Evrende Kaos mu Var Düzen mi?

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Sitede öyle bir konu var mı hatırlayamadım. Peki bu konuda sen nasıl düşünüyorsun?

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Kaos: Determinist, doğrusal olmayan dinamik sistemlerdeki kararsız ve aperiyodik davranışın nitelikli araştırmasıdır.
Kaynak: http://daha-iyisini-yapabilirmiyiz..../kaos-duzensizlikteki-duzen-ziauddin.html?m=1

Bu kaosun tanımıdır. Bence en kısa tanımıdır. Aslında çok konuşmak istemiyorum. Uzun uzun okuyup, kısa kısa yorumlamak istiyorum.

Bence düzen-düzenleyici olması yani determinist lineer periyodik bir sistemde özgür irade yaşamaz. Ama varız. Varoluşsal olarak neden varız sorusunu sorunca bu ikilem (determinist düzen- kaotik düzen) arasında kalmıyorum aslında. Çünkü determinist düzende kendimi bulamıyorum. Neden varım sorusuna cevap yok. Ama kaos teorisi beni heyecanlandırıyor her şey yeniden anlam kazanıyor (öznel dahi olsa). "özne" benimdir ve var olmam için özne olmalıyım. Bu yüzden bunda sıkıntı bulmam. Ama ya karmaşık düzen hesaplanamaz oluşu bizim için bir lanet mi? Yani Fraktal Geometri dahil; Çekerler, Belirsizlik İlkesi, Schrödinger’in Kedisi, Kuantum, Görelilik Kuramları ve daha bir çok bilim dalı bizleri doğayı anlama konusunda daha ileriye götürmekte mi? ve her ne kadar evrenin tümünü ‘’tam’’ olarak anlayamayacak olsak da, onun hakkında net fikirler edinmemizi sağlamakta mı? Sevgiyle.

Kemal

☆☆☆
Disiplin Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Evrende düzen yoktur. Bazı açılardan bakıldığında düzen var gibi görülebilir ama düzen yoktur.

Herşey evrimsel olarak değişmektedir. Sürekli bir değişim vardır. Doğal seçilim dünyaya gelmiş canlıların %99 unun yok olmasına sebep olmuştur. Yani iklime ve şartlara uyum sağlayabilenler yaşamaya devam edebilmişlerdir. Diğerleri elenip yok olmuşlardır.

Düzen olduğunu iddia edenler, canlıların yaşamasına uygun bir ortam olduğundan bahsederler. Mesela güneş canlıların yaşamasına uygun olacak uzaklıktadır derler. İşte kilit nokta budur. Dünya her yıl güneşten 5 cm kadar uzaklaşmaktadır. Belli bir zaman sonra şimdiki canlılarda dünyada yaşayamayacak ve elenip gidecek. Bu durum evrende düzen olmadığını gösteriyor.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Neden-sonuç olmadığından eminim. Ya da doğrusallık da yok ama bu karmaşıklığı anlayabilmek isterdim. Bilenler iyi bilir Antakya çok kozmopolit bir şehirdir. Birçok kültür, din, dil, millet, mezhep beraber yaşayıp giderdi. Burada görev yaptığım yıllarda Antakyalı arkadaşlara bu farklıları konuşur be kendimce yorumlardım. Antakyalılar ise bana bu konuları pek kafana takma Antakya güzel yer yaşa geç diye karşılık verirdi. Acaba ben mi yanlış yapıyorum yani anlam olmayan yerde anlam arama girişiminde bulunarak düşümsel mastürbasyon mu yapıyorum? Sadece yaşıyoruz aman yaşa geç mi demeliyim?
Not: evrim konusunda elimizdeki herşeyin temeli karbon kimyası mı sadece ? Olaya sadece insan temelli yani antopolojik ilke ile bakmıyorum. Görükene daha araştıracak çok şey var. Ama niye?

