Forumlarda En Sevdiğiniz Arkadaş

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
O kadar korumuşuz ki Nutuk kitabının orijinalini okuyup anlayacak insan oranı çok düşük bu memlekette
ama gariptir ki iki bin yıl önce yazılan göktürk yazıtlarını anlayabiliyoruz dimi. bizim dilimiz türkçe arapça veya farsça değil. özellikle halk edebiyatı şiirlerine de bir bak bakalım anlıyor musun anlamıyor musun. karacoğlan, köroğlu, kayıkçı kul mustafa, dadaloğlu vs... bir de yunus emre var.

1250'den beri hem de. hani sen dilimizi arapça farsça sanıyorsan diye söylüyorum. DİLİMİZ TÜRKÇE.
Mustafa Kemal 1928deki harf devriminden sonra dildeki yabancı kelimeleri atma yoluna gitti ama yabancı kelime kullanma özentisi ne kadar yanlışsa her yabancı kelimeyi atma da o kadar yanlıştır ve ters teper.
yabancı dildeki kelimeleri atmak millileşmek demek varlığının bir kanıtı olarak seyrediyor şu an. ama senin gibi ATATÜRK düşmanları bunu anlamaz. çünkü sizin bildiğiniz sadece arap bedeviliği. kaynak olarak attığın linkteki kişi çandarlı mıydı neydi atatürkün bir yazısını da karalamaya ve üzerinde oynamalar yaparak onu karalamaya çabalamıştı ama sen bilirsin. atsızın yazısını da asıl kaynağından okurum yani orhun dergisinden. şu an okuyamıyorum ama onun da cevabı gelecek merak etme.

hee bu arada ben atsız hayranıyımdır haberin ola. atatürke neler dediğini de gayet iyi biliyorum. yazıyı okuycam ama ondan sonra onun da cevabı gelecek

Yazan tarafından düzenlendi:

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Ben en iyisi gerçekten çok sevdiklerimi yazayım sonra bakarız düzenlemeye ::D

@Part-Time God gerek bilgili gerek eğlenceli sohbetlerin adamı :)
@Entropyy22 bizleri bilgilendirmek için çalışan güzel insan :D
@Burcuva zaten kendisi biliyor başına bela olacağımı. Hem hararetli tartışmalar hem de seviyeli muhabbetler.
Pisicik buralarda @6lack de Furor olarak da bilinir ::D
@kavak yani ne söylesem bilemedim arkadaş. Sen biliyon kendini kelimeler yetmez :D

Sanırım yeterli. Hee bu listeye @Mete Turan ı da eklemek istiyorum. Çünkü forumu düzgün hale getirmek için gerçekten uğraşıyor. Buradan teşekkürlerimizi iletiyoruz efenim size :D
yeni gelecek olanlar vardır ve burcuva kim ya diyebilirler. @DemoKratos un ta kendisi. buradan düzeltmiş olalım :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Şapka zorunluluğu mebus ve memurlar içindi millet için değil.
Günümüzde aç bak bakalım kamuda kılık kıyafet yönetmeliğine kafana göre giyinebiliyor musun.
Benimde işim gereği her gün takım elbise zorunluluğum var napim yani.
Devlet bankalarında takım elbise zorunluluğu var mı? Var Saçmalık mı?
Ne boş beleş adamsın yahu...

4948 ekini görüntüle
Devlet memurlarına da zorla şapka giydirmek saçma değil mi? Sizce insanlara zorla şapka giydirince devlet veya vatandaş için daha mı iyi olacak?

Zaten bunun saçmalık olduğu farkedildiği için uygulanmıyor ama değiştirilemiyor da, trajikomik

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
bizim dilimiz türkçe arapça veya farsça değil.
Mustafa Kemal Nutuk eserini Türkçe vermemiş yani, öyle mi? :)
yabancı dildeki kelimeleri atmak millileşmek demek varlığının bir kanıtı olarak seyrediyor şu an.
Bu cümlenizde kaç yabancı kelime var bakalım:
Yabancı: Farsça yābān sözcüğünden +çı sonekiyle türetilmiştir.

