“GOD OF THE GAPS” argümanına cevap

Asker

Ayrıldı
Mesajlar
2,526
Tepki puanı
262
Düşünce
Sünni

“GOD OF THE GAPS” argümanına cevap


-“Bilimin ulaşamadığı yerlere ilahi güç koymaktan yorulmadınız mı?”

-Bilim nasıl olduğunu din ise niçin olduğunu açıklar.

Tarzı klişe laflar kullanmak yasaktır. “Dogmasınız yasakladınız” tarzı bir yorum gelmez diye umut ediyorum.

Bilim bir şeyi açıklamıyor. Bilimin yaptığını gelin kısaca anlatalım inşaAllah.

Bir bebek hangi “nasıl oluşur” sorusuna cevap bilimin cevabını kabaca açıklayalım. Sperm-Yumurtalık-Zigot- X. Hafta- x,y,z- sonra doğum. Aşırı yüzeysel olarak az çok biliyoruz. Gördüğünüz gibi bunu söylemek bir şeyin “Nasıl” olduğuna cevap değildir. Binayı gösteren birine aynı diğer konuda ki gibi onun sırasını açıklamak onu yapan kişileri (vesile olanları Allah’ın izniyle) açıkladığımız anlamına gelmiyor. He nedir bu peki bu şudur bir şeyin git gide “ne” olduğunu daha detaylı arıyorduk.

M.Ö x yılında yağmur yağdırıldığında İslamiyet’ten haberi olmayan biri bunu haşa bulut tanrısı diyor diyelim biri de işte bunu -haşa- yapan oksijenler buharlaşması yukarıya çıkması gazların uçucu özelliği bulutların olması belli yükten sonra x şeylerden ötürü tek tek yavaş yavaş inmesi ve bir anda yağmurun inmemesi falan derse de ikisinin de inanç olduğunu anlatmıştık. Bunu açıkladığını sanan iki kişiden biri haşa bulut tanrısı dedi biri ise sebeplere kanunlara verdi bu ikisi saçma sapan bir düşüncedir ama biri diğerinden daha saçmadır.

Olayların daha da içene girip “ne” olduğunu görmek onun “nasıl” olduğuna delil değildir. Örneklere devam edelim vesile inşaAllah;

İkinci konuya ek olarak (Bilim inançmıdır?) Bilim üçüncü boyutta sınırlandırır kişiyi. Bir kağıtta yazan yazıyı kim tarafından yazıldı sorusuna üçüncü boyut yasak olduğunu düşünün. Kağıt için deki biri bu sınırdan sonra dışarıdan yazanı bulması artık olanaksızdır insandır demiyorum kim yazdı ise o yazıyı.

-Örnek alıntıdır; Bir grup insan düşünelim ve perdenin içindeler sinema perdesinin içindeler. Perdenin üzerinde bir şeyler oluyor ve dikkatlerini bir şey çekiyor. Kahverengi bir kutu olduğu yerde ve bazen üzerinde yeşil bir kutu beliriyor bunun “nasıl”(hangi vesile ile) olduğunu anlamaya çalışıyorlar. Bir gruptan insanlar bunun perde cinsi olmayan bir şey tarafından olduğunu öne sürüyorlar çünkü perdeye bakıyorlar perdede renkler yok mahiyetine iniyorlar yok yani perde de bu özelik yok diyorlar ve dışarıdan bir etki olduğunu söylüyorlar. Diğer kişi ise bunun bilimsel olmadığını söylüyor ve bekleyin açıklayacağım diyor ve en sonunda şunları buluyor: Yeşil kutunun belirmesinden hemen önce mavi bir kutu kahverengi kutuya doğru kayıyor ve akabinde yeşil kutu beliriyor ve bunun tam tersini de inceliyor bakıyor mavi kutu gelmeyince yeşil kutu belirmiyor ve en sonunda şunları söylüyor:

“Bilim bunu açıkladı yeşil kutunun belirmesini mavi kutu yapıyor diyor” yani bir önceki sebebin sonraki sebebe tesir ettiğini söylüyor. Ve buna da “cotocantaz” adını verip süslü isim ile süslendiriyor.

