• AntiDogmatik
    Sorgulamaktan korkmayanlar için özgür düşünce platformu.
  • Din toplumun afyonudur.
    Karl Marx
  • Din; sıradan insanlar için gerçek, aydınlar için yalan, iktidarlar içinse kullanışlıdır.
    Lucius Annaeus Seneca
  • Din, sıradan insanları pasif ve sessiz tutmak için bulunmaz bir kaynaktır.
    Napoléon Bonaparte
  • Sorgulamayan insan cahildir, sorgulatmayansa zalim!
    Mustafa Kemal Atatürk
  • Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıt gerektirir.
    Carl Sagan
  • Aptal bir şeyi 50 milyon kişi de söylese, o hala aptal bir şeydir.
    Anatole France
  • Aydınlanma; kişinin kendi aklını kullanmaya cüret etmesidir.
    Immanuel Kant
  • Dünyada iki çeşit insan var: Aklı olan ve dini olmayanlar, dini olan ve aklı olmayanlar.
    Ebu Ala el Maarri
  • İnsanı yaratmak mı tanrının büyük hatası, tanrıyı yaratmak mı insanın büyük hatası?
    Friedrich Nietzsche
  • İmana sarılmak, aklı terk etmektir.
    George Smith
  • İnsanlar gerçek olmasını diledikleri şeylere inanırlar.
    Julius Caesar
  • En tehlikeli insan tipi az anlayan, çok inanandır.
    Anton Chekhov

Forum’da önemli bir sorun var.

Tiglath

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konular bir, iki islami yazar tarafından sürekli çöp haline getiriliyor. Tartışma yada bilgi sunma içerikli olmayan kopyala- yapıştır tarzlarıyla içerik boğuluyor. İnsanın okuyası ya da yazası gelmiyor. Değerli yazarların yazıları arada kaynıyor. Onlarında bu durumdan rahatsız olduklarının farkındayım.
Forumun güvenilir bir bilgi kaynağı olmasını istiyorum. Saygılarımla.

Mete Turan

☆☆☆☆☆
Divan Kurulu Başkanı
Düşünce
Agnostik
Bu konuyu değerlendirmeye alabiliriz. Arkadaşlarla bi görüşelim bakalım. Kısa vadede olmasada orta vadede bişeyler yapılabilir.

rhynkar

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Konular bir, iki islami yazar tarafından sürekli çöp haline getiriliyor. Tartışma yada bilgi sunma içerikli olmayan kopyala- yapıştır tarzlarıyla içerik boğuluyor. İnsanın okuyası ya da yazası gelmiyor. Değerli yazarların yazıları arada kaynıyor. Onlarında bu durumdan rahatsız olduklarının farkındayım.
O kadar doğru söylüyorsun ki sırf bu yüzden forumda geçirdiğim süre azaldı. İlgi çekici dinle alakası olmayan bir konu okuyamıyorsun her konuya gelip çöp yapıyor.

Ahlaksız

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Sevgili Tiglath;bu bahsettiğiniz şeyin önüne geçemezsiniz..Bu konu önemli ama yapabileceğiniz pek bir şey yok..

Vatandaş(bilgelik yolunda) müslüman ve tebliğ yapmak istiyor..Kendisine sorsan çok iyi bir şey yaptığını söyleyecek ama bize göre yazdığı her şey değersiz ama bu kişinin bu yüzden yazmasına da engel olamayız..Çünkü bakış açısı bu..Vatandaşa ''böyle bakma,şöyle bak'' diyemeyiz ki..
Kopyala/yapıştır konusunda yönetim uyarı verebilir,hatta bir süre banlayabilir ama bu kişilerin diğer yazdıkları için bir şey yapamayız..

Diğer taraftan bu tarz kişiler,forumda bir sirkülasyon sağlarlar..Bu da önemli..Ben mesela bu arkadaşla eğlenmek için forumda aktif olmaya başladım,yoksa zaten aktif olduğum Turan Dursun sitesi var..

Kısaca,ne yazarsa yazsınlar,buna kimse karışamaz ama kopyala/yapıştır yapmalarına izin verilmesin..

rhynkar

☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sevgili Tiglath;bu bahsettiğiniz şeyin önüne geçemezsiniz..Bu konu önemli ama yapabileceğiniz pek bir şey yok..

Vatandaş(bilgelik yolunda) müslüman ve tebliğ yapmak istiyor..Kendisine sorsan çok iyi bir şey yaptığını söyleyecek ama bize göre yazdığı her şey değersiz ama bu kişinin bu yüzden yazmasına da engel olamayız..Çünkü bakış açısı bu..Vatandaşa ''böyle bakma,şöyle bak'' diyemeyiz ki..
Kopyala/yapıştır konusunda yönetim uyarı verebilir,hatta bir süre banlayabilir ama bu kişilerin diğer yazdıkları için bir şey yapamayız..