Kelime: Arapça

Atmak: Kökenini bilmiyorum

Millileşmek: Türkçe

Demek: Kökenini bilmiyorum

Varlık: Türkçe

Bir: Türkçe

Kanıt: Emin değilim ama galiba Türkçe

Olarak: Türkçe

Seyrediyor: Arapça

Şu: Emin değilim ama galiba Türkçe

An: Arapça

Yazdığınız cümlenin en az %25i Türkçe değil.

Yavuz Bülent Bakiler, 'Türkçe aşığı Nihat Sami Banarlı, imparatorluk kuran milletlerin, başka millerden kelimeler alması ve vermesinin doğal olduğunu, saf bir dil bulunmadığını söylüyor' dedi.

“Bir kelime, dağdaki çobandan Çankaya'daki Cumhurbaşkanı'na kadar herkes tarafından biliniyor ve kullanılıyorsa onu dilimizden atamayız. Efendi kelimesini herkes kullanır. Yunanca'dan girdi. Türkçe'den çıkaramazsınız”

Türkçe'deki zenginliği savunduğu için bazıları tarafından eleştirildiğini ve kendisine 'Arapçı' denildiğini aktaran Bakiler, 'Ben Yunanca'dan dilimize giren kiraz, anahtar, kilit, kundura, limon kelimelerinin de kalmasını savunuyorum. O zaman Yunancı mı oluyorum' diye konuştu. Bakiler şöyle devam etti: 'Öztürkçe çıkmaz bir sokaktır. Bilgi Yayınevi Öztürkçe bir sözlük yayımladı. 3 bin 175 kelime var. Bu kadar kelimeyle bir dil nasıl güçlü olabilir? Yabancı kökenli kelimelerin reddedilmesi, millete yapılan bir hainliktir...'

ama senin gibi ATATÜRK düşmanları bunu anlamaz.
Ben Mustafa Kemal’in düşmanı değilim. Kendisini doğru icraatları da yanlış icraatları da olan tarihi bir şahsiyet olarak görüyorum. Siz gerçekten Mustafa Kemal’i sevmiyorsunuz, yanlışı olmayan hayali bir Mustafa Kemal seviyorsunuz. Gerçek Mustafa Kemal’i önünüze koyunca hayali Mustafa Kemal’inize düşmanlık yapıldığını zannediyorsunuz.
çünkü sizin bildiğiniz sadece arap bedeviliği.
Benim tek bir bedeviliğimi gösteremezsiniz. İftira atmaya utanmıyor musunuz?

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Mustafa Kemal Nutuk eserini Türkçe vermemiş yani, öyle mi? :)
:) Onun dilinin ne kadar ağır olduğunun farkında mısın? O dönemde elinden geleni Türkçeleştirmiş kolaylaştırmış. Ama senin amacın bu değil tabiki. Ne dediğimi anlamamışsın. Gerçi şaşırdık mı? Hayır.
Bu cümlenizde kaç yabancı kelime var bakalım:
Yabancı: Farsça yābān sözcüğünden +çı sonekiyle türetilmiştir.

Kelime: Arapça

Atmak: Kökenini bilmiyorum

Millileşmek: Türkçe

Demek: Kökenini bilmiyorum

Varlık: Türkçe

Bir: Türkçe

Kanıt: Emin değilim ama galiba Türkçe

Olarak: Türkçe

Seyrediyor: Arapça

Şu: Emin değilim ama galiba Türkçe

An: Arapça

Yazdığınız cümlenin en az %25i Türkçe değil.

Yavuz Bülent Bakiler, 'Türkçe aşığı Nihat Sami Banarlı, imparatorluk kuran milletlerin, başka millerden kelimeler alması ve vermesinin doğal olduğunu, saf bir dil bulunmadığını söylüyor' dedi.

