Makale Farklı fikirlere bakışımız

Farklı fikirleri duyduğumuzda veyahut okuduğumuzda ilk tepkimiz ne oluyor? Bizim fikrimize karşı bir fikir olduğundan dolayı direkt yargısız infaz mı yapıyoruz yoksa okuyup kendi kafamızda mihenge vurup doğru ve yanlış olduğunu tespit ettikten sonra mı kalbimize alıyoruz veya aklımıza? Kalbimize geçmesi belli konular için geçerli çünkü kalp mahiyetini bilemiyoruz aslında hiç bir şeyin mahiyetini bilmiyoruz bir atomun dahi. Aklımızdan devam etmek daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Forum gereği ele alacağım konu bir ilahın olmasını kabul eden taraf -ki ben bu taraftayım- bir taraf ise ret eden veya bilinmezlik diyen genel üç düşünceyi ele alıp devam edeceğim. Bu üç düşünce bir yerde ikiye düşüyor o yer ise bir bir ilahı kabul edip karşı gelen fikre veya düşünceye karşı olması gereken tutum -müslümanın tutumu olarak alacağım- ve ret eden kişinin yapması gereken tutum veya haller.

Forumda bir konu açıldı ve bir müslüman Allah'ın varlığına ve birliğine dair bir delil-ispat öne sürdü inanmayan kişilerin yapması gereken tavır şu değildir; Kafasında ki düşünceyi %100 kabul ederek karşı tarafa asabi ve sinirli bir atıfta bulunarak cevap vermesi bu ortamın kızışmasına vesile olabilir ki bu olduktan sonra artık orada sağlıklı bir fikir alışverişinin devam etmesi düşük bir ihtimaldir. Tavsiyem şudur ki inanmayan taraf için önce kendi aklı ve kalbince düşünceyi aklını bir süzgeç gibi düşünüp yavaş yavaş o süzgeçten düşünceleri tek tek geçirmeli ve inanmayan taraf için aklının bir kenarın şunu bulunması gerekir "Ben yanılıyor olabilirim" sonra düşünme ardından kendisini tatmin etmeyen yerleri karşı tarafa güzel bir üslup ile tane tane anlaşılır bir şekilde anlatmalı hatta anlatırken örnekler eşliğinde sunabilir ki bu bir dürbün gibi düşüncelerin aktarılmasına vesile olabilir. Kısaca inanmayan taraf için bir bakış açısının böyle olması gerektiğini anlattık.

