Evrim bilimsel bir gerçek mi ?

AteistPeygamber

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Beş satır cevap yazdım; sonra sana harcanan vaktime acıdım sildim. Bilgin olsun. :D

Hayatımdan beş dakika çaldın.

Moderatör tarafından düzenlendi:

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Yav ben bu tiplere kızmıyorum bile de açıklamaya çalışanlara kızıyorum. Manyak mısınız siz? Sussanıza işte. Böylece kendi kendine konuşur biter. Daha sorudan hatta anlamadıysanız ilk cümleden belli açıklamanın ne olduğu yav.

Yok kanka evrim diye bir şey yok. Hayal ürünü hepsi. Ben de aslında yoğum, sen de yoğsun.

Plütoncu

☆☆☆
Denetmen
Düşünce
Ateist
Yav ben bu tiplere kızmıyorum bile de açıklamaya çalışanlara kızıyorum. Manyak mısınız siz? Sussanıza işte. Böylece kendi kendine konuşur biter. Daha sorudan hatta anlamadıysanız ilk cümleden belli açıklamanın ne olduğu yav.

Yok kanka evrim diye bir şey yok. Hayal ürünü hepsi. Ben de aslında yoğum, sen de yoğsun.
Olsun, biz yine açıklayalım. Bana bir zararı yok yazıyorum geçiyorum, belki yazan arkadaş okuduğunda kafasında bir şeyler değişir bilemeyiz.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Olsun, biz yine açıklayalım. Bana bir zararı yok yazıyorum geçiyorum, belki yazan arkadaş okuduğunda kafasında bir şeyler değişir bilemeyiz.
Şimdi tecrübeyle sabit. Yazıdan belli değişmeyeceği. Yine de sen bilirsin. Geçen biri bana -bak bana altını çiziyorum bu kelimenin- makale oku, araştır dedi. Bu kadar da haddini bilmeyenler çıkabiliyor işte. Yetmedi, olduğunu kanıtla dedi. 🤣

Keduşa

Çaylak
Düşünce
Kabalist
Evrim, kesinlikle bilimsel bir gerçektir. Bir hakikattir.. Evrim teorisinin kurucusu Charles Darwin'dir.. Fakat evrim teorisini oluşturmadan önce bir çok kadim felsefeden nasiplendi.. Bir çok Yunan filozoflarını okudu, Hint metinlerini okudu.. Çoğunlukla kabalada okudu...

Evrim denilen teori Darwin ile başlamaz. Kabalistler binlerce yıl önce yazmışlar bunu.. Yaradılış maymundanda öte cansız seviyeden başlar diye yazmışlardır.. Bütün yaradılış cansız seviyeden başlar.. Daha sonra cansız seviye tamamen bittikten sonra bitkisel seviye başlar.. Hatta ara seviyelerde vardır denilir.. Cansız seviye ile bitkisel seviye arasında mercanlar vardır.. Bitkisel seviye ile hayvansal seviye arasında tarla köpeği vardır diye binlerce yıl önce yazmışlardır.. Darwin henüz portakalda vitamin bile değilken yazılmıştır tüm bunlar.. son olarak hayvan ile insan arasında şebek vardır diye yazılmıştır.. Bu yeni bir teori değil arkadaşlar.. Sufiler bile yazmış bunu.. Müslüman deyip beğenmediğiniz o adamlar bile yazmış bunları.. İhvan-us sefa risalelerini okuyun... Tamamını değil sadece ilk risaleyi bile okusanız ne demek istediğimi anlarsınız..

Evrim teorisi orijinal, yeni, modern bir teori değildir.. Kökleri çok eskilere dayanan bir hakikattir evrim teorisi...

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Evrim bilimsel bir gerçek. Nokta.
Peki adaptasyonun milyon yıllar sürdüğünü düşün.
Kökleri çok eskilere dayanan bir hakikattir evrim teorisi...
Yazmıştık:
Değişim anlamındaki evrim tabii ki vardır ve İslamla çelişen bir tarafı yoktur ama dinozorun kuşa, maymunun insana dönüşmesi gibi büyük çaplı evrimleşme bilimsel olarak imkansız hayali bir VARSAYIMdır. Bu yüzden ben kainatta var olan ama belli sınırlar içerisindeki küçük değişimlere mikroevrim, dinozorun kuşa dönüşmesi gibi büyük değişimlere makroevrim diyorum. Mikroevrim bilimsel bir gerçektir ve İslamla çelişmezken, makroevrim bilimsel olarak imkansız hayali bir VARSAYIMdır.

Bir şeyin bilimsel olarak doğru kabul edilebilmesi için gözlemlenebilmesi ve her seferinde deneylerin aynı sonucu vermesi gerekir.