“Bir kelime, dağdaki çobandan Çankaya'daki Cumhurbaşkanı'na kadar herkes tarafından biliniyor ve kullanılıyorsa onu dilimizden atamayız. Efendi kelimesini herkes kullanır. Yunanca'dan girdi. Türkçe'den çıkaramazsınız”
Peki o kelimeler yabancılarda kullanıldığı gibi mi yoksa Türkçeleşmiş mi? Yabancı kökenli kelimeleri Türkçe haline getirsek kendi dilimizde üretim yapıp bu üretimle yeni kelimeler türetsek olmaz mı? Dilde etkileşim olmayacağını savunmuyorum dikkat edersen. Ben sana Arapça ve Farsça'nın dilimiz olmadığını söylüyorum. Türkçe bizim dilimiz. Yabancı kelimeleri atarak yerlerine yeni kelimeler koyabiliriz. Olmadıysa Türkçeleştiririz. Bu kadar basit.
Türkçe'deki zenginliği savunduğu için bazıları tarafından eleştirildiğini ve kendisine 'Arapçı' denildiğini aktaran Bakiler, 'Ben Yunanca'dan dilimize giren kiraz, anahtar, kilit, kundura, limon kelimelerinin de kalmasını savunuyorum. O zaman Yunancı mı oluyorum' diye konuştu. Bakiler şöyle devam etti: 'Öztürkçe çıkmaz bir sokaktır. Bilgi Yayınevi Öztürkçe bir sözlük yayımladı. 3 bin 175 kelime var. Bu kadar kelimeyle bir dil nasıl güçlü olabilir? Yabancı kökenli kelimelerin reddedilmesi, millete yapılan bir hainliktir...'

O kelimeleri zenginleştirerek olabilir mesela. Ben hala yabancı kökenli sözcüklerin atılması gerekli diyorum. Hee bunun yerine kelimeler türetebiliriz. Bak Fransızlara dillerini ne güzel koruyorlar. Etkileşim olsa bile bunu kendilerine uyduruyorlar.
Ben Mustafa Kemal’in düşmanı değilim. Kendisini doğru icraatları da yanlış icraatları da olan tarihi bir şahsiyet olarak görüyorum. Siz gerçekten Mustafa Kemal’i sevmiyorsunuz, yanlışı olmayan hayali bir Mustafa Kemal seviyorsunuz. Gerçek Mustafa Kemal’i önünüze koyunca hayali Mustafa Kemal’inize düşmanlık yapıldığını zannediyorsunuz.
Hayır eleştirin mantıklı eleştiri olsun o zaman düşmanca olmasın dimi? Baktığımızda nedense onun aleyhine şeyler söylüyorsun. Bu arada söyleyeyim Atatürk düşmanı olmadığını söylemekle yakayı kurtaramazsın. Belgelerle gerçek tarih denen site düşmanlık yapıyor ve foyası da geçen senelerde ortaya çıkmıştı. Hani şu belge mevzusu. Eğer gerçekten Atatürk'ü seviyor olsaydın o sitenin yalancılığını bilir kaynak olarak gösteremezsin.
Benim tek bir bedeviliğimi gösteremezsiniz. İftira atmaya utanmıyor musunuz?
Yani sadece burada yazdıkların ne olduğunu ortaya koyuyor. Ben mi iftira atıyorum şimdi?

Öncelikle Atatürk'ü benim kadar sert kimse eleştiremez ama en azından ben onun söylediklerini ve neden bunları yaptığını anlayabiliyorum. Tasvip ettiğim de var etmediğim de var. Kısacası bu konuda benim tavrımı da bilmiyorsun. Ayrıca bu sitede alıntı yapmadan bir cümle bile yazamıyor musun yav? Bence sen önce bunun üzerine çalış. Çamur atmaya çalıştığın adamın üzerinde lekeniz bile kalmıyor hala aynı yolda devam ediyorsunuz.