Diğer taraftan bu tarz kişiler,forumda bir sirkülasyon sağlarlar..Bu da önemli..Ben mesela bu arkadaşla eğlenmek için forumda aktif olmaya başladım,yoksa zaten aktif olduğum Turan Dursun sitesi var..

Kısaca,ne yazarsa yazsınlar,buna kimse karışamaz ama kopyala/yapıştır yapmalarına izin verilmesin..
Evet haklısın ama bahsettiğimiz en azından benim kast ettiğim şey farklı fikir olmasın kesinlikle değil. Biz islam hakkında konuşuruz gelsin fikirlerini söylesin sorun yok bunda. İslam ile alakası olmayan her konuya gelip kendi dinini doğruluğunu ispatlamaya çalışması göz, konu kirliliğinden başka bir şey değil. Bilimle, felsefe ile, tarihle (islam içermeyen), Atatürk'le ilgili konu konuşuluyor adam gelip islam, müslim diyor. Trajikomik bir durum. Ayrıca kopyala/yapıştır yapmasına izin verilmesin demişsin o zaman her hangi bir şey yazamaz foruma. :D

Yazarı tarafından düzenlendi:

Ahlaksız

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Evet haklısın ama bahsettiğimiz en azından benim kast ettiğim şey farklı fikir olmasın kesinlikle değil. Biz islam hakkında konuşuruz gelsin fikirlerini söylesin sorun yok bunda. İslam ile alakası olmayan her konuya gelip kendi dinini doğruluğunu ispatlamaya çalışması göz, konu kirliliğinden başka bir şey değil. Bilimle, felsefe ile, tarihle (islam içermeyen), Atatürk'le ilgili konu konuşuluyor adam gelip islam, müslim diyor. Trajikomik bir durum. Ayrıca kopyala/yapıştır yapmasına izin verilmesin demişsin o zaman her hangi bir şey yazamaz foruma. :D
Bu arkadaşa kaç defa,''bana cevap vereceksen tek bir mesaj yazabilirsin'' dedim ama anlatamadım bunu..Bir mesaj yazıyorum,bu yazdığım mesaja 10 tane mesajla cevap veriyor..Çünkü çaresiz..Böyle yaparak,bana karşı üstünlük kurmaya çalışıyor..Karşısındaki kişiyi psikolojik olarak yıpratmaya çalışıyor,bezdiriyor..
Yönetim buna engel olmalı..Arka arkaya mesaj yazılması,kesinlikle yasaklanmalı..Arada istisnalar olabilir ama bunu alışkanlık haline getirenlere gereken yaptırım uygulanmalı..

kavak

Üye
Düşünce
Ateist
Bilhassa konu ile hiç alakası olmayan yorumlar yapılmadığı müddetçe, bence herkes özgürce fikirlerini sunabilmeli.
Hiç alakası olamayan yorumlar, uyarı olmadan silinmeli!

Tabii ki bu platformu da İslam güzellemesi ve misyonerliği yapmak için kullananlar var ancak bu tür davranışlar, dinsiz imansızları hiçbir zaman yıldırmamalı. Tam aksine, hep teşvik etmeli!.
Ben çoğu kez gülüp geçiyorum, çünkü daha "Ateizm nedir, Ateist birey kimdir?".... bunları bilmeyen bazı safkan müslümanlar var.:D

Hiç unutmam...
Bu diyara daha yeni üye olmuştum; bir konunun sulanmaması için alakasız yorumların yapılmaması yönünde küçük bir cümle yazma cüretini(!) göstermiştim ki safkan müslümanın teki anında efelenmişti. :D

Sevgiler...

Yuşa

☆☆☆
Üye
Düşünce
Agnostik
Bu sorunu nasıl düzeltebilirler ki ?
Kişilerin kendini düzeltmesi lazım.

Tiglath

Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist

Ateisti müslümanı özgürce tartışabilmeli, bu konuda hiçbir sıkıntı olamaz. Ama üst üste 20-30 mesaj yazılmış ve Risale-i Nur ve Nurcu sitelerden kopya-yapıştırma mesajlar yazılmışsa insanın okuyası ya da yazası gelmiyor.
Kendi fikrini söylersin ve bu fikrinin esin kaynağını bilimsel linklerle desteklersin. Tartışma böyle olur.

