Gecemiz gündüz olursa...

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
1581453846526.png

İnsanların neredeyse 80% gecenin tamamen karanlık olmadığı bir ortamda yaşıyor, çünkü suni ışıklandırmalar geceyi gündüze çevirmiş durumda. Ancak bu durumun, sağlık açısından, uzun vadede hem insanlara hem de hayvanlara etkisi olduğu muhakkak.

Bilhassa gündüzün kısa karanlığın uzun olduğu mevsimde, şehirler suni ışıklar tarafından aydınlanmaktadır. Ancak bu suni ışıklandırmanın doğal olan gündüz gece ritmini bozduğu aşikar. Işık kirliliğinin dünya çapındaki etkilerini gösteren bir hayli araştırma mevcut.

Zaman buldukça bununla ilgili haberleri ve makaleleri tercüme ettikten burada paylaşmaya çalışacağım...

Yazarı tarafından düzenlendi:

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
e. bunlar zaten kuran da yazıyor. xD

mu'min-61: Allah, içinde rahat edesiniz diye geceyi ve (her şeyi) gösterici (aydınlık) olarak da gündüzü yaratandır. Şüphesiz Allah, insanlara karşı sonsuz iyilik sahibidir, fakat insanların çoğu şükretmezler.

bu ayet açıkca ışık kirliliğinden bahsediyor.gece ışığın yerini karanlığa bırakıyor bu yüzden.iylik olduğunu söyleyerek sağlığımıza atıfta bulunuyor işte ama şükreden az.yeni bir kuran mucizesine şahit oldunuz işte.ne güzel,ne mutlu size :kggy:

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Bu ne şimdi, Minik Kuş @Minik Kuş ?
:@

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Rüzgar tesislerinde bulunan kırmızı uyarı ışıkları, yarasalar açısından ölümcül birer tuzak olabiliyor. Yapılan bir deneyde, bilhassa kımızı ışığın yarasalara çok çekici geldiği saptandı. Bu nedenle sayısız yarasa sezonluk göç esnasında bunun kurbanı oluyorlar. Ancak kırmızı ışığın yarasalara neden cazip geldiği sorusu ise hălen gizemini korumaktadır.
1581532795642.png

Rüzgar tesisleri her ne kadar temiz enerjiyi temsil etse de, Avrupa´da her sene 250.000´den fazla yarasa pervanelere çarparak hayatını kaybetmektedir. Kurbanların çoğunluğu, kışı geçirmek istedikleri yerlere gitmeye çalışan göçmen yarasalardan oluşuyor.

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist

mu'min-61: Allah, içinde rahat edesiniz diye geceyi ve (her şeyi) gösterici (aydınlık) olarak da gündüzü yaratandır. Şüphesiz Allah, insanlara karşı sonsuz iyilik sahibidir, fakat insanların çoğu şükretmezler.

bu ayet açıkca ışık kirliliğinden bahsediyor.gece ışığın yerini karanlığa bırakıyor bu yüzden.iylik olduğunu söyleyerek sağlığımıza atıfta bulunuyor işte ama şükreden az.yeni bir kuran mucizesine şahit oldunuz işte.ne güzel,ne mutlu size :kggy:
Allah:Alo Muhammed orda mısın?
Evlatlığınla evlenebilirsin (Ahzab37),
Karılarınla istediğin sırayla yat (Ahzab51) ,
Evine gelen misafirler çok oturmasın (Ahzab53),
Sana dul ve bakire karılar ayarlayabilirim (Tahrim 5)

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik

Rahat olasınız diye geceyi verdik diyor şuan dönemimizde ne kadar pislik varsa gece yaşanıyor.Peygamber döneminde bile hırsızlar,Tecavüzcüler geceyi beklerdi.İnsanların geceyi kollıyacağını bilememişmi ayetde geceleri dikkat edin aranızda azmış insanlar vardır yazsa daha mantıklıydı.