Örnek sahibi: Kırmızı Asa bölüm-3

Evet, gördüğünüz gibi bir şeyin önce gelmesi onun sonrakine etki ettiğini anlamına hep gelmez. Neden hep gelmez çünkü bir Müslüman da sebepleri inkar edemez çünkü her şeyin tek sebebi Allah’tır. Yani siz gerçekten projeksiyona baktığınızda Allah’ın izniyle renkler oradan çıkar ve filme baktığımızda kareler falan birbirine tesir etmez/bir değme bile olmaz. Burada bir boşluk dolmuyor yani.

Bitkinin büyümesi yağmur yağınca olması o bitkinin büyümesini yağmura vermek olmaz aynı yukarıda ki örnekte ki gibi. Tersinde bitki büyümese bile! Bir şeyin sıralayışını bulmak onun nasıl olduğunu açıklamak anlamına gelmez. Allah bir adet koymuş “Adetullah” bilim bu sırayı buluyor. Bir boşluk dolmuyor yani.

Koyulan sınır vesilesi ile maddi alanın dışında olan zatı(Allah) anlamak iyice zorlaşıyor. Zamandan ve mekandan münezzeh olan Allah’ın bir tercihi olduğunu düşünülmesine bile yasak/ket vuruyor bu dogma bilim koyduğu sınır ile böyle olayların düşünülmesine vesile olabiliyor.

Sırf yağmurdan sonra oluyor diye bu mucizevi olay yağmura verilir mi hiç? Bitkinin bir yaprağında bile dönen olaylara bakar mısınız? Matematik biyoloji kimya vs. olayların anbean içeride uygulandığı bir olay bitkinin büyümesi inanılmaz bilinç isteyen bir durum ama sen gelip buna yağmur dersen bir boşluk falan doldurmazsın aksine bu kadar daha çok detaya inmek boşlukların artmasına vesile olur. Çünkü Allah’ın yarattıklarını daha fazlasını görmemize vesile olur. Ve burada ki bitkinin atomu ile x ülke deki bitkinin atomu aynı kurallara uyuyor ve farklı gezegenler de ki atomlarda aynı kurallara uyuyor. Bunlar kurallara uyacak akılları yok ise bunları anbean/sürekli/şu an/bigbang ile sınırlı kalmayan bir ilah tarafından ihata edildiğine delildir.

Özgür bir akıl bunu reddeder zaten. O yüzden bilimin inanç olup dogma olduğunu anlayan biri Allah’ın izniyle bu mucizeleri anbean olduğunu görür. “Allah izin vermiyor” diye bir şeyde yok. Nasibin için yürümen, adım atman gerekiyor. Kapına gelmiyor yemek rızk için vesilelere başvuruyorsun Allah yaratıyor.

Özetle, bilim bir şeyi doldurmuyor. Evren de böyle olayların olmadığı bir yer dahi yok Allah her yere anbean ihata ediyor ve yaratıyor. Bizim yıllar boyunca anca öğrendiğimiz şeylere akılsız atomlar kurallara anbean uyuyor ise burada bir zatı aramamız gerekir ilim irade kudret hayat gibi sıfatlara sahip olan zatı yani Allah’ı. inşaAllah vesile olur.

inşaAllah diğer konular ile devam edecek...
Örnek: Düzen/Kaos
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Mesajlar
1,545
Tepki puanı
796
Düşünce
Ateist


“GOD OF THE GAPS” argümanına cevap

-“Bilimin ulaşamadığı yerlere ilahi güç koymaktan yorulmadınız mı?”

-Bilim nasıl olduğunu din ise niçin olduğunu açıklar.

Tarzı klişe laflar kullanmak yasaktır. “Dogmasınız yasakladınız” tarzı bir yorum gelmez diye umut ediyorum.Bilim bir şeyi açıklamıyor. Bilimin yaptığını gelin kısaca anlatalım inşaAllah.