Ahlaksız

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ateisti müslümanı özgürce tartışabilmeli, bu konuda hiçbir sıkıntı olamaz. Ama üst üste 20-30 mesaj yazılmış ve Risale-i Nur ve Nurcu sitelerden kopya-yapıştırma mesajlar yazılmışsa insanın okuyası ya da yazası gelmiyor.
Kendi fikrini söylersin ve bu fikrinin esin kaynağını bilimsel linklerle desteklersin. Tartışma böyle olur.
Yönetim gerekeni yapmalı ama bu tarz insanlar da hiç bitmiyorlar..:)

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Adım geçmese hiç cevap yazmayı düşünmüyordum.
1-Sadece fikirlerimi paylaşıyorum.
2-Yanlış yazıldığını düşünmediğim konuşmalara dahil olmuyorum.
3-İslami konularda yanlış bilgiler içeren mesajlara İslami sitelerden alıntılayarak cevap yazmam doğal. Sadece linki verip geçmiyorum; çünkü alıntıladığım makalelerde konuyla ilgisiz kısımlar da var. Ekleme çıkarma yapıp alıntılıyorum.
3-Bazen daha önce başka başlıklarda yazdığım cevapları kopyalayıp yapıştırabiliyorum. Çünkü iftira tekrarlandığı sürece cevap da doğal olarak tekrarlanır.
4-Hiçbir zaman yazılanlarla alakasız tek bir mesaj paylaşmadım. Belki hangi iddiaya karşılık yazdığımı farketmediğiniz için size alakasız gelmiş olabilir. Mesela biri Arşın su üstünde olduğunu belirten ayetle dalga geçince suyun esir(ether) maddesi olabileceğini belirtip, bu maddenin tarihsel öyküsünü paylaştım. Konu sicim teorisi ile de ilgili olduğu için bu teoriden de bahsettim. Konu başlığı yaratılışla ilgili mitlerle ilgili olunca, neye cevap yazdığımı kaçıranlar konuyla alakasız yazdığımı zannetmiş olabilir.
5-Genelde çoklu mesajla cevap yazmayı tercih ediyorum. Çünkü cevap yazdığım mesajlarda o kadar çok yanlış oluyor ki tek tek alıntılayarak cevap yazıyorum. Hepsini tek mesajda toplasam çok uzun olacak diye ayrı ayrı yazıyorum.
6-Herkese adil bir şekilde uygulanması kaydıyla forumun her koyduğu ve koyacağı kurala uymaya hazırım. Çünkü benim derdim üzüm yemek bağcıyı dövmek değil:)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sorun çıkaranların içeriklerini engellemek en iyi çözüm. Üç nedenle içerik engelledim:

1. Küfür ve hakaret edeni direk engelliyorum, çünkü niye küfür hakaret okuyayım, bunun hiç kimseye bir yararı yok.

2. Hiç bir şekilde hiç bir laftan anlamayıp sürekli aynı teraneleri tekrarlayanı da engellemekten başka çare kalmadığı için engelledim. Söyle söyle laftan kesinlikle anlamıyor. Hiç bir laf anlatmamıştan bir farkı kalmayınca, ne anlatsan bildiğini okuyunca ve hiç iddiası çürütülmemiş gibi aynen tekrarladıktan sonra tartışmak gereksiz hale geliyor.

3. "Sen ne biliyon lan armut" :D tarzı saçma sapan hiç bir fikir söylemeden saçmalamak. Böyle düzeysiz tartışma da olmayacağı için engellemek kaçınılmaz.

Bu kişileri muhatap alıp yazılarını okumak, yanıtlamak bunları besler. Baktın negatif verip pozitifini çalmaya uğraşıyor, muhatap olmayacaksın. Bir kaç ay sonra yasaklamayı kaldırırım, düzelmiş mi diye bakarım. Aynıysa yine yasaklarım.

Ahlaksız

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Adım geçmese hiç cevap yazmayı düşünmüyordum.
1-Sadece fikirlerimi paylaşıyorum.
2-Yanlış yazıldığını düşünmediğim konuşmalara dahil olmuyorum.
3-İslami konularda yanlış bilgiler içeren mesajlara İslami sitelerden alıntılayarak cevap yazmam doğal. Sadece linki verip geçmiyorum; çünkü alıntıladığım makalelerde konuyla ilgisiz kısımlar da var. Ekleme çıkarma yapıp alıntılıyorum.
3-Bazen daha önce başka başlıklarda yazdığım cevapları kopyalayıp yapıştırabiliyorum. Çünkü iftira tekrarlandığı sürece cevap da doğal olarak tekrarlanır.
4-Hiçbir zaman yazılanlarla alakasız tek bir mesaj paylaşmadım. Belki hangi iddiaya karşılık yazdığımı farketmediğiniz için size alakasız gelmiş olabilir. Mesela biri Arşın su üstünde olduğunu belirten ayetle dalga geçince suyun esir(ether) maddesi olabileceğini belirtip, bu maddenin tarihsel öyküsünü paylaştım. Konu sicim teorisi ile de ilgili olduğu için bu teoriden de bahsettim. Konu başlığı yaratılışla ilgili mitlerle ilgili olunca, neye cevap yazdığımı kaçıranlar konuyla alakasız yazdığımı zannetmiş olabilir.
5-Genelde çoklu mesajla cevap yazmayı tercih ediyorum. Çünkü cevap yazdığım mesajlarda o kadar çok yanlış oluyor ki tek tek alıntılayarak cevap yazıyorum. Hepsini tek mesajda toplasam çok uzun olacak diye ayrı ayrı yazıyorum.
6-Herkese adil bir şekilde uygulanması kaydıyla forumun her koyduğu ve koyacağı kurala uymaya hazırım. Çünkü benim derdim üzüm yemek bağcıyı dövmek değil:)
-İslami sitelerden alıntıya gerek yok..Adı antidogmatik olan bir sitede yazdığını hatırlatırım..Gerekirse link verirsin,merak eden gider o siteye bakar..
-Kopyala yapıştır yapmamaya çalışmalısın..Uzun yazıları kimse okumaz zaten..
-Biriyle mesajlaşacaksan,bunu tek mesajla halletmeye çalışmalısın..Ayrı ayrı mesaj yazmak,forumu forum olmaktan çıkarır..

