Evren nasıl oluştu? (Ateist arkadaşları alalım)

murşidâ

Yazar Adayı
Düşünce
Sünni
Sizler saygı duymuyorsunuz, saygılı olsanız tebliğ mebliğ yapmaya yeltenmezsiniz.

bir uyarıda/bildiride bulunmak ne zamandan beri saygı ilkesine aykırıdır ?
teşekkür ederim kavak bey, sayenizde uyarının saygıya ters düştüğünü öğrendim, müteşekkir oldum.

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sanırım siz de cevabı olmayınca atıp tutanlardansınız.
Nerede ne yazacağım ne konuşacağım sizi ne kadar ilgilendirir ?
herhangi bir güzelleme yapmadım, siz sorunuzu soruyorsunuz biz cevabını veriyoruz bu güzelleme mi oluyor ? Tebliğ açık açık uyarı/bildiridir.
bir kuyruk acınız varsa bunu açıkça belirtin, boş konuşmayı da kesin.
islamın tebliğ emri niye bu kadar zorunuza gidiyor henüz anlamış değilim, tebliğ zorlama değildir, misyonerlik değildir. bunu idrak edin artık
bir de ateistleri aynı kefeye koymayın, ateistlik ilkesine aykırı vs... deyip, biz tebliğ yapınca da "biz yapıyor muyuz" ? diye konuşuyorsunuz ya...
Neyse beyfendi,
iyi akşamlar.
Zırvalamışsın yine...
Sen bana şu taptığın Arap itihali tanrıyı yönlendir; ben onunla devam ederim.
Sana da iyi akşamlar.

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
bir uyarıda/bildiride bulunmak ne zamandan beri saygı ilkesine aykırıdır ?
teşekkür ederim kavak bey, sayenizde uyarının saygıya ters düştüğünü öğrendim, müteşekkir oldum.
Beni uyarmak, senin gibilerin haddine değil. Yaz bunu bir kenara!

murşidâ

Yazar Adayı
Düşünce
Sünni
Sen bana şu taptığın Arap itihali tanrıyı yönlendir; ben onunla devam ederim.
Elbette, sizler için bir çift ayeti var.

Dediler ki: "Ona Rabbinden bir mucize indirilmeli değil miydi?" De ki: "Şüphesiz ki Allah, bir mucize indirmeye kâdirdir, fakat çokları bilmezler". (EN'AM/37)

Bilgiden nasibi olmayanlar da "Allah bizimle konuşsa ya, yahut bize de bir mucize gelse ya!" dediler. Bunlardan öncekiler de tıpkı böyle, bunların dedikleri gibi demişlerdi. Onların kalbleri birbirlerine benzedi. Gerçekten de yakîne ermek (hakikati bilmek) isteyen bir kavim için biz mucizeleri çok açık seçik gösterdik. (BAKARA/118)

kavak

Vl ☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Elbette, sizler için bir çift ayeti var.

Dediler ki: "Ona Rabbinden bir mucize indirilmeli değil miydi?" De ki: "Şüphesiz ki Allah, bir mucize indirmeye kâdirdir, fakat çokları bilmezler". (EN'AM/37)

Bilgiden nasibi olmayanlar da "Allah bizimle konuşsa ya, yahut bize de bir mucize gelse ya!" dediler. Bunlardan öncekiler de tıpkı böyle, bunların dedikleri gibi demişlerdi. Onların kalbleri birbirlerine benzedi. Gerçekten de yakîne ermek (hakikati bilmek) isteyen bir kavim için biz mucizeleri çok açık seçik gösterdik. (BAKARA/118)
Bana bu zımbırtılarla gelme, çünkü sadece havanda su döversin...
...ve bu yaptığın İslam tebliği. Yani hălă yüzsüzlük yapıyorsun.

aynı şekilde sizinde.
Sap gibi kaldın işte ortada. Bir daha tanımadığın insanlara akıl vermeye kalkışma.
Yani haddini ve sınırlarını öğren de gel. Adama bak ya, uyarıyormuş.

Dipnot: Hani iyi akşamlar demiştin, yoksa uykun mu kaçtı?

Yazarı tarafından düzenlendi:

murşidâ

Yazar Adayı
Düşünce
Sünni
Bana bu zımbırtılarla gelme, çünkü sadece havanda su döversin...
...ve bu yaptığın İslam tebliği. Yani hălă yüzsüzlük yapıyorsun.