Bir bebek hangi “nasıl oluşur” sorusuna cevap bilimin cevabını kabaca açıklayalım. Sperm-Yumurtalık-Zigot- X. Hafta- x,y,z- sonra doğum. Aşırı yüzeysel olarak az çok biliyoruz. Gördüğünüz gibi bunu söylemek bir şeyin “Nasıl” olduğuna cevap değildir. Binayı gösteren birine aynı diğer konuda ki gibi onun sırasını açıklamak onu yapan kişileri (vesile olanları Allah’ın izniyle) açıkladığımız anlamına gelmiyor. He nedir bu peki bu şudur bir şeyin git gide “ne” olduğunu daha detaylı arıyorduk.M.Ö x yılında yağmur yağdırıldığında İslamiyet’ten haberi olmayan biri bunu haşa bulut tanrısı diyor diyelim biri de işte bunu -haşa- yapan oksijenler buharlaşması yukarıya çıkması gazların uçucu özelliği bulutların olması belli yükten sonra x şeylerden ötürü tek tek yavaş yavaş inmesi ve bir anda yağmurun inmemesi falan derse de ikisinin de inanç olduğunu anlatmıştık. Bunu açıkladığını sanan iki kişiden biri haşa bulut tanrısı dedi biri ise sebeplere kanunlara verdi bu ikisi saçma sapan bir düşüncedir ama biri diğerinden daha saçmadır.

Olayların daha da içene girip “ne” olduğunu görmek onun “nasıl” olduğuna delil değildir. Örneklere devam edelim vesile inşaAllah;İkinci konuya ek olarak (Bilim inançmıdır?) Bilim üçüncü boyutta sınırlandırır kişiyi. Bir kağıtta yazan yazıyı kim tarafından yazıldı sorusuna üçüncü boyut yasak olduğunu düşünün. Kağıt için deki biri bu sınırdan sonra dışarıdan yazanı bulması artık olanaksızdır insandır demiyorum kim yazdı ise o yazıyı.

Örnek sahibi: Kırmızı Asa bölüm-3

Evet, gördüğünüz gibi bir şeyin önce gelmesi onun sonrakine etki ettiğini anlamına hep gelmez. Neden hep gelmez çünkü bir Müslüman da sebepleri inkar edemez çünkü her şeyin tek sebebi Allah’tır. Yani siz gerçekten projeksiyona baktığınızda Allah’ın izniyle renkler oradan çıkar ve filme baktığımızda kareler falan birbirine tesir etmez/bir değme bile olmaz. Burada bir boşluk dolmuyor yani.Bitkinin büyümesi yağmur yağınca olması o bitkinin büyümesini yağmura vermek olmaz aynı yukarıda ki örnekte ki gibi. Tersinde bitki büyümese bile! Bir şeyin sıralayışını bulmak onun nasıl olduğunu açıklamak anlamına gelmez. Allah bir adet koymuş “Adetullah” bilim bu sırayı buluyor. Bir boşluk dolmuyor yani.Koyulan sınır vesilesi ile maddi alanın dışında olan zatı(Allah) anlamak iyice zorlaşıyor. Zamandan ve mekandan münezzeh olan Allah’ın bir tercihi olduğunu düşünülmesine bile yasak/ket vuruyor bu dogma bilim koyduğu sınır ile böyle olayların düşünülmesine vesile olabiliyor.Sırf yağmurdan sonra oluyor diye bu mucizevi olay yağmura verilir mi hiç? Bitkinin bir yaprağında bile dönen olaylara bakar mısınız? Matematik biyoloji kimya vs. olayların anbean içeride uygulandığı bir olay bitkinin büyümesi inanılmaz bilinç isteyen bir durum ama sen gelip buna yağmur dersen bir boşluk falan doldurmazsın aksine bu kadar daha çok detaya inmek boşlukların artmasına vesile olur. Çünkü Allah’ın yarattıklarını daha fazlasını görmemize vesile olur. Ve burada ki bitkinin atomu ile x ülke deki bitkinin atomu aynı kurallara uyuyor ve farklı gezegenler de ki atomlarda aynı kurallara uyuyor. Bunlar kurallara uyacak akılları yok ise bunları anbean/sürekli/şu an/bigbang ile sınırlı kalmayan bir ilah tarafından ihata edildiğine delildir.Özgür bir akıl bunu reddeder zaten. O yüzden bilimin inanç olup dogma olduğunu anlayan biri Allah’ın izniyle bu mucizeleri anbean olduğunu görür. “Allah izin vermiyor” diye bir şeyde yok. Nasibin için yürümen, adım atman gerekiyor. Kapına gelmiyor yemek rızk için vesilelere başvuruyorsun Allah yaratıyor.Özetle, bilim bir şeyi doldurmuyor. Evren de böyle olayların olmadığı bir yer dahi yok Allah her yere anbean ihata ediyor ve yaratıyor. Bizim yıllar boyunca anca öğrendiğimiz şeylere akılsız atomlar kurallara anbean uyuyor ise burada bir zatı aramamız gerekir ilim irade kudret hayat gibi sıfatlara sahip olan zatı yani Allah’ı. inşaAllah vesile olur.