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Devlet memurlarına da zorla şapka giydirmek saçma değil mi? Sizce insanlara zorla şapka giydirince devlet veya vatandaş için daha mı iyi olacak?

Zaten bunun saçmalık olduğu farkedildiği için uygulanmıyor ama değiştirilemiyor da, trajikomik

O zaman gerekliydi. Neden gerekliydi sen bunu anlayacak kapasitede değilsin.
Şu an gereksiz uygulanmıyor.
200 yıl önce suç olan şimdi olmayabilir şimdi suç olan 200 yıl sonra olmayabilir.
Bundan daha doğal ne var.

Senin Allahının kanunları hangi gelişmiş huzurlu modern ülkede uygulanıyor bana bir örnek versene?
Demek ki saçmalık olduğu farkedilmiş ki uygulanmıyor.
Ve bu kanunları koyan insan değil tanrı ne kadar trajikomik.
Hadi gülelim :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Onun dilinin ne kadar ağır olduğunun farkında mısın?
Ben de onu diyorum. O dönem herkesin rahatlıkla anladığı dili kuşa çevirdiler, şimdiki nesil Mustafa Kemalin kitabının orijinalini anlamaktan aciz dili kuşa çevirenler yüzünden.
Ama senin amacın bu değil tabiki
Niyet okuyuculuğu önyargı göstergesidir.

Önyargı da insanı dogmatik yapar, yine de tercih sizin.
Ben sana Arapça ve Farsça'nın dilimiz olmadığını söylüyorum. Türkçe bizim dilimiz.
Aksini mi iddia ettim? Saman adam safsatası yapmayınız.
Yabancı kelimeleri atarak yerlerine yeni kelimeler koyabiliriz. Olmadıysa Türkçeleştiririz. Bu kadar basit.
O kelimeleri zenginleştirerek olabilir mesela. Ben hala yabancı kökenli sözcüklerin atılması gerekli diyorum. Hee bunun yerine kelimeler türetebiliriz.
Hadi "kiraz, anahtar, kilit, limon" kelimelerini zenginleştirin, veyahut atıp yerine kelime türetin bakalım :)
Hayır eleştirin mantıklı eleştiri olsun o zaman düşmanca olmasın dimi?
Mantıklı olmayan veya düşmanca olan tek bir mesajımı gösteremezsiniz. Yanlışına yanlış demeyi düşmanca eleştiri olarak niteliyorsanız dostça eleştiri yaparak yanlışa yanlış nasıl denilir onu da bir zahmet izah ediniz :)
Baktığımızda nedense onun aleyhine şeyler söylüyorsun.
Doğru veya yanlış öven var zaten ama yanlışına yanlış diyen çok az. Doğrularını tekrar dillendirmeyi gereksiz gördüğüm için dillendirilmesi eksik kalan yanlışlarını gösteriyorum.
Eğer gerçekten Atatürk'ü seviyor olsaydın o sitenin yalancılığını bilir kaynak olarak gösteremezsin.
Durmuş saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. Ben sitede diğer yazanlarla veya sitenin sahipleriyle ilgilenmiyorum. Doğru gördüğüm kısımlarını paylaşıyorum.

Paylaştığım kısımlar doğruysa bu doğruların bu sitede yayınlanmış olması bu doğruları yanlış yapmaz, dolayısıyla paylaşmakta sakınca yoktur.