Sen değil misin tanrını bana yönlendir diyen ?
ey kavak, bir dediğin diğerini tutmuyor yahu:D!

Sap gibi kaldın işte ortada. Bir daha tanımadığın insanlara akıl vermeye kalkışma.
Yani haddini ve sınırlarını öğren de gel.

Kesinlikle kavak bey.

Bir daha tanımadığın insanlara akıl vermeye kalkışma.

zaten size göre konuşan herkes ya zırvalar ya da akıl vermeye çalışır,
çokta takılacak bir şeyi yok.

Dipnot: Hani iyi akşamlar demiştin, yoksa uykun mu kaçtı?

Henüz tepki puanım istenilen seviyede olmadığı için, mesajlarım yönetim onayına tabi tutuluyor, bu yüzden geç geliyor mesajlarım. Belirtmek istedim.

Uykum kaçtı kavak bey :)

vostok

Yazar
Düşünce
Ateist
Uzay-zaman bu evrenle başladı demek, ötesinde bir şey yok demek değildir. Bugüne kadar hiçbir adem evladı mutlak hiçliği göstermemiştir. Gösterememiştir. Öyle olsa dahi (yani bigbang öncesi diye birşey yok da kalsanız dahi) bu, ötesi ile ilgili hiçbirşey düşünemezsiniz demektir en iyi ihtimalle. Yok ya da var değil. Ama etraf hem bunu söyleyip, hemi de tanrı diye sayıklayanlarla dolu. Cantor'un mutlak sonsuzluğun mümkünsüzlüğü tanıtlaması üzerine o nasıl olacak ayrı mesele ama pek tabii, yine her zamanki gibi "mantık-dışı" olacak. Tanrı dediğin şey tanımı gereği mantık-dışı, tanımı gereği mantık(sız) zaten. Neyse..

Uzay-zaman, uzay zamandaki "zaman", zaten maddeye bağlı, ona içkin ve de muhtaç bir kavramdır. Zamanın oku dahi termodinamiğe bağlıdır.

Ha elimizde bir de "onun" 1. kanunu var. Bir şey hem oraya sonradan gelip, hem de 1. kanun aynı anda nasıl geçerli olacak? Hep denegelir ki, enflasyon ya da devamındaki big-bang, sonsuz yoğunlukta "bir şeyden", tekillikten şundan bundan başladı. Kimse gerçek anlamda hiçlik demez, diyemez. Craig gibilerinin yaklaşımları da genel görelilikten başlayıp, planck ölçeği sınırından auta gider. Üzerine üstlük şu her taşın altından çıkan heisenberg'in belirsizlik ilkesi ve hatta termodinamik gereği, tekillik de pek olası ve mümkün değildir. Neyse..

Uzay-zaman evrenle, bigbangle başladı demek ise, ötesinde senin neden-sonuç ilişkisine dayalı düşünmek üzerine evrilmiş beynine dayanak teşkil edecek tekil bir süreklilik yok demektir. Hiçbir şey değil. Senin beyninin evrimle algılayabildiği arayüzün ötesinde. Tıpkı iki boyutlu bir varlığın 3. boyutu algılayamayacak, idrak edemeyecek olması, bunu ona sittin sene anlatamayacak olman gibi. Şunu vurgulayayım: Sağduyuna aykırı, mantığına değil.

Hoş, bigbang öncesi diye birşey yok diyen adama o vakit onun ötesinde neden "neden" arıyorsun diye sorarlar ama, onu düşünse bunu sormaz. Bigbang öncesi diye bir şey yoksa, ilk neden aramak da anlamsızdır. Çünkü "neden" kavramı anlamını, genel-geçerliliğini yitirmiş demektir. NEdensellik de aslen a-posteriori bir bilgidir. Mantıksal bir zorunluk değildir neticede.

Ötesinde ne var? Stokastik bir mahiyet var. Sanal parçacıklar ve Kuantum salınımları bağlı her zaman var olan ve yok olamayan, duramayan bir potansiyel. Varoluşu gelişi gereği sonsuz. Bildiğimiz anlamda bir sürekliliği yok. Bu sonsuzluk sınırlı da olabilir, sınırsız da, Matematikte sınırlı sonsuzluklar da var neticede. Yani mutlak hiçlik "hiç" olmadığı ve olamayacağı üzere, "hep var olanın" yaratılmaya ihtiyaç duymayanın döngüsü var. Mesele şu: hiçlik yok ve olamıyor. Fizikteki hiçlikte ise dahi birşeyler, bir potansiyel, bir kararsızlık var. Bir kez dursa, bitti. Ama durmuyor, duramıyor.