Düşünce
Ateist
Bence dünyada düzen değil bir kaos ve belirsizlik vardır. Düzen olsa doğal afetler ve olumsuzluklar, suçlar ve adaletsizlik olmazdı. Kaos olduğu için bir saniye sonra ne olacağını bilemiyor ve engelleyemiyoruz.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
İyi bir tanrı olsaydı demek istiyorsun ya da ben öyle anladım. Ama ya tanrı kötüyse ya şakacıysa ya da kötü bir fen öğrencisi ise ve bu evren de onun fen ve teknoloji ödeviyse...

Yazarı tarafından düzenlendi:
Düşünce
Ateist
İyi bir tanrı olsaydı demek istiyorsun ya da ben öyle anladım. Ama ya tanrı kötüyse ya şakacıysa ya da kötü bir fen öğrencisi ise ve bu evren de onun fen ve teknoloji ödeviyse...
Ben tanrının olmadığını söylüyorum eğer bir tanrı olsaydı bir düzen olurdu, tanrı olmadığı için kargaşa ve kaos var. Her şey doğal akışı içinde vücut buluyor.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bu büyük bir iddia değil mi, tanrı ya da yaratıcı yok demek? Yani iyi bir tanrı var diyen birine olumsuzlukları gösterip bu iddiasını ona yedirebiliriz doğru. Ya bu kötülüklerin sebebi kötü bir güç olamaz mı? Descartes'in dediği gibi belki de kötü bir cin benle alay ediyor?

Arriere

Üye
Düşünce
Alevi
Öncelikle hani ya cin yaraticimizda ya fen odeviysek diye bu tur dusuncelerin sonu yok turerde turer o yuzden delilsiz davaya bakilmaz temez mantigini goz onunde bulundurmami lazim yoksa bir yere varamayiz. Bir arkadas suclular var dogal afetler var bu yuzden duzen yoktur demisti simdi suclularin olmasi dunyada adaletsizlik olmasi yaraticinin duzensiz yaratmasi ile alaklai degil yaraticinin yarattigi insanlara ozgur irade vermesi ve imtihan olgusu ile alakalidir eger dunya toz pembe olsa idi imtihan ve ozgur irade diye bir sey olmazdi. Her sey kendi dogal akisi ile oluyor demisti birisi siz bir laboratuvarda cok hassas bir formulun ruzgar ile malzemeler dusup tesadufen kendi dogal akisi ile olusabilecegine inanirmisiniz bence akil sahibi biri inanmaz aynen boylede cok hassas ayarlara sahib insan vucudu ve kainattaki dengeler azot dengesi olsun bigbang olurkenki o sicaklim degerindeki denge olsun gibi gibi cok uzar bir suru hassas ayar argumani var tesadufen olusmasi imkan dahilinde degildir tanri kesinlikle vardir. Diger bir konu yaraticinin kotu oldugunu dusunmeniz simdi ozgur irade ile insanlarin zulumleri disinda yaratici gayet merhametli sevkatli sana en ihtiyacin oldugu zaman meyveleri veren bebekken annelerimizin o şevkat duygusunu veren meme musluklarindan sut akitan gibi gibi bir suru sey var biraz bakis acisi meselesi.