Paylaştığım kısımlar yanlışsa neresi neden yanlış gösteriniz.
Yani sadece burada yazdıkların ne olduğunu ortaya koyuyor. Ben mi iftira atıyorum şimdi?
Burada yazdığım ve benim bedeviliğimi gösteren tek bir mesajımı gösteremezsiniz. Hukukta ispat edilmeyen iddiaya iftira denir. İftira atmaya utanmıyor musunuz?
Öncelikle Atatürk'ü benim kadar sert kimse eleştiremez ama en azından ben onun söylediklerini ve neden bunları yaptığını anlayabiliyorum. Tasvip ettiğim de var etmediğim de var.
Mesela nesini eleştiriyorsunuz/tasvip etmiyorsunuz?
Ayrıca bu sitede alıntı yapmadan bir cümle bile yazamıyor musun yav?
Alıntı yapmadan kurduğum çok cümle var ama alıntı yapıp yapmamayı size soracak değilim, değil mi? :)
Çamur atmaya çalıştığın adamın üzerinde lekeniz bile kalmıyor hala aynı yolda devam ediyorsunuz.
Mustafa Kemal hakkında yazdıklarımdan doğru olmayan tek bir mesajımı gösteremezsiniz. Hal böyleyken çamur attığım iftirası atmaya utanmıyor musunuz?

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
O zaman gerekliydi. Neden gerekliydi sen bunu anlayacak kapasitede değilsin.
Benim anlayacak kapasitede olmadığım sizin temelsiz uydurmanız.

Öyle değilse neden gerekli olduğunu yazın da herkes görsün sizin doğru söylediğinizi.

Neden gerekli olduğuna dair bir izahınız yok. Mustafa Kemalin gereksiz yere böyle bir icraat yaptığını itiraf etmeyi de kendinize yediremiyorsunuz.

Olayı sözde benim kapasiteme bağlayıp kaçma ucuz numaralarıyla kurtulmaya çalışmanız fikir olarak aciz kaldığınızın itirafıdır.
Senin Allahının kanunları hangi gelişmiş huzurlu modern ülkede uygulanıyor bana bir örnek versene?
%100 uygulanan yok. Bu yüzden %100 huzurlu bir ülke de yok. Uygulanma yüzdesi ile gelişmişlik ve huzur yüzdelerinin uyumlu olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konuluyor her yıl. :)

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Benim anlayacak kapasitede olmadığım sizin temelsiz uydurmanız.
Anlayamazsın çünkü kafan hala 1400 yıl önceki kanunlarda :)

Mustafa Kemalin gereksiz yere böyle bir icraat yaptığını itiraf etmeyi de kendinize yediremiyorsunuz.
Neden gereksiz? Bankalarda takım elbise zorunluğu gereksiz mi ? Neden takım elbise bir düşün :)

%100 uygulanan yok. Bu yüzden %100 huzurlu bir ülke de yok. Uygulanma yüzdesi ile gelişmişlik ve huzur yüzdelerinin uyumlu olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konuluyor her yıl.

%1 Bile uygulanan yok ve gayette huzurlular ve hiçbir zamanda uygulamaycaklar :)

Tabi her yıl konuyor ama karşılaştırmalar kamuoyu ile paylaşılmıyor ben yaptım oldu.
Koy bakalım Yeni Zelanda anayasası ile kuran kanunlarını ve sahih hadisleri karşılaştır ortaya koy herkes okusun bilimsel çalışma böyle olur :)

Hadi gel biz koyalım yiyiyormu :)

unacceptable

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Panteist
Ben de onu diyorum. O dönem herkesin rahatlıkla anladığı dili kuşa çevirdiler, şimdiki nesil Mustafa Kemalin kitabının orijinalini anlamaktan aciz dili kuşa çevirenler yüzünden.
Sen herkesin rahatlıkla anladığı dil olarak Arapça ve Farsça'yı mı sanıyorsun? Gazneli Mahmud ile birlikte dil ağırlaştı. Osmanlı dönemindeki halk şairleri gayet de sade dil kullanıyordu ve gariptir ki o da anlaşılıyordu. Karacaoğlan, Köroğlu hatta biraz daha geriye git Yunus Emre. Yani dili tekrar eski haline ATATÜRK sağ olsun.
Niyet okuyuculuğu önyargı göstergesidir.