Şimdi ise gelelim bir ilahın olduğuna ve bu kainatı yoktan var ettiğine ve bunun bir zorunluluk değil tamamen bir irade olduğunu düşünen müslümanın gelecek karşı fikirlere duruşunun nece olması gerektiğinden bahsetmeden önce neden müslüman olarak yazının devam ettiğini kısaca açıklamak istiyorum ki bu zaten bir müslümanın duruşunun nece olması gerektiği konusu ile aynı yola çıkmaktadır. Müslüman aklı ve kalbi olarak iman etmelidir ki bu imanın bir sınırı yoktur. Aklına bir düşünce gelirse aykırı soru olarak nitelendirilen bunu sürekli dile getirmekten ziyade vesilelere başvurmalı ki belli başlı örnek vermek gerekirse önce internet, sonra yakın bir cami imamına sonra tefsir kitaplarına konuya göre değişir lakin unutmamalı ki ehli sünnet hocalara bakmalıdır ve yine unutmamalıdır ki Allah izin verdikten sonra cevabı bulabilir çünkü bilen kişide kendinden değil Allah'ın yaratması ile o bilgi ondadır. Araştırırken de asla ümitsizliğe kapılmamalı bir an bile Allah'tan vazgeçmemelidir bunun örnekleri için çok kişi var ilahiyatçılara gidip şehir değiştirip sorusuna cevap bulamayıp "acabalar" denizinde boğulmaya yakın iken Allah'ın onun önüne getirdiği vesile olacak kişiler, kitaplar, siteler vs. Bunu ben yaşamadım inşaAllah şüpheler denizinde boğulup şaşmayız. İşte müslümana gelen bir argümana karşın müslüman asla kararsızlığa düşmemeli ve ona sunulan argümanı alıp aynı süzgeç misali aklından ve kalbinden geçirmelidir bu arada okunacak bilgi vardır okunmayacak bilgi vardır her ihtimali konuşan birine karşın çokta kendini zorlamamalı ve karşıya bir şeylerin matematiksel olasılıklar olması onun olacağına delil değildir diye anlatmalı. Aklından ve kalbinden geçirmesi şu yüzdendir ileride gelecek şeytani düşünceye nefsinin yenilmemesi için önceden nefsine vereceği cevap ileride yaşayacağı zorlu bir durumun engellenmesine vesile olabilir. Yine de imanda iniş çıkış olur hadis vardır “İmanınızı ‘Lâ ilâhe illallah’ sözü ile tecdit ediniz ve yenileyiniz.” buyuruyor. (Müsned, 2/359; et-Terğib ve’t-Terhib, 2/415) çıkmaza düşülse bile -ki bu kulun kendi sorunudur çabalamamıştır- vazgeçmeden devam etmeliyiz. inşaAllah bir an olsa bile şüpheye kapılıp bataklıkta batmayız. Bizimde karşı tarafa tavrımız o kişinin karakterine veya daha da beter hale düşmesine vesile olabilecek şeyler değil onun süzgecine takılanları ondan öğrenip istediği ilacı ona verip şifayı(hidayeti) Allah'tan beklemeliyiz.

Özetle iki tarafta birbirini dinlemeli kalben ve aklen bir müslüman emin olmalı şüpheye düştüğü yerlerde öğrenmeye gayret etmeli karşı taraf bunun bilincinde olmalı ve buna dogma dememeli İslamiyet dogma değildir ceza var derseniz bu dogma olmaz çünkü dogma kelime anlamı olarak: doğruluğu deneyden geçirilmeden, sınanmadan kabul edilen, olduğu gibi benimsenen ve bir öğretinin ya da ülkünün dayanağı yapılan sav. Müslümanda akıl mihengine vurur gel gör ki İslami bir araştırma yaparken önüne geleni direkt almamalı çünkü yazan şey İslamiyet'e ters olabilir. Diğer taraf için inkarcı tarafta dogma olmamalı ve karşıya dogma ile bakmamalı çünkü dogma ile bakmak dogma olduğuna yüksek ihtimal ile kanıtıdır. Forumda ki konuşmalar bu yönden giderse belki daha sağlıklı konuşmalara vesile olabilir.

Yazan tarafından düzenlendi:

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Arkadaşım, kusura bakma ama çok zırvalamışsın.
Özellikle müslümanların tavırları nasıl olmalı kısmında. İnsanların düşünceleri zamanla değişebilir. Bu çok normal bir şey. Bir müslüman inancını terk edebilir bu şeytani bir şey değil. Zamanla düşünceleri değişmiş sadece.

i Allah izin verdikten sonra cevabı bulabilir çünkü bilen kişide
Allah izin vermiyor o zaman ateistlere.
Bir an bile vazgeçmemeli ne ya.
Araştırıp dinden çıkan biri yok mu sanıyorsun?
Öyle bir yazmışsın ki "müslüman doğan herkes ölünceye kadar müslümandır" der, gibi.
E değil yanı insanlar düşüncelerini değiştirebiliyor.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Yolcu

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Evet, inancıma göre çıkanlarda araştırmamaktan ve rahatlığa kavuşacağını "zan" etmesinden. Zaten çıkan kişilerin olması dinimin dogma olmadığına delildir yazıdan bir çıkarımında şuna vesile olmasını istedim akla gelen düşünceler veya sunulan argümanlara karşı müslüman İslami bir şey araştırıyor dahi olsa direkt kalbine indirmemelidir. Taraflı bir yazı zaten ben tarafsız demedim.