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Öncelikle hani ya cin yaraticimizda ya fen odeviysek diye bu tur dusuncelerin sonu yok turerde turer o yuzden delilsiz davaya bakilmaz temez mantigini goz onunde bulundurmami lazim yoksa bir yere varamayiz. Bir arkadas suclular var dogal afetler var bu yuzden duzen yoktur demisti simdi suclularin olmasi dunyada adaletsizlik olmasi yaraticinin duzensiz yaratmasi ile alaklai degil yaraticinin yarattigi insanlara ozgur irade vermesi ve imtihan olgusu ile alakalidir eger dunya toz pembe olsa idi imtihan ve ozgur irade diye bir sey olmazdi. Her sey kendi dogal akisi ile oluyor demisti birisi siz bir laboratuvarda cok hassas bir formulun ruzgar ile malzemeler dusup tesadufen kendi dogal akisi ile olusabilecegine inanirmisiniz bence akil sahibi biri inanmaz aynen boylede cok hassas ayarlara sahib insan vucudu ve kainattaki dengeler azot dengesi olsun bigbang olurkenki o sicaklim degerindeki denge olsun gibi gibi cok uzar bir suru hassas ayar argumani var tesadufen olusmasi imkan dahilinde degildir tanri kesinlikle vardir. Diger bir konu yaraticinin kotu oldugunu dusunmeniz simdi ozgur irade ile insanlarin zulumleri disinda yaratici gayet merhametli sevkatli sana en ihtiyacin oldugu zaman meyveleri veren bebekken annelerimizin o şevkat duygusunu veren meme musluklarindan sut akitan gibi gibi bir suru sey var biraz bakis acisi meselesi.
Yukarıdaki yazılarında katıldığım ve katılmadığım yönler var, başta hassas ayarlar argümanlar bu konuda tesadüfi olması dediğin gibi düşük bir olasılık ki bunların hepsi tesadüfi olsa daha insan yapısının kusursuzluğu ve dengesi konusunda sana katılıyorum tesadüfi bu kadar mükemmel işlemesi aklıma yatmıyor fakat merhamet konusunda sana pek katılmıyorum güncel konulardan ele alırsak ölen küçük Leyla yı biliyorsun o yaştaki bir çocuk hiçbir günahı yokken tecavüz ediliyor ve tecavüz ederken de her yerini kırmış şerefsiz ve boğarak öldürüyor onun çektiği acıları düşünebiliyor musun ya da korkusunu bir düşünün ya da bir an empati yap ve kendini onun yerine koy o yaştayken başına böyle bir şey gelip öleceğin anı düşün veya ailesini düşün.. kötü insanlar yüzünden o ufacık çocuk neden bunu yaşasın !

Arriere

Üye
Düşünce
Alevi
Yukarıdaki yazılarında katıldığım ve katılmadığım yönler var, başta hassas ayarlar argümanlar bu konuda tesadüfi olması dediğin gibi düşük bir olasılık ki bunların hepsi tesadüfi olsa daha insan yapısının kusursuzluğu ve dengesi konusunda sana katılıyorum tesadüfi bu kadar mükemmel işlemesi aklıma yatmıyor fakat merhamet konusunda sana pek katılmıyorum güncel konulardan ele alırsak ölen küçük Leyla yı biliyorsun o yaştaki bir çocuk hiçbir günahı yokken tecavüz ediliyor ve tecavüz ederken de her yerini kırmış şerefsiz ve boğarak öldürüyor onun çektiği acıları düşünebiliyor musun ya da korkusunu bir düşünün ya da bir an empati yap ve kendini onun yerine koy o yaştayken başına böyle bir şey gelip öleceğin anı düşün veya ailesini düşün.. kötü insanlar yüzünden o ufacık çocuk neden bunu yaşasın !
Bende cok uzuldum yasananlara kendi kizim oldugunu bi an dusunmek bile insani mahvediyor ama yukaridada belirttigim gibi ozgur irade ve imtihan olgusunun getirisi bunlar sen dunya cihetiyle , dunya bakis acisi ile baktigin icin adaletsizlik olarak goruyorsun ahiret cihetiyle baksan o serefsizler hakettikleri cezayi ahirette cekecekler ve o minik melekler ahirette mutlu mesut sonsuza dek yasayacaklar bu sekilde baktigimizda Allahin adil oldugunu gorebiliyoruz. Normalde islami kurallara gore o serefsizlerin idam edilmesi lazimdir idam edilince direk cezaya postaladigimizi bilip icimiz daha da rahat edecekti ama dunyada kusurlu bir adalet sistemi oldugu icin hapishanede o ailenin vergileriyle serefsizlerin ihtiyaclari karsilaniyor bu da insana ekstra aci veriyor. Özetle dunyada olan kotulukler fakirlikler insandan gelir Allah dunyayi bollukla zenginlikle donatmis herkeze yetecek yemek su vs vs var ama biz insanlar güc delisi oldugumuz icin birbirimize zulmettigimiz icin bu acilar yasaniyor ve Allah bu acilarin mahkeme-i kubrada tek tek hesabi sorulacak vaadi ile merhametini gosteriyor.

Arriere

Üye
Düşünce
Alevi
Allah insanları imtihan etmek üzere yaratmıştır. Bu imtihanın adalet anlayışına uygun olması için, imtihana tabi tuttuğu herkese iyi ile kötüyü fark edecek bir akıl, istediğini yapabilecek bir özgür irade vermiştir. Delilerin, çocukların ve iradesi dışında zorlanarak bir kötülüğü yapan kimselerin sorumlu tutulmamasının anlamı da budur.

Eğer Allah adam öldürmek isteyenin elinden tutup engellese, bir kız çocuğuna tecavüz edip öldüren kimseye mani olsa, ortada imtihan diye bir şey kalmaz. O zaman imtihanı kaybedecek kimse kalmaz. Bu durumda imtihanın bir anlamı kalmaz.

Bu sebeple, ortada aklı başında insanların özgür iradeleriyle yaptıkları kötülüklerin faturasını Allah’a çıkarmak yerden göğe bir haksızlık ve adaletsizliktir.
Ayrıca, Hz. Âdem’den beri bir çok zalimi tokatlayan bir adaletin, bir çok masumu kurtaran bir merhametin varlığını gösteren binlerce olay tarihçe sabittir. Ancak bu dünyadaki imtihan sebebiyle ve bu dünyanın adaletin tamamen tecellisine kabiliyeti olmadığı için, bunun başka bir yerde tecelli etmesi gerekir.
Haksızlığa uğrayanlara cennet gibi bir mükâfatın verilmesi bile onlar için bir bir huzur temin etmez manasına gelen itiraz ise ne ilmen ne aklen kabul edilen bir şey değildir.

Çünkü bugün haksızlığa uğrayan yüzlerce insan tıbbi bir terapi sonucunda iyileşiyorlar. Keza, bilerek veya bilmeyerek bir kimsenin sakat kalmasına sebep olan insanlar tarafından maddi bazı imkanlar sağlanmak suretiyle bir derece onların huzuruna katkı sağlandığı kabul edilmektedir.

Şimdi hiçbir yönüyle kıyaslanamaz bir farkla ebedi bir cennet hayatını vermek, her türlü manevi yarayı iyileştirecektir. Bir saat içinde işkence yapılarak zalimce öldürülmesine mukabil, milyarlar sene en mutlu bir hayatı temin etmek, ölümsüz bir yerde sonsuza dek sürecek bir mutluluk temin etmek, şüphesiz bütün dünyadaki sıkıntıları unutturacak bir mükâfattır.

Kaldı ki, her şeye gücü yeten Allah cennete koyduğu insanlardan sıkıntı verecek bütün hatıraları silebilecektir. Bütün yaraları tedavi edebilecektir. Huzurun yeri olan cennette huzursuzluk unsurlarına asla yer vermeyecektir. Bu konuda bir çok ayet ve hadis vardır.

Kaynak : https://sorularlaislamiyet.com/alla...z-edilmesine-izin-vermesi-nasil-aciklanabilir

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Evrende yaşam oranının çok düşük olması (dünya dan başka yaşam alanları olduğunu varsayıyorum yoksa bile bu daha da düzensiz olduğunu gösterir).
Evrenin kaotik olması ve canlılığın %95 inin hayatta olamaması evrenin ve dünyanın kaos olduğuna güzel örneklerdir.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Agnostik olduğunu sanan deist konuştu...

Herhalde kötülük problemiyle müslimlikten uzaklaştın yoksa hayla bir bedeviydin. Bir de yok mükemmelmiş de yok kusursuz muş da yahu ben bu deistleri anlamıyorum müslimlerden tek farkları normal puta inanmak. Onlar da daha ilkel versiyon olan arap putuna inanıyor. Artık şu putları yıkın.

NickelBack

☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Agnostik olduğunu sanan deist konuştu...

Herhalde kötülük problemiyle müslimlikten uzaklaştın yoksa hayla bir bedeviydin. Bir de yok mükemmelmiş de yok kusursuz muş da yahu ben bu deistleri anlamıyorum müslimlerden tek farkları normal puta inanmak. Onlar da daha ilkel versiyon olan arap putuna inanıyor. Artık şu putları yıkın.
Eleştirilerin için teşekkür ediyorum kendini agnostik sanan ateist, yahu put put deyip duruyorsun hala kendi düşünceni ateist yazamamışsın bu düşüncenin neresi agnostik yoksa sen bi yaratıcının olabileceğini düşünüyor musun hayır düşünüyorsan yazdıklarınla hiç uyuşmuyor söylim ya da ateist yazmaya cesaretin mi yok ya da bu sitedeki kullanıcıların genel problemi olduğu için ben de ayak uydurayım mı dedin, bilim bilim diye gem vuruyorsunuz ya bilim adına ne yaptınız acaba veya ne üretiyorsun yapıyorsan da söyle utanayım şurada buna gönüllüyüm bilesin kusura bakma hoşgörüden uzakta tamamen alaycı uslübuyla yazan bir kişinin bilim adına da insanlık adına da yararlı bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum çünkü daha iletişim kurmaktan uzaktasın..

Charles Dawkins

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Eleştirilerin için teşekkür ediyorum kendini agnostik sanan ateist, yahu put put deyip duruyorsun hala kendi düşünceni ateist yazamamışsın bu düşüncenin neresi agnostik yoksa sen bi yaratıcının olabileceğini düşünüyor musun hayır düşünüyorsan yazdıklarınla hiç uyuşmuyor söylim ya da ateist yazmaya cesaretin mi yok ya da bu sitedeki kullanıcıların genel problemi olduğu için ben de ayak uydurayım mı dedin, bilim bilim diye gem vuruyorsunuz ya bilim adına ne yaptınız acaba veya ne üretiyorsun yapıyorsan da söyle utanayım şurada buna gönüllüyüm bilesin kusura bakma hoşgörüden uzakta tamamen alaycı uslübuyla yazan bir kişinin bilim adına da insanlık adına da yararlı bir şey yapabileceğinizi düşünmüyorum çünkü daha iletişim kurmaktan uzaktasın..
Ateist yazmaya cesaretim mi yok. Benim mi cesaretim yok!!
Güldürme deist beni. Ven agnostik ateistim yani negatif ateiste oldukça benziyor görüşlerim. Ayrıca agnostiklerden tanrıların olmasına imkan tanımayan ancak yaratıcılara biraz daha mantıklı bakan var.

Ateizm ve agnostizm savunmak da bilime hizmettir. Insanların sekulerlesmesini ve bilime yönelmelerini sağlıyoruz. Ileride ne olur bilemem ancak.

Peki sizin hem islamı ve deizmi savunmanıza ne demeli?

İletişimde put demem neden rahatsız ediyor? Gerçekleri söyledim sana ancak sen benim dediklerime cevap yerine kişiliğime yanıt yazıyorsun. Önce ne diyeceğini söyle gerçekler karşısında. Ve düşünceni deist yap...

NoTThingLosE

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İletişimde put demem neden rahatsız ediyor? Gerçekleri söyledim
Put ne demek önce ona bir bakalım: ''kimi ilkel toplumlarda, doğaüstü gücü ve etkisi olduğuna inanılan, tanrı olarak tapılan, genellikle canlı bir varlığı, özellikle insanı gösteren, tahtadan, taştan, topraktan yapılmış yontu.'' Senin dediğin hesapta ''gerçekler'' e uygun değil gibi? O.O

Üst Alt