaz. Bu varoluş nasıl mümkün olabilir. Bir yaratıcı olmadan?
Sende şu 2 soruma cevap ver bakalım.

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Ben Bir Yaratıcı Yok Demedim Bir Yaratıcımız Yok Dedim.Evreni Yarattı Yani Atomları Hücreleri Sonra Canlıya Müsait Olan Yerlerde Canlılar Türedi Şu Yanlıştır Allah Bizi Yarattı Dünyadayız İşte Hayat Verdi Alakası Bile Yok Canlıya Müsait Bir Alanda Olduğumuz İçin Canlı Olduk Bilime Göre Diyip 0 hacim sozsuz Yoğunşuktan Demişsin Biz Sadece Saman Yolu Galaksisinin Yüzde 5 lik Kısmında Yaşıyoruz Göremediğimiz Binlerce Galaksi Var Bu Galaksiler Boşmu Cidden Yanı Neden Yaratıldı Galaksilerin Oluşturduğu Kısma ise başak Süper Kümesi Denilir Bu Kadar Büyük Biyerdemi Sınava Tabi Tutulduk Ben Bu Sitede İnancımı Ateist Seçmemin Sebebi İnancımın Daha İsminin Bile Olmaması Size Göre İslam Hariç Bütün İnançlar Teori Dimi Big Bang Dediğin Olayın Patlama Olmadığınıda Biliyosundur Her Halde Big Bangin Anlamı Büyük Patlama Olsada Bu Sadece İsmidir Olay Açılmadır Benim İnancım İse Şu Şimdi Herkese Komik Gelir Bu Çok Doğaldır Yani Peygamberlere Bile İlk Başta Gülmüşler
İşte Benim İnancım Ve Eğer Bilime Güveniyorsan Bu Videoyu İzle İzledikden Sonrada Araştır

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
Ben Bir Yaratıcı Yok Demedim Bir Yaratıcımız Yok Dedim.Evreni Yarattı Yani Atomları Hücreleri Sonra Canlıya Müsait Olan Yerlerde Canlılar Türedi Şu Yanlıştır Allah Bizi Yarattı Dünyadayız İşte Hayat Verdi Alakası Bile Yok Canlıya Müsait Bir Alanda Olduğumuz İçin Canlı Olduk Bilime Göre Diyip 0 hacim sozsuz Yoğunşuktan Demişsin Biz Sadece Saman Yolu Galaksisinin Yüzde 5 lik Kısmında Yaşıyoruz Göremediğimiz Binlerce Galaksi Var Bu Galaksiler Boşmu Cidden Yanı Neden Yaratıldı Galaksilerin Oluşturduğu Kısma ise başak Süper Kümesi Denilir Bu Kadar Büyük Biyerdemi Sınava Tabi Tutulduk Ben Bu Sitede İnancımı Ateist Seçmemin Sebebi İnancımın Daha İsminin Bile Olmaması Size Göre İslam Hariç Bütün İnançlar Teori Dimi Big Bang Dediğin Olayın Patlama Olmadığınıda Biliyosundur Her Halde Big Bangin Anlamı Büyük Patlama Olsada Bu Sadece İsmidir Olay Açılmadır Benim İnancım İse Şu Şimdi Herkese Komik Gelir Bu Çok Doğaldır Yani Peygamberlere Bile İlk Başta Gülmüşler
İşte Benim İnancım Ve Eğer Bilime Güveniyorsan Bu Videoyu İzle İzledikden Sonrada Araştır
Bir yaratıcı varsa bu dolaylı yoldan seninde yaratıcındır. Evren neden bu kadar büyük v.s diyorsun dediğin şeyi anladın. Sadece bi sınav için geldik neden bu kadar büyük bir evren. Arşivimde Enis Doko'nun çok güzel bir videosu var. İzlemeni tavsiye ederim :) :