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Arkadaşım, kusura bakma ama çok zırvalamışsın.
Özellikle müslümanların tavırları nasıl olmalı kısmında.Insanların düşünceleri zamanla değişebilir. Bu çok normal bir şey. Bir müslüman inancını terk edebilir bu şeytani bir şey değil. Zamanla düşünceleri değişmiş sadece.

Allah izin vermiyor o zaman ateistlere.
Bir an bile vazgeçmemeli ne ya.
Araştırıp dinden çıkan ateist yok mu sanıyorsun?
Öyle bir yazmışsın ki "müslüman doğan herkes ölünceye kadar müslümandır" der, gibi.
Müslüman asla değişmez diye bir şey yok işte. Müslüman da bir insan ve insan olduğu için zamanla düşünceleri değişebilir.
Evet, inancıma göre çıkanlarda araştırmamaktan ve rahatlığa kavuşacağını "zan" etmesinden. Zaten çıkan kişilerin olması dinimin dogma olmadığına delildir yazıdan bir çıkarımında şuna vesile olmasını istedim akla gelen düşünceler veya sunulan argümanlara karşı müslüman İslami bir şey araştırıyor dahi olsa direkt kalbine indirmemelidir. Taraflı bir yazı zaten ben tarafsız demedim.
Araştırmamaktan mı? Ütopik bir dünya da yaşıyorsun.

Yolcu

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Araştırmamaktan mı? Ütopik bir dünya da yaşıyorsun.
Yazıda geçtiği gibi araştırmanında bir yolu var bahsettim. Dinime göre müslüman bir şeyi araştırırken taraflı -İslamiyet- olmalıdır. Bunun olması gerektiğine deliller var. Araştırmanın da doğru yolunu yazdım insanın düşünceleri değişir ama iyi yönde değişmelidir bana göre hak yol ve doğru yol İslamiyet. Dini bir soruyu araştırırken diğer tarafın olduğu cepheden araştırmaması gerektiği farklı bir konu. Müslümanında fikri değişir buna karşın bir söz yok. Kul irade eder Allah yaratır. Kul kötüyü seçerse Allah kötüyü de yaratır ama bu kötü bir şey değildir kulun yapması kötüdür. Konumuz bu değil.

Ateist Uzaylı

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
ehli sünnet hocalara bakmalıdır
Nerden biliyon sünnet olduğunu?
Açıp baktın mı?
:D
Ayrıca bu hacı hocalara fazla güvenmeyeceksin. Özellikle dinci ve cinci olanlara. :D

Ben yanılıyor olabilirim" sonra düşünme ardından kendisini tatmin etmeyen yerleri karşı tarafa güzel bir üslup ile tane tane anlaşılır bir şekilde anlatmalı hatta anlatırken örnekler eşliğinde sunabilir ki bu bir dürbün gibi düşüncelerin aktarılmasına vesile olabilir. Kısaca inanmayan taraf için bir bakış açısının böyle olması gerektiğini anlattık.
Bunu hem inananların hem inanmayanların düşünmesi gerekir.
Ki zaten inanmayanlara bakarsan
Ateistlerin %89 u Ateist olmayan bir ailede büyüyor. Yani zaten sorguluyorlar. Bunu asıl inananlara söylemek lazım.

Farklı fikirleri duyduğumuzda veyahut okuduğumuzda ilk tepkimiz ne oluyor? Bizim fikrimize karşı bir fikir olduğundan dolayı direkt yargısız infaz mı yapıyoruz yoksa okuyup kendi kafamızda mihenge vurup doğru ve yanlış olduğunu tespit ettikten sonra mı kalbimize alıyoruz veya aklımıza? Kalbimize geçmesi belli konular için geçerli çünkü kalp mahiyetini bilemiyoruz aslında hiç bir şeyin mahiyetini bilmiyoruz bir atomun dahi. Aklımızdan devam etmek daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Forum gereği ele alacağım konu bir ilahın olmasını kabul eden taraf -ki ben bu taraftayım- bir taraf ise ret eden veya bilinmezlik diyen genel üç düşünceyi ele alıp devam edeceğim. Bu üç düşünce bir yerde ikiye düşüyor o yer ise bir bir ilahı kabul edip karşı gelen fikre veya düşünceye karşı olması gereken tutum -müslümanın tutumu olarak alacağım- ve ret eden kişinin yapması gereken tutum veya haller.

