Frankenstein ya da Modern Prometheus

Mesajlar
30
Tepki puanı
55
Düşünce
Deist
frankenstein-yada-modern-prometheus.jpg

Okumanızı kesinlikle öneririm. Tanrı felsefesi ile ilgili yazılmış en önemli eserlerden. Kitapta frankenstein biz insanları frankensteinin yaratıcısı ise tanrıyı temsil etmekte. Gerçekten ufkunuzu bir hayli genişletir. Aynı zamanda okuması da eğlenceli.
 

Mete Turan

lV ☆
Senato Başkanı
Mesajlar
2,141
Tepki puanı
1,636
Düşünce
Agnostik
İlk defa duydum. Nasıl bişey bu kitap, roman tarzında mı?
 

ATLAS

Yazar
Mesajlar
82
Tepki puanı
129
Düşünce
Ateist
yada daki "da" ayrı yazılır. ya da şeklinde.
 
Mesajlar
30
Tepki puanı
55
Düşünce
Deist
İlk defa duydum. Nasıl bişey bu kitap, roman tarzında mı?
Roman evet. Yazarı Mary Shelley pek tanınan bir yazar değil fakat bu kitabı gerçekten ünlü. Can Yayınları kasikler serisinde bulabilirsiniz. Kitapta varoluş ve tanrı felsefesi sorgulanmakta. Bir insan tarafından yaratılan frankenstein insanın dünyada geçirdiği tüm evreleri geçirir. Daha fazla spoiler verip kitabın zevkini kaçırmayayım.:)
 

ATLAS

Yazar
Mesajlar
82
Tepki puanı
129
Düşünce
Ateist
Mary Shelley Frankenstein ya da Modern Prometheus Pdf E-kitap indir

"Tüm tahminlerim ve ümitlerim boş çıktı ve Tanrı'ya öykünen melek misali sonsuza kadar cehenneme zincirlendim. Muhayyilem capcanlı, analiz gücüm ve uygulama kabiliyetimse güçlüydü. İşte bu niteliklerimin bir araya gelmesi sayesinde bir insan yaratma fikrini geliştirip gerçekleştirebildim. İşimi tamamladığım zamanki duygularımı şu an bile heyecanla anıyorum. Kâh gücümün coşkusuna kapılarak kâh muhtemel sonuçlarına kafa yorarak hayallerimde cennetin bahçelerini arşınladım. Çocukluğumdan beri bana büyük umutlar ve tutkular aşılanmıştı, oysa şimdi bak nasıl da yıkıldım!"

Bilim tutkunu genç öğrenci Victor Frankenstein'ın yarattığı varlığı gördüğü anda söylediği bu sözler, kendi çocuklarını terk eden tanrının hayal kırıklığının yansıması olarak yorumlandı. Frankenstein'ın yalnızlaşmaya ve yabancılaşmaya mahkûm edilen canavarıysa, ölü doğaya can veren yaratıcı tarafından bu dünyada tek başına bırakılan modern insanın kaderini temsil ediyordu.

Shelley'nin Frankenstein ya da Modern Prometheus'u, XVIII. yüzyıl Avrupası'nın Aydınlanmacı tutkularının kültür açısından korkunç sonuçlarını hayal eder. Bilimden yararlanarak "doğanın sırlarına nüfuz etmeye" yönelirken, insan doğası ve bedeni dahil olmak üzere her şeyi birer nesneye çeviren Aydınlanmacı arzu, Frankenstein'ı pişmanlıkla son bulacak bir serüvene sürükler: Frankenstein'ın canavarı, aslında aklın kendi canavarıdır ve şimdi sadece bu canavardan değil, onu yaratan aklın kendisinden de korkulması gerekmektedir.

Bu linkten indirip okuyabilirsiniz;

http://turbobit.net/zz0n87x0qpj8/Mary.Shelley.Frankenstein.ya.da.Modern.Prometheus.zip.html
 

Son konular

Son mesajlar

Üst