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Videoyu İzledim Benim Bu Soruyu Sormam Allahın Yokluğunu Kanıtlamak İçin Değil Evrenin Bir Canlı Olduğunu Desteklemek İçin Ateistliktense İslamı Tercih Ederim Çünkü Sen Le İlgilenen Allah Gibi Yüce Bir Varlığın Düşüncesi Bile Çok Güzel Birşey Abi Biz Senle Sohbet Etmiştik Zaten Hatırladıysan Kuranı Kerimide Okuma Sürecindeyim Bazı Soruları Dalga Geçiyor Gibi Soruyor Olabilirim Ama Kesinlikle Öyle Bir Amacım Yok Ve Ben 4 Ay Dan Beri Araştırıyorum Sen Kim Bilir Kaç Yıldan Beri Araştırıyorsun Birde İnsan Doğası Gereği İnanmaya Muhtaçdır Ateist Olduğu Zaman Kim İnkaar Ederse Etsin Kalbinde Hep Bir Eksiklik Vardır Bunu Kendimden Biliyorum Bazıları Şöyle Diyebilir Sen Yeni Ateist Oldun Alıştığın Allahı Bırakman Kolay Olmıyabilir Diyorlar Ki Bazı Ayetlerde Bahsedilir Allah “Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de kalın bir perde bulunmaktadır ve onlar için büyük bir azap vardır.” (Bakara, 2/7) Bu Ayette Bahseder İnşallah Benim Kalbim Mühürlenmemiştir Rahatca İslama Geri Dönebilirim İslama Dönmeme Sebebim İse Müslüman Olduğum An Namaz Kılmıyorum Çünkü İçimde Biyerde Tam İnanmam İçin Sebebler Yok O sebebleri Buldukdan Sonra İslamın 5 Şartına Ve İmanın 6 Şartına Uyan Bir Müslüman Olcam Evrenin Canlı Olması Hiçbir Şeyi Değiştirmez Evren Canlı Diye Allah Yok Diyemeyiz Yine Şöyle Bir Ayet Var.İman edip sonra inkâr edenleri, sonra yine iman edip tekrar inkâr edenleri, sonra da inkârlarını arttıranları Allah ne bağışlayacak ne de onları doğru yola iletecektir. (Nisa Suresi 137.Ayet) Bahsedilen ayete Göre Ben İman Ettim İnkar Ettim Oyüzden Yine İman Etmem İçin Bidaha İnkar Etmiceğim Sebebler Lazım Çünkü Allah Böyle İnsanları Bağışlamaz.....Umarım Anlamışsınızdır

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
Videoyu İzledim Benim Bu Soruyu Sormam Allahın Yokluğunu Kanıtlamak İçin Değil Evrenin Bir Canlı Olduğunu Desteklemek İçin Ateistliktense İslamı Tercih Ederim Çünkü Sen Le İlgilenen Allah Gibi Yüce Bir Varlığın Düşüncesi Bile Çok Güzel Birşey Abi Biz Senle Sohbet Etmiştik Zaten Hatırladıysan Kuranı Kerimide Okuma Sürecindeyim Bazı Soruları Dalga Geçiyor Gibi Soruyor Olabilirim Ama Kesinlikle Öyle Bir Amacım Yok Ve Ben 4 Ay Dan Beri Araştırıyorum Sen Kim Bilir Kaç Yıldan Beri Araştırıyorsun Birde İnsan Doğası Gereği İnanmaya Muhtaçdır Ateist Olduğu Zaman Kim İnkaar Ederse Etsin Kalbinde Hep Bir Eksiklik Vardır Bunu Kendimden Biliyorum Bazıları Şöyle Diyebilir Sen Yeni Ateist Oldun Alıştığın Allahı Bırakman Kolay Olmıyabilir Diyorlar Ki Bazı Ayetlerde Bahsedilir Allah “Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de kalın bir perde bulunmaktadır ve onlar için büyük bir azap vardır.” (Bakara, 2/7) Bu Ayette Bahseder İnşallah Benim Kalbim Mühürlenmemiştir Rahatca İslama Geri Dönebilirim İslama Dönmeme Sebebim İse Müslüman Olduğum An Namaz Kılmıyorum Çünkü İçimde Biyerde Tam İnanmam İçin Sebebler Yok O sebebleri Buldukdan Sonra İslamın 5 Şartına Ve İmanın 6 Şartına Uyan Bir Müslüman Olcam Evrenin Canlı Olması Hiçbir Şeyi Değiştirmez Evren Canlı Diye Allah Yok Diyemeyiz Yine Şöyle Bir Ayet Var.İman edip sonra inkâr edenleri, sonra yine iman edip tekrar inkâr edenleri, sonra da inkârlarını arttıranları Allah ne bağışlayacak ne de onları doğru yola iletecektir. (Nisa Suresi 137.Ayet) Bahsedilen ayete Göre Ben İman Ettim İnkar Ettim Oyüzden Yine İman Etmem İçin Bidaha İnkar Etmiceğim Sebebler Lazım Çünkü Allah Böyle İnsanları Bağışlamaz.....Umarım Anlamışsınızdır
Allah kimsenin kalbini çok fena olmadıkları zaman mühürlemez kardeşim. Mesela Burcuva @Burcuva nın ki mühürlenmiştir haha :D. Alla bağışlayıcıdır merhametlidir. Senin böyle araştırman bile ne güzeldir ki körü körüne inanmak yerine. Soruların sebeblerin için burda bizler varız. İslam'a dönemene ne engel oluyorsa ben burdayım kardeşim @Hakann_0 Abimizde var. Hem ben, hem o sorularınla ilgileniriz. Allah hidayet versin sana :).

NoTThingLosE

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Muvahhid
Konu Sahibi
Evrenin canlı olup olmadığını bilemem ama, bizim dünyayı öldürdüğümüz kesin.