Ey Müslümanlar, cevap verin! - Yaratmak ve İmtihan Etmek Üzerine

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,886
Tepki puanı
3,139
Düşünce
Ateist
Tanrı için zamansal kavramlar geçmiş gelecek vs kullanılamaz. Bu tarz akıl yürütmeler bu yüzden Tanrı için doğru sonuçlara bizi götürmez
Bunlar elbette senin hüsnü kuruntuların, çünkü taptğın tanrı bizimle muhabbet(!) etmeye yelteniyorsa, bizim için geçerli(!) olanlar onun için de geçerlidir. Anladığını zannetmem.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Yavuz Selim

Yazar
Mesajlar
106
Tepki puanı
75
Düşünce
Agnostik
İnsana aslında olmayan bir varlık demeniz Yaratıcıyı inkar etmenin insanı ne kadar saçmalamaya götürebileceğinin sınırı olmadığını gösteriyor.
Yaratıcıyı inkâr etmek ne alaka :D
Her şey neticesine göre değerlendirilir. Neticede adalet yerini buluyor ve iyiler sonsuz mutluluğa ulaşıyorsa bu sistemin neticesi iyidir, dolayısıyla sistem de iyidir, dolayısıyla sistemin Yaratıcısı da iyidir.
Tamam işte adam da onu söylüyor.
Yazmıştık:

İnsanın özgür iradesiyle hareket ettiklerinin ispatı onlar. Ayrıca bu insanlar da kendileri şuurlu olarak yapmak istemeseler de Allahın farklı isim ve sıfatlarını yansıtıyorlar.

Gübrenin gülün gelişmesine faydası olduğu gibi kötülerin de iyilerin gelişmesine faydası var. Netice itibariyle gübre var diye sistem kötü olmaz. Kötüler kendilerine verilen Gül olabilecekleri potansiyeli gübre olmak için kendi özgür iradesiyle tercih edenlerin gübre muamelesi görmesi kötülük değildir, adalettir.

Kişinin dünyaya gelmesi suç değil ve bu yüzden cezalandırılmıyor. Kişinin kendisine iyilik için verilen potansiyeli kötülük için kullanması suçtur.
Cevap vermiştik: Din Üzerine Yargılanma ve "You Send Yourself To Hell".
Delilleri görmemiş insanlar Yaratıcının isminin Allah olduğunu bilmekle zaten sorumlu değildir. Delilleri gördüğü halde bile bile inkar edenler de elbette ki gerçekleri görünce kabul eden erdemli insanlarla bir tutulamazlar. Bu adaletin gereğidir.
Pardon ama Kur'an'ın neresinde yazıyor bu :D
Bi' de diyelim ki yazdı, hakikatten yalnızca delilleri görüp de kendine "Müslüman olmayı" yediremeyen insanlar cehenneme gidecek, bu allahın adaletsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Adamın büyüdüğü toplum "Müslüman olmayı" iğrenç görüyorsa ve kötü karşılıyorsa bu gayet olası ve normal bir durum, Din Üzerine Yargılanma başlıklı konuya geliyoruz tekrardan. Ayrıca, bu ebedî cehennemi hak eder mi? Etmez!
 

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,336
Tepki puanı
986
Düşünce
Sünni
Buraya getirilebilecek çok fazla yanıt var, bunlardan büyük ihtimalle en güzeli Din Üzerine Yargılanma.
İlgili başlıkta da yazdık:

Delilleri görmediyseniz İslam dininden sorumlu tutulmazsınız İslama göre.

Koşullar insan üzerinde tabii ki etkilidir ama insanın elini kolunu bağlayacak kadar mutlak olarak yönlendirmez. Aynı koşullardaki insanların biri iyi diğeri kötü olmayı tercih edebiliyor.

Konumuz İslam olduğuna göre değerlendirmemiz İslama göre olmalı.

İslama göre insan tercihlerinde özgürdür, bu yüzden tercihlerinin sonucunu görmesi adalete aykırı değildir.

Sonuç olarak İslamın bahsettiği sistemde adaletsizlik yok. İslam doğruysa Allah adaletsizlikle suçlanamaz. Dolayısıyla İslamda bir çelişki yok.

Anladığım kadarıyla size göre özgür irade yok. Özgür iradesi olmayan kişinin masum olduğunu, eylemlerinden sorumlu tutulamayacağını, bu yüzden cezalandırılamayacağını düşünüyorsunuz. Doğru mu anlamışım?
Sırf olmadığı zaman hiçbir şey kaybetmeyeceği için sahip olmaya çalışmak zaten mantıksız, allahın böyle bir mantıksızlık yapabileceğine inanıyor musun?
Allah bir şeye sahip olmaya çalışmaz. O zaten her şeyin sahibidir.
"Canı çıkası insan, o ne nankördür!" şeklinde ifadeler kullanan allah sence şikayetçi olmaktan münezzeh mi?
Allah şikayetçi değil. Sadece durum tespiti yapıp ilgili insanların konumunu ortaya koyuyor.
"You Send Yourself To Hell"
Burada ciddi mantık hataları var:

1-Allah soyguncu ile özdeşleştirilmiş. Oysaki Allah bizim olan bir şeyi zorla bizden almak istemiyor. Zaten kendisinin olan ve emanet olarak bize verilen şeyleri yine kendisinin istediği gibi kullanmamızı istiyor.

2-Allah katil ile özdeşleştirilmiş. Bu da yanlış. Çünkü insana hayatı veren Allah dilediği zaman emanetini geri alabilir.

