Fen Liselerine Güveni Kesin!

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Bu yazıyı fen lisesinde öğrenim gören biri olarak yazıyorum. Çoğu insan fen liselerinde öğrenim gören öğrencileri aydın, bilim ile uğraşıcak, sorgulayan insanlar sanır. İzninizle sırayla başıma gelen bir kaç olayı anlatayım.

1- Bir arkadaşım ile evrim teorisini tartışıyordum. Dedim ki “Kardeşim bak senin omurgan 2 ayak üzerinde değil 4 ayak üzerinde yürümeye uygun. Sen müslümansın Tanrı kullarının bundan kaynaklanan bel, sırt ve boyun ağrılarını çekmesini ister mi?”

Önümde diz çöktü ve köpek gibi durarak “Bak böyle yürüyemiyoruz“ dedi. O an kendimi camdan atasım geldi.

2- Bir başka arkadaş ile Evrim’i tartışıyoruz bana aynen “Evrim gerçek olsa teori değil kanun olurdu.” dedi. Ya bir insan nasıl olur da gram araştırma yapmadığı şey hakkında bu kadar cahilce konuşabilir?

3- Arkadaşlar insanların çoğu konu da aynı fikirde olmamasını doğal karşılıyorum. Zaten hepimiz aynı fikirler de olsak koyun sürülerinden farkımız kalmaz. Ama bu olayın neresinde bir “bu bana göre doğru” denilecek bir yer var.

Arkadaşım kahve falı baktıranlara “Ya Fen lisesinde okuyorsunuz fala mı inanıcaksınız” dedi ben de ona “Senin bunu deme hakkın yok sen de Kuran’da yazıyor diye bulunan onca bulguyu reddederek M.Ö. yaşayan insanların daha uzun süre yaşadığını savunuyorsun” bana döndü dedi ki “Bu benim doğrum sen karışamazsın”.

Ayrıca aynı şahsiyetle bir başka tartışma da ben “Her şeyi ben böyle düşünüyorum diye savunamazsın mesela sen yer çekimini reddetsen bile yer çekiminin var olduğu ”gerçeği değişmez” dedim Bana “Bana göre olmayabilir insanların fikirlerine saygı duy” dedi.

İşin özeti bunlar Fen lisesinde okuyor diye aldanmayın. Bizde de aptal ve bağnaz çok. İşin kötü yanı bunlar aynı zamanda yarının bilimle en çok içli dışlı olacak kesimi. Soruyorum bilimi yanlışlayan inançlar ile bilim yapılabilir mi?

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Doğrudur. Çok değil bundan 15-20 sene önceleri fen liseleri farklıydı gerçekten. Bunlar her şeyi olduğu gibi eğitimi de çürüttü. Sadece fen lisesi değil her yer öyle şuan. Siyasal İslam ideolojisi iktidarda ve bunlardan yüz bulanlar her şeyi yapıyor artık. Evrim konusunu bazı ders kitaplarından çıkardılar, cihadı ders kitaplarına koydular, ellerinden gelse Atatürk'ü de kitaplardan çıkaracaklar. Bunlarla halk olarak toptan mücadele etmek lazım. Yoksa başarı şansı zayıf.

Orhan Yolcu

☆☆☆☆
Yönetim Kur. Üyesi
ÖDG Üyesi
Düşünce
Agnostik
Eskiden Anadolu liseleri bile belli bir seviyedeydi. Eğitim de dahil olmak üzere her yere siyaset bulaştı. Artık liyakate değil iktidara yakınlığa önem veriliyor. Kaliteliysen değil, iktidara yakınsan ekmek var. Her şeyin böyle bozulduğu bir ortamda fen liselerinin sağlam kalması mümkün mü?

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Soruyorum bilimi yanlışlayan inançlar ile bilim yapılabilir mi?
Nazardandır diyip nazar boncuğu takan mı dersin, reenkarnasyona inanan mı dersin? Bu gözler ne doktorlar gördü? Teistler akıllara zarar şeyler söyleyebilir(kendimden biliyorum). Kendilerinin bulmasını beklemekten başka çaremiz yok. İnançlarının boş olduklarını kendileri deneyimlemeyene kadar iddialarında ısrar ederler.

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
İnançlarının boş olduklarını kendileri deneyimlemeyene kadar iddialarında ısrar ederler.
Bu sene artık ben de düşüne düşüne yaptığım ve inandığım pek çok şeyin saçma olduğunu düşünmeye başladım yakında aklımdaki soruları da yazacağım. Kuran ı da baştan ayrıntılı okumaya başladım. İnceldiği yerden kopsun artık.

Düşünce
Sünni
Görende diyecek ki eskiden Türkiye uçuyordu da şimdi kötü oldu. Yav bu ülkenin geçmişini de biliyoruz. Bu ülkenin Kemalistlerden çektiklerini de biliyoruz. Geçmişi karanlık olanlar bugüne laf etmesin.

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
Haklısın şimdi senden kuranı ve ezanı herkes anlasın diye Türkçe ye çevirdiğimiz, Yunanlıları yenerek şeriat mahkemelerinden sizleri alıkoyduğumuz için, sizleri şeyhlerinizden, dervişlerinizden alıkoyduğumuz için, başımızdaki sultanı devirip sizlerin de yönetimde söz sahibi yaptığımız için ve daha sayamadığımız pek çok zihin açıcı şey için özür dileriz.

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
@Wayder biraz önce bir üyenin peygamberin eşleri ile ilgili yorumunu gördün mü?

Allah bu şekilde izin verdiyse muhakkak bir hikmeti vardır diyor. Peygamberin karıları İslamın yayılmasına vesile olmuştur diyor.
Üstteki yorum bir üyenin yorumu sorsan özgür irade var der. Yorum yok.

Moderatör tarafından düzenlendi:

Wayder

Üye
Düşünce
Agnostik
@Wayder biraz önce bir üyenin peygamberin eşleri ile ilgili yorumunu gördün mü?

Allah bu şekilde izin verdiyse muhakkak bir hikmeti vardır diyor. Peygamberin karıları İslamın yayılmasına vesile olmuştur diyor.
Üstteki yorum bir üyenin yorumu sorsan özgür irade var der. Yorum yok.
Ben zamanında bir arkadaşla tartışırken “Sabah 7 tane hurma yiyen kişi zehir dahi içse bir şey olmaz” hadisini söyleyip sence bu doğru olabilir mi dediğim de “Peygamber diyorsa vardır bir hikmeti” demişti

RedOneTheDiver

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Dawkins onlarla ilgili bir şöyle sözü var. "Hiç ölmeyeceklerini yani tekrar dirileceklerini ve sonsuza kadar yaşayacaklarına zannedenler, aslında hiç doğmamış ve ellerindeki hayatlarını da hiç yaşayamamış olacaklar." diyor. Yani özgür iradeleri yok.

Üst Alt