Geri Kalmışlığın En Büyük Nedeni

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
The Economist'te 23 Kasım'da çok ilginç bir araştırma yayınlandı.

Harvard Üniversitesi’nden Robert Putnam’ın “sosyal sermaye” teorisine dayandırılan makalede geri kalmışlığın en büyük nedeninin kuzen evliliği olduğu savunuluyor. Sunulan haritada ülkelerin ilerilik düzeyleri ile kuzen evliliğinin olmayışı, gerilik düzeyleri ile kuzen evliliğinin yaygın oluşu tam bir paralellik gösteriyor!

Katolik kilisesinin Orta Çağ boyunca ilerlemeyi baskılamasına rağmen, reform sürecinde akraba evliliğini ensest kapsamında ilan etmesinin Orta Çağ karanlığından hızla çıkışa ve ilerlemenin önünün açılmasına yol açtığı belirtiliyor. Haritaya bakıldığında neresi akraba evliliğini yasak sayıyor, orası ileri ve nerede akraba evliliği var orası geri olarak görünüyor! Haritada açıkça görünen başka bir konu daha var: Nerede akraba evliliği yaygın, dolayısıyla da geri, orası İslam ile bulaşmış yerler!

Bilindiği gibi İslam'da akraba evliliği serbest olmanın ötesinde teşvik ediliyor. Çünkü Kuran'da açıkça peygambere bütün kuzenlerinin helal olduğu yazıyor ve hatta Muhammedin kuzenini kocasından boşatıp aldığı yazıyor. Bu duruma göre kuzenini nikahlamak "sünnet" kapsamına giriyor!

Bu makaleyi Odatv de duyuran Kayahan Uygur bir adım daha ileri giderek ülke içinde geri kalmışlık ilerlemişlik düzeylerinin de bu kriterle tam tamına uyuştuğunu söylüyor. Geri kalmış yörelerde kuzen evliliğinin ötesinde dul kalan yengeleri nikahlama geleneğinin de bulunduğunu belirtiyor.

Akraba evliliklerinin klanlaşma, kabileleşme, mafyalaşma eğilimlerini şiddetle tetiklediğini belirtiyor. Bu yapının çocuklarının suç örgütlerine katıldığını söylüyor.

Teorinin sahibi Putnam ise Avrupa ülkeleri arasında akraba evliliğini yasaklayan Katolik toplumlarla yasaklamayan Ortodoks toplumları kıyaslamış ve teorisini buradan üretmiş. Suç örgütlerinin ve toplumu yozlaştıran eğilimlerin birbirleri ile birleşen dışa açılmayan klanlardan kaynaklandığını somut örneklerle delillendirmiş.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu da harita. Bu haritaya akraba evliliklerinin yaygın olduğu yerler ve gelişmemişlik düzeyi olarak bakmak sonucu değiştirmiyor. İkisi de aynı harita!

Ya da İslam dininin yayıldığı yerler/gelişmemiş yerler/akraba evliliğinin yaygın olduğu yerler. Sonuç aynı harita!

akraba[1].jpg

Yazarı tarafından düzenlendi:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Robert Putnam ayrıntılı bir rapor hazırlamış. Akraba evliliğinin neden geriliğe yol açtığını da açıklamış. Mafyalaşma, suç örgütleri dışında akraba klanlarının birbirini tutması, hukuk sorunu olduğunda ifadelere başvurulacağında klan üyelerinin yalan da olsa birbirleri lehinde ifade vermeleri toplumda güveni sarsıyor diye açıklıyor.

Akraba evliliğinden umut kesenler yabancılarla tanışmak zorunda kalıyor ve bu da toplumsal bağları homojen şekle sokuyor.