3-Allah'ın tehdit suçu işlediği ve özgür iradenin bu suçu ortadan kaldırmayacağı anlatılmaya çalışılmış ama bu iddia da mantıksız. Çünkü kanunlar var diye insanların kötülük yapmamaları için tehdit edildiklerini iddia edip buna itiraz etmek mantık dışıdır. Sizin mantığınızla nerede hırsız, katil, tecavüzcü varsa hukukçulara tehdit suçu işledikleri için dava açsalar haklı olurlar, öyle mi? :)

4-En son delilleri olmayan bir varlığın tehdidi gösterilmiş ama bu da Allah için doğru değil. Çünkü bir Yaratıcının varlığının delilleri var. Aynı zamanda o Yaratıcının Allah olduğunun da delilleri var.

Yaratıcının varlığının delillerinden biri:

Sebepler sonsuza kadar geri götürülemez. Çünkü bu durumda en sondaki sonucun oluşması için sonsuz sebebin gerçekleşmesi gerekirdi. Bu da hiçbir zaman mümkün olmayacağı için en sondaki sonuç hiçbir zaman ortaya çıkamazdı. Demek ki sebepler sonsuza kadar geri götürülemez, bir ilk sebep olmalı. Bunda yanlış var mı?

İlk sebep varsa o ilk sebebin bir sebebi yok, o ilk sebebin varlığı kendinden ve o ilk sebebin öncesi yok yani ezeli. Bunda yanlış var mı?

İşte o ilk sebep neyse Yaratıcı odur ve buradan anlıyoruz ki Yaratıcının varlığı kendindendir, Yaratıcı ezelidir ve madde termodinamiğin ikinci yasasına göre madde ezeli olamayacağı için Yaratıcı madde ötesidir. Bunda yanlış var mı?

Gördünüz mü mevcut bilimsel veriler ışığında işletilen mantık kuralları bize Yaratıcının kesin var olduğunu söylüyor.

Kurandaki insan gücünü aşan mucizevi yönler Yaratıcının Allah olduğuna da delildir:

Gelecekten NET TARİH VEREREK bildirilen haberlerin TAMAMI doğru çıkan ikinci bir örnek yok.
Bu şekilde binlerce tevafuk olan ikinci bir kitap örneği yok
Kuranın belagatini aşmayı bırakın yetişebilen ikinci bir örnek yok
Bunu ispatlayamazsın.
Yukarıda Kuranın Allah kelamı olduğunu gösteren her delil aynı zamanda Allah'ın adil olduğuna da delildir.
Din Üzerine Yargılanma, yaptığın her fiil yaşadığın çevrene ve genlerine dayanıyor, bir insanı yaptıklarından dolayı suçlayamazsın.
Size göre çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyenlere ceza verilmemeli; çünkü bir insanı yaptıklarından dolayı suçlayamazsınız, öyle mi?
"Kafirlerin üzerine onları kışkırtan şeytanlar gönderdiğimizi bilmiyor musun?" (Meryem suresi (19), 83. ayet)
Hem kendisi kışkırtılması için şeytanlar gönderiyor, hem de kışkırtılırsa ona ceza veriyor :D
Çok adilmiş gerçekten.
Şeytan olmasa insanın seviyesi de hayvanlar gibi sabit olurdu. Oysaki şimdi insanlar meleklerden daha üstün seviyeye gelebilecek potansiyele sahiptir.

Ayrıca şeytan insana zorla bir şey yaptıramaz. Sadece davet eder, insan isterse günah davetine uyar istemezse uymaz.

Sonuç olarak tercih insana aittir ve insanın tercihlerinin karşılığını görmesi adalet ile çelişmez.
Adil değil zaten de diyelim ki adil, kazancı olmayan bir işi tanrı neden yapsın?
Sadece öyle murad buyurduğu için. Tanrıyı insan gibi düşünüp ona göre kritik etmek zaten mantıklı değil.
Hayır, adil olmadığı için böyle sonuçlar söz konusu.
Adil olmadığı sizin iddianız. Mucizevi yönlerle insanın gücünü aşan özellikleri olan gönderdiği Kuran isimli kitapta kendinin adil olduğunu söylüyor. Sırf siz öyle dediniz diye mucizevi yönleri olan kitaba değil neden size inanalım ki?
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,336
Tepki puanı
986
Düşünce
Sünni
Onun rızasını kazanmak uğruna, hergün 5 kere kıçını havaya ve kelleni yere koyarak.
İyi ki kendi rızasını böyle sağlıklı hareketlere bağlamış :)
Onun rızasını kazanmak uğruna, hayvanları boğazlayarak.
İyi ki kendi rızasını zaten ölecek veya yine kesilecek olan hayvanların etlerini fakirlere dağıtmaya bağlamış.
Onun rızasını kazanmak uğruna, insan ve kadın haklarını hiçe sayan bir ülkede (Suudi Arabistan) hac ritüelini yapmakta ısrar ederek. Yani boykot etmeyi hiç düşünmeyerek.
Kabe Suudi Arabistan dahil kimsenin mülkü değildir. Hac Allah için yapılır, Suudiler için değil ki Suudilere kızdık diye haccı boykot edelim :)
Onun rızasını kazanmak uğruna, kadınlara uygulanan eşitsizliğe göz yumarak.
Kadın ve erkekler hukuk karşısında eşitlerdir. Geri kalan şeylerde herkese eşit davranmak adaletsizliktir. Herkese kendi özel durumuna uygun davranmak adaletin gereğidir. Sonuç olarak erkekle kadın tabii ki mutlak eşit değillerdir. Kadının üstün olduğu erkeğin üstün olduğu farklı özelliklere sahiplerdir.
Ancak ben sizler gibi değilim, çünkü ben kişiliğimi henüz kaybetmedim.
Kişiliğinizin nasıl olduğu ölmüş bir bayanın arkasından o bayanın namusu ile alakalı fıkra üretmeniz veya bu fıkraya gülmenizden belli.
Bunlar elbette senin hüsnü kuruntuların, çünkü taptğın tanrı bizimle muhabbet(!) etmeye yelteniyorsa, bizim için geçerli(!) olanlar onun için de geçerlidir. Anladığını zannetmem.
Siz bilgisayardaki kodlarla iletişime geçebiliyorsunuz diye o kodlar üç boyutlu hale gelmiyor :)
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,336
Tepki puanı
986
Düşünce
Sünni
Yaratıcıyı inkâr etmek ne alaka :D
Yaratıcıyı inkara gerekçe olarak yazmış cümlelerini :)
Tamam işte adam da onu söylüyor.
İslam'a göre neticede adalet yerini buluyor ve iyiler sonsuz mutluluğa ulaşıyor. Sonuç olarak İslamda bahsedilen Allah'ın kötü olduğu iddia edilemez.
Pardon ama Kur'an'ın neresinde yazıyor bu :D
"Yolun doğrusu kendine apaçık belli olduktan sonra Resûlullah’a karşı çıkan ve müminlerin yolundan başkasını izleyen kimseyi saptığı yönde bırakırız ve onu cehenneme atarız. Orası varılacak ne kötü bir yerdir!"(Nisa 115)