İkinci olarakda yapay ışıklar canlılar için zararlı olabilir diyor geceyi geceye bırakmak gerekir diyor sen Kuran'dan geceyi rahat edesiniz diye yarattık ayetini gösteriyorsun ne alakası var.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Allah:Alo Muhammed orda mısın?
Allah'ın peygamberle konustuğunu nerden çıkarıyorsun ki?

torbacın bayağı sağlammış entropy xD xD xD

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Rahat olasınız diye geceyi verdik diyor şuan dönemimizde ne kadar pislik varsa gece yaşanıyor.Peygamber döneminde bile hırsızlar,Tecavüzcüler geceyi beklerdi.İnsanların geceyi kollıyacağını bilememişmi ayetde geceleri dikkat edin aranızda azmış insanlar vardır yazsa daha mantıklıydı.

İkinci olarakda yapay ışıklar canlılar için zararlı olabilir diyor geceyi geceye bırakmak gerekir diyor sen Kuran'dan geceyi rahat edesiniz diye yarattık ayetini gösteriyorsun ne alakası var.
alakası işte kavağın yaptığı tefsir. xD

Entropyy22

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Allah'ın peygamberle konustuğunu nerden çıkarıyorsun ki?

torbacın bayağı sağlammış entropy xD xD xD
Allah:Alo kırmızı donlu minik kuş orda mısın?

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
Ne diyim ki inandığın Allah akıl fikir versin yoksa sen bu kafayla onun avukatlığını yapamazsın.

Entropyy22 @Entropyy22 adam sana ayetlerden ironi yapıyor senin dediğine bak umarım sende dalga geçiyorsundur yoksa durumun kötü.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Allah:Alo kırmızı donlu minik kuş orda mısın?
bro Allah'ın sesini duyan başka seslere tahammül edemez.onun için bu söylediklerin saçma.Allah kimse ile direk konuşmaz.bunları nerden çıkarıyorsun?

torbacını değiştir bence xD xD xD

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
Ne diyim ki inandığın Allah akıl fikir versin yoksa sen bu kafayla onun avukatlığını yapamazsın.

Entropyy22 @Entropyy22 adam sana ayetlerden ironi yapıyor senin dediğine bak umarım sende dalga geçiyorsundur yoksa durumun kötü.
sevgili yuşa; elbette dediğin gibi bu bir inanç meselesi ama ayetin neyini anlamadığını anlamadım?!

ayette rahat edesiniz diyor işte.ışık rahatsız etmesin diyor. dinlenesiniz diye geceyi verdik diyor.yani bunun neyini izah edeyim şimdi.değerli arkadasımız kavak, keza gerekli açıklamayı yapmış bulunmaktadır.bu arada entropye ironi yapmıyorum.tasavvufi olarak öyle biliyorum.ne kadar doğrudur ama tabi bilmiyorum. xD

Yuşa

Üye
Düşünce
Agnostik
sevgili yuşa; elbette dediğin gibi bu bir inanç meselesi ama ayetin neyini anlamadığını anlamadım?!

ayette rahat edesiniz diyor işte.ışık rahatsız etmesin diyor. dinlenesiniz diye geceyi verdik diyor.yani bunun neyini izah edeyim şimdi.değerli arkadasımız kavak, keza gerekli açıklamayı yapmış bulunmaktadır.bu arada entropye ironi yapmıyorum.tasavvufi olarak öyle biliyorum.ne kadar doğrudur ama tabi bilmiyorum. xD
İlk önce Entropyy22 @Entropyy22 e attığın mesajla başlıyım.Adam orda Allah'ın Muhammed'e mesaj olarak yolladığı ayetlerden bahsediyor.Sen Allah ne ara konuşmuş ki tarzında cevap veriyorsun bunun ne alakası var ben sana kitapla mesaj yollasam yani mektupla felan senle konuşmuş olmaz mıyım ?

Ayete gelirsek ayette hep ışık hep ışık rahatsız eder diyor elbet rahatsız eder ama kavak arkadaşımızın açtığı konuda sağlığa zararından bahsediyor ayette rahat edin dinlenin gibisinden konuşmuyor mu ? Yani geceyi rahat edelim diye yaratmış çok fazla ışığın insan sağlına zarar verdiği için değil.Öyle olsa yazar dimi ? Farklı anlamlar çıkarmıyalım lütfen.Gecenin sessiz ve rahat ortamından bahsediyor.Ben kabulleniyorum gece rahattır gökyüzü hoştur karanlık rahat verir insana mesela bunun gibi ama insanın sağlığına zarardan bahsettiğini sanmıyorum.

Minik Kuş

Üye
Düşünce
Sünni
İlk önce Entropyy22 @Entropyy22 e attığın mesajla başlıyım.Adam orda Allah'ın Muhammed'e mesaj olarak yolladığı ayetlerden bahsediyor.Sen Allah ne ara konuşmuş ki tarzında cevap veriyorsun bunun ne alakası var ben sana kitapla mesaj yollasam yani mektupla felan senle konuşmuş olmaz mıyım ?
evt.konuşmuş olursun da şimdi entropy alo diyerek yazıya başlamış.direk telofonun ucundakinin sesi ile muhatap oluyorsun.yani telofonun ucundakinin sesinin rengini duymuş oluyorsun sonuçta.

Ayete gelirsek ayette hep ışık hep ışık rahatsız eder diyor elbet rahatsız eder ama kavak arkadaşımızın açtığı konuda sağlığa zararından bahsediyor ayette rahat edin dinlenin gibisinden konuşmuyor mu ? Yani geceyi rahat edelim diye yaratmış çok fazla ışığın insan sağlına zarar verdiği için değil.Öyle olsa yazar dimi ? Farklı anlamlar çıkarmıyalım lütfen.Gecenin sessiz ve rahat ortamından bahsediyor.Ben kabulleniyorum gece rahattır gökyüzü hoştur karanlık rahat verir insana mesela bunun gibi ama insanın sağlığına zarardan bahsettiğini sanmıyorum.
işte vucudun rahat etmesi için.mesela: uyurken ışıkları söndürür insanlar,(sağlık acısından)gözü "rahatsız" eder. bunun gibi.ayrıca dünyada sadece sen yaşamıyorsun diğer hayvanlarında gece rahat etmesi lazım.yarasalar mesela ki değerli kavak arkadasımız bu konuyuda ayrıntısı ile tefsir ediyor. : d

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Günümüzdeki gereğinden fazla olan global ışık kirliliğin hem insanları hem de hayvanları negativ yönde etkilediği, artık bilinen bir gerçek. Artık iş o raddeye vardı ki, gece aktif olan böcekler bile bu durumdan etkilendiği için, bitkiler daha az tozlaşıyorlar. Bilimsel araştırmalara göre güve ve diğerleri ışıkların yansıdığı bitkileri, karanlıkta kalanlara nazaran daha az ziyaret etmektedirler. Dolayısıyla bu mevzubahsis bitkiler, gündüz aktif olan böcekler tarafından da yeteri kadar tozlaşmıyor. Netice itibarı ile bu bitkiler, daha az tohum ve mevye üretmek zorunda kalıyorlar.
1581625510995.png

Bir devedikeni üzerindeki gece aktif olan bir ziyaretçi.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Suni ışık kirliliği içimizdeki saati ve sağlığımızı bozduğu gibi bilhassa gece aktif olan hayvanlar ălemini de negatif yönde etkilemektedir. Bu nedenle bazı dişi kuşların yanlış(!) eş seçtiği belirlenmiş durumda. Ayrıda göçmen kuşların yönlerini şaşırmalarına etkisi olduğu ve suni olarak ışıklandırılmış binalara çarptıkları da gözlemlenen veriler arasında.
1581772237593.png

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Konu Sahibi
Mercanlar´ın suni ışıkla araları pek iyi değil, çünkü bu durum onların çoğalmasını/üremesini engelliyor. Mercanlar diyarında yılda bir kere büyük bir düğün yaşanıyor. Hepsi aynı anda üreme hücrelerini suya bırakıyorlar. Dünyanın dört bir yanında su ısısının değişimi, gel git olayı, güneşin posisyonu ve ay ışığının yoğunluğunun neticesinde yüzlerce mercan türünun aynı anda çiftleşmesine sahne oluyor.
1581849313899.png

Mercanların aynı anda üreme hücrelerini bırakmasından bir görüntü

Mercanların gözleri yok, ama onlarda özel bir piğment var. Bu piğment sayesinde ışığın yoğunluğunu tespit edebiliyorlar. Yapılan deneylerde, suni ışığa maruz kalan mercanların üreme hücrelerini suya bırakmadıkları gözlemlendi. Bilhassa sahil kıyılarına yakın olan mercan toplulukları ışık kirliliğinden etkilenmektedirler.
1581849449026.png

Kızıl Denizdeki mercanlar