Bu arada derdin de belli..''Acaba bir kaç safı kandırabilir miyim?'' diyorsun ama kandıramazsın..Kimse senin yüzünden Müslüman filan olmaz/olmayacak,bunu anlamalısın..Tıpkı kimsenin benim yazdıklarım yüzünden ateist olamayacağı gibi..

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Sayfalarca ayrı ayrı copy paste formu kirletiyor. Yapılan tek şey said nursi propagandası.
Bir yönetici çıkıp şu sorumu cevaplayabilir mi?
Said nursinin sözlerinin bilim formunda ne işi var? Bu adam bilim adamımı bilime ne katkısı olmuş? Neden bilim formunda açılan o konular ilgili yere taşınmıyor?
Yöneticilere defalarca söyledim umurlarında değil.
Foruma üye olduğumda foruma katkı sunmak tanıtmak üye çekmek adına gerçekten istekliydim zaman ayırıyordum.
Özellikle evrim konusunda kaliteli paylaşımlar yaptığımıda düşünüyorum.
Ama artık günde 1-2 güncel haber paylaşıp çıkıyorum. Yöneticiler maalesef formun kalitesini korumak adına hiçbirşey yapmıyor.
Ve açıkçası foruma zaman ayırma hevesim kalmadı...

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
İslami sitelerden alıntıya gerek yok..Adı antidogmatik olan bir sitede yazdığını hatırlatırım..Gerekirse link verirsin,merak eden gider o siteye bakar..
İslam hakkındaki iftiralara, İslami sitelerden cevap yazmam normal. İslamın dogma olduğu inancı sizde dogma olmuş, İslamın dogma olmadığını, atılan iftiralara cevap vererek gösteriyorum. Link versem, ilgisiz bir sürü bilgi arasında asıl cevap araya kaynar, o yüzden sadece cevap kısmını alıyorum

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Bu arada derdin de belli..''Acaba bir kaç safı kandırabilir miyim?'' diyorsun ama kandıramazsın..Kimse senin yüzünden Müslüman filan olmaz/olmayacak,bunu anlamalısın..Tıpkı kimsenin benim yazdıklarım yüzünden ateist olamayacağı gibi..
Alemi nasıl bilirsin?
Kendin gibi:)
Ben sadece atılan iftiralara delilleriyle cevap yazıyorum. İsteyen istediğine inanır:)

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Said Nursi propagandası yapmıyorum. Yazdığım cevaplara eğer o da değinmişse Ondan da alıntı yapıyorum. Bir İslam aliminden alıntı yapmak ayıp değil, suç değil, neden yapmayayım? Yazdıklarımın yanlış olduğunu iddia ettiğiniz kısımlarını delilleriyle gösterirsiniz, propaganda yapıyor olsam bile böylece boşa düşer :)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Çok da titizlenilirse onu şutla bunu şutla herkes dağılır gider. Pürüz yaptı hemen şutla ile olmuyor. Her şeyi devletten beklemeyelim! :) Rahatsız olduğunda engelleme sistemi var. Baktım küfür mü ediyor, tak, engelle. Baktım laftan anlamıyor, eski taş plak takıldı, aynı teraneleri mi sayıklayıp duruyor, tak, engelle. Baktım fikir yok bayağı ifadelerle polemik mi kışkırtıyor, tak, engelle. Bu kadar.

Bir iki ay geçsin engeli kaldır. Aynı kafadaysa yine engelle. Budur yani. Anlamsız didişmeye gerek yok.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ben engellemeyi acizlik olarak görüyorum.

Küfür hakaret varsa ya aynen iade ederim ya da raporlarım mesaj silinir.

Aynı şeyleri tekrar ederse ben de aynı cevapları tekrar ederim. Kimin doğru yazdığına her forum okuyucusu kendi karar verir :)