"Biz bir resul göndermedikçe azap da etmeyiz." (İsra 15)
Bi' de diyelim ki yazdı, hakikatten yalnızca delilleri görüp de kendine "Müslüman olmayı" yediremeyen insanlar cehenneme gidecek, bu allahın adaletsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
Delilleri gördüğü halde gerçekleri inkar edip varlıklara iftira atmak suçtur. Suçlulara suçunun karşılığı olarak ceza verilmesi adaletin gereğidir. İnsana yakışan çevresinin kınamasına rağmen gerçeklerin yanında olma erdemi göstermektir. Çevresi hırsızlık yapmıyor diye birini kınayacak diye o kişi hırsızlık yaparsa ve bu suçun karşılığında cezalandırılırsa bu adaletsizlik mi olur? :)
Ayrıca, bu ebedî cehennemi hak eder mi? Etmez!
Her cehenneme giden ebedi kalmaz. Ebedi cezayı hak edenler ebedi kalır.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Yavuz Selim

Yazar
Mesajlar
106
Tepki puanı
75
Düşünce
Agnostik
İlgili başlıkta da yazdık:

Delilleri görmediyseniz İslam dininden sorumlu tutulmazsınız İslama göre.

Koşullar insan üzerinde tabii ki etkilidir ama insanın elini kolunu bağlayacak kadar mutlak olarak yönlendirmez. Aynı koşullardaki insanların biri iyi diğeri kötü olmayı tercih edebiliyor.

Konumuz İslam olduğuna göre değerlendirmemiz İslama göre olmalı.

İslama göre insan tercihlerinde özgürdür, bu yüzden tercihlerinin sonucunu görmesi adalete aykırı değildir.

Sonuç olarak İslamın bahsettiği sistemde adaletsizlik yok. İslam doğruysa Allah adaletsizlikle suçlanamaz. Dolayısıyla İslamda bir çelişki yok.

Anladığım kadarıyla size göre özgür irade yok. Özgür iradesi olmayan kişinin masum olduğunu, eylemlerinden sorumlu tutulamayacağını, bu yüzden cezalandırılamayacağını düşünüyorsunuz. Doğru mu anlamışım?
Cevap verdim.
Allah şikayetçi değil. Sadece durum tespiti yapıp ilgili insanların konumunu ortaya koyuyor.
"Kahrolası insan!" gibi ifadeler de zaten şikayetçi olmadığını gösteriyor değil mi?
Burada ciddi mantık hataları var:
Dinliyorum.
1-Allah soyguncu ile özdeşleştirilmiş. Oysaki Allah bizim olan bir şeyi zorla bizden almak istemiyor. Zaten kendisinin olan ve emanet olarak bize verilen şeyleri yine kendisinin istediği gibi kullanmamızı istiyor.
Zorla almak istemeseydi cennet ve cehennemle zorla imtihana girmek OLMAZDI!
2-Allah katil ile özdeşleştirilmiş. Bu da yanlış. Çünkü insana hayatı veren Allah dilediği zaman emanetini geri alabilir.
Metaforu yanlış anlamışsın, allah katil ile özdeşleştirilmemiş.
3-Allah'ın tehdit suçu işlediği ve özgür iradenin bu suçu ortadan kaldırmayacağı anlatılmaya çalışılmış ama bu iddia da mantıksız.
Neden?
Çünkü kanunlar var diye insanların kötülük yapmamaları için tehdit edildiklerini iddia edip buna itiraz etmek mantık dışıdır. Sizin mantığınızla nerede hırsız, katil, tecavüzcü varsa hukukçulara tehdit suçu işledikleri için dava açsalar haklı olurlar, öyle mi? :)
Toplum sözleşmesi... İnsanlar bir araya geliyorlar ve kendilerine kötülük edilmesin diye, kötülük yapabilme hakkından vazgeçerek birtakım "tehditler" koyuyorlar ortaya, insanların kendi özgür iradesiyle olan bir şey bu. Birisi "kaardeşim ben istemiyorum kanun manun" derse isteyen herkesin ona istediğini yapma hakkı olur, çünkü onu koruyacak bir kanun kalmaz ki bunu yapabilir ama göze alması lazım :D
Yani insanlar gene kendi özgür iradesiyle buna karar verdi, ama pabucumun tanrısı bizi zorla bu imtihana sokmadı mı? Vee buraya geliyoruz: Din Üzerine Yargılanma.
4-En son delilleri olmayan bir varlığın tehdidi gösterilmiş ama bu da Allah için doğru değil. Çünkü bir Yaratıcının varlığının delilleri var. Aynı zamanda o Yaratıcının Allah olduğunun da delilleri var.
Delilleri olsun ya da olmasın, adam gerçekten göremiyor orada delil.
Yaratıcının varlığının delillerinden biri:

Sebepler sonsuza kadar geri götürülemez. Çünkü bu durumda en sondaki sonucun oluşması için sonsuz sebebin gerçekleşmesi gerekirdi. Bu da hiçbir zaman mümkün olmayacağı için en sondaki sonuç hiçbir zaman ortaya çıkamazdı. Demek ki sebepler sonsuza kadar geri götürülemez, bir ilk sebep olmalı. Bunda yanlış var mı?