Forumda bir konu açıldı ve bir müslüman Allah'ın varlığına ve birliğine dair bir delil-ispat öne sürdü inanmayan kişilerin yapması gereken tavır şu değildir; Kafasında ki düşünceyi %100 kabul ederek karşı tarafa asabi ve sinirli bir atıfta bulunarak cevap vermesi bu ortamın kızışmasına vesile olabilir ki bu olduktan sonra artık orada sağlıklı bir fikir alışverişinin devam etmesi düşük bir ihtimaldir. Tavsiyem şudur ki inanmayan taraf için önce kendi aklı ve kalbince düşünceyi aklını bir süzgeç gibi düşünüp yavaş yavaş o süzgeçten düşünceleri tek tek geçirmeli ve inanmayan taraf için aklının bir kenarın şunu bulunması gerekir "Ben yanılıyor olabilirim" sonra düşünme ardından kendisini tatmin etmeyen yerleri karşı tarafa güzel bir üslup ile tane tane anlaşılır bir şekilde anlatmalı hatta anlatırken örnekler eşliğinde sunabilir ki bu bir dürbün gibi düşüncelerin aktarılmasına vesile olabilir. Kısaca inanmayan taraf için bir bakış açısının böyle olması gerektiğini anlattık.

Şimdi ise gelelim bir ilahın olduğuna ve bu kainatı yoktan var ettiğine ve bunun bir zorunluluk değil tamamen bir irade olduğunu düşünen müslümanın gelecek karşı fikirlere duruşunun nece olması gerektiğinden bahsetmeden önce neden müslüman olarak yazının devam ettiğini kısaca açıklamak istiyorum ki bu zaten bir müslümanın duruşunun nece olması gerektiği konusu ile aynı yola çıkmaktadır. Müslüman aklı ve kalbi olarak iman etmelidir ki bu imanın bir sınırı yoktur. Aklına bir düşünce gelirse aykırı soru olarak nitelendirilen bunu sürekli dile getirmekten ziyade vesilelere başvurmalı ki belli başlı örnek vermek gerekirse önce internet, sonra yakın bir cami imamına sonra tefsir kitaplarına konuya göre değişir lakin unutmamalı ki ehli sünnet hocalara bakmalıdır ve yine unutmamalıdır ki Allah izin verdikten sonra cevabı bulabilir çünkü bilen kişide kendinden değil Allah'ın yaratması ile o bilgi ondadır. Araştırırken de asla ümitsizliğe kapılmamalı bir an bile Allah'tan vazgeçmemelidir bunun örnekleri için çok kişi var ilahiyatçılara gidip şehir değiştirip sorusuna cevap bulamayıp "acabalar" denizinde boğulmaya yakın iken Allah'ın onun önüne getirdiği vesile olacak kişiler, kitaplar, siteler vs. Bunu ben yaşamadım inşaAllah şüpheler denizinde boğulup şaşmayız. İşte müslümana gelen bir argümana karşın müslüman asla kararsızlığa düşmemeli ve ona sunulan argümanı alıp aynı süzgeç misali aklından ve kalbinden geçirmelidir bu arada okunacak bilgi vardır okunmayacak bilgi vardır her ihtimali konuşan birine karşın çokta kendini zorlamamalı ve karşıya bir şeylerin matematiksel olasılıklar olması onun olacağına delil değildir diye anlatmalı. Aklından ve kalbinden geçirmesi şu yüzdendir ileride gelecek şeytani düşünceye nefsinin yenilmemesi için önceden nefsine vereceği cevap ileride yaşayacağı zorlu bir durumun engellenmesine vesile olabilir. Yine de imanda iniş çıkış olur hadis vardır “İmanınızı ‘Lâ ilâhe illallah’ sözü ile tecdit ediniz ve yenileyiniz.” buyuruyor. (Müsned, 2/359; et-Terğib ve’t-Terhib, 2/415) çıkmaza düşülse bile -ki bu kulun kendi sorunudur çabalamamıştır- vazgeçmeden devam etmeliyiz. inşaAllah bir an olsa bile şüpheye kapılıp bataklıkta batmayız. Bizimde karşı tarafa tavrımız o kişinin karakterine veya daha da beter hale düşmesine vesile olacak şeyler değil onun süzgecine takılanları ondan öğrenip istediği ilacı ona verip şifayı(hidayeti) Allah'tan beklemeliyiz.