Tabii Orta ve Güney Amerika'da bu haritadan sorumlu olan din Hristiyanlığın bağnaz biçimi. Onu da unutmamak gerekiyor.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Gayet yerine ve doğru durum tespitleri ancak ders alması gerekenler, suçu başkalarına atmakta gecikmeyeceklerdir.
Halbuki istisnasız her dindar kendi evinin dört duvar içerisinde ve kimsenin haberi olmadan, inancını, taptığı tanrısına karşı icra etmekle yetinse mutlaka kazananlardan olur. Çünkü tüm din simsarlarının takkesi yere düşmekle kalmayıp, gücü elinde bulunduran siyasetçiler de dini siyasete bulaştırmayı bırakıp, vatandaşların önemli sorunlarını çözmeye yönelirler.

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Bu araştırma çok önemli. Ben yani şahsen hala kızların dayı kızların amca kızların teyze kızların diye tek tek bütün kuzenleri saya saya helal olduklarını açıklayan bir dinde bir dakika duramam! Bu Arapçada kuzen kelimesinin karşılığı yok mudur yahu? Olacak şey değil! Bunu yani gidip bir yabancıya nasıl anlatırsınız yahu? Benim muslim olsam yüzüm kızarır, anlatamam bunu! Bunu anlatmaya çalışacağıma bu dinde bir dakika bile durmam çıkarım, bu utançtan kurtulurum. Göğsümü gere gere de ateistim derim. El içine çıkılacak yahu!

Araştırmayı okuyunca hele bari sonunda islam yalakalığı yapmayıp doğruyu dosdoğru söyleyen biri dedim! Bu tuzu kuru Avrupalıların islam yalakalığı yapmasına sinir oluyorum. Nasıl olsa tuzları kuru! Katliam olur, "bunu islama malemeyiz"!

Yahu adam, Kuran'da "müşrikleri gördüğünüz yerde yanaklarından öpün nasılsın kardeşim benim deyin" yazıyordu da bu teröristler yanlış anlayıp "müşrikleri gördüğünüz yerde öldürün" yazıyor mu sandılar be! Hayır böyle olmuş evet diyorsanız açıkça iddia edin de bilelim! Nedir bu islama maledemeyiz söylemleri yahu? Bu muslimleri hep bu Avrupalılar şımartıp tepemize çıkardı.

Şimdi utanmasalar akraba evliliğini islama maledemeyiz de diyecekler ama, kapı gibi ayet var. Kapı değil hatta bâbı âli mübarek! Hala teyze dayı amca saya saya sağlamca yazılmış hem de! Buna da kıvırtana artık dansöz kıyafeti bedava! Promosyon artık yani! Zilleri de hediye! Takıp şıkır şıkır kıvırtsın artık!

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Haritada İsrail akraba evliliğinin olmadığı bir ülke olarak gösterilmemiş. Rengi yeterince koyu değil. Demek akraba evlilikleri oluyor. Gelişmişlik dersen süper güç değil ama fena da değil yani! Bu nasıl yorumlanacak, evet yani İsrail'in de epey ciddi eleştirilerini okuyorum bazen. Öyle pek dürüst değiller diye anlatıyorlar. Buna rağmen güçlü olmalarını tarihsel ezilmişliklerine karşı bir tepki olarak gayretli olmalarına bağlıyorum. Çok gayretliler şimdi, kesin. Bu onlara avantaj sağlıyor.