İlk sebep varsa o ilk sebebin bir sebebi yok, o ilk sebebin varlığı kendinden ve o ilk sebebin öncesi yok yani ezeli. Bunda yanlış var mı?

İşte o ilk sebep neyse Yaratıcı odur ve buradan anlıyoruz ki Yaratıcının varlığı kendindendir, Yaratıcı ezelidir ve madde termodinamiğin ikinci yasasına göre madde ezeli olamayacağı için Yaratıcı madde ötesidir. Bunda yanlış var mı?

Gördünüz mü mevcut bilimsel veriler ışığında işletilen mantık kuralları bize Yaratıcının kesin var olduğunu söylüyor.
VAAY BEE, tamam yaratıcı var dedik, sonra?
Kurandaki insan gücünü aşan mucizevi yönler Yaratıcının Allah olduğuna da delildir:

Gelecekten NET TARİH VEREREK bildirilen haberlerin TAMAMI doğru çıkan ikinci bir örnek yok.
Bu şekilde binlerce tevafuk olan ikinci bir kitap örneği yok
Kuranın belagatini aşmayı bırakın yetişebilen ikinci bir örnek yok
Propagandaaaaa!!!!!!???!!! 1 tane hata bütün bu sözde delillerin üzerinde gelir.
Yukarıda Kuranın Allah kelamı olduğunu gösteren her delil aynı zamanda Allah'ın adil olduğuna da delildir.
Sayılır.
Size göre çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyenlere ceza verilmemeli; çünkü bir insanı yaptıklarından dolayı suçlayamazsınız, öyle mi?
Vicdanım sızlayarak da olsa, evet. Çünkü yapabileceğimiz en rasyonel şey o.
Şeytan olmasa insanın seviyesi de hayvanlar gibi sabit olurdu. Oysaki şimdi insanlar meleklerden daha üstün seviyeye gelebilecek potansiyele sahiptir.

Ayrıca şeytan insana zorla bir şey yaptıramaz. Sadece davet eder, insan isterse günah davetine uyar istemezse uymaz.
yaw he he
Sonuç olarak tercih insana aittir ve insanın tercihlerinin karşılığını görmesi adalet ile çelişmez.
Ya sabır...
Sadece öyle murad buyurduğu için. Tanrıyı insan gibi düşünüp ona göre kritik etmek zaten mantıklı değil.
Kur'an'a bakınca insana benzer bir tanrı görüyorum zaten, insana benzemesini geçtim "şikayetçi olması" bile yeterli ki oluyor da.
Adil olmadığı sizin iddianız. Mucizevi yönlerle insanın gücünü aşan özellikleri olan gönderdiği Kuran isimli kitapta kendinin adil olduğunu söylüyor. Sırf siz öyle dediniz diye mucizevi yönleri olan kitaba değil neden size inanalım ki?
Çünkü bizim o "mucizevi delil" dediğiniz şeylerden daha kuvvetli delillerimiz ve daha kuvvetli argümanlarımız var. 1 yanlışa, bütün delilleriniz çöp olmuyor mu ne de olsa?
 

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,886
Tepki puanı
3,139
Düşünce
Ateist
İyi ki kendi rızasını böyle sağlıklı hareketlere bağlamış :)
İyi ki kendi rızasını zaten ölecek veya yine kesilecek olan hayvanların etlerini fakirlere dağıtmaya bağlamış.
Kabe Suudi Arabistan dahil kimsenin mülkü değildir. Hac Allah için yapılır, Suudiler için değil ki Suudilere kızdık diye haccı boykot edelim :)
Kadın ve erkekler hukuk karşısında eşitlerdir. Geri kalan şeylerde herkese eşit davranmak adaletsizliktir. Herkese kendi özel durumuna uygun davranmak adaletin gereğidir. Sonuç olarak erkekle kadın tabii ki mutlak eşit değillerdir. Kadının üstün olduğu erkeğin üstün olduğu farklı özelliklere sahiplerdir.
Kişiliğinizin nasıl olduğu ölmüş bir bayanın arkasından o bayanın namusu ile alakalı fıkra üretmeniz veya bu fıkraya gülmenizden belli.
Siz bilgisayardaki kodlarla iletişime geçebiliyorsunuz diye o kodlar üç boyutlu hale gelmiyor :)
Zırvalımışsın yine ve hălă Meyrem fıkrasının midene dokundugu nasıl da belli; mizah, espri ve insanlık yoksunu zat! Senin için dışın küflenmiş, çünkü çocuklara bile din satmaya utanmıyorsun. Evet; senin şöyle kenarda dikilme vaktin geldi. Tanrına söyle, buraya gelsin. Çaktırmadan bu noktayı makaslamışsın, görmedim zannetme. Aklınca uyanık geçineceksin.

Şu yazdıklarımı tıksırana kadar oku, çünkü başka türlü anlamayacaksın...
Tapmak nasıl mı olur?
- Onun rızasını kazanmak uğruna, hergün 5 kere kıçını havaya ve kelleni yere koyarak.
- Onun rızasını kazanmak uğruna, masum hayvanları boğazlayarak.
- Onun rızasını kazanmak uğruna, insan ve kadın haklarını hiçe sayan bir ülkede (Suudi Arabistan) hac ritüelini yapmakta ısrar ederek. Yani boykot etmeyi hiç düşünmeyerek.
- Onun rızasını kazanmak uğruna, kadınlara uygulanan eşitsizliğe göz yumarak.
vs. vs. vs.
Yani eğri oturup doğru konuşalım...tüm mevzu onu hoşnut tutmak, gerisini siktir et. Ancak ben sizler gibi değilim, çünkü ben kişiliğimi henüz kaybetmedim. Taptığın tanrı benden bir şeyler istiyorsa şayet, onu bir zahmet bana yönlendir. Gördüğüm kadarı ile benden kapı bucak kaçıyor.