Öyle olsa bunca döngüsel model, penrose gibi adamların ortaya koyduğu modelller falan olmazdı. Allahtan "sayamıyok, o zaman tanrı var.." kafası ile hareket etmiyor bu insanlar.

Bu işin tam mahiyetini ise belki bir gün nihai teoriyi ürettiğimiz vakit algılayacağız. Belki o zaman dahi değil.. Çünkü beynimiz bunun için evrimleşmemiş. Kuantum boyutlarında hipotetik bir varlık olsaydık belki, çok daha sıradan olurdu bu iş. O zaman da bildiğimiz anlamda neden-sonuç ilişkisi tuhaf gelirdi belki bize, kim bilir...?

İmtihan argümanı üzerine kurulu tüm dinlerin çöpe gideceği, hatta çoktan çöpe gittiği bir evrende yaşıyoruz neticede. Din-tanrı bağlamından çıkıp, genel Epistemolojik bağlamda düşündüğünüzde, mutlak/nihai bilgiye ulaşmamız varoluşumuz itibari ile mümkün değil çünkü. Bizler bir arayüzle "algılayan" varlıklarız. Biri bize bütün bunları bir eşşek şakası olarak düzenlese, ruhumuz duymaz. Bir gün tüm bunların arkasından "höt" diye bir (haşa) tanrı çıksa dahi, bizi kimse bizi sorumlu tutamaz. İlkel bir diktatörden başka tabi..

Yazarı tarafından düzenlendi:

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Tekillikte ne oluyor da bu değişim normalde yok olan parçacıkların yok olmayıp Evren oluşturmasına sebep oluyor?

Yazıda bahsedilen bilimsel makalede p değeri var. Tekillikte ne oluyor da o p değeri olması gereken değer olup evren oluşuyor?

Bu soruların cevabını vermeden tekillik deyip kaçmanız anlamsız
Tekillik diyip kaçmıyorum tekillik kendi kendine simetri kırılmasına neden olur bununla ilgili bir video attım ama belli ki izlememişsin git youtube a şunu yaz kerem cankocak evrim ağacı sonra oradan cern ve itu kerem cankocak _ tasarlanamayan evren adlı videoyu izle ( evrim ağacının cern de çalışan Ateist bir Türk bilim insanıyla canlı yayını kerem cankocak la yani)

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
buyrun diyanet meali, gücümüz geniştir ibaresi geçmiyor Ayet büken kim bilemiyorum :)
"Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz biz genişletmekteyiz."

şahsi yorumum şu şekilde;
"Yaratıcı" kavramını iyi idrak etmek gerekir.
Biz, "Allah nasıl var oldu" sorusunu sorarken, "zamanı" yaratanın da o olduğunu göz ardı ediyoruz sanırım, Yaratıcıyı, yarattığı şey; "zaman" ile sınırlandırmak ne kadar doğru, siz düşünün...
Soru, Yaratıcıyı yaratılanlar ile sınırlamakta ve yaratıcı kavramına ters düşmekte.
Nasıl hep var olabilir ? bu soruda aynı şekilde, bizim ve etrafımızda ki canlıların ebedi olmadığını, doğup, öldüklerini gördüğümüzde Yaratıcıyı da bu kefeye koyup, o zaman o nasıl hep var olabiliyor ? diye bir soru soruyoruz. Yaratıcıyı hep koyduğu kanunlar ile sınırlamaktayız...
Elmalili Hamdi yazır meali senin dediğin gibi demiyor ama üstelik elmalili Hamdi yazır kuranın ilk Türkçeye çevirisi yani en güvenilir olan oyuzden uydurma Müslüman ziya

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Meali yazma sebebime bakınız.
Diyanetin "bizim gücümüz geniştir" diye çevirdiğini söyledi, ona ithafen yazdım, gücümüz geniştir tarzı bir meal olduğunu inkar etmedim :)
Meal vakıf kurum vb lari bazen meallerini değiştirip değiştirip dururlar ben birkaç yıl önce baktim

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Tekillik diyip kaçmıyorum tekillik kendi kendine simetri kırılmasına neden olur
Burada şöyle bir örnek verilmiş:

"Kendiliğinden simetri kırınımı için simetrik bir tepenin tam üzerine yerleştirilmiş bir futbol topu örnek gösterilebilir. Bu sistem uyarılmış durumdadır ve (sağa-sola göre) simetriktir. Sistem kendi haline bırakıldığında (ve yerçekimi veya top ile tepe arasında kütleçekimi var iken) top ya sağa veya sola düşecektir ve eski simetrik durum kendiliğinden kırılmış olacaktır"

Tekillik için düşünürsek sistem dediğimiz şey yani kuantum parçacıkları uyarılmış durumda ise sistemi uyaran nedir? Tekillikte ne oluyor da kuantum parçacıkları üzerindeki uyarılmış durum ortadan kalkıyor?