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
1-Arapçada kuzen kelimesinin karşılığı yoktur.
2-İslamda genel olarak, akraba evliliğinin caiz olduğu; ancak evlenilecek kadının yabancı olmasının tercih sebebi olduğunu daha önce de yazdık.
3-Müşriklerin görüldüğü yerde öldürülmesi bir savaş hükmüdür ve savaş haricinde geçerli değildir. 1400 küsur yıllık İslam tarihinde her dönemde ülke içinde Müslüman olmayanların da yaşamış olması, İslamı bu ayet üzerinden karalamak isteyenlerin iftiralarını utanmaz suratlarına çarpmaktadır. Savaşta uygulanacak hükmü çarpıtanlar İftiracının El Kitabı Madde 1'i uyguluyor:
İslamı eleştirip insanların gözünden düşürmek için;
1-Ayet ve hadislere İslamı eleştirebilmek için verebileceğiniz kadar tepki toplamasını sağlayacak anlamlar verin. Verdiğiniz anlamların diğer ayet ve hadislerle çelişmesini önemsemeyin. Ya da mevcut sahih kaynaklardaki yazanlara ekleme çıkarma yapın, veyahut cımbızla çekip bağlamından kopararak anlamları çarpıtın. Bunların yanlış olduğu, metin kritiği bilimine göre ayet ve hadisler anlamlandırılırken diğer ayet ve hadislere, nüzul sebebine, ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına bakmak, kısacası işkembeden atmayıp bilimsel kriterlere göre anlamlandırma yapmak gerektiğini söyleyen veyahut bu ifadelerin sahih kaynaklardan alınmışsa cımbızlandığını, önünde sonunda yazanlarla birlikte gösteren çıkarsa kıvırmakla suçlanırsınız, olur biter.
4-Verilen veya verilecek cevapların başta kıvırma olmak üzere çeşitli alay ve hakaretlerle bastırılmaya çalışılması da İftiracının El Kitabı Madde 4'ü uyguladıklarını gösteriyor:
4-Unutmayın hedef toplumda zaten çok az sayıda olan fikir namusuna sahip ve kaynak sorgulayan bilinçli kesim değil. Bir şekilde işinize taş koyanlara denk gelirseniz önce kıvırdığını iddia edin. Sonra bol bol hakaret edip yıldırmaya çalışın. Alaya alıp insanlar nazarında kıymetten düşürmeye çalışın. Hele tuzağınıza düşüp onlar da hakaret etmeye başlarsa işiniz çok kolaylaşır. Müslümanların ne kadar kaba, yobaz, bilimsel tartışma kültüründen uzak, dogmatik düşünen, örümcek kafalı vs artık ağzınıza geleni saydırın. Ve bingo! Oluşturduğunuz tantana içinde İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş bol miktardaki tipler, sizi asla sorgulamadığı gibi her yazdığınıza destek olup delicesine alkışlar; çünkü onlar size inanmak için dünden razıdır. Buna ek olarak kaynak sorgulama ve gerçek kaynaklardan yazdıklarınızı teyit etme kültürü olmayan Müslümanların çoğunun da kafası karışacaktır. Artık zaferinizin tadını çıkarabilirsiniz...

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Yani İslamda kuzen evliliği haram ilan edilmese bile mekruh ilan edilmiş olmalıydı. Bunu başarabilmiş olsa puan kapardı. Bir bunu bile becerememiş bu kadar beceriksiz bir allaha tapılmaz. Bunun akıl ile bağdaşır yanı yok. Zaten ne köleliği kaldırmış ne cinsiyet ayrımını. Bundan bari bir puan çıkarırdı, o da olmayınca...

Olmayınca mabut, ne yapsın kel mahmut! Dinden çıkıp gitmekten başka yol yok. Hem de arkana hiç bakmadan savuşup gideceksin bu utançtan. Yani benim bazen yabancı misafirlerim oluyor, konuşuyoruz çat pat yarım yamalak. Genellikle de Alman. Almanca hiç bilmem ama onlar İngilizce biliyorlar. Ben şimdi bunlara asla ve kesinlikle muslimim diyemem, böyle bir şeyi hayal bile edemem. Tabii ki ateistim islamla hiç alakam bile yok diyorum. Başka türlüsünü aklımdan bile geçiremem, utancımdan yerin dibine geçerim.

Yani şimdi Celal Şengör keyif için ateist olmadı! Adam sürekli yabancılarla görüşüyor, nasıl desin müslimim diye yahu? İnsan yüzüne bakamaz, akraba evliliğini teşvik etmiş bir din!!! İnsan utançtan kıpkırmızı pancara döner!