Dipnot: Su sırıtkan emojilerini münasip bir yerine sok, çünkü pişkinlik yapmaya da utanmıyorsun.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,336
Tepki puanı
986
Düşünce
Sünni
Ben de ilgili başlıktaki cevabınıza cevap verdim:)
"Kahrolası insan!" gibi ifadeler de zaten şikayetçi olmadığını gösteriyor değil mi?
Yazmıştık:

Sadece durum tespiti yapıp ilgili insanların konumunu ortaya koyuyor.
Zorla almak istemeseydi cennet ve cehennemle zorla imtihana girmek OLMAZDI!
Allah bundan sonraki hayatınızda nerede yaşamak istediğinizi size soruyor. Sizin cevabınıza göre de ahirette kalacağınız yer belirlenecek. Kimseye zorla cenneti veya cehennemi seçtirmiyor. Cehennemi seçiyorsanız seçmeyin, itiraz etmeye hiç hakkınız yok.

Ayrıca Allahın bize emaneten verdiği şeyi zorla bile olsa almaya hakkı var. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz?:)
Metaforu yanlış anlamışsın, allah katil ile özdeşleştirilmemiş.
Metafordaki hırsız aynı zamanda bir katil, ne yanlış anlaması? :)
İnsanlar bir araya geliyorlar ve kendilerine kötülük edilmesin diye, kötülük yapabilme hakkından vazgeçerek birtakım "tehditler" koyuyorlar ortaya, insanların kendi özgür iradesiyle olan bir şey bu
Hani özgür irade yoktu? :)
Birisi "kaardeşim ben istemiyorum kanun manun" derse isteyen herkesin ona istediğini yapma hakkı olur, çünkü onu koruyacak bir kanun kalmaz ki bunu yapabilir ama göze alması lazım :D
Yani toplumun çoğunluğu insan haklarına aykırı bir kanuna onay verse o toplumda yaşayan erdemli bireylerin o kanuna itiraz ettiklerinde toplum itiraz edene istediğini yapabilir, öyle mi?
Delilleri olsun ya da olmasın, adam gerçekten göremiyor orada delil.
İnsan göremediğinden sorumlu tutulmaz İslam'a göre
VAAY BEE, tamam yaratıcı var dedik, sonra?
Madem Yaratıcı var, neden halen düşünce kısmınızda agnostik yazıyor?
Propagandaaaaa!!!!!!???!!!
Linkleri okuduysanız ilgili linklere neresi neden yanlış yazınız.

Linkleri okumadıysanız ne olduğunu bilmediğiniz şeye kafadan propaganda demek önyargı göstergesidir. Önyargı da kişiyi dogmatikliğe götürür, yine de tercih sizin.
1 tane hata bütün bu sözde delillerin üzerinde gelir.
Aynı şey "sözde delil" iddianız için de geçerli.

Linkleri okuduysanız ilgili linklere neresi neden yanlış yazınız.

Linkleri okumadıysanız ne olduğunu bilmediğiniz şeye kafadan sözde delil demek önyargı göstergesidir. Önyargı da kişiyi dogmatikliğe götürür, yine de tercih sizin.

Yazdıklarım doğruysa bunlar bir insan gücünü aşar. Demek ki Kuran Allah kelamıdır. Allah kelamı olan Kuranda da hata olduğu iddia edilen şeylerin aslında hata olmadığı, hata olduğunu iddia eden kişilerin çarpıtma yaptığı böylece ortaya çıkar.
Vicdanım sızlayarak da olsa, evet.
Özgür iradenin varlığını reddetmek işte böyle çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyenlere ceza verilmemesi gerektiğini savunmak zorunda bırakır insanı.

Siz bunu savunabilirsiniz ama ben bunu reddediyorum. Size de bu savunuzun üstüne diyecek sözüm yok.
Kur'an'a bakınca insana benzer bir tanrı görüyorum zaten, insana benzemesini geçtim "şikayetçi olması" bile yeterli ki oluyor da.
Allah ile insanın ortak sıfatları olabilir. Bu durum her konuda insan ile Allahı kıyaslamanın normal olduğu, her sıfatının ortak olduğu anlamına gelmez. Çünkü ortak sıfatlar olmasına rağmen bile insanda bu sıfatlar sınırlı iken Allah'ın sıfatları sonsuzdur. Mesela insanda da ilim sıfatı vardır, Allah'ın da ama insan sınırlı şeyleri bilebilir ama Allah her şeyi bilir.

Allah'ın şikayetçi olduğunu siz uydurdunuz. Halbuki şikayetçi olmadan durum tespiti yapmış olması da mümkündür. Kendi uydurduğunuz şeylere mutlak doğru muamelesi yapamazsınız :)
Çünkü bizim o "mucizevi delil" dediğiniz şeylerden daha kuvvetli delillerimiz ve daha kuvvetli argümanlarımız var. 1 yanlışa, bütün delilleriniz çöp olmuyor mu ne de olsa?
Kuranın Allah kelamı olması aslında sizin elinizde var olduğunu zannettiğiniz delillerin hepsinin çarpıtma ve iftira olduğunu zaten ortaya koyuyor.

Yazdığımız mucizevi delilleri çarpıtmalarla çürütemezsiniz. Sadece yazdıklarımızın mucizevi olmadığını, insan gücünü aşmadığını ortaya koymanız gerekir. Bu da sadece ikinci bir örneğini göstermekle mümkündür. Onu da henüz gösterebilen çıkmadı.
 