Gözlem olarak canlılardaki fizyolojik vs benzerliği gösteriyorlar. Oysaki bu benzerliklerin yaratılışta da mantıklı açıklaması var. Tek açıklama ortak atadan gelme olmadığı için benzerlik delil olarak kabul edilemez. Hem de fiziksel benzerliğe göre yapılan sınıflandırmanın yanlış olduğunu bugün bilimsel olarak biliyoruz. Demek ki benzerlik yakın akrabalık göstergesi değil. Gözlem olarak canlılar arasında genetik benzerlik delil olarak gösteriliyor. Oysaki iki sölekant türü arasındaki genetik benzerlik şempanze ve insan arasındakinden daha az. Bilimsel olarak iki sölekant türünün daha yakın akraba olduğu kesin. Sölekant gibi başka canlılar da var. Bilimsel kanıtın temel özelliği olan her seferinde aynı sonucu verme özelliği kanıt olarak gösterilen genetik benzerlik için geçerli değil. Demek ki genetik benzerlik de kanıt olarak kabul edilemez; çünkü yanıltıcı sonuçlar da verebiliyor. Ellerinde bir tek mikroevrimi doğrulayan deney ve gözlemler kaldığı için büyük bir sahtekarlık ve demagoji örneği olarak mikroevrim kanıtlarını makroevrime de kanıtmış gibi sunmak kalıyor. Buna gerekçe olarak da mikroevrimlerin birikerek kaçınılmaz olarak makroevrimi netice vereceği VARSAYIMını gösteriyorlar. Oysaki iki sölekant türünde mikroevrimler şempanze ile insandan daha fazla birikmiş ama makroevrimi netice vermemiş. Bakteriler 20 dakikada yeni nesil veriyor. Buna rağmen onlarca yıldır laboratuvarda bakterilerin genetik yapıları değiştirilip mikroevrim biriktirilmesine rağmen makroevrim olmuyor. Mikroevrimlerin birikerek makroevrimi netice vermediğini gösteren bu kadar çok deney ve gözlem varken makroevrimi netice veren tek bir deney ve gözlem yok. Demek ki mikroevrimlerin birikerek makroevrimi netice vermesi hayali VARSAYIMI yanlış.

Son olarak bu kadar bilim adamının makroevrimi savunduğunu iddia ederek kendileriyle çelişiyorlar. Müslümanları olaylara dogmatik değil bilimsel bakmaya davet edenler, kendi akıllarını makroevrimi savunan bilim insanlarına kiraya verip onları tartışılmaz dogma haline getiriyorlar. Bir şeyi sırf birileri öyle diyor diye doğru kabul etmek apaçık dogmatik bir bakış açısıdır.
Daha detaylı bilgi için arzu edenler linki inceleyebilir:
Tanrı kendi kitabını koruyamıcak kadar güçsüz mü?
Nerde atar mısın?
Korumak istediği halde koruyamasaydı bu soru mantıklı olurdu ama korumak istediğini siz uydurdunuz.

İslam'a göre Kuran haricinde böyle bir vaad yok. :)
Çağa ayak uydurmak meseleyse kuran da uyduramıyor.
Kuran çağların modasına ayak uydurmak zorunda değil. Kuran değişmeyen evrensel hakikatleri anlatır. Yani çağlar üstü bir mesaj sunar.

Ephesus

☆☆
Denetmen
Düşünce
Bağımsız
Yazmıştık:

Korumak istediği halde koruyamasaydı bu soru mantıklı olurdu ama korumak istediğini siz uydurdunuz.

Kuran çağların modasına ayak uydurmak zorunda değil. Kuran değişmeyen evrensel hakikatleri anlatır. Yani çağlar üstü bir mesaj sunar.
Sen ne sanıyorsun, bir anda maymunun insan; dinozorun tavuk olduğunu mu? Çünkü yazdıklarından bu çıkıyor.

• Beğen
Tepkiler: Efe

bilgelikyolunda

ll ☆
Yazar
Düşünce
Sünni
O zaman ebedi değil. Bu arada cidden özlemişim seni.
Çağlar üstü ne demek bir araştırın isterseniz. :)

Özlenmek güzeldir, teşekkür ederim.
Sen ne sanıyorsun, bir anda maymunun insan; dinozorun tavuk olduğunu mu? Çünkü yazdıklarından bu çıkıyor.
Siz maymunun insan, dinozorun tavuk olduğu iddiasını dogma haline getirip sorgulamadığınız için bunun ani mi yavaş yavaş mı olduğunu soruyorsunuz.

Oysaki ben sizi iddianı doğruluğunu sorgulamaya davet ediyorum.

Hardcore

Süresiz Yasaklı
Düşünce
Kur'ancı
Yazmıştık:

İ
Yazmıştık:

Kur an'da öyle bir iddia olması onu gerçek kılar mı ? Emeviler madem kötü ise bu Kur an'ı değiştirmiş olmazlar mı ? Bu ayeti eklemişlerdir. Beyin varsa az düşün. Emevileri seven tarafsan o farklı ki zaten Arap sevicisisin.

TENTEN

☆☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Bağımsız
Evrim aldatmaca diyenler şimdi korona mutasyona uğramış diye kafa şişiriyorlar.🙂
Afrika, İngiliz, Brezilya gibi mutasyonları varmış.

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Yoo. İçeriden bildiriyorum. Evrim yoktur. Allah'ın sopasıyla o iş görülüyor. Ol der olur falan. Evrim de ne?

mad hatter

☆☆
Deneyimli
Düşünce
Agnostik
Bilimsel teori dediğiniz şeyi insanlar kıçından sallayarak üretmez. Binlerce farklı alandan elde edilen bilgiler sistemli şekilde harmanlanır ve teori kendiliğinden oluşur.

Evrimi yanlışlayan (ki günümüzde bilimsel metodun kabul edilen temel ilkesi budur: yanlışlanabilirlik) tek bir bilgi kırıntısına, gözleme, veriye rastlanmamıştır.

Yazan tarafından düzenlendi:

Son konular