Şu sorulara halen cevap vermediniz:

Yazıda bahsedilen bilimsel makalede p değeri var. Tekillikte ne oluyor da o p değeri olması gereken değer olup evren oluşuyor?
bununla ilgili bir video attım ama belli ki izlememişsin git youtube a şunu yaz kerem cankocak evrim ağacı sonra oradan cern ve itu kerem cankocak _ tasarlanamayan evren adlı videoyu izle ( evrim ağacının cern de çalışan Ateist bir Türk bilim insanıyla canlı yayını kerem cankocak la yani)
Adam nihai teoriye ulaşmış da dünyanın haberi mi yok? :)

Nihai teoriye ulaşmamışsa bir adamın henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış varsayımları için neden saatlerimi harcayayım ki?

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Burada şöyle bir örnek verilmiş:

"Kendiliğinden simetri kırınımı için simetrik bir tepenin tam üzerine yerleştirilmiş bir futbol topu örnek gösterilebilir. Bu sistem uyarılmış durumdadır ve (sağa-sola göre) simetriktir. Sistem kendi haline bırakıldığında (ve yerçekimi veya top ile tepe arasında kütleçekimi var iken) top ya sağa veya sola düşecektir ve eski simetrik durum kendiliğinden kırılmış olacaktır"

Tekillik için düşünürsek sistem dediğimiz şey yani kuantum parçacıkları uyarılmış durumda ise sistemi uyaran nedir? Tekillikte ne oluyor da kuantum parçacıkları üzerindeki uyarılmış durum ortadan kalkıyor?

Şu sorulara halen cevap vermediniz:

Adam nihai teoriye ulaşmış da dünyanın haberi mi yok? :)

Nihai teoriye ulaşmamışsa bir adamın henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış varsayımları için neden saatlerimi harcayayım ki?
nedemek hala cevap vermedim yazdıklarımımi okumuyorsun yoksa okudugunumu anlayamıyorsun adamın videosuna gelirsek adam cern de kanıtlanmış şeylerden bahsediyor ve kendisi cern çalışanı

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
nedemek hala cevap vermedim yazdıklarımımi okumuyorsun yoksa okudugunumu anlayamıyorsun
Yazdıklarınızı okuyorum ve anlıyorum. Cevap verdiğinizi iddia ediyorsanız verdiğiniz cevabı tekrar yazın da herkes görsün cevap vermiş misiniz vermemiş misiniz, ne cavap vermişsiniz.

adamın videosuna gelirsek adam cern de kanıtlanmış şeylerden bahsediyor ve kendisi cern çalışanı
Cernde nihai teoriye ulaşılmış da dünyanın haberi mi yok? :)

Nihai teoriye ulaşılmamışsa bir adamın henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış varsayımları için cernde kanıtlandı diye yalan söylüyorsa neden saatlerimi harcayayım ki?

Science

☆☆☆
Yazar
Düşünce
Ateist
Yazdıklarınızı okuyorum ve anlıyorum. Cevap verdiğinizi iddia ediyorsanız verdiğiniz cevabı tekrar yazın da herkes görsün cevap vermiş misiniz vermemiş misiniz, ne cavap vermişsiniz.

Cernde nihai teoriye ulaşılmış da dünyanın haberi mi yok? :)

Nihai teoriye ulaşılmamışsa bir adamın henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış varsayımları için cernde kanıtlandı diye yalan söylüyorsa neden saatlerimi harcayayım ki?
Tekillik simetri kırılmasına neden olur simetri kırılmasını ne olduğunu bilmiyorsan defol git derim ayrıca daha kaç kez yazacağım yüz defa yazdım git hepsini teker teker oku cahil adam ayrıca kanıtlara da bahsediyor ama beynin olmadığı için dinini çürüten şeylere bakmazsın sen

Son konular