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,336
Tepki puanı
986
Düşünce
Sünni
Zırvalımışsın yine ve hălă Meyrem fıkrasının midene dokundugu nasıl da belli; mizah, espri ve insanlık yoksunu zat! Senin için dışın küflenmiş, çünkü çocuklara bile din satmaya utanmıyorsun. Evet; senin şöyle kenarda dikilme vaktin geldi. Tanrına söyle, buraya gelsin. Çaktırmadan bu noktayı makaslamışsın, görmedim zannetme. Aklınca uyanık geçineceksin.

Şu yazdıklarımı tıksırana kadar oku, çünkü başka türlü anlamayacaksın...
Tapmak nasıl mı olur?
- Onun rızasını kazanmak uğruna, hergün 5 kere kıçını havaya ve kelleni yere koyarak.
- Onun rızasını kazanmak uğruna, masum hayvanları boğazlayarak.
- Onun rızasını kazanmak uğruna, insan ve kadın haklarını hiçe sayan bir ülkede (Suudi Arabistan) hac ritüelini yapmakta ısrar ederek. Yani boykot etmeyi hiç düşünmeyerek.
- Onun rızasını kazanmak uğruna, kadınlara uygulanan eşitsizliğe göz yumarak.
vs. vs. vs.
Yani eğri oturup doğru konuşalım...tüm mevzu onu hoşnut tutmak, gerisini siktir et. Ancak ben sizler gibi değilim, çünkü ben kişiliğimi henüz kaybetmedim. Taptığın tanrı benden bir şeyler istiyorsa şayet, onu bir zahmet bana yönlendir. Gördüğüm kadarı ile benden kapı bucak kaçıyor.

Dipnot: Su sırıtkan emojilerini münasip bir yerine sok, çünkü pişkinlik yapmaya da utanmıyorsun.
Kimin zırvaladığı, kimin mizah, espri ve insanlık yoksunu olduğu, kimin dışının küflendiği, kimin utanmaz olduğu, kimin aklınca uyanık geçindiği, kimin kişiliğini kaybettiği, kimin pişkinlik yaptığı ölmüş bir bayanın arkasından o bayanın namusu ile alakalı fıkra üretmeniz veya bu fıkraya gülmenizden belli.

Diğer lakırdınılarınızın cevabı yukarıda zaten var :)
 

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,886
Tepki puanı
3,139
Düşünce
Ateist
Birileri yine kendi kendine gelin güveyi olmuş.
Ortada ne bir yazılı tanrı kelamı var ne de tanrıya ait eylemler.
 

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,886
Tepki puanı
3,139
Düşünce
Ateist
Kimin zırvaladığı, kimin mizah, espri ve insanlık yoksunu olduğu, kimin dışının küflendiği, kimin utanmaz olduğu, kimin aklınca uyanık geçindiği, kimin kişiliğini kaybettiği, kimin pişkinlik yaptığı ölmüş bir bayanın arkasından o bayanın namusu ile alakalı fıkra üretmeniz veya bu fıkraya gülmenizden belli.

Diğer lakırdınılarınızın cevabı yukarıda zaten var :)
Zırvalayan elbette sensin ve bazı insanlar 10 kere okusa da ahmaklığını sıfırlayamaz.
Haliyle senin gibiler en azından 100 kere okumalı.
Neyi okumalı?
Aha şunu...
Zırvalımışsın yine ve hălă Meyrem fıkrasının midene dokundugu nasıl da belli; mizah, espri ve insanlık yoksunu zat! Senin için dışın küflenmiş, çünkü çocuklara bile din satmaya utanmıyorsun. Evet; senin şöyle kenarda dikilme vaktin geldi. Tanrına söyle, buraya gelsin. Çaktırmadan bu noktayı makaslamışsın, görmedim zannetme. Aklınca uyanık geçineceksin.

Şu yazdıklarımı tıksırana kadar oku, çünkü başka türlü anlamayacaksın...
Tapmak nasıl mı olur?
- Onun rızasını kazanmak uğruna, hergün 5 kere kıçını havaya ve kelleni yere koyarak.
- Onun rızasını kazanmak uğruna, masum hayvanları boğazlayarak.
- Onun rızasını kazanmak uğruna, insan ve kadın haklarını hiçe sayan bir ülkede (Suudi Arabistan) hac ritüelini yapmakta ısrar ederek. Yani boykot etmeyi hiç düşünmeyerek.
- Onun rızasını kazanmak uğruna, kadınlara uygulanan eşitsizliğe göz yumarak.
vs. vs. vs.
Yani eğri oturup doğru konuşalım...tüm mevzu onu hoşnut tutmak, gerisini siktir et. Ancak ben sizler gibi değilim, çünkü ben kişiliğimi henüz kaybetmedim. Taptığın tanrı benden bir şeyler istiyorsa şayet, onu bir zahmet bana yönlendir. Gördüğüm kadarı ile benden kapı bucak kaçıyor.

Dipnot: Su sırıtkan emojilerini münasip bir yerine sok, çünkü pişkinlik yapmaya da utanmıyorsun.
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Yavuz Selim

Yazar
Mesajlar
106
Tepki puanı
75
Düşünce
Agnostik
@kavak hakikatten ben de bıktım artık cevap vermekten, adam laf sokmak için yer arar gibi konuşuyor.
 

kavak

Vll ☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
5,886
Tepki puanı
3,139
Düşünce
Ateist
@kavak hakikatten ben de bıktım artık cevap vermekten, adam laf sokmak için yer arar gibi konuşuyor.
Durmak veya bıkmak yok, yola devam.
Onun gibilere ben hem gülüp geçiyorum hem de hak ettiği dilden onunla konuşuyorum. Şimdi yine iyi, eskiden neredeyse tüm iletilere ve konulara maydanoz oluyordu.😁
 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Yavuz Selim

