Garip, İlginç, Tuhaf

ATLAS

Üye
Mesajlar
82
Tepki puanı
124
Düşünce
Ateist
garip-ilginc-tuhaf.jpg

Şu gördüğünüz fotoğraf keşfedilmiş en uzak galaksiye ait Hubble teleskopu tarafından çekilmiş bir fotoğraf.

Tamı tamına 13.2 milyar ışık yılı uzaklıkta. Bir başka deyişle şuan gördüğümüz o şey bir galaksinin 13.2 milyar yıl önceki hali. Öyle ise BigBang' den sadece yaklaşık 500 milyon yıl sonrasını görüyoruz.

O zaman evren çok küçüktü. Belki de biz o gördüğümüz yerdeyiz ve 13.2 milyar yıl önceki halimize bakıyoruz buradan.

İnsan düşünmeden edemiyor, aslında bu fotoğrafa bakarken belki de kendi galaksimizi mi gözlemliyoruz? 13.2 milyar yıl önceki halimizi mi görüyoruz?

Ve daha dünyanın oluşmasına 9 milyar, bizim oluşmamıza 13,2 milyar yıl var.

Garip, İlginç, Tuhaf.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:
Mesajlar
32
Tepki puanı
22
Düşünce
Agnostik
Bu konuyu bende hep düşünmüşümdür ama dışarıdan kendimize bakma olayını anlayamadım. Bir gözlemcinin uzay zamanda kendisini dışarıdan görebilmesi için ışık hızından daha hızlı hareket etmesi gerekir. Bir örnekle açıklamaya çalışırsam; dünyada bir insanın elini havaya kaldırdığını düşünelim. Bu görüntü ışık hızında evrene yayılmaya başlar. O kişinin kendi görüntüsünü dışarıdan görebilmesi için ışık hızını aşarak o görüntünün önüne geçmesi gerekir. Bu nedenle 13,2 milyar ışık yılı ötedeki galakside bizim olmamız pek mümkün değil bence. O sadece big bang sonrası oluşmuş galaksilerden biri. Daha doğrusu bizim gözlemleyebildiğimiz bir tanesi. Muhtemelen daha az yıldızı olan yada daha silik galaksilerde oluşmuştu o an. Birde evrenin genişlemesi olayı var. Örnek verdiğiniz galaksi için kabaca hesapladım, bizden saatte 980.000 km hızla uzaklaşıyor. Yani ışık bize doğru gelirken onu terse yönde saatte 980.000 km ile yavaşlatan bir genişleme var. :) Acayip konular, akıl sır ermiyor. Hepsi bir kenara, gökyüzüne bakarken zamanda seyahat ediyoruz kaç kişi biliyor. :) İlgi çekici paylaşımınız için teşekkürler..
 
Üst