inşaAllah diğer konular ile devam edecek...
Örnek: Düzen/Kaos
Bilim boşluk doldurmuyor. Düzenide açıklamıyor diyorsun.
Düzeni açıklayan şeyleri zaten anlatmıştım. Hala aynı zırva.

Dünyanın en zor işi eğitimsiz bir müslümana birşey öğretmek/anlatmak.
Çünkü anlamamak/öğrenmemek için uğraşırlar.

Ayrıca bilim boşluk dolduruyor. Boşluk doldurmasaydı şuan yıldırımları zeusun yaptığına inanırdık. Fakat bilim bunu çürüttü. Sonra yenisi uyduruldu o çürüdü yenisi uyduruldu.
Ve taa düzene ve evrenin başlangıcına kadar kaçtı zavallı tanrı.
Düzen ve evrenin başlangıcının tanrıyı kanıtlamadığını çünkü başka tezlerinde olduğunu tek açıklama tanrıymış gibi davranmanın saçmalık ötesi saçmalık olduğunu 10000 kere anlattım. Hala oraya bur tanrı koyma derdindesin. Diğer bütün tezleri boşvererek.
Hee buarada gelip
Multivers kanıtlanmamıştır determinizm ile inderterminizm sadece felsefu düşünce diye ağlama. Çünkü zaten
"tek açıklama tanrı değil başka şeylerde var"
Diyerek bende açıklama diyorum.
 

Asker

Ayrıldı
Mesajlar
2,526
Tepki puanı
262
Düşünce
Sünni
Bilim boşluk doldurmuyor. Düzenide açıklamıyor diyorsun.
Düzeni açıklayan şeyleri zaten anlatmıştım. Hala aynı zırva.
İddianız zaten yukarı yazmaktadır. Tekrar okumanızı tavsiye ediyorum ve hakaretten uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Projeksiyon örneği sizin şimşek örneğiniz ile aynıdır. Kimse şimşeği zeus yapıyor demedi diyen varsa da yanlış demiş. Allah yarattı diyince bilim duracak diye bir şey yok. Konuyu tekrar okuyunuz inşaAllah vesile olur.
 

Asker

Ayrıldı
Mesajlar
2,526
Tepki puanı
262
Düşünce
Sünni
Düzen ve evrenin başlangıcının tanrıyı kanıtlamadığını

Zaten geriye gitme diyen biziz. Geriye bakın diye kanıtlamaya çalışanlara bunu öne sürüyoruz.
 