Önyargı da insanı dogmatik yapar, yine de tercih sizin.
Niyetini bu kadar da belli etme sende ::D
Aksini mi iddia ettim? Saman adam safsatası yapmayınız.
Evet senin zannettiğin Türkçe o ağdalı dil değil maalesef. Dili kolaylaştırdılar. Bu sayede en eski yazıtları bile anlayabiliyoruz. Göktürk yazıtlarının bir kısmını anlayabilirsin mesela. Alp Er Tunga sagusu bunun en iyi örneği. Tabi o Saka Türklerine ait o ayrı.
Hadi "kiraz, anahtar, kilit, limon" kelimelerini zenginleştirin, veyahut atıp yerine kelime türetin bakalım :)
Benim dilbilimci değilim bunu dilbilimcilerin yapması gerekiyor.
Mantıklı olmayan veya düşmanca olan tek bir mesajımı gösteremezsiniz. Yanlışına yanlış demeyi düşmanca eleştiri olarak niteliyorsanız dostça eleştiri yaparak yanlışa yanlış nasıl denilir onu da bir zahmet izah ediniz :)
Yazdığın yazılar ne olduğunu gösteriyor.
Doğru veya yanlış öven var zaten ama yanlışına yanlış diyen çok az. Doğrularını tekrar dillendirmeyi gereksiz gördüğüm için dillendirilmesi eksik kalan yanlışlarını gösteriyorum
Merak etme bunu bizler de yapıyoruz ama senin gibi değil. Nedense ben daha doğrularını gösterdiğin bir yazına gelmedim.
Durmuş saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. Ben sitede diğer yazanlarla veya sitenin sahipleriyle ilgilenmiyorum. Doğru gördüğüm kısımlarını paylaşıyorum.

Paylaştığım kısımlar doğruysa bu doğruların bu sitede yayınlanmış olması bu doğruları yanlış yapmaz, dolayısıyla paylaşmakta sakınca yoktur.

Paylaştığım kısımlar yanlışsa neresi neden yanlış gösteriniz.
Bu işi benim yerime yapanlar var zaten. Onları okusan yeterli.
Burada yazdığım ve benim bedeviliğimi gösteren tek bir mesajımı gösteremezsiniz. Hukukta ispat edilmeyen iddiaya iftira denir. İftira atmaya utanmıyor musunuz?
İftira olmadığını kendinde biliyorsun.
Mesela nesini eleştiriyorsunuz/tasvip etmiyorsunuz?
:) Senin eline koz vereceğimi mi sanıyorsun? Birçok şeyini eleştiriyorum ama gelgelelim bunu seninle paylaşacak kadar aptal değilim.
Alıntı yapmadan kurduğum çok cümle var ama alıntı yapıp yapmamayı size soracak değilim, değil mi? :)
Maalesef o cümleler de tekrarlardan oluşuyor sadece. Alıntı yapmadan hayatta uzun bir yazı yazamazsın sen. Mümkün değil. Ben daha bir konuda alıntı yapmadan düşüncelerini yazabildiğini görmedim. Madem iddialısın kanıtla da görelim :)
Mustafa Kemal hakkında yazdıklarımdan doğru olmayan tek bir mesajımı gösteremezsiniz. Hal böyleyken çamur attığım iftirası atmaya utanmıyor musunuz?
🥱🥱 Bu konuda sana cevap verenler olduğu halde sen yalancılık yapan sitelerden örnek gösteriyorsun hala. Nedense sadece o siteler ama. Nedense Atatürkçü ya da doğruyu söyleyen siteler değil.

Atatürkle ilgili cevaplar verildi zaten sana. Benim hatırladığım bu konuda @Entropyy başı çekiyor üstelik cevap verenlerde.

