Evrenselci, Gelenekçi İslam'a göre Müslümanların robotlara, "cyborg"lara, yapay zekaya ve transhümanizme karşı tutumu ve bu tutumun kaynağı nedir?

Knightwalker

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Tarihselci
Siborg (İngilizce: Cyborg = "cybernetic organism"), biyolojik ve yapay (örneğin elektronik, mekanik veya robot) kısımları olan varlıklara verilen isimdir. Sibernetik organizma teriminin kısaltılmasıdır. Amerikalı bilim insanları Manfred Clynes ve Nathan S. Kline tarafından 1960 yılında icat edilen terim, ikilinin uzayda kendi kendini düzenleyen insan-makine sistemlerinin avantajlarını anlattıkları bir makalede kullanıldı.

Transhümanizm, insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin artırılması, yaşlanma ve hastalanma gibi arzu edilmeyen veya gereksiz görülen yönlerinin ortadan kaldırılması amacıyla teknoloji ve bilimden faydalanılması gerektiğini öne süren uluslararası bir entelektüel ve kültürel harekettir. Transhümanist düşünürler, bu amaçla insan geliştirme tekniklerinin ve yüksek teknolojinin kullanılması imkânlarını ve muhtemel sonuçlarını tartışırlar.

Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti. İngilizce artificial intelligence kavramının akronimi olan AI sözcüğü de bilişimde sıklıkla kullanılır. Yapay zekâ çalışmaları genellikle insanın düşünme yöntemlerini analiz ederek bunların benzeri yapay yönergeleri geliştirmeye yöneliktir.

Robot, otonom veya önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektro-mekanik bir cihazdır. Güncel tanımı ile robotlar, elektronik ve mekanik birimlerden oluşan, algılama yeteneğine sahip olan ve programlanabilen cihazlardır. Başka bir tanımla robotlar, canlıların işlevlerini ve davranışlarını taklit edebilen, fiziksel yeteneklere ve yapay zekâya sahip, disiplinler arası öğeler içeren mühendislik ürünleridir.

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Kur'ancı
Konuyla ilgili olarak basit bir tanım vereceğim. Gerisi size kalmış.
İslam'a göre sorumlu olan şey insan değil, "nefs"dir. Arapça anlam farkı olan bu iki kelimeyi gündelik hayatta bir birlerine o kadar çok karıştırmışlar ki, sanki eş anlamlı gibi kullanılır olmuş. Oysa "nefs" bilinç sahibi, farkında olan, zihinsel ve bilinç sahibi olan varlık diyelim. En azından ben şimdiye kadarki okumalarımdan bunu anladım. İnsan ise daha çok bedeni kast eder.

DemoKratos

Vl ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Nefis çok çarpıtılıyor. Sanki insanın özel şeytanıymış algısı yaratılıyor. Öyle bir şey yok. Nefs kendi demektir.

Bir ara muslim bir arkadaşla çarşıdaydık. Bu birden durdu ve "yaaa yaaa ne kadar doğru" dedi. Ne diyor lan bu dedim. Baktım dönerciye bakıyor. Tamam da doğru olan neymiş yahu diye dikkatli baktım. Vitrinde şöyle bir yazı vardı: NEFİS DÖNER.

Bunların var ya kafa gidik. Nereye baksalar din görüyorlar. Hani Şarlo filmi vardır, seri üretimde akşama kadar çalışmaktan fabrikadan çıkarken de eli anahtarlı çıkıyor ve her şeyi somun zannedip sıkmaya çalışıyor!

Son konular