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Mesajlar
1,545
Tepki puanı
796
Düşünce
Ateist
İddianız zaten yukarı yazmaktadır. Tekrar okumanızı tavsiye ediyorum ve hakaretten uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Projeksiyon örneği sizin şimşek örneğiniz ile aynıdır. Kimse şimşeği zeus yapıyor demedi diyen varsa da yanlış demiş. Allah yarattı diyince bilim duracak diye bir şey yok. Konuyu tekrar okuyunuz inşaAllah vesile olur.
Zeus yapıyor dedin diye birşey demedim.
Allah yapıyor diyince bilim duruyor dedin diye birşeyde demedim.
Zeus çürüyünce başka tanrı o çürüyünce başka tanrı uydura uydura evrenin başlangıcına ve düzene kadar kaçtı zavallı tanrı dedim. Ve buda bilimin tanrı inancının doldurmaya çalıştığı boşluğun yerini alıp tanrıyı yavaş yavaş öldürdüğüne kanıttır.
Bunun neresini anlayamadın?

M.Ö x yılında yağmur yağdırıldığında İslamiyet’ten haberi olmayan biri bunu haşa bulut tanrısı diyor diyelim biri de işte bunu -haşa- yapan oksijenler buharlaşması yukarıya çıkması gazların uçucu özelliği bulutların olması belli yükten sonra x şeylerden ötürü tek tek yavaş yavaş inmesi ve bir anda yağmurun inmemesi falan derse de ikisinin de inanç olduğunu anlatmıştık. Bunu açıkladığını sanan iki kişiden biri haşa bulut tanrısı dedi biri ise sebeplere kanunlara verdi bu ikisi saçma sapan
Bu cevap olamaz. Çünkü o mağara adamı gibi tanrı uyduruyorsun.
Bilim ise kanıtlarıyla bahsediyor. Şimdi bunu diyince kesin düzene kaçacaksın. Düzen meselesini en az 10000000000 kere açıklamama rağmen.
 
Moderatör tarafından düzenlendi:

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Mesajlar
1,545
Tepki puanı
796
Düşünce
Ateist

Zaten geriye gitme diyen biziz. Geriye bakın diye kanıtlamaya çalışanlara bunu öne sürüyoruz.
Puhahahahhahaha.
 

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Mesajlar
1,545
Tepki puanı
796
Düşünce
Ateist
Özgür bir akıl bunu reddeder zaten. O yüzden bilimin inanç olup dogma olduğunu anlayan biri Allah’ın izniyle bu mucizeleri anbean olduğunu görür. “Allah izin vermiyor” diye bir şeyde yok. Nasibin için yürümen, adım atman gerekiyor. Kapına gelmiyor yemek rızk için vesilelere başvuruyorsun Allah yaratıyor
Bilim kanıtlarla gözlemlerle deneylerle ve felsefeyle ilerlemesine rağmen bilime dogma diyip cinlere meleklere ve ahirete inanmak.
 

Asker

Ayrıldı
Mesajlar
2,526
Tepki puanı
262
Düşünce
Sünni
Bilim ise kanıtlarıyla bahsediyor.
“Bu sefer herkes bir fikir atar” diyenler karşı olarak da zaten delil isteyeceğiz delil. Delilsiz davaya bakılır mı hiç?

İkinci konuya ek olarak (Bilim inançmıdır?) Bilim üçüncü boyutta sınırlandırır kişiyi. Bir kağıtta yazan yazıyı kim tarafından yazıldı sorusuna üçüncü boyut yasak olduğunu düşünün. Kağıt için deki biri bu sınırdan sonra dışarıdan yazanı bulması artık olanaksızdır insandır demiyorum kim yazdı ise o yazıyı.

Çürütülmediği sürece...
 

Asker

Ayrıldı
Mesajlar
2,526
Tepki puanı
262
Düşünce
Sünni
Bilim kanıtlarla gözlemlerle deneylerle ve felsefeyle ilerlemesine rağmen bilime dogma diyip cinlere meleklere ve ahirete inanmak.
Ahiretin varlığını meleklerin varlığına kanunlar ile ispatlayabiliyoruz Allah'ın izniyle. Ahiretin varlığına da aynı şekilde.
 