Yazar
Mesajlar
106
Tepki puanı
75
Düşünce
Agnostik
Ben de ilgili başlıktaki cevabınıza cevap verdim:)
Ben de...
Yaz babam yaz.
Sadece durum tespiti yapıp ilgili insanların konumunu ortaya koyuyor.
"Canı çıksın o insanın, ne nankördür o!" evet knk durum tespiti yapıyor.
Allah bundan sonraki hayatınızda nerede yaşamak istediğinizi size soruyor. Sizin cevabınıza göre de ahirette kalacağınız yer belirlenecek. Kimseye zorla cenneti veya cehennemi seçtirmiyor. Cehennemi seçiyorsanız seçmeyin, itiraz etmeye hiç hakkınız yok.
%100.
Ayrıca Allahın bize emaneten verdiği şeyi zorla bile olsa almaya hakkı var. Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz?:)
Bilinçli varlıklara tanrı bile sahip değildir.
Metafordaki hırsız aynı zamanda bir katil, ne yanlış anlaması? :)
"Bruh moment" öyle bir andır ki...
Hani özgür irade yoktu? :)
Laf sokmak yerine demek istediğime odaklan bence, hatalar yapabilirim, tanrı değilim hoş :D
Yani toplumun çoğunluğu insan haklarına aykırı bir kanuna onay verse o toplumda yaşayan erdemli bireylerin o kanuna itiraz ettiklerinde toplum itiraz edene istediğini yapabilir, öyle mi?
Demokrasiye karşıyım.
İnsan göremediğinden sorumlu tutulmaz İslam'a göre
Ben imtihana kendi isteğimle girdiğimi görmedim, gördüysem de hatırlamıyorum ki aynı kapıya çıkıyor, o halde imtihanda değilim.
Madem Yaratıcı var, neden halen düşünce kısmınızda agnostik yazıyor?
Agnostiklik tanrıyla alakalı bir şey, ayrıca yaratıcının varlığı konusunda da %100 emin değilim.
Linkleri okuduysanız ilgili linklere neresi neden yanlış yazınız.

Linkleri okumadıysanız ne olduğunu bilmediğiniz şeye kafadan propaganda demek önyargı göstergesidir. Önyargı da kişiyi dogmatikliğe götürür, yine de tercih sizin.

Aynı şey "sözde delil" iddianız için de geçerli.

Linkleri okuduysanız ilgili linklere neresi neden yanlış yazınız.

Linkleri okumadıysanız ne olduğunu bilmediğiniz şeye kafadan sözde delil demek önyargı göstergesidir. Önyargı da kişiyi dogmatikliğe götürür, yine de tercih sizin.
1 yanlış bütün mucize iddialarınızı çöpe götürüyorsa benim delilleri incelemem mantıklı mı?
Yazdıklarım doğruysa bunlar bir insan gücünü aşar. Demek ki Kuran Allah kelamıdır. Allah kelamı olan Kuranda da hata olduğu iddia edilen şeylerin aslında hata olmadığı, hata olduğunu iddia eden kişilerin çarpıtma yaptığı böylece ortaya çıkar.
Aynen kankacım.
Özgür iradenin varlığını reddetmek işte böyle çocuk tecavüzcüleri dahil tüm aşağılık suçları işleyenlere ceza verilmemesi gerektiğini savunmak zorunda bırakır insanı.

Siz bunu savunabilirsiniz ama ben bunu reddediyorum. Size de bu savunuzun üstüne diyecek sözüm yok.
Tamam.
Allah ile insanın ortak sıfatları olabilir. Bu durum her konuda insan ile Allahı kıyaslamanın normal olduğu, her sıfatının ortak olduğu anlamına gelmez. Çünkü ortak sıfatlar olmasına rağmen bile insanda bu sıfatlar sınırlı iken Allah'ın sıfatları sonsuzdur. Mesela insanda da ilim sıfatı vardır, Allah'ın da ama insan sınırlı şeyleri bilebilir ama Allah her şeyi bilir.

Allah'ın şikayetçi olduğunu siz uydurdunuz. Halbuki şikayetçi olmadan durum tespiti yapmış olması da mümkündür. Kendi uydurduğunuz şeylere mutlak doğru muamelesi yapamazsınız :)
"Canı çıksın o insanın, ne nankördür o!"
Kuranın Allah kelamı olması aslında sizin elinizde var olduğunu zannettiğiniz delillerin hepsinin çarpıtma ve iftira olduğunu zaten ortaya koyuyor.
Yalnız elimizdeki deliller zaten allah kelamı olmadığını ispatlıyor bruh...
Yazdığımız mucizevi delilleri çarpıtmalarla çürütemezsiniz. Sadece yazdıklarımızın mucizevi olmadığını, insan gücünü aşmadığını ortaya koymanız gerekir. Bu da sadece ikinci bir örneğini göstermekle mümkündür. Onu da henüz gösterebilen çıkmadı.
Bilimde bir şeyin doğruluğuna dair ne kadar gözlem yaparsan yap, yanlış olduğuna dair bir bulgu olursa artık o yanlıştır. Kur'an'da yanlış bir şey bulursak, kalan 6235 ayete iman etmeye devam edemeyeceğimiz için Kur'an artık yanlıştır.
 

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆
Yazar
Mesajlar
13,336
Tepki puanı
986
Düşünce
Sünni
Bilinçli varlıklara tanrı bile sahip değildir.
Bu sizin temelsiz uydurmanız
Demokrasiye karşıyım.
Belli oluyor :)
Ben imtihana kendi isteğimle girdiğimi görmedim, gördüysem de hatırlamıyorum ki aynı kapıya çıkıyor, o halde imtihanda değilim.
İnsan yaratılmadan önce kendisine sorulmasını istemek safsatadır; çünkü sorulacak şey zaten yok.

Şu anda ölümden sonraki hayatınızda nerede yaşamak istediğiniz size soruluyor ve cevabınızla yaşayacağınız yeri siz seçiyorsunuz. Dolayısıyla tercihinizin sonuçlarını yaşayacaksınız. Şikayet etmeye hakkınız yok; çünkü siz seçtiniz
Agnostiklik tanrıyla alakalı bir şey, ayrıca yaratıcının varlığı konusunda da %100 emin değilim.
Sebeplerin sonsuza kadar geri götürülemeyeceğinden başlayarak Yaratıcının varlığını ispat etmiştik.