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Anlayamazsın çünkü kafan hala 1400 yıl önceki kanunlarda :)
İslamdan önce de Yaratıcıyı inkar edenler vardı. Sizin mantığınızla sizin kafanız daha da geri :)
Neden gereksiz? Bankalarda takım elbise zorunluğu gereksiz mi ? Neden takım elbise bir düşün :)
Yazmıştık:

Sizce insanlara zorla şapka giydirince devlet veya vatandaş için daha mı iyi olacak?

Zaten bunun saçmalık olduğu fark edildiği için uygulanmıyor ama değiştirilemiyor da, trajikomik.
%1 Bile uygulanan yok
Bu sizin temelsiz uydurmanız. Bilimsel çalışmalar sizin tam tersinizi söylüyor.
Tabi her yıl konuyor ama karşılaştırmalar kamuoyu ile paylaşılmıyor ben yaptım oldu.
Koy bakalım Yeni Zelanda anayasası ile kuran kanunlarını ve sahih hadisleri karşılaştır ortaya koy herkes okusun bilimsel çalışma böyle olur :)
Bu faaliyet raporu
Faaliyet raporunda cevabını bulamadığınız sorularınızı mail ile ilgililere sorabilirsiniz
[email protected]

kavak

Vlll ☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslamdan önce de Yaratıcıyı inkar edenler vardı. Sizin mantığınızla sizin kafanız daha da geri :)
Yazmıştık:
Sizce insanlara zorla şapka giydirince devlet veya vatandaş için daha mı iyi olacak?
Zaten bunun saçmalık olduğu fark edildiği için uygulanmıyor ama değiştirilemiyor da, trajikomik.
Bu sizin temelsiz uydurmanız. Bilimsel çalışmalar sizin tam tersinizi söylüyor.
Bu faaliyet raporu
Faaliyet raporunda cevabını bulamadığınız sorularınızı mail ile ilgililere sorabilirsiniz
[email protected]
Habire kendinden olmayanları inkar etmekle suçlamak, onlara saygısız olduğunu gösterir.
Sen saygısız birisin, çünkü ortada inkar edilecek bir tanrı yok.
Tam tersine reddedilecek zibil gibi tanrı profil ve adayları var. Hepsi aynı p.k.

Entropyy

V ☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
İslamdan önce de Yaratıcıyı inkar edenler vardı. Sizin mantığınızla sizin kafanız daha da geri
İslam ademden beri var dolayısı ile sen bokun içinde doğmuşsun gerilikte zirve yapmışsın :) :)

İnsalara değil memura:)

Yazmıştık:

İslam kanunları hiçbir gelişmiş ülkede uygulanmıyor neden çünkü saçmalık olduğu farkedilmiş :)

Ve gönderen tanrı trajikomik hadi gülelim :)

Bu faaliyet raporu
http://islamicity-index.org/wp/wp-content/uploads/2020/07/Annual-Report-2019.pdf Faaliyet raporunda cevabını bulamadığınız sorularınızı mail ile ilgililere sorabilirsiniz
[email protected]
Okudum faaliyet raporunda karşılaştırma yok.
Zaten karşılaştıramaz mümkün değil :)
Hiçbir ayet hiçbir hadis karşılaştırılmamış.

Kaçtığını farkediyorum niye kaçıyorsun gel karşılaştıralım dediğin gibi ise zaten haklı sen çıkacaksın :)

bilgelikyolunda

ll ☆☆☆☆☆
Yazar
Düşünce
Sünni
Sen herkesin rahatlıkla anladığı dil olarak Arapça ve Farsça'yı mı sanıyorsun?
Hayır Mustafa Kemal'in Nutuk kitabını yazdığı orijinal halinin dilinden bahsediyorum. Mustafa Kemal tarafından Nutuk Kitabının orijinal halinin Türkçe değil, Arapça ve Farsça olarak yazıldığını mı iddia ediyorsunuz?
Niyetini bu kadar da belli etme sende ::D
Niyetimin ne olduğunu hangi cümlelerimden neye göre çıkardınız? Bunu ispat ve izah etmedikçe önyargınızdan dolayı olmayan şeyler uydurduğunuz ortaya çıkar.
Evet senin zannettiğin Türkçe o ağdalı dil değil maalesef. Dili kolaylaştırdılar.
Mustafa Kemal Nutuk Kitabını Türkçe yazmadı öyle mi?