Ateist Uzaylı

☆☆☆
Ayrıldı
Mesajlar
1,545
Tepki puanı
796
Düşünce
Ateist
Kesin bu kuranda yazıyodu diyip kanıtlandı sanacak şimdi.
2670123_ob620.jpg
 

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
1,969
Tepki puanı
867
Düşünce
Kur'ancı
Ahiretin varlığını meleklerin varlığına kanunlar ile ispatlayabiliyoruz Allah'ın izniyle. Ahiretin varlığına da aynı şekilde.
NAH
ispatlarsın.

Hiç bir tümevarımla kuşkusuz ispat sağlayamazsın.
Ortada tümdengelimsel bir şey olmadığı da aşikar.

Hoca efendilerinizin halülasyonlarını tekrarlamaktan başka bir halt dediğiniz yok. Kendi fikirleriniz yoksa bir şeyler yazıp bilgi kirliliği oluşturmanıza gerek. Saçma fikirleri birincil kaynağından da okuyabiliyoruz.

Bir müslüman olarak çok net söylüyorum, hiç bir şekilde 0 kuşkuya mahal verecek şekilde yeniden dirilme, melekler, ahiret gibi şeyler ispatlanamaz. Varabileceğiniz en iyi sonuc şu olur; Böyle olunca bilmem ne daha anlamlı ya da böyle olmazsa bilmem ne anlamsız olur. Ama o bilmemnenin anlamlı olmak zorunda olduğu iddiası kişinin mabadından çıkma bir iddiadır.
 
Yazan tarafından düzenlendi:

phecabres

Deneyimli
Mesajlar
206
Tepki puanı
243
Düşünce
Agnostik
meleklerin varlığına kanunlar ile ispatlayabiliyoruz
Takiyüddin Rasathanesi, şeyhülislam kadızadenin fetfasıyla kapatılmıştı. Sebebi teleskoplarla uzaya bakmak, meleklerin bacağına bakmakmış. Sende bu olaya göre mi bunu dedin?
 

KindarSürpriz

☆☆☆☆
Deneyimli
Mesajlar
1,969
Tepki puanı
867
Düşünce
Kur'ancı
Bu herifin kafasına göre bunların o sözde ilmine ne İbrahim, ne Musa peygamber erebilmiş. Bunların o çok yüce imanlarına pehgamberler bile erememiş. Kaç yerde peygamberler tarafından yeniden dirilme sorgulanır, melekler sorgulanır, hatta Allah'ın kudreti bile/gücü bile ama bu halüsünatif tür her şeye iman edebilir, zira akılları pek de iyi çalışmamaktadır.

İşiniz gücünüz 1 asır önce ölmüş bir delinin sayıklamalarını millete pazarlamaya çalışmak. Gidin gerçek bir iş edinin de kendinize faydası olur belki.
 

Retrospective

lll ☆☆☆
Geliştirici
Mesajlar
5,674
Tepki puanı
4,709
Düşünce
Ateist
NAH
ispatlarsın.

Hiç bir tümevarımla kuşkusuz ispat sağlayamazsın.
Ortada tümdengelimsel bir şey olmadığı da aşikar.

Hoca efendilerinizin halülasyonlarını tekrarlamaktan başka bir halt dediğiniz yok. Kendi fikirleriniz yoksa bir şeyler yazıp bilgi kirliliği oluşturmanıza gerek. Saçma fikirleri birincil kaynağından da okuyabiliyoruz.

Bir müslüman olarak çok net söylüyorum, hiç bir şekilde 0 kuşkuya mahal verecek şekilde yeniden dirilme, melekler, ahiret gibi şeyler ispatlanamaz. Varabileceğiniz en iyi sonuc şu olur; Böyle olunca bilmem ne daha anlamlı ya da böyle olmazsa bilmem ne anlamsız olur. Ama o bilmemnenin anlamlı olmak zorunda olduğu iddiası kişinin mabadından çıkma bir iddiadır.
Ayyyy bu Ateist bea!
 

Son konular

Üst