Özetle iki tarafta birbirini dinlemeli kalben ve aklen bir müslüman emin olmalı şüpheye düştüğü yerlerde öğrenmeye gayret etmeli karşı taraf bunun bilincinde olmalı ve buna dogma dememeli İslamiyet dogma değildir ceza var derseniz bu dogma olmaz çünkü dogma kelime anlamı olarak: doğruluğu deneyden geçirilmeden, sınanmadan kabul edilen, olduğu gibi benimsenen ve bir öğretinin ya da ülkünün dayanağı yapılan sav. Müslümanda akıl mihengine vurur gel gör ki İslami bir araştırma yaparken önüne geleni direkt almamalı çünkü yazan şey İslamiyet'e ters olabilir. Diğer taraf için inkarcı tarafta dogma olmamalı ve karşıya dogma ile bakmamalı çünkü dogma ile bakmak dogma olduğuna yüksek ihtimal ile kanıtıdır. Forumda ki konuşmalar bu yönden giderse belki daha sağlıklı konuşmalara vesile olabilir.
Türkçe konuş Türkçe!
Vesile vb kelimeler Arapçadır.

inşaAllah şüpheler denizinde boğulup şaşmayız.
Şüphe etmeyi kötü bir şey sanıyorsan dahada birşey demiyorum.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Plütoncu

Deneyimli
Düşünce
Ateist
Dinime göre müslüman bir şeyi araştırırken taraflı -İslamiyet- olmalıdır.
Kitaba öyle yazmışlar ki araştırıp doğruyu görmeyin. Kendi yazdığına iyice baksan, mantık süzgecinden geçirsen anlayacaksın aslında ama. Ne diye diretiyorsunuz anlamıyorum. Korkuyorsunuz tek sebebi bu. Ölümden korkuyorsunuz ve öteki hayata sıkıca sarılıyorsunuz. Yanmaktan korkup iyi biri olmaya çabalıyorsunuz, dünyada iyi biri olmak değil amacınız. Hepsi özbenliğinizi, egonuzu tatmin etmek. Yalnız kalmaktan korkuyorsunuz, Allah'ı yaratıyorsunuz, ona sarılıyorsunuz. Aslında sizler aşırı bencil korkaklardan fazlası değilsiniz, bu kafadan kurtulmadıkça olamayacaksınız.

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Yazıda geçtiği gibi araştırmanında bir yolu var bahsettim. Dinime göre müslüman bir şeyi araştırırken taraflı -İslamiyet- olmalıdır. Bunun olması gerektiğine deliller var. Araştırmanın da doğru yolunu yazdım insanın düşünceleri değişir ama iyi yönde değişmelidir bana göre hak yol ve doğru yol İslamiyet. Dini bir soruyu araştırırken diğer tarafın olduğu cepheden araştırmaması gerektiği farklı bir konu. Müslümanında fikri değişir buna karşın bir söz yok.
Araştırma ne onu bilmiyorsun o zaman.
Bağnazlık nedir şekil a1.