Sen ben bizim oğlan, kol kırılır yen içinde! Tam klan, kabile kültürü! Tastamam yani! Sen ben bizim oğlan olunca ver coşkuyu! Ele gelince yok Kuranda bilim varmış yok bot varmış püsür varmış! He he tabi tabi kuantum da Kurandan çıktı zaten, he he!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Verilen veya verilecek cevapların çeşitli alay ve hakaretlerle bastırılmaya çalışılması da İftiracının El Kitabı Madde 4'ü uyguladıklarını gösteriyor:
"4-Unutmayın hedef toplumda zaten çok az sayıda olan fikir namusuna sahip ve kaynak sorgulayan bilinçli kesim değil. Bir şekilde işinize taş koyanlara denk gelirseniz önce kıvırdığını iddia edin. Sonra bol bol hakaret edip yıldırmaya çalışın. Alaya alıp insanlar nazarında kıymetten düşürmeye çalışın. Hele tuzağınıza düşüp onlar da hakaret etmeye başlarsa işiniz çok kolaylaşır. Müslümanların ne kadar kaba, yobaz, bilimsel tartışma kültüründen uzak, dogmatik düşünen, örümcek kafalı vs artık ağzınıza geleni saydırın. Ve bingo! Oluşturduğunuz tantana içinde İslamı reddetmeyi dogma haline getirmiş bol miktardaki tipler, sizi asla sorgulamadığı gibi her yazdığınıza destek olup delicesine alkışlar; çünkü onlar size inanmak için dünden razıdır. Buna ek olarak kaynak sorgulama ve gerçek kaynaklardan yazdıklarınızı teyit etme kültürü olmayan Müslümanların çoğunun da kafası karışacaktır. Artık zaferinizin tadını çıkarabilirsiniz... "
Yani İslamda kuzen evliliği haram ilan edilmese bile mekruh ilan edilmiş olmalıydı. Bunu başarabilmiş olsa puan kapardı. Bir bunu bile becerememiş bu kadar beceriksiz bir allaha tapılmaz. Bunun akıl ile bağdaşır yanı yok. Zaten ne köleliği kaldırmış ne cinsiyet ayrımını. Bundan bari bir puan çıkarırdı, o da olmayınca...

Olmayınca mabut, ne yapsın kel mahmut! Dinden çıkıp gitmekten başka yol yok. Hem de arkana hiç bakmadan savuşup gideceksin bu utançtan. Yani benim bazen yabancı misafirlerim oluyor, konuşuyoruz çat pat yarım yamalak. Genellikle de Alman. Almanca hiç bilmem ama onlar İngilizce biliyorlar. Ben şimdi bunlara asla ve kesinlikle muslimim diyemem, böyle bir şeyi hayal bile edemem. Tabii ki ateistim islamla hiç alakam bile yok diyorum. Başka türlüsünü aklımdan bile geçiremem, utancımdan yerin dibine geçerim.

Yani şimdi Celal Şengör keyif için ateist olmadı! Adam sürekli yabancılarla görüşüyor, nasıl desin müslimim diye yahu? İnsan yüzüne bakamaz, akraba evliliğini teşvik etmiş bir din!!! İnsan utançtan kıpkırmızı pancara döner!

Sen ben bizim oğlan, kol kırılır yen içinde! Tam klan, kabile kültürü! Tastamam yani! Sen ben bizim oğlan olunca ver coşkuyu! Ele gelince yok Kuranda bilim varmış yok bot varmış püsür varmış! He he tabi tabi kuantum da Kurandan çıktı zaten, he he!
Yapılacak şey basit. Kaynak sorduğunuzda İftiracının El Kitabı Madde 1'i uyguladıkları ortaya çıkar.
"İslamı eleştirip insanların gözünden düşürmek için;
1-Ayet ve hadislere İslamı eleştirebilmek için verebileceğiniz kadar tepki toplamasını sağlayacak anlamlar verin. Verdiğiniz anlamların diğer ayet ve hadislerle çelişmesini önemsemeyin. Ya da mevcut sahih kaynaklardaki yazanlara ekleme çıkarma yapın, veyahut cımbızla çekip bağlamından kopararak anlamları çarpıtın. Bunların yanlış olduğu, metin kritiği bilimine göre ayet ve hadisler anlamlandırılırken diğer ayet ve hadislere, nüzul sebebine, ilk muhatap olan Peygamber ve Sahabenin nasıl anladığına bakmak, kısacası işkembeden atmayıp bilimsel kriterlere göre anlamlandırma yapmak gerektiğini söyleyen veyahut bu ifadelerin sahih kaynaklardan alınmışsa cımbızlandığını, önünde sonunda yazanlarla birlikte gösteren çıkarsa kıvırmakla suçlanırsınız, olur biter."

