Anket Fransız laikliği mi, İngiliz mi

Fransız laikliği mi, İngiliz mi daha iyidir?


  • Tüm seçmenler
    9

Tiglath

ll ☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Mesajlar
2,014
Çözümler
3
Tepki puanı
1,952
Düşünce
Ateist
İnanç subjektif bir kavramdır. Devlet yönetimi ise objektiftir. Duygusallığa, soyut şeylere bağlı olarak devleti yönetemezsin. Aksi halde devlete güven olmaz. Mesela devlet yönetimine girmiş şu fanatik pastafaryanın dininden bağımsız hareket edeceğini düşünebilir misiniz? Mesela bir hristiyan bu kişiye güvenir mi? Aynı örnek geri kalan tüm dinler içinde verilebilir.

5586FC7C-1F35-4936-8D7F-B0A08B7AF58E.jpeg


Devletin görevi kişisel inanç özgürlüğünü sağlamak, güvenceye almaktan öte bir şey olamaz. Kesinlikle dini yapıların örgütlenmesine, devlet içine sızmasına, güç unsuru haline gelmesine izin vermemelidir. Çünkü soyut şeylerle insanlar ancak sömürülür. Aksi olmaz.
 

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Mesajlar
1,457
Tepki puanı
713
Düşünce
Ateist
Sizce Karaoğlan Bülent Ecevit'in bu yaptığı doğru mudur, sizce Atatürk'ün kurduğu ve Karaoğlan'ın bu videoda uyguladığı Fransız sekürlerliği mi daha iyidir yoksa Elizabet'in kiliseye üye olmasının örnek gösterildiği İngiliz tipi sekülerizm mi?
Laik bir mecliste başörtü olmamalı.
Bunu diyen bu konuda haklı.
Ancak
"Bu hanıma haddini bildiriniz" dediği an haksız oluyor.
 

boron

Süresiz Yasaklı
Mesajlar
331
Tepki puanı
197
Düşünce
Ateist
Duygusallığa, soyut şeylere bağlı olarak devleti yönetemezsin. Aksi halde devlete güven olmaz. Mesela devlet yönetimine girmiş şu fanatik pastafaryanın dininden bağımsız hareket edeceğini düşünebilir misiniz? Mesela bir hristiyan bu kişiye güvenir mi?
Kutsal devlete hiç bir şekilde güvenemezsiniz. İster din adına kutsanmış olsun. İster başka başka kavramlarla... Hepsi eninde sonunda aynı sonucu verir. Bireyin çıkarları(yaşama hakkı) devletten üstün olmadıkça hiç bir devlet zararsız diyemeyiz. Çıkarları için vatandaşın insanlık haklarına tecavüz edilmesine müsade eden her yapı tehlikelidir. İnsan yaşamı ve hakları açısından. Hülasa en iyi, ideoloji, izm/mizm v.s. devlet ölü(kutsal olmayan/ dokunulabilir) olandır.
 

Son konular

Son mesajlar

Üst