Yolcu

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Şüphe etmeyi kötü birşey sanıyorsan dahada birşey demiyorum. ek:
Türkçe konuş Türkçe!
Vesile vb kelimeler Arapçadır.
Şüpheyi doğru kullanmak gerektiğinden bahsediyorum düz yola çıkmaya vesile olabilir.
Türkçe harici kelime kullanmak yasak mı? Forumda full Türkçe yok diye biliyorum farsça veya köken olarak farklı kelimeler mevcut diye biliyorum.

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Şüpheyi doğru kullanmak gerektiğinden bahsediyorum düz yola çıkmaya vesile olabilir.
Arkadaşım, farklı inançta ki insanlarla konuşmak için geldiysen şunları demek istiyorum:
Hayatta sadece islam dini yok, bazıları için hakikat başka bir dinde de olabilir. Birbirimize saygı duymalıyız, yaptığın şey tam olarak şu: "Benim dinim şahane asla yanılmaz öbürleri kaka asla yanılıyor olamam". Ne kadar çocuksu olduğunu gördün mü?
Ama eğer buraya farklı inançta ki insanlarla konuşmaya değil de tebliğ yapmaya geldiysen...
Zaten yeterince tebliğ yapan kişiler var be gülüm.

Yolcu

Ayrıldı
Düşünce
Sünni
Doğru araştırmak taraflı araştırmak olamaz.
Yazının başlığı da bu zaten. Süzgeçten geçirmeden bilmeden yazmanız farklı konulara kayacağı için burada bitiriyorum.
. Birbirimize saygı duymalıyız,
Saygısız bir şey yapmadım karşı fikirlere karşı tavrımızın ve karşıya davranılması gereken yolu yazdım.
: "Benim dinim şahane asla yanılmaz
Müslüman böyle olmalı ama neden böyle olduğunu da bilmeli dedik zaten. Dogma olmadığını da söyledik bundan sonrası sağlıksız bir tartışma olacağını tahmin ediyorum ve noktalıyorum.

jeezmortie

☆☆
Ayrıldı
Düşünce
Satanist
Yazının başlığı da bu zaten. Süzgeçten geçirmeden bilmeden yazmanız farklı konulara kayacağı için burada bitiriyorum.

Saygısız bir şey yapmadım karşı fikirlere karşı tavrımızın ve karşıya davranılması gereken yolu yazdım.

Müslüman böyle olmalı ama neden böyle olduğunu da bilmeli dedik zaten. Dogma olmadığını da söyledik bundan sonrası sağlıksız bir tartışma olacağını tahmin ediyorum ve noktalıyorum.
Doğru araştırmak taraflı araştırmak olamaz. Bak ne kadar güzel söylemiş.
Müslüman böyle mi olmalı yani aşırı bağnaz..
Karar merceği sensin galiba.

TENTEN

☆☆☆
Deneyimli
Düşünce
Budist
Taraflı araştırma dogma değilse nedir?
"Dogma" kelimesi Türkçe değil. 🤣

dogma
Yunanca
1. isim Belli bir konuda ileri sürülen bir görüşün sorgulanamaz, tartışılamaz gerçek olarak kabul edilmesi.
2. isim, felsefe Doğruluğu sınanmadan benimsenen, bir öğretinin veya ideolojinin temeli yapılan sav, nas, inak:
"Dogmaların en geçerli olduğu alan din alanıdır, burada yalnızca inanılır." - Melih Cevdet Anday
https://sozluk.gov.tr/

Ateist Uzaylı

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Dogmanın ne olduğunu açıklamıştık. Taraflı olurken her şeyi kalbine indirmemesi gerektiğini de anlattık ki bu ikisi dogma olmadığına delildir taraflı araştırma konusu farklı bir konudur.
Ortada taraflı araştırma varsa bu dogmadır.
Sadece kalbine indirgemese bile dogmadır.
(Ki yaratacının varlığı/yokluğunu ve inançları duygusallığa bağlamak bile zaten dogmadır.)

Son konular