"Ey Türk Faşisti!"

Ahmed

Üye
Mesajlar
66
Tepki puanı
15
Düşünce
Sünni
Aziz Nesin'in 1948 yılında Gençliğe Hitabe'ye uyarlayarak CHP'yi hicvettiği yazısı.

"Ey Türk Faşisti!

Birinci vazifen Türk matbaalarını yıkmak, makineleri ısırmak, demirleri dişleyip duvarlara saldırmaktır. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli, gazeteleri çamurlara serip, üzerlerinde ağzın köpürünceye kadar tepinmektir. Bu temel partinin hazinesidir..

Bir gün nümayiş yapmak için emir alırsan, bütün polisleri yanı başında bulacaksın.

Meydanlarda, kitaplarını yaktığın, namuslu insanlar, bütün dünyada eşi emsali görülmemiş şekilde işkenceye tabi tutulabilirler. Emniyet müdürlüğümüzde dövülebilir. Demir ahmet tarafından sövülebilir. Bütün malları mülkleri zaptedilmiş, matbaaları yakılmış, gazeteleri kapatılmış, evleri tarumar edilmiş, çoluk-çocuğu dağıtılmış, haneleri işgal, kendileri perişan edilmiş olabilir.

Bütün bu şartlardan daha elim ve daha vahim olmak üzere, Amerika’dan borç dahi alınabilir. hatta bu borç alınan paralar ziyafetlerde yenebilir.

Ey faşist yumurcakları! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi bütün bu yapılanları kafi görmeden, vazifen matbaaları yıkmak, makineleri ısırmak, namuslu vatanperverleri parçalamaktır. Muhtaç olduğun kazma, balta halk partisinin ambarlarında mevcuttur"

Aziz Nesin
 

Ahmed

Üye
Mesajlar
66
Tepki puanı
15
Düşünce
Sünni
Aziz Nesin'den bahsetmişsiniz. Bunu yazmamak olmazdı. :D
 

yeniçeri

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
927
Tepki puanı
617
Düşünce
Ateist
Onu bilmem ama Müslümanların ellerinde balyozlarla antik heykelleri asırlardır kırdığı tartışmasızdır. Ayrıca Türkiye gazetecileri hapse tıkmada Avrupa birincisi olmuştur.
 

Heretik

☆☆☆☆☆
ÖDG Üyesi
Mesajlar
863
Tepki puanı
383
Düşünce
Ateist
Ne olursa olsun "bana dokunmayan yılan bin yaşasın" misali umursamaz insanlar...
Onlar umutsuz vakadır.
 

Coolumsu

Üye
Mesajlar
148
Tepki puanı
34
Düşünce
Muvahhid
Çok güzel, zekice yazılmış, ironik bir yazı..

Aziz Nesin, inançsız olabilir ama onun gibi yaşayıp, dilinden dine, camiye ve onun değerlerine her türlü hakareti yapıp, düşmanlık eden, yaşayışı ateist ama bir de kendini çağdaş ve lafa gelince de biz müslüman değil miyiz? diye hönküren zihniyetten ya da dillerinden Hz.Ali'yi düşürmeyip onunla alakask olmayan lafta Alici, yaşayışta ateist olan zihniyetten de daha samimi.. Hiç değilse düşünen birisi. Düşünem insanlara saygım vardır..

Bu yüzden CHP içindeki, tabanındaki o samimiyetsizlere göre yine iyi söylemiş.. Samimiyetsiz olmak, içi dışı farklı olmak en kötüsü..

O tarz insanları hiç sevmiyorum. Halk Partisinin geçmişi, dindar, muhafazakar, liberal, sosyalist, komünist, aşırı ırkçı, sunni, alevi, nurcu, nakşi, demokrat, saltanatçı, hristiyan, yahudi, Türk, Kürt, Ermeni vs vs..

Hepsi için acı, baskı ve zorbalıktan başka bir şey içermiyor.. Öyle bir ezik zihniyet ki farklı gördüğü, muhalif olabilecek her türlü düşünen insanı susturmuş.. çok zavallı bir zihniyet.. Düşünceler karşı silah ile iple saldıranlardan daha zavallı kim olabilir ki?

Hiçlik zihniyeti.. Bu eziklik psikolojisi nedeniyle de bu ülkeye daha çok farklı partiler iktidar olacak, ama asla CHP olamayacak..

Şu ülkede hangi sorunu derinlemesine incele altından bu parti çıkıyor..
 
Üst