Yazdıklarım doğruysa demek ki Yaratıcı var, yazdıklarım yanlışsa neresi neden yanlış gösteriniz.

Peki Yaratıcı irade sahibi mi yani Tanrı mı?

Yaratıcı irade sahibi olmasaydı kendini etkileyip bir şey yaratmasına sebep olacak hiçbir şey olmadığı için hiçbir şey var olmazdı. Bir şeyler var. Öyleyse Yaratıcı irade sahibi yani Tanrı
1 yanlış bütün mucize iddialarınızı çöpe götürüyorsa benim delilleri incelemem mantıklı mı?
Kur'an'da yanlış bir şey bulursak, kalan 6235 ayete iman etmeye devam edemeyeceğimiz için Kur'an artık yanlıştır.
1-Yanlış olduğunu iddia ettiğiniz şeyler gerçekten yanlış mı bakmak lazım
2-Size göre yanlış bir şey var diye Tanrı yok olmaz ki, sadece size göre yanlış şey/şeyler söyleyen bir Tanrı olur.
3-Sizin mantığınızla biri de çıkıp der “tek bir mucize ile bütün yanlış olduğu iddiaları çöp oluyorsa yanlış iddialarını incelemem mantıklı olur mu?”
Yalnız elimizdeki deliller zaten allah kelamı olmadığını ispatlıyor bruh...
Neymiş o deliller?

Bakın ben kaçmıyorum, siz neden mucizeleri incelemekten kaçıyorsunuz?
 

Entropyy

lV ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,688
Tepki puanı
1,905
Düşünce
Ateist
Evet, yardım özgür iradeyle çelişmez ki :)
Çelişmez mi güzel

O zaman bir adam küçük bir çocuğa tecavüz etmeyi tercih etti.

Tam bunu gerçekleştirmeye başlayacak allah melek gönderdi adamı ordan aldı götürdü şimdi burda allah küçük çocuğa yardım etti bunda yanlış var mı :)

Ve özgür iradeyede müdahele yokmuş yersen :)

O zaman allah özgür iradeye müdahele etmeden de kötülüklere mani olabiliyor doğru mu?

:) :)
 

Entropyy

lV ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,688
Tepki puanı
1,905
Düşünce
Ateist
Sebeplerin sonsuza kadar geri götürülemeyeceğinden başlayarak Yaratıcının varlığını ispat etmiştik.
Edememiştin sebepleri şeyinin keyfine göre organize edemeyeceğini ispat etmiştik:)

 
Yazarı tarafından düzenlendi:

Yavuz Selim

Yazar
Mesajlar
106
Tepki puanı
75
Düşünce
Agnostik
Bu sizin temelsiz uydurmanız
Tanrının bilinçli varlıklara sahip oluşu da sizin uydurmanız o halde.
:)
İnsan yaratılmadan önce kendisine sorulmasını istemek safsatadır; çünkü sorulacak şey zaten yok.
Hayır safsata değil, insan bir beden olarak yaratılmadan önce ruhuna sorulabilirdi. Ayrıca bu olmadıysa bizi buraya fırlatan allah haksız oluyor.
Şu anda ölümden sonraki hayatınızda nerede yaşamak istediğiniz size soruluyor ve cevabınızla yaşayacağınız yeri siz seçiyorsunuz. Dolayısıyla tercihinizin sonuçlarını yaşayacaksınız. Şikayet etmeye hakkınız yok; çünkü siz seçtiniz
Ama bu sınava girmeyi ben seçmedim, şikayet etmeye ve isyan etmeye hakkım var, çünkü birisi beni buna girmem için zorladı.
Sebeplerin sonsuza kadar geri götürülemeyeceğinden başlayarak Yaratıcının varlığını ispat etmiştik.

Yazdıklarım doğruysa demek ki Yaratıcı var, yazdıklarım yanlışsa neresi neden yanlış gösteriniz.
Entropyyy buna cevap vermiş, bunu onunla tartış.
Peki Yaratıcı irade sahibi mi yani Tanrı mı?
İrade sahibi olunca tanrı olmuyor, tanrı olması için yaratabilmesi ve sonsuz irade sahibi olmasının dışında, bir de kusursuz olması gerekiyor.
Yaratıcı irade sahibi olmasaydı kendini etkileyip bir şey yaratmasına sebep olacak hiçbir şey olmadığı için hiçbir şey var olmazdı. Bir şeyler var. Öyleyse Yaratıcı irade sahibi yani Tanrı
İyi de kendisi var, hiçbir şey yok değil :D
1-Yanlış olduğunu iddia ettiğiniz şeyler gerçekten yanlış mı bakmak lazım
Doğru.
2-Size göre yanlış bir şey var diye Tanrı yok olmaz ki, sadece size göre yanlış şey/şeyler söyleyen bir Tanrı olur.
Yalan şeyler söyleyen bir tanrıysa allah, o zaman onun dinine inanmayacaksın, yalan söylüyor çünkü.
3-Sizin mantığınızla biri de çıkıp der “tek bir mucize ile bütün yanlış olduğu iddiaları çöp oluyorsa yanlış iddialarını incelemem mantıklı olur mu?”
Diyemez. Tek bir mucize ile bütün yanlışlık iddiaları çöp olmuyor.
Neymiş o deliller?

Bakın ben kaçmıyorum, siz neden mucizeleri incelemekten kaçıyorsunuz?
Kur'an'da Lut Kavmi
Göklerle Yerin Yaratılışı
Buralardan bi başla istersen.

19 bile bahsettiğin mucizelerden daha etkileyici ve inandırıcı :D
 

Son konular

Son mesajlar

Üst