Dil kısırlaşınca haliyle kolaylaşır da :)
Bu sayede en eski yazıtları bile anlayabiliyoruz.
O dönemki insanların anlayamayacağına deliliniz var mı?
Benim dilbilimci değilim bunu dilbilimcilerin yapması gerekiyor.
Tüm dilbilimciler ya sizin kadar ülkelerini ve dillerini sevmiyor ya da saçma bir şey istediğiniz için kimse bu kelimelere dokunmamış/dokunmuyor, hangisi doğru sizce?
Yazdığın yazılar ne olduğunu gösteriyor.
Mantıklı olmayan veya düşmanca olan tek bir mesajımı halen gösteremediniz.

Ayrıca yanlışına yanlış demeyi düşmanca eleştiri olarak niteliyorsanız dostça eleştiri yaparak yanlışa yanlış nasıl denilir onu da halen izah edemediniz.
Merak etme bunu bizler de yapıyoruz
Mesela?
Nedense ben daha doğrularını gösterdiğin bir yazına gelmedim.
Mesela Mustafa Kemalin siyasi deha olduğunu söylediğim mesajlarımı paylaşayım mı? :)
Bu işi benim yerime yapanlar var zaten. Onları okusan yeterli.
Ben henüz denk gelmedim. Paylaştıklarımın neresi neden yanlış gösterebilen olduğu iddianız doğruysa buyurun link atın da birlikte tahlil edelim. Aksi takdirde "Ne de olsa birileri cevap vermiştir" diye kendinizi kandırıyorsunuz demektir.
İftira olmadığını kendinde biliyorsun.
Hukukta ispat edilmeyen iddiaya iftira denir.

Burada yazdığım ve benim bedeviliğimi gösteren tek bir mesajımı bile halen gösteremediniz.
Senin eline koz vereceğimi mi sanıyorsun?
Gerçekleri birilerinin öğrenmesinden neden korkuyorsunuz?

Mesela İslami kaynaklarda Hz Peygamberle ilgili her detay en küçük ayrıntısına kadar var. İnsanlar "koz vermeyelim" diye sığ bir düşünceye girmemişler. Buna rağmen onlar sorgulama yeteneği olmayan dogmatikler ama siz sorgulamaktan ve sorgulanmaktan korkmayan medeni ve antidogmatik insanlarsınız, öyle mi?
Maalesef o cümleler de tekrarlardan oluşuyor sadece.
İddia tekrarlanırsa cevabın da tekrarlanması normaldir.
Madem iddialısın kanıtla da görelim :)
İddialı değilim ama kanıtlarsam özür dileyecek misiniz? :)
Bu konuda sana cevap verenler olduğu halde
Hani nerede o cevaplar? İddianız doğruysa buyurun link atın da birlikte tahlil edelim. Aksi takdirde "Ne de olsa birileri cevap vermiştir" diye kendinizi kandırıyorsunuz demektir.
Nedense Atatürkçü ya da doğruyu söyleyen siteler değil.
Buyurun paylaştıklarımın yanlış olduğunu gösteren " Atatürkçü ya da doğruyu söyleyen siteler"den link atın da birlikte tahlil edelim. Aksi takdirde "Ne de olsa birileri cevap vermiştir" diye kendinizi kandırıyorsunuz demektir.
Atatürkle ilgili cevaplar verildi zaten sana. Benim hatırladığım bu konuda @Entropyy başı çekiyor üstelik cevap verenlerde.
@Entropyy yazdıklarımın neresinin neden yanlış olduğunu gösteremediği için Mustafa Kemale muhalefet edenlerin ölmüş annelerine sövmekle meşgul.

Son konular

Son mesajlar