Ahlaksız

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Evrimde genetik çeşitlilik diye bir şey var;

Kaliteli genlere sahip olmanız için,genlerinizdeki çeşitlilik çok önemlidir..
Abd,insan ithal eden,Dünya'nın en gelişmiş ülkesidir..Burası kapitalizmin merkez üssüdür..Burada Türk bir kasap,Peru'lu bir berber,Hindistan'lı bir doktorla karşılaşabilirsiniz..Bu ülkenin Dünya'nın en gelişmiş ülkesi olmasının altında yatan neden,genetik çeşitliliktir..Yalnız genlerin bu noktada bir araya gelmesinin,olumsuz anlamda da sonuçları olur..Mesela Dünya'da en fazla çocuğun hapishanede olduğu ülke de Abd'dir..Yani genetik çeşitlilik başarı sağladığı gibi,başarısızlıkta sağlar..

Yakındoğu toplumları,dışa kapalı toplumlardır..''Ya bendensin,ya da değil'' kafası ile binlerce yıldır hareket etmişlerdir..Bu coğrafyada haliyle genetik çeşitlilik azdır..Herkes en yakınıyla evlenmeye teşvik edilir..Kendilerine uzak olanlar düşman olarak görülür..5000 yıldır bu coğrafyada düşman/savaş konuları hiç bitmediği için,yabancıların düşman olarak görülmesi,onlarla evlenilmemesi gayet doğaldır..

Bu konuyu sadece Müslümanlara bağlamak doğru değildir..Tüm Yakındoğu toplumlarından,tüm mezopotamyadan bahsediyorum..
Müslümanlar da bu kültürün uzantısıdır sadece..Kuran açıkça ''kafirleri/müşrikleri öldürün,onlarla dost olmayın'' diyor zaten..Bunu demeye mecburlardı,çünkü Kuran'ın yazıldığı/derlendiği coğrafyadaki kafa yapısı budur..Yani genetik çeşitliliğe sırtını dönen bir kafa bu..''Kendi aramızda çoğalalım,başkalarına gerek yok'' diyen bir kafa bu..

Gelişmek,ilerlemek için farklılıklara ihtiyacınız var..Bu kesin..Bunu sağlamak için de insan ayrımı yapmamalı,her türlü düşünce/ifade özgürlüğüne değer vermek zorundasınız..Abd'nin yaptığı da budur..
Dünya'nın en gelişmiş yerleri,Dünya'nın farklı yerlerinden gelip,buralarda genlerini çoğaltan insanların yaşadığı yerlerdir..
Mesela İstanbul..Türkiye'nin en gelişmiş şehridir..Çünkü bu şehirde genler karışıyor,çeşitleniyor..

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Kuran açıkça ''kafirleri/müşrikleri öldürün,onlarla dost olmayın'' diyor zaten..
Müşrikleri öldürmek savaş için geçerli bir hükümdür. 1400 küsur yıldır ülke içinde Müslüman olmayanların da yaşaması bu durumun delillerinden biridir.
Dost olmama olayının ayetler ışığında detaylı izahı linkte mevcuttur:

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Gen havuzu kavramı biyolojide çok önemlidir. Biyolojide gen havuzu kritik çapın altına düşen popülasyonun hızla yok oluşa sürükleneceği kabul edilir. İnsan bunun dışında yapay olarak kalır, çünkü insan hakları var. O yüzden bazıları kuzen ile devam edebiliyor hâlâ. Hayvanların güçsüzleri yediği gibi özürlüleri öldürmüyoruz. Ya da Sparta gibi yapmıyoruz bugün yani. Ama koşullar çetinleşirse Sparta yasaları geri dönebilir.

Osmanlı da devşirme ile yayıldı, yani yabancı genleri sömürü şeklinde kullandı .

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Neden gen havuzu önemli, çünkü genler çekinik ve baskın olarak iki türdür. Dar gen havuzunda çekinikler hep çekinik, baskınlar hep baskın kalır ve gelişim durur. Duran bir şey sabit kalmaz, geriye gider. İlerleme şarttır. Nerde hareket orda bereket. Duran bisiklet devrilir. Yerinde sayma da olmaz. Ya ileri gidersin ya geri.

Rivayet edilir ki arasat cehennemden betermiş! İslam'da arasat yoktur da, Hristiyanlıkta var.

kavak

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Yukarıdaki haritaya bakınca, göze ilk batan nokta, geri kalmışlığın başka bir nedeninin de sıcak iklimin bir yan etkisi olduğu yönünde bir izleminin oluşması. Pek de mantıksız sayılmaz, çünkü aşırı sıcaklarda tam randımanlı çalışmak pek kolay değil.

rhynkar

☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Ateist
Ek bilgi olsun Celal Şengör hiçbir zaman müslim olmamış zaten. :D

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Osmanlı da devşirme ile yayıldı, yani yabancı genleri sömürü şeklinde kullandı .
Devlet makamlarını en üst seviyeye kadar farklı ırklara açmak, hatta padişahın kızı ile evlenebilmek de sömürü müdür? Bu nasıl mantık dışı bir Osmanlı eleştirisidir? :)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Ek bilgi olsun Celal Şengör hiçbir zaman müslim olmamış zaten.
Olacak çocuk belli oluyor galiba! :p Hızır çocuğu bu yüzden anlayıp öldürmüş anlaşılan! :D Ben de çocukken bir kere yazın Kuran kursuna gittim, hemen geri çıktım ve bir daha kesinlikle gitmeyeceğim dedim. Gideceksin dediler ı ıh! Kesinlikle gönderemediler. Gitmedim yahu, zorla değil ya!

bilgelikyolunda

☆☆☆☆☆
Üye
Düşünce
Sünni
Ek bilgi olsun Celal Şengör hiçbir zaman müslim olmamış zaten. :D
Celal Şengör dediği gibi bir adamsa olaylara dogmatik bakmıyor demektir. Çünkü tersini biri ispatlarsa kabul edeceğini söylüyor. Bu forumdakilerin çoğu Celal Bey gibi değil. Defalarca ispatlamamıza rağmen aynı şeylere dogmatik inanmaya veya inkar etmeye devam ediyor.
Kainatın her yerinde matematik var. Matematik hesap kitap demektir. Hesap kitap da tasarımı yani Yaratıcıyı gösterir. Yahu bunun neresini inkar edeceksiniz ki? :)

Burcuva

☆☆☆☆☆
Genel Kurul Üyesi
Düşünce
Ateist
Şimdi bu din simsarı yobazlar nerde bir olay olsa "vaaaay Müslümanlar öldürülüyor" diye ayağa kalkıyor değil mi... Evet.

Peki İran'da öldürülenler için bir tek çıtları çıktı mı? Hayır. Gezi direnişinde çocuk öldürüldü, çocuk. Aleviymiş dediler!!! Çocuk Aleviymiş!!! Çocuk katili Hızır torunları ne de olsa!

Peki bu kadar alçalan çukurlaşan din simsarlarının allah bir dediğine inanılır mı? Allah var dediğine inanılmaz ki bir dediğine inanılsa!