Evrenin hiçlikten meydana gelmesi ile alakalı

vvolowizard

Çaylak
Düşünce
Tengrici
Heveslenmiş olabilirsiniz böyle bir tartışma yeniden açıldı diye fakat ben kitap önerisi alacaktım bu konu ile ilgili :D. Evet önerebileceğiniz kitaplar var mı evrenin dokusu ve fizik yasaları ile ilgili? (false vacuum, casimir, sanal parçacıklar -fluktuasyon- vs..)

Hiç Yoktan Bir Evren ve Evrenin Dokusu - Brian Greene bildiklerimdir.

Moderatör tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konu henüz yeni ve tartışılıp olgunlaşmadı. Konu CERN deneyleri ile gündeme geldi. Hatırlarsanız CERN'in çalıştırılması ile ilgili endişeler ve mini karadelik yaratacağı iddiaları vardı. Hatta fizikçilerin önce düşük güçle çalıştırması, korktukları ve temkinli davrandıkları söylentilerine yol açtı.

Fakat fizikçilerin amacı karadelik oluşup dünyayı yutması değil, CERN'in kendine zarar vermesi idi. Gerçekten büyük iş, bir proton demetine bir tren katarı kadar enerji yüklüyor ve çarpıştırıyorsunuz. Bunun için dünyanın en büyük süper mıknatıslarını kullanıyorsunuz.

Bu deneylerde alt parçacık sağanakları oluşuyor. Daha alt parçacıklar keşfediliyor ve maddenin derinine iniliyor. Fakat ilginç bir şey daha keşfedildi: Sanal parçacıklar. Bunlar o kadar kısa süre var oluyorlardı ki, bu yüzden bu ad verilmişti. Femtosaniye içinde geri yok oluyorlar.

Fakat bazen kalıcı olanlar oluyor. Şimdi kuram şu: Uzay dokusunda kuantum dalgalanmalar oluyor ve sanal parçacıklar ortaya çıkıp hemen kayboluyor. Fakat CERN'deki gibi bazıları kalıcı oluyor. Böylece sürekli yeni madde oluşuyor. Kanıt var mı, ben henüz duymadım. Brian Greene kanıt gösterebiliyorsa okuyalım. Henüz okumadım.

CERN Higgs parçacığını bulduktan sonra bakıma alındı. Yenilenip güçlendiriliyor. Deneylere devam edecek.

mad hatter

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Kitap: Void: The Strange Physics of Nothing
Yazar: James Owen Weatherall

Türkçesi yok, kitap da oldukça yeni ve fazla popüler değil, ama tam istediğiniz konu...

Yazan tarafından düzenlendi:

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani anlaşılan o ki boşluk, hiçlik diye bir şey yok. Uzay/zaman/madde/enerji bunlar aynı şey ve bir doku bu. Bu doku sonsuz.

Bu böyle olmasa zaman göreli olmaz ve kütleler uzayı bükmezdi. Çok küçük, en küçük ölçekte kuantum sıçramalar dokuyu düğümlüyor ve sanal parçacıklar oluşuyor. Bazen bu sanal parçacıklar gerçek parçacıklar olarak kalıcı oluyor. Makro ölçekte ise evrenler ortaya çıkıyor.

Kuantum altı sicimlerde oluşan düğümlerin kuantum parçacıkları oluşturması yani. Öngörülen bu. Daha kuantumu çözememişken bunu elbette kanıtlayamadık ama son kuram bu yani. Düğüm, bir membran ve membranın titreşimi bir hacim oluşturuyor, madde algılanabilir